Sari la conținut
john17

Vand ulei moto ENEOS - Nr. 1 in Japonia

Postări Recomandate

Dupa ce am studiat nitel pe aici si nu numai am decis sa va prezint o oferta pentru uleiul moto de la producatorul japonez ENEOS.

ENEOS este produs de varf al JX Nippon Oil & Energy Corporation, cea mai mare corporatie petroliera din Japonia. Aceasta exploateaza, transporta si prelucriseaza materia prima in regim propriu, iar aditivii folositi sunt dezvoltati in laboratoarele companiei.

ENEOS este sponsorul echipei MotoGP Yamaha Movistar din 2012, din 2015 furnizand si uleiul pentru motocicletele campioane mondiale.

Sunt disponibile 3 sortimente de uleiuri moto la urmatoarele preturi:

ENEOS City-Max 4T 10W30 - 22 lei/l

ENEOS City-Max 4T 10W40 - 22 lei/l

ENEOS Ultra Racing 15W50 - 38 lei/l

Preturile de mai sus fac parte din oferta speciala de lansare valabila pana la 31 martie 2016, includ TVA si ecotaxa si sunt valabile pentru produsele ridicate de la sediul firmei din Bucuresti, sector 1 (zona Sos. Chitilei). Ambalaj: numai bidoane de 1l.

Caracteristicile uleiurilor le regasiti in documentul pdf atasat.

Putem oferi la comanda filtre moto de ulei Hiflo si Mahle (Knecht), filtre de aer Hiflo.

Telefon 0724 756 349

E-mail eptec1@yahoo.ro

ENEOS MOTORCYCLE OILS.pdf

post-5325-0-13074000-1456591350_thumb.jpg

post-5325-0-11145700-1456591359_thumb.jpg

post-5325-0-48567200-1456591812_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am mai citit, se pare ca pentru Europa de Est, uleiul este produs intr-o rafinarie din Olanda. Asa sa fie?

Partajează acest post

Link spre post

E greu de depistat unde anume e produs efectiv. Sincer nu cunosc detalii despre locatia unde se face uleiul moto, cel auto este in mod cert imbuteliat in Europa - mai putin Sustina (varful gamei ENEOS) care vine din Japonia. Ca analogie si KYB produc amortizoare in 16 fabrici (parca), ei sustin ca la aceeasi calitate, oricum n-am avut nici un retur la acest brand.

Partajează acest post

Link spre post

Dupa 31 Martie la ce pret ajunge litrul? Numai ce am schimbat uleiul, dar tare sunt curios de uleiul asta.

Partajează acest post

Link spre post

Curiosule! :D

Chiar nu pot face o previziune, depinde de mai multi factori intre care si cat de bine va "prinde".

Partajează acest post

Link spre post

interesant...am descarcat specificatiile pdf si 10-30 si 10-40 nu-s cine stie ce,10-40 e similar cu motul semi sintetic.....dar 15-50-ul pare ceva wow....vascozitatea la 100 grade este 20!! la asemenea specificatii este un ulei de competitie...la nici un ulei pana acum decat la 10-60 si astea doar 18-19ca indice am gasit,ca sa nu mai zic ca motul cel mai scump ulei al are pe la 16...daca e adevarat ar fi senzatie,acum sa-si si tina in timp proprietatile...momentan eu merg pe ceva 5w-50 de care sunt f f multumit ,cu viscozitate la 100 grade 17,2 si tot la 38 lei/l ....nu se da si la bidon mai mare?

Editat de mad_max_86

Partajează acest post

Link spre post

Personal folosesc Eneos la ambele masini.

1. la un Audi A4 B7 din 2007, motor 1.9 tdi cu filtru DPF - Eneos 5w30 cu norma 507.00
  2. la un Opel Corsa C motor 1.2 benzina Ecotec, la care folosesc Eneos 5w40.

As fi vrut si la moto sa folosesc, insa in oras nu am gasit si pana la urma am pus Bel-Ray 10w40, de care pana acum sunt multumit.

Ce vreau eu sa spun este ca sunt foarte multumit de uleiul Eneos. Am ales Eneos in speranta ca nu este contrafacut, fiind o marca mai rara pe la noi.

ps: nu il cunosc pe userul @john17 si nu ii fac reclama.

Partajează acest post

Link spre post

152ron 4 l, cel racing. Bate de la distanta 300V-ul de la Motul. Problema e pur psihica. te intrebi, de ce naiba toti racerii nemti, italieni, unguri, pun cam ce punem si noi? Sincer, mi-as lua si eu 4 l, dar nu prea-mi vine, daca crapa propulsorul, daca....

Faptul ca e ceva mai viscos la 100grd a un parametru important, mai ales daca ii dai full gaz pina in 14 - 16 000tr.

Editat de JAGI

Partajează acest post

Link spre post

Ca sa raspund unor intrebari puse (si) in privat:

ENEOS City Max 10W30 si 10W40 sunt uleiuri semisintetice, iar Ultra Racing este, evident, sintetic (si cu esteri).

Ambalajul este exclusiv bidonul de 1l, nu se livreaza in recipiente mai mari.

Daca aveti vreo idee despre cum ar putea fi testat efectiv (nu pus intr-un motor si "parca se aude mai bine", ceva concludent, astept sugestii!

Editat de john17

Partajează acest post

Link spre post

cel mai bine se testeaza pe un motor cu racire aer/ulei, care de obicei dupa 2000km innegreste orice ulei mineral sau semisintetic...desigur,in regim normal,nu mers in draci...as testa doar 15-50-ul.....daca si dupa 2k uleiul inca arata bine si nu e negru,iar la temperatura mare ( traficul de vara bara la bara ) cand scoti joja si inca e consistent nu apa chioara (deci sa faca pelicula) , testul e un succes. altfel,e nevoie de laborator de analize :) scump

stiu ca un prieten motociclist care era mare fan uleiuri obisnuite dupa multe insistente a trecut la vfr pe cel mai scump motul 10-60 ala rosu cu esteri , si merge zilnic iarna vara ploaie....dupa 5k uleiul inca arata ca nou....iar in trecut alte uleiuri erau deja negre....asa se vede un ulei de calitate.

testarea nu se face dupa cum suna motorul dupa 1000km ca se aude mai bine,ci se analizeaza printr-o monstra calitatea degradarii uleiului.

Editat de mad_max_86

Partajează acest post

Link spre post

Ai dreptate.Eu folosesc Repsol 10w40 sintetic si dupa 2000 se inegreste la xj600.

Partajează acest post

Link spre post

Eu zic sa nu categorisiti un ulei doar ptr faptul ca se innegreste repede..... :peace:

Partajează acest post

Link spre post

eu i-am pus la ktm 525 2004 10w60 de la yacco mvvx race si in 6 ore de functionare mi-a papat 1,5l asa ca am revenit 15w50 la mvx yacco ,cert este ca uleiul de la motorex pentru ktm este 20w60 .Ma gandesc sa testez 15w50 sa vas cum este

Partajează acest post

Link spre post

Nu prea e bine ca a consumat ulei...oricit de slab ar fi el.Vezi sa nu ai alte probleme la motor.

Partajează acest post

Link spre post

@john

da-mi te rog niste preturi pt filtru ulei si aer pt FZ6

aici sau PM , cum doresti

multam !

Partajează acest post

Link spre post

Eu zic sa nu categorisiti un ulei doar ptr faptul ca se innegreste repede..... :peace:

Corect,faza e ca se inegreste si daca e aditivat bine.

Partajează acest post

Link spre post

ENEOS este sponsorul echipei MotoGP Yamaha Movistar din 2012, din 2015 furnizand si uleiul pentru motocicletele campioane mondiale.

Doua branduri de lubrifiant pe carene: ori eneos ori yamalube?

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu cum se impaca, dar asa zice AICI

Primele comenzi au plecat astazi, asteft feedback de la utilizatori!

In ceea ce priveste testarea, chiar daca motorul racit cu aer + ulei solicita mai mult lubrifiantul, nu mi se pare concludent - depinde prea mult de uzura agregatului respectiv si de cata mizerie este in el. Ma gandeam la moto de pista, nu stiu insa ce parametri se pot monitoriza, la competitii auto in general avem pt ulei termometru + manometru si s-ar putea trage niste concluzii.

Ca sa va fie mai usor sa identificati uleiul potrivit pentru motocicletele (si nu numai) din dotare, AICI gasiti configuratorul.

Partajează acest post

Link spre post

Am primit astazi coletul cu ceea ce am comandat.Totul corespunde cerintelor mele,iar vanzatorul este serios si prompt.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pt aprecieri.

Asfalt uscar!

Partajează acest post

Link spre post

Doua branduri de lubrifiant pe carene: ori eneos ori yamalube?

Ambele. Interesant :)

post-1798-0-78149100-1457341098_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Unde mai precis pe Chitilei? As trece sa vedem live minunea tehnicii japoneze... Mai am una bucata coleg aflat in cautari, asa ca ne-ar ajunge la fix 5 litri pentru amandoi

Partajează acest post

Link spre post

L-a testat careva in regim mai hardcore ?

Partajează acest post

Link spre post

Imi cer scuze, din motive care imi scapa forumul nu ma mai notifica atunci cand apar posturi noi, nici macar mesaje private!

Momentan stocul e aproape 0, miercuri il reimprospatez.

Rog folositi datele de contact din primul post pentru operativitate maxima.

Multumesc.

» Post actualizat in 09 Mar 2016 17:50
Stoc proaspat, cine mai doreste, cine mai pofteste!

Partajează acest post

Link spre post

Nu cred ca e mai bun ca MOTUL 300V.

L-a testat careva in regim mai hardcore ?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.