Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

pentru ca merge ca naiba motorul in ture joase... iar in ture mari oricum exupul deschide valva complet la fel cum e cu el scos. Din ce am vazut servoul actioneaza si o clapeta in airbox... oricum daca toata lumea le scoate ar trebui sa fie abundeta la SH de ele... si... nexam :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am lipit mufa mortilor (aia de era smacolita in silicon daca ai observat-o) si degeaba... nu cupleaza nici sa-l footi :angryfire: asa ca am smuls iar firele si le cuplez pe direct pina fac rost de alta termocupla...

 

faza absolut infernala... deci... cosmar nu alta... se incinge motorul si aparent din cauza asta iar nu mai debraiaza corect... cit e cit de cit ne incins ca dreq merge OK... am bagat olei 7100 10w40 si pare ca isi face treaba... dar nu cint e supraincins.

 

are careva idee ce termocupla de la ce "Dacie" se potriveste acolo? Nu am manualul la mine sa ma uit la cite grade ar trebui sa inchida circuitul pentru ventilatrice.

 

apropo de Exup HTEV valve... din ce am cetit fara remapare scoaterea valvei nu e prea recomandata... a facut cineva jmichiria pe aci?

 

heh... caut pe net si gasesc posturi de'alu Strufu pe "fireblades.org" :cheers:

 

Strufule, zici tu acolo ca daca lasi servoul la locul lui dar cu cablurile desfacute nu ai eroare Fi. Eu avem Fi continuu aprins acum nu mai am... nush daca nu cumva lipseste vreun fir mai nou dar cert e ca nu mai e eroarea. Faza e ca eu am servoul deconectat complet de la mufa electrica iar cablurile conectate si la HTEV si la airbox flapper.

 

cind cum in ce fel da de fapt eroarea? ca ma indoiesc ca are un senzor sub prinderea de la servo care declanseaza eroarea cind il scoti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu,temperatura la motocicleta ajunge pana la 120 grade pe acolo pleaca aeroterma,sistemul de racire lucreaza sub presiune si nu permite antigelului sa fiarba,daca ai garnitura piscata,capac radiator defect etc.atunci fierbe si da afara.Problema vine de la termocula aia nasparlie din radiator,adica,motorul a functionat in parametri,termocupla sa defectat si ai prajit garnitura de chiulasa simplu.Pentru a evita astfel de intamplari nefericite,este indicat(de mine)a se pune un contact ON/OFF de la cele 2 fire de la termocupla,cand mergi in oras,dai drumul la termocupla,iar in afara localitatilor,inchizi termocupla,astfel prelungesti viata motorului,uleiului si ambreiajului.Temperatura la mers in afara localitatii este de 82 grade C.BAFTA si sper ca am putut sa iti fiu de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heh... caut pe net si gasesc posturi de'alu Strufu pe "fireblades.org" :cheers:

Strufule, zici tu acolo ca daca lasi servoul la locul lui dar cu cablurile desfacute nu ai eroare Fi. Eu avem Fi continuu aprins acum nu mai am... nush daca nu cumva lipseste vreun fir mai nou dar cert e ca nu mai e eroarea. Faza e ca eu am servoul deconectat complet de la mufa electrica iar cablurile conectate si la HTEV si la airbox flapper.

Ma refeream la cabluri as in "parghiile de actionare", nu la contactele electrice.. :cheers:

Eu asa am inteles ca sta treaba, nu stiu, a mea e stoc si o pastrez asa ca imi place maxim. :)

 

@Bogdan, nu ma intereseaza cat scrie pe bord, pe mine ma intereseaza sa mearga bine troteneta. Poti sa o pui la 00001 sa am orgasm cand ii dau prima cheie, in calitate de proaspat proprietar de mobra brusc noua? Dupa aia trebuie sa'i fac rodajul? :laugh:

 

Salut ! Stie cineva de unde as putea cumpara un parbriz double bubble F. Fabbri pentru o Honda 954 ? Multumesc

Unii spun ca pe 954 parbrizul OEM merge cel mai bine dpdv aerodinamic . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Stie cineva de unde as putea cumpara un parbriz double bubble F. Fabbri pentru o Honda 954 ? Multumesc

 

Vb cu MAC de pe forum, el mi-a adus mie. Isi merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfaltul e perfect (ca structura, dar e foarte murdar) de la Novaci pana la Obarsia Lotrului. De acolo, spre Sugag, e endurela. Eu am fost in august, cu masina. :P

 

post-28093-0-41647100-1315836254_thumb.jpg

 

 

@WDB & art: nu vad aici pozele cu 954-urile voastre la trackday-ul de pe Hungaroring (cel din 26.08). :D

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No binie.

Uite si 954- urile pe Hungaro, 26.08.2011. O iesire de neuitat.

Si gasca de prieteni impreuna cu cei din 33team, Cluj.

@Art nu o vrut sa apara decit cu casca in cap si pe motoreta :wave:

post-62615-0-81424900-1315837998_thumb.jpg

post-62615-0-75035400-1315838085_thumb.jpg

post-62615-0-56254600-1315838190_thumb.jpg

post-62615-0-53498100-1315838302_thumb.jpg

post-62615-0-99410300-1315838463_thumb.jpg

post-62615-0-66812400-1315838507_thumb.jpg

post-62615-0-24945300-1315838541_thumb.jpg

post-62615-0-80388000-1315838582_thumb.jpg

post-62615-0-01690800-1315838788_thumb.jpg

post-62615-0-88228800-1315838865_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Praful si pietrele sfaramate de masini nu ma deranjau tare sus ca oricum era aglomerat. Problema era la coborarea spre nord unde chiar sunt zone de dat in gura dar inginerii nostri au zis ca ar fi secsi sa asfalteze tot drumul ca dupa aia paraiele sa foota tot asfaltul si acum sa sape din nou in dreptul apelor sa bage scurgeri de beton pe care sa le uite cam asa neasfaltate. Astfel am facut o portiune de vreo 30 km intr-o ora cu bagatul membrelor in toti constructiorii de drumuri.

 

Cel mai rau m-a durut cand m-a depasit un NX250 pe o sectiune de vreo 300m neasfaltata... Enduristii vietii cred ca se distrau de minune de fraierul cu vitezana si pasagera pe forestierele lor. Sa nu mai vorbim de cat praf am mancat in urma camioanelor de transport lemne. aveam praf de un deget pe casca si moto. Iar altii cu BMWuri decapotate. Cred ca le-a placut Armani Jeans kei$$ha style.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai noroc bajetii......art nu a vrut sa apar doar asa pt ca se mia poate face ceva(un photoshop) ceva si hop apare un 954 pe pista la valencia:))))).....o iesire de neuitat chiar asa a fost.Sincer nu prea am tras din cauza carenelor,am lucrat prea mult la ele sa le sparg.....dar acuma...huhuhuhhhahahhahaha am si eu...nu or fi din carbon;) dar bune si ele..........ar trebui sa vorbim pe anu viitor sa veniti cu noi pe euroring....poate v-ar place mia mult decat pe hungaro...e si mai eftin..oricum nu sunt departe unu de altu.....si ca si incheiere.....asa sa va fac in ciuda...putin...noi am fost in week end si mai mergem o data:P.......sanatate si noroc.Sunteti cei mai tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No fain. Ma bucur ca ti-ai facut rost de carene de pista ( chiar daca nu carbon :)). Ii alta treaba. Bineinteles ca la anu vom merge pe pista, piste: pe hungaro, pe euro, peste tot. Pe mine ma tot bate gindul sa mai facem si anu' asta o iesire, pe 30 sept. pe hungaro, o jumatate de zi. Dar gasca nu prea e de acord. Fondurile...?

Pina atunci, am facut-o inapoi, "de strada".

post-62615-0-59200500-1315925767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No fain. Ma bucur ca ti-ai facut rost de carene de pista ( chiar daca nu carbon :)). Ii alta treaba. Bineinteles ca la anu vom merge pe pista, piste: pe hungaro, pe euro, peste tot. Pe mine ma tot bate gindul sa mai facem si anu' asta o iesire, pe 30 sept. pe hungaro, o jumatate de zi. Dar gasca nu prea e de acord. Fondurile...?

Pina atunci, am facut-o inapoi, "de strada".

Am vazut ca mai este o iesire pe 30 dar noi ramanem la euroring.....da man cam nasol de voi ca sunteti destul de departe nah asta e macar placerea este mia mare cand iesim;)))))) in rest numa bine....mai vb...o sa va arat poze cu euroring ..daca nu ati mai fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma tot bate gindul sa mai facem si anu' asta o iesire, pe 30 sept. pe hungaro, o jumatate de zi. Dar gasca nu prea e de acord. Fondurile...?

Nu-s fondurile de vina, doar ca nu vrem sa mai mergem ca pe circuit nu ne vad pixdele. :blink:

Normal ca din cauza banilor nu mai ajungem pe circuit anul asta. Punem banii la saltea pt sezonul viitor. :smoke:

Dar poti sa te organizezi cu baietii de la Oradea, pt un weekend la Euroring. :D

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NEAPARAT

Numa sa le primesc si eu.....dar poti intra pe ei euroring.hu...sa vezi mai multe poze...este mai mic..2.8 sau 3.2 km nu stiu sigur..este muuuult mai solicitant decat hungaro....viteza max cam 160 180..dupa linia de start......la inceput o sa fii dezamagit...dar apoi cand il inveti putin pfffff nu mai vrei sa te dai jos de pe el...numa cand simti ca nu ami poti de maini....Nu stiu daca mia tine-ti minte....la hungaro era ofatuta langa noi ..una bruneta avea un rr de 600 alb era cu tatal ei.....in fine....era acolo si normal ca am vrut sa ne bagam in seama...dar erau prea multi in jurul ei.....in fine.Deci noi mai mergem in 24 luna asta....si au zus baieti ca se mai pote si in octombrie:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Serres nu vine nimeni? Io o sa fiu prezent acolo, asa ca daca vreti sa schimbati 2 vorbe un un fost Blade-ist, lasati un mesaj, ceva. :D

 

Cu cine pleci/transporti? Sunt inca nehotarat, nu stiu daca sa merg/nu merg :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cine pleci/transporti? Sunt inca nehotarat, nu stiu daca sa merg/nu merg :D

 

Motoreta o trimit cu Nitescu (baiat de nota 11), el pleaca de joi. Anu trecut am dat 90 eur, anu asta nu am vb cu el despre pret, dar tot pe acolo o sa fie. Io inca nu stiu cu ce merg, depinde daca mai vine un prieten cu mine, sau prietena mea, vedem.. probabil o masina ceva. Anu trecut am mers cu tot cu motoreta cu Nitescu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa vii , avem un prieten care merge cu masina, eu am sa merg cu inca doi in duba cu motoretele. Sigur reusim sa ne combinam la transport cumva. Masina e un Modeo, loc este suficient. Bagajele, cauciucuri, scule merg cu duba.

Ai numarul meu la topicul din semnatura si putem vorbi oricand :ok:

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...