Sari la conținut

Ce anume te face sa fii motociclist?


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu exista lucruri care te fac sa fii motociclist sau sa nu fii motociclist.

Esti sau nu esti.

Acuma ce faci tu ca motociclist e treaba ta. o arzi in slapi, ai ultimu soi de motor, mergi cu o partzoneta, nu mai mergi deloc pt ca sanatatea sau banii nu iti mai permit, toate elementele astea si multe altele sunt absolut traba ta. A fi motociclist nu inseamna ca esti automat o rasa superioara sau un geniu sau macar baiat de gasca.

Topicul asta a aparut datorita insistentelor unora ca e obligatoriu sa ai permis categoria A si motocicleta in posesie ca sa fii motociclist. Nimic mai fals.

Permis categoria A te face legal atunci cand mergi pe strada. Atat si nimic mai mult!!!! Treaba asta cu motociclismul are legatura cu fericirea, placerea, starea de spirit. Cum mama masii sa ai nevoie de permis din partea cuiva pentru a fi fericit ???????? Stiu, obtinerea carnetului poate fi printre cele mai marei realizari ale vietii unora. felicitari, dar e neesential pt a fi motociclist. e important doar pentru voi.

Proprietate motocicleta ? nimic mai fals. Sa nu uitam ca toate agregatele luate in leasing sunt proprietatea firmei de leasing, nu a calaretului :) , In plus am intalnit motociclisti batrani care nu mai aveau agregat la aproape 90 ani dar se vedea ca au ce le trebuie in sange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista lucruri care te fac sa fii motociclist sau sa nu fii motociclist.

Esti sau nu esti.

Acuma ce faci tu ca motociclist e treaba ta. o arzi in slapi, ai ultimu soi de motor, mergi cu o partzoneta, nu mai mergi deloc pt ca sanatatea sau banii nu iti mai permit, toate elementele astea si multe altele sunt absolut traba ta. A fi motociclist nu inseamna ca esti automat o rasa superioara sau un geniu sau macar baiat de gasca.

Topicul asta a aparut datorita insistentelor unora ca e obligatoriu sa ai permis categoria A si motocicleta in posesie ca sa fii motociclist. Nimic mai fals.

Permis categoria A te face legal atunci cand mergi pe strada. Atat si nimic mai mult!!!! Treaba asta cu motociclismul are legatura cu fericirea, placerea, starea de spirit. Cum mama masii sa ai nevoie de permis din partea cuiva pentru a fi fericit ???????? Stiu, obtinerea carnetului poate fi printre cele mai marei realizari ale vietii unora. felicitari, dar e neesential pt a fi motociclist. e important doar pentru voi.

Proprietate motocicleta ? nimic mai fals. Sa nu uitam ca toate agregatele luate in leasing sunt proprietatea firmei de leasing, nu a calaretului :) , In plus am intalnit motociclisti batrani care nu mai aveau agregat la aproape 90 ani dar se vedea ca au ce le trebuie in sange.

le zici bine zidule,sunt curios de dakarul ala al tau pt ca am avut si eu unul prin 2008 si nu stiu pe unde a ajuns...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista lucruri care te fac sa fii motociclist sau sa nu fii motociclist.

Esti sau nu esti.

Acuma ce faci tu ca motociclist e treaba ta. o arzi in slapi, ai ultimu soi de motor, mergi cu o partzoneta, nu mai mergi deloc pt ca sanatatea sau banii nu iti mai permit, toate elementele astea si multe altele sunt absolut traba ta. A fi motociclist nu inseamna ca esti automat o rasa superioara sau un geniu sau macar baiat de gasca.

Topicul asta a aparut datorita insistentelor unora ca e obligatoriu sa ai permis categoria A si motocicleta in posesie ca sa fii motociclist. Nimic mai fals.

Permis categoria A te face legal atunci cand mergi pe strada. Atat si nimic mai mult!!!! Treaba asta cu motociclismul are legatura cu fericirea, placerea, starea de spirit. Cum mama masii sa ai nevoie de permis din partea cuiva pentru a fi fericit ???????? Stiu, obtinerea carnetului poate fi printre cele mai marei realizari ale vietii unora. felicitari, dar e neesential pt a fi motociclist. e important doar pentru voi.

Proprietate motocicleta ? nimic mai fals. Sa nu uitam ca toate agregatele luate in leasing sunt proprietatea firmei de leasing, nu a calaretului :) , In plus am intalnit motociclisti batrani care nu mai aveau agregat la aproape 90 ani dar se vedea ca au ce le trebuie in sange.

Adica daca ciordesc o motocicleta si ma dau cu ea,sunt motociclist ? Esti foarte tare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere motociclistul este cel care are A/A2/A1 si se plimba pe drumuri publice, etc, si cei offroad care n-au nevoie de permis .... dar care ramin acolo ...offroad. Sa dea domnul sa prindem si noi 90 de ani, sa pot zice si eu despre mine ca am fost motociclist.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când te sui prima oara, din întâmplare, pe un motor si dupa un km de unde erai apatic, te ia un val de entuziasm care urcă din stomac îți luminează privirea și-ți lățește un zâmbet pe față!

Și din momentul ăla nu vrei sa te mai dai jos!

 

Nu contează vârsta, nu contează daca vei mai merge sau nu pe motor, nu mai contează nimic.

E clar, ai virusul.

De aici încolo este exact cum spune ZIDU' :)

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca ciordesc o motocicleta si ma dau cu ea,sunt motociclist ? Esti foarte tare !

da, si din pacate sunt multi printre noi care ciordesc direct sau indirect (vezi moto fara acte sau multe situatii de dezmembrari).

Din punct de vedere legal nu este nici o diferenta intre a ciordi o mobra, a merge pe drum public fara permis, a merge cu niste berici la bord, a merge cu muuuult peste limita de viteza, etc - esti un motociclist infractor.

Motociclistii pot avea multe trasaturi pe langa asta (care vad ca e muuuult dorita de unii). Putem intalni

- motociclist imbecil (cateva exemple: forja prin oras burlan infipt in poponeata - evident numai noaptea; mersu la pixul gol si viteza, aia care iau pasager fara protectie si se tin de dume in loc sa fie responsabi)

- motociclist plimbaret (aia care invart roata exagerat)

- motociclist curvar ( eu - si altii)

- motociclist sportiv (pilotii aia care stau doar pe pista - stiu, multi ar vrea sa fie la fel dar strugurii IE acri, sau cei care practica alte sporturi)

- motociclist politist - in principiu se regaseste alergand dupa infractorii mentionati mai sus

- motociclist tzepar (multi, multi de tot - vezi feedbck pt useri aici pe forum)

- motociclist onanist (hai sa vedem care recunoaste chestia ast :) )

- motociclist familist - usurel imi cresc performantele aici - anu trecut a insemnat foarte putina plimbare ;)

- motociclista c**** sau m***** - nu spun in clar, societatea romaneasca are tendinta de a considera asta un defect in loc de o calitate (desi eu daca aud ca una e curva sau muista - fac pe dracu in patru sa ii aflu numaru de telefon si sa dau de ea :) )

- motociclist internaut - singurele emisii de carbon pt care sunt responsabili sunt cele de la electrocentralele care dau zama la servere (forumul asta nu ar exista fara voi - va multumim)

- motociclist manelist sau roaker - sunt cam la fel, ambele specii baga muzica tare cand nu e cazu, se imbraca cu prost gust (da, tot prost gust ii zice fie ca ai pantalonii cu turu la geninchi sau 2 kile de lant + o bandana jegoasa ca sa dea bine la liceence)

- motociclist betiv - personal practic la fara frecventa de la o vreme incoace

- motociclist drogat (implicit infractor) - sunt destui care au la ei carburant pt nas sau pt plaman sau mnah - pt vena. sa nu ziceti ca nu

- continuati voi, ca sigur lista ese mult mai mare

 

Da, in mod uimitor motociclistii nu sunt o rasa monocolora si ei vin sub toate formele. E treaba voastra daca va doare asa rau existenta diversitatii si daca va distruge senzatia de superioritate si apartenenta la un grup de mare smecherie. Nu pot sa nu observ un grup de motociclisti ******** care se baga in seama la toate accidentele in care nu a existat permis sau echipament, in care un copil fara minte a crapat facand ceea ce ii pacea sau incercand sa impresioneze un prieten sau o veverita, fara sa stie nimic despre el -> haaaa ala nu era motociclist, etc. Noutate: era motociclist; un motociclist dobitoc, infractor fara minte dar care in momentul ala savura mersul pe 2 roti la un nivel greu de inteles pentru frustratii (iete inca ceva de pus pe lista) care isi permit sa se izoleze de astfel de evenimente , ca ei sunt de 10 ori mai buni dupa ce au facut cateva jaloane in poligon......................

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZIDU'-le aia de este cu pantalonii cu turu pana la genunchi nu sunt roakeri....ei su "bambuisti" sau ce alte cluburi de fitze or mai fi. Pe langa pantaloni care stau de parca sunt plini cu kko mai sunt epilati, pensati , se trag pe fer doar cat sa impresioneze pixdici si doamne fereste sa poarte casca ca se tirteste freza facuta la hair stylist.

 

P.S. Da, cacofonia a fost intentionata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Permisul te "lasa" sa te dai in legalitate,nu sa ai fericirea de a fi mobrist pasionat pe baza permisului.

Generalizarea ta e voita pentru a o scalda in fata unei legi,oricare o fi ea.Adica de a te fofarli,de a "da-o la spalat",numa' sa scapi in caz de ceva!

M-am lamurit in ceea ce te priveste,nu ca eu as fi mama perfectiunii.Macar incerc sa ma apropii,chiar daca asta inseamna sa am categoria vehiculului ce-l conduc,ITP valid,asigurare,echipament pentru protectia mea(nu ca sa nu fiu amendat de militie ca nu am casca),ma rog tot ce e necesar sa fiu in siguranta si legal...

Se pare ca fiecare-si merita propria soarta!

Oricum,daca am sa te vad tras pe dreapta vreodata,eu tot am sa opresc sa te intreb daca n-ai cumva nevoie de ajutor!Si asta nu din obligatie!

Iar acum,caci esti un tip ocupat din cate am inteles,te las sa-ti vezi de treburi.

Toate bune! :peace:

 

PS:Ai si de la mine nota 11...

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut asta,e foarte ok,dar doar pentru tine...

Am sa-ti mai dau o singura precizare:ca "moderator",ar trebui sa sustii mult mai mult legalitatea,nu sa sustii "indirect" ilegalitatea.

Poate gresesc,nu stiu.

Oricum a fost ultima mea interventie la vreo postare de-a ta.

Scuze celorlati de offtopic! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...