Sari la conținut

Ce anume te face sa fii motociclist?


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

La sugestia moderatorului @ZIDU',am deschis acest topic.

Postati motivele care va fac motociclist pe fiecare dintre voi in parte. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mie mi se pare din strat gresit sa incadrezi oamenii intr-o anumita categorie doar bazandu-te pe un hobby sau profesie. Motociclist, conservar, sportiv, etc.

Foarte simplu spus un motociclist este o persoana careia ii place sa mearga pe motocicleta. Desi nici definitia aceasta nu e neaparat corecta pentru ca un curicer pe motocicleta sau un politist tot motociclist e, si o fi satul (sau nu) de ele.

 

Pentru ca dupa aceea datorita complexitatii oamenilor si a subiectivismului acestora se merge la urmatoarele clisee: "asta nu e motociclist adevarat", ala nu e sportiv adevarat. Ce inseamna sa fii motociclist adevarat - si apar niste linii, directii, "reguli". Care si acestea pot fi apoi discutate si rasdiscutate.

Si dintr-o chestie foarte simpla iese ceva care pare foarte complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ma consider motociclist fiindca asa m-am nascut, pe doua roti!

/index.php?/topic/318456-veteranii-adunarea/?p=1775993

Faptul ca ulterior mi-am luat carnert de conducere si motocicleta, mi-a accentuat pasiunea si increderea ca asta sint! :peace:

Restul e cancan!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt motociclist pentru ca in afara de sex, nici o alta distractie nu imi ofera la fel de multa satisfactie.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poateee.. am un permis, o motocicleta, stau noaptea tarziu pe net la articole/videoclipuri si intorc capu pe strada cand trec pe langa mine.. aaaa.. si imi ajut colegii motociclisti cand au nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu ma consider mai motociclist decat oricare posesor de utilaj cu propulsie independenta pe doua roti. Spiritul motociclistului a disparut, sau mai bine zis mai palpie oleaca prin cine stie ce colt. salutul s-a pierdut in multitudinea de posesori de motociclete ce nu se mai obosesc sa salute decat pe cei cu o scula cel putin lafel de scumpa sau din aceasi categorie. despre cei care te vad oprit pe marginea drumului ce sa mai vorbim... au viteza prea mare si placutele sunt scumpe asa ca... ce rost are sa mai opreasca, macar sa intrebe daca te poate ajuta cu ceva. intrunirile s-au transformat intr-o adunare la spritz cu vestute... pana si cocnursurile distractive au palit in timp... acum e cine din ce club si cu ce scula e mai jmecher... voba lui Traian acum cateva ziel ... " Ba, mi-e dor de-o intrunire ba, d-aia ca pe vremuri, cand nu existau cluburi!! "

 

pe latura sportive e acelasi fenomen, toti bajetii cu bani se sparg in figure cu superscule pe care nu stiu sa le piloteze si inventeaza tot felul de scuze lamentabile...toparlanizmul e in floare si acolo...

 

asa ca: s-a pierdut motociclistul in valul modernizarii!

 

va pupa Jumba! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu ma consider mai motociclist decat oricare posesor de utilaj cu propulsie independenta pe doua roti. Spiritul motociclistului a disparut, sau mai bine zis mai palpie oleaca prin cine stie ce colt. salutul s-a pierdut in multitudinea de posesori de motociclete ce nu se mai obosesc sa salute decat pe cei cu o scula cel putin lafel de scumpa sau din aceasi categorie. despre cei care te vad oprit pe marginea drumului ce sa mai vorbim... au viteza prea mare si placutele sunt scumpe asa ca... ce rost are sa mai opreasca, macar sa intrebe daca te poate ajuta cu ceva. intrunirile s-au transformat intr-o adunare la spritz cu vestute... pana si cocnursurile distractive au palit in timp... acum e cine din ce club si cu ce scula e mai jmecher... voba lui Traian acum cateva ziel ... " Ba, mi-e dor de-o intrunire ba, d-aia ca pe vremuri, cand nu existau cluburi!! "

 

pe latura sportive e acelasi fenomen, toti bajetii cu bani se sparg in figure cu superscule pe care nu stiu sa le piloteze si inventeaza tot felul de scuze lamentabile...toparlanizmul e in floare si acolo...

 

asa ca: s-a pierdut motociclistul in valul modernizarii!

 

va pupa Jumba! :)

pai tu ai suflet de scuterist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca o sa fie un topic de cearta...scriu si eu motivul pentru care m-am apucat de asta...

Pe la 15 ani, pe reteaua locala de bloc...ca net nu aveam :))... Am gasit filmuletul cu 1100xx pe autobahn....0-300 mai repede decat orice, iar cum orice copil e fascinat de viteza...mi-am dat seama ca mobrele sunt mai bune la asta decat masinile. Am inceput sa ma dau cu un Minsk fara acte...deja imi imaginam cum la 16 ani imi iau permisul, imi iau rs50 si f*t tot ce misca in liceu :)) ... Nu s-a intamplat pt ca la liceul cu profil tehnic la care eram aveam doar vreo 15 muieri si nu era nici una prea buna, banii incepusera sa nu mai fie chiar asa multi asadar am ramas cu minskul cu care am invatat sa merg pe campii... La 17 ani mi-am luat o Cagiva de enduro si la 17 si 11 luni am inceput sa fac scoala la Louis iar in data de 11 noiembrie aveam plasticul in mana...long story short...cu toate ca este periculos...iti pune zambetul pe buze, este relaxant deoarece nu iti permite sa te gandesti la stresurile de zi cu zi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

derivarile si interpretarile nu isi au rostul.

 

ce intelege fiecare prin a fi motociclist e greu de pus pe tapet si sa fie toti de acor.

 

MOTOCICLÍST, -Ă, motocicliști, -ste, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Persoană care conduce o motocicletă; sportiv care practică motociclismul. 2.Adj. Care aparține motocicliștilor (1) sau motociclismului, privitor la motocicliști sau la motociclism; care folosește motocicleta. – Din fr.motocycliste.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristiane, iti prezint doua situatii si tu imi spui care e parerea ta:

Un amic, are permis, are motocicleta si in fiecare seara merge la gagica (e tanar :) ), fie ploaie, fie frig, doar pe zapada mare nu merge.

Masina si cat. B nu are, asa ca merge cu moto zilnic acelasi traseu repetitiv, 6 km dus intors zilnic.

Eu, pe de alta parte, daca vad ca ploua sau e frig, sigur nici nu ma gandesc sa scot moto, la lucru merg cu masina. Sigur, in primii doi ani de permis mergeam si pe zapada, si la -5 grade, dar mi a trecut.

In week end (atunci am timp doar) daca e vreme faina abia astept in schimb sa merg la munte, la un lac etc.

E vreunul mai "motociclist" decat celalalt oare? :)

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristiane, iti prezint doua situatii si tu imi spui care e parerea ta:

Un amic, are permis, are motocicleta si in fiecare seara merge la gagica (e tanar :) ), fie ploaie, fie frig, doar pe zapada mare nu merge.

Masina si cat. B nu are, asa ca merge cu moto zilnic acelasi traseu repetitiv, 6 km dus intors zilnic.

Eu, pe de alta parte, daca vad ca ploua sau e frig, sigur nici nu ma gandesc sa scot moto, la lucru merg cu masina. Sigur, in primii doi ani de permis mergeam si pe zapada, si la -5 grade, dar mi a trecut.

In week end (atunci am timp doar) daca e vreme faina abia astept in schimb sa merg la munte, la un lac etc.

E vreunul mai "motociclist" decat celalalt oare? :)

Aici nu-i concurs care e mai motociclist.

Era clar pusa tema topicului,ce te face sa fii motociclist,nu MAI motociclist ca altul! :)

 

Io zic ca nu-i tot aia,Burule.

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) face:

- vara, cald, aprox. 90km/h, motorul merge rotund, tricoul flutura, te bate "feonul" din fata dat la maxim

- mijloc rapid de transport

- fete care iti surad de pe trotuar, le faci si tu semne cu limba dar degeaba prin casca full face nu te vad :)

- senzatia aia din OO cand ii dai de ii sar capacele (cand esti nervos si incerci sa te pui cu ea dar te calmeaza imediat ca e mai nervoasa decat tine)

- si nu in ultimul rand cand merg cu nevasta fara nici un mijloc de comunicare intre noi doi doar pumnii care ii primesc dupa o acceleratie brusca sau depasirea cu mult a vitezei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relatia mea cu motocicleta este ca o afacere in care eu ii ofer toata iubirea de care dispun, iar ea imi ofera atata fericire cata nu credeam ca exista, iar ruptura dintre noi ar duce la falimentul vietii mele. Nu-mi ajunge o viata sa-i multumesc pentru ceea ce sunt astazi, o persoana extrem de diferita, care uneori aproape ca nu se recunoaste. Motocicleta ma face sa ma simt de neinvins, imi ofera mult mai multa libertate in gandire, descoperire de sine, exprimare, traire. Cele mai multe lucruri despre viata le-am invatat de la ea, singura care a reusit sa-mi castige toata increderea. Este ingerul care m-a facut sa cred in minuni si care m-a facut cea mai fericita persoana. Cuvintele sunt insuficiente pentru a o descrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. am A-ul

2. am motocicleta

3. merg cu motocicleta, nu o tin doar de bibelou, sa ma dau mare in parcare

Din punctul meu de vedere, trebuie sa intrunesti toate 3 punctele de mai sus ca sa fii motociclist. Cu exceptia celor care se dau pe coclauri si nu vor sa se dea pe strada, sau a pilotilor de circuit.

Sunt fascinat de ele de cand eram mic, ca toti copiii de altfel... aveam un vecin cu Mobra 50 (inca o are), un "monstru" pt un copil de 4-5 ani. Cand am facut 18 ani am vrut sa imi iau A-ul mai intai, nu m-am inteles cu parintii... la primul job mai serios iar mi s-a pus pata sa-mi iau mobra si permis, doar ca de data asta eram fixat pe sportive si viteza (nebunia varstei). Nu s-a intamplat nici de data asta, anii au trecut, s-a nimerit sa dau peste un prieten motociclist, sa-i vad vechea mobra in curte, sa mi se puna pata pe ea, s-o cumpar, s-o repar, sa-mi iau si permisul... intr-un fel imi pare rau ca nu l-am luat mai devreme, pe la 20 si ceva de ani, in alt fel ma bucur, pt ca nu eram suficient de matur si puteam face multe tampenii, incepand cu alegerea primei motociclete. Sau nu... cine stie?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conceptia mea,mototciclist nu inseamna sa iti iei cel mai smecher motor,sa bagi doua trei ture pe centru si sa te lauzi ca esti cel mai tare din parcare,iar restul cu mobre mai slabute sunt umpluturi.

Pt mine motociclist inseamna:

-sa ai in primul rand permis categoria A

-sa ai o motoreta,care ti-o poti permite si in saua careia sa te simti tu bine,nu altii

-sa practici aceasta pasiune pt a strange kilometri,peisaje,amintiri....nu ture pe centru pe o roata

-sa ajungi din punctul A in punctul B intreg si nevatamat

-sa ajuti un coleg atunci cand il vezi pe marginea drumului,indiferent ca are hayabusa sau un scuter amarat

-sa incerci sa stapanesti tu motocicleta...nu ea pe tine

-etc etc etc

Eu sincer pana acum vreo 5 ani,vazand atatea accidente si cat de periculos este acest sport-pasiune nici nu voiam sa aud de asa ceva,totul pana m-am urcat ca pasager cu un prieten...a fost o senzatie unica,si de atunci am ramas setat pe ideea,,vreau si io ,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers de mic cu Dnepr (fara permis) dar nici nu era nevoie acolo:)))) pana la 17 ani, am venit in Ro , student deci nu avea bani de motor, am si uitat ca eram mort dupa motor, acum un an am cumparat un Hornetel(pt prietena mea) si am facut 8000 de km:))))) acum trebuie sa.i cumpar ei alt motor.Am vaxut la cineva de pe forum in semnatura ,, motociclismul este o stare de spirit,, sunt complet de acord cu asta doar ca unii pe langa casca , tenisi si blugi rupti in genunchi, ar trebui sa.si mai adauge cv echipament si sa nu.si urce pasageri, cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...