Sari la conținut

Naked ptr A2


Ion Bogdan
 Share

Postări Recomandate

Buna seara. Treaba sta in felul urmator : 21 de ani, am inceput scoala ptr categoria A2 adica maximum 35 de kw.. un lucru care imi da batai de cap

Problema sta in felul urmator . Bugetul va fii probabil in jur de 2000 de euroi.

Ce as putea face cu cei 2000 de euro ? Sa imi iau ceva mai mare iar apoi sa incerc sa merg cu spaga la RAR sa imi schimbe talonul ?... Nu cred ca este asa usor

Sa imi iau ceva pe care sa-l limitez ? Limitarea asta poate fi scoasa imediat dupa ce trece rar-ul si montata la loc la urmatorul RAR

Sau sa incerc calea cea simpla si sa caut un motor gata si sa nu mai umblu la el ? dar ce naked pot gasi in jurul acestei sume ?

Multumesc frumos baieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti iei unu peste 500 si ii scoti limitarea daca intr-un caz nefericit faci accident ai dosar penal si s-a dus visul tau de a fi motociclist, plus daune chiar daca nu a fost vina ta :)

Mai bine iti iei ceva cu care sa circuli legal fara sa ai morcov de fiecare daca cand urci pe el si in loc sa fii atent pe unde mergi, sa te uiti dupa politie si RAR.

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda cb500 indeplineste conditiile de A2 fara sa spaguiesti sau sa umpli tu la el si este unul dintre cele mai recomandate naked-uri pentru A2

 

Nu chiar... Are 42,3 kW http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cb500e%2001.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care nu mori pana la 24 de ani, din orice cauza (naturala sau nu), o sa poti lua categoria A si dupa o sa poti sa iti alegi ce doresti tu cu cati cai vrei tu.

 

Mentalitatea asta de mers la furat e paguboasa, din diverse motive. Nu te grabi, ai toata viata inainte sa te bucuri de motociclism.

 

PS: Cum ti s-a explicat, trebuie sa cumperi un motor care este deja limitat sau e adus limitat din afara Romaniei. Ce va alege mintea ta -- creata sau neteda -- dupa, e la alegerea ta. Doar sa nu fii tu ala care are nenorocul de dosar penal si posibila inchisoare (cu suspendare sau nu)...

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti iei unu peste 500 si ii scoti limitarea daca intr-un caz nefericit faci accident ai dosar penal si s-a dus visul tau de a fi motociclist, plus daune chiar daca nu a fost vina ta :)

Mai bine iti iei ceva cu care sa circuli legal fara sa ai morcov de fiecare daca cand urci pe el si in loc sa fii atent pe unde mergi, sa te uiti dupa politie si RAR.

am auzit ca in caz de accident iti masoara rulmentul din evacuare sa stabileaza daca e limitata sau nu(rulmentul), deci nu e de joaca.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit ca in caz de accident iti masoara rulmentul din evacuare sa stabileaza daca e limitata sau nu(rulmentul), deci nu e de joaca.

.Sa "stabileasca" daca tot ai stiut sa fii carcotas, domnu` moderator :)

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frățiuc da' lasa postul intreg, needitat. de ce te schimbi la drum de seara ?

 

sa fiu ontopic zic, drisca aia de cb500 e cea mai combinatie pentru A2 daca vrei doar naked. e manevrabila, trage cat de cat unde trebuie da' nu sub 3 mii si parca nici nu consuma mult. daca o farami nu-ti pare rau. doar trebuie sa fii atent sa fie in acte limitata la cat iti trebuie pentru A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poti sa faci ca mine, iti iei direct A-ul la 24 de ani si iti iei ceva de 250 pana iti dai seama ce vrei de la motor :D

d'abea astept sa trec la v-strom

 

sfatul meu este sa iti iei ceva legal (si cu acte), crede-ma nu rade nimeni de tine

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frățiuc da' lasa postul intreg, needitat. de ce te schimbi la drum de seara ?

 

sa fiu ontopic zic, drisca aia de cb500 e cea mai combinatie pentru A2 daca vrei doar naked. e manevrabila, trage cat de cat unde trebuie da' nu sub 3 mii si parca nici nu consuma mult. daca o farami nu-ti pare rau. doar trebuie sa fii atent sa fie in acte limitata la cat iti trebuie pentru A2.

In postul initial spusesem ca daca are ghinionul de accident trebuie completate niste date pe asigurare, si nu e chiar asa simplu...daca e cu victime atunci fii sigur ca se vor face verificari, doar de dragul de a merge cu ceva care nu iti este permis :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai poti cauta yamaha MT-03

dar nu sunt sigur ca vei gasi ceva in buget

 

edit : ba s-ar putea sa gasesti daca mai pui 500 eur sau esti bun negociator. vezi pe bikeshop sunt ceva anunturi

Editat de finu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 21 de ani mi-am luat permisul de A2 si o perioada am mers pe Honda Varadero XL125V 2002, m-am plictisit relativ repede de ea, apoi am achizitionat un Suzuki Bandit GSF600N 96 cu 25kw in acte, am mers fara probleme cu ea, RAR in regula fara spaga, ITP ok, am facut 23 ani si ceva experienta, m-am inscris la scoala iar si mi-am luat Suzuki GSXR 750 k1. Se gasesc solutii si pentru tine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bataie mare de cap si cu alesul asta de motor

Preturile mi se par maricele ... am inteles ca pana sa fie treaba cu A2-ul, astea de 35 de kw erau pomana, acum a bubuit piata

Deci ca si concluzie :

yamaha mt - 03

gs 500

cb 500 dar limitata

Bag mana in foc ca asta o sa fie o intrebare stupida dar hai sa o pun ca altfel mor prost : sa zicem sa iti iei un motor care de la 45 de kw e limitat la 35 de kw exact cat am nevoie ptr A2. Diferenta asta de kw unde si cand se simte ? Demaraje sau viteza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu am un cb 500 din 2000 care este limitat. Ce pot sa iti spun este ca trage foarte bine, prinde 100 foarte repede dar fata de un model nelimitat pierde mult din viteza maximă. Am mers cu un coleg care are cb 500 nelimitat di la 100 kmh eu am 5500rpm si el 4000 si ceva. Ambele au aceleași nr de dinti la pinioane si foaie dar la cb limitarea este in flanda din carburatoare este un disc de metal perforat care limitează cantitatea de aer. Tu ca utilizator daca nu mergi si cu cea de 50 de cai nu ai sa simti ca nu trage. Motorul are cuplu bun in ture mici si trage frumos. Consuma Putin faci aproape 300 si ceva de km in oras pana intra pe rezervă. Eu o si las 4-5 min sa se încălzească până plec cu ea. In carburatoare modelul limitat are jeturile mai mari ca la modelul liber, asa ca daca o delimitezi si o reglează va fi mai vioaie decat versiunea normala. Asa am citit pe un forum in uk de cb 500 cup. Dacă ii pui o evacuare sport o sa te îndrăgostești de ce sunet superb are aceasta mica bijuterie. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...