Sari la conținut

Filtratul traficului - legal sau ilegal?


anpetre
 Share

  

160 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Nu ma dau a fi ingeras, si eu mai calc pe langa lege, dar incerc sa-mi las o minima "marja de prost", cum ii zic eu. Intr-o situatie prostul pot fi eu, pentru ca n-am apreciat corect o distanta sau altceva, dar in majoritatea cazurilor ma gandesc ca prostul e altul, care o comite din neatentie sau prostie pura. Cand treci cu 40+ prin dreapta pe langa sir de masini oprite la semafor, practic te rogi (constient sau nu) sa nu-ti deschida un copil portiera la 1-2 metri in fata (am patit-o pe bicicleta la jumatate din viteza din clip, cel mult).

 

O dedicatie cu adevarat buna ar fi fost un clip in care demonstrai cum se poate face lane filtering (si splitting, in functie de conditii) in mod civilizat si finut, castigand timp in trafic fara sa aduni zeci de incalcari clare de legislatie si jucandu-te cu soarta tot drumul. Poate faci si una din asta, chiar mi-ar placea, sincer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 11 minute, Contabil a spus:

@Lucian_M Asta-i Bucurestiul la o ora relaxata ...... :)

Cunoaștem. Am prins aglomerație la 35+ grade, echipat full cu piele, nu a fost chiar cea mai fericită experiență. M-am băgat printre mașini, majoritatea șoferilor mi-au făcut loc fără să dau nici măcar un claxon sau să bag mâna în gaz (tobă sport, dar nu-i burlan). Cu un pic de bunăvoință, se poate merge civilizat, zic eu.

Cepeleagul cu table pe umeri le cam zice corect, poate încearcă să ne și ajute. Mor însă când îl aud cu saaaluuuut! Deci mă sting încet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, mrjo a spus:

Nu ma dau a fi ingeras, si eu mai calc pe langa lege, dar incerc sa-mi las o minima "marja de prost", cum ii zic eu. Intr-o situatie prostul pot fi eu, pentru ca n-am apreciat corect o distanta sau altceva, dar in majoritatea cazurilor ma gandesc ca prostul e altul, care o comite din neatentie sau prostie pura. Cand treci cu 40+ prin dreapta pe langa sir de masini oprite la semafor, practic te rogi (constient sau nu) sa nu-ti deschida un copil portiera la 1-2 metri in fata (am patit-o pe bicicleta la jumatate din viteza din clip, cel mult).

 

O dedicatie cu adevarat buna ar fi fost un clip in care demonstrai cum se poate face lane filtering (si splitting, in functie de conditii) in mod civilizat si finut, castigand timp in trafic fara sa aduni zeci de incalcari clare de legislatie si jucandu-te cu soarta tot drumul. Poate faci si una din asta, chiar mi-ar placea, sincer.

 

Asa e ca stai în coloana la semafor? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tii mortis sa te afirmi ca facand parte din categoria celor care cuvanta fara sa cugete sau fara sa faca un minim efort de a intelege ce citesc, din partea mea ai sa primesti un singur reply, si anume asta. Deci poate mai citesti o data, eventual mai incet. Chiar nu-mi pierd timpul cu oameni care nu stiu sa discute pe subiect si o dai in diverse balegi, nu sunt nici tzatza, nici propagandist si nici batut in cap ca sa arunc cuvinte din gura ca pe seminte din lipsa de ocupatie. Salve!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mrjo a spus:

Daca tii mortis sa te afirmi ca facand parte din categoria celor care cuvanta fara sa cugete sau fara sa faca un minim efort de a intelege ce citesc, din partea mea ai sa primesti un singur reply, si anume asta. Deci poate mai citesti o data, eventual mai incet. Chiar nu-mi pierd timpul cu oameni care nu stiu sa discute pe subiect si o dai in diverse balegi, nu sunt nici tzatza, nici propagandist si nici batut in cap ca sa arunc cuvinte din gura ca pe seminte din lipsa de ocupatie. Salve!

 

Hai ca esti obraznic si mai esti sensibilos pe deasupra. Pai nu va fac bine astia mai veterani cand va iau la trei-pazeste cand veniti cu atitudine d-asta de "butthurt"? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, prafrau a spus:

 

iti trebuie o toba, suna ca un 125 cu burlan


Corect. E o mizerie de GPR de 450 de euro care n-a tinut nici 3 ani.

Acum 19 ore, mrjo a spus:

Nu ma dau a fi ingeras, si eu mai calc pe langa lege, dar incerc sa-mi las o minima "marja de prost", cum ii zic eu. Intr-o situatie prostul pot fi eu, pentru ca n-am apreciat corect o distanta sau altceva, dar in majoritatea cazurilor ma gandesc ca prostul e altul, care o comite din neatentie sau prostie pura. Cand treci cu 40+ prin dreapta pe langa sir de masini oprite la semafor, practic te rogi (constient sau nu) sa nu-ti deschida un copil portiera la 1-2 metri in fata (am patit-o pe bicicleta la jumatate din viteza din clip, cel mult).

 

O dedicatie cu adevarat buna ar fi fost un clip in care demonstrai cum se poate face lane filtering (si splitting, in functie de conditii) in mod civilizat si finut, castigand timp in trafic fara sa aduni zeci de incalcari clare de legislatie si jucandu-te cu soarta tot drumul. Poate faci si una din asta, chiar mi-ar placea, sincer.


Daca nu intelegi ironia, nu e vina mea.

 

Plus ca mie in 13 ani n-a reusit niciunu sa-mi deschida usa in fata. Si nici in zeci de ani de biciclit prin Bucale. Poate mergi tu gresit cu bicla.

Acum 20 ore, mrjo a spus:

Tare dedicatia asta. Nu doar fiindca e majoritar cu lane splitting, nu filtering, ceea ce implica o doza mult mai mare de risc si pentru tine, si pentru "un amarat de conservar" care nu stie si n-are cum sa stie ca tu vrei sa te strocori cu 80 intre doua masini care merg cu 50. Dar si cu claxoane ca sa-ti faca loc sa mergi pe marcaj intre ei, 20 de depasiri pe linie continua, goana pe dreapta pe langa sir de masini stationate si alte alea. Dar ne miram ca suntem injurati, nu? L-ai pus la punct pe Partea de n-o sa mai poate dormi pana la Craciun, cand se mai raresc motoarele.


Pe mine ma doare-n cot cine ma injura. 
Unde am claxonat ca sa mi se faca loc? Claxonez doar preventiv, cateodata, cand presimt ca unu va face o nasoala.

Acum 20 ore, Lucian_M a spus:

Bre, da' ori îi dai în sandale, ori nu. 🫣


Pai nu cine stie ce, era octombrie sau noiembrie, cred, asfaltul destul de rece. Zece minute din Dorobanti in Valea Cascadelor nu e vreun record...

Acum 20 ore, Contabil a spus:

@Lucian_M Asta-i Bucurestiul la o ora relaxata ...... :)

 

Nu prea relaxata, cred ca era dimineata la 9. Dar traseul era un pic invers decat traficul.

Acum 13 ore, ENEOS a spus:

 

Poți intitula filmul "o caut cu 🕯️". Liniștit!


Oho, de ceva vreme. Ce sa zic, sper sa reusesc sa n-o gasesc prea curand. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Speedy.K a spus:

Nu prea relaxata, cred ca era dimineata la 9. Dar traseul era un pic invers decat traficul.

 

Imi place cum stringe camera imaginea - zici ca te sui pe ei. Simbata dimineata este la fel traficul, sa fi filmat pe la 5.30-6 - dar mai bine asa, ca mai lesinau citiva pe aici. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dedicatie ca sa arat cat de suplu sunt eu in trafic" (eterna laudarosenie de sine care se vrea a fi "lowkey", sub diversele ei forme comic de transparente) ajunge doar "ironie" cand devine limpede ca pt unii filtrarea traficului inseamna "ma doare-n poponeata de trafic, eu sa ajung unde vreau in timp record, doar asta conteaza, sunteti praf ca nu pricepeti ironia si nici pe bicicleta nu stiti sa mergeti".

 

Din ciclul etern al comunicarii pe un forum de "tatici" in ale motociclismului. Caraghios. Greseala mea, iar, ca am incercat un dialog. Spor la crosetat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, mrjo a spus:

"Dedicatie ca sa arat cat de suplu sunt eu in trafic" (eterna laudarosenie de sine care se vrea a fi "lowkey", sub diversele ei forme comic de transparente) ajunge doar "ironie" cand devine limpede ca pt unii filtrarea traficului inseamna "ma doare-n poponeata de trafic, eu sa ajung unde vreau in timp record, doar asta conteaza, sunteti praf ca nu pricepeti ironia si nici pe bicicleta nu stiti sa mergeti".

 

Din ciclul etern al comunicarii pe un forum de "tatici" in ale motociclismului. Caraghios. Greseala mea, iar, ca am incercat un dialog. Spor la crosetat!


Pana acum am ras, am glumit. Dar acum deja ma intreb: ce mai cauti, sfinte, printre noi, astia pacatosii, pe forumul asta satanist?! De ce nu esti, ba baiatule, la o manastire de maicute, impartind apa sfintita credinciosilor? 
Si nu ti se pare ca, daca eu sunt o extrema, tu esti cealalta? Aia pe sistemul " eu nu sunt ca astia de o ard tare printre masini, eu sunt <altfel>, motociclist educat, superior, nu ca ghiolbanii astia; motociclist responsabil care opresc la treceri sa ajut batranelele sa traverseze si care le explic din varful buzelor pe  forum ce superior sunt eu". Asta nu este pe acelasi nivel cu ce intelegi tu ca sunt eu?! Doar ca ...pe invers?! Macar eu sunt sincer, ce-i in gusa, si-n capusa. Tu doar o arzi gingas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, mrjo a spus:

"Dedicatie ca sa arat cat de suplu sunt eu in trafic" (eterna laudarosenie de sine care se vrea a fi "lowkey", sub diversele ei forme comic de transparente) ajunge doar "ironie" cand devine limpede ca pt unii filtrarea traficului inseamna "ma doare-n poponeata de trafic, eu sa ajung unde vreau in timp record, doar asta conteaza, sunteti praf ca nu pricepeti ironia si nici pe bicicleta nu stiti sa mergeti".

 

Din ciclul etern al comunicarii pe un forum de "tatici" in ale motociclismului. Caraghios. Greseala mea, iar, ca am incercat un dialog. Spor la crosetat!

 

Bo$$, forumurile in general si asta im special nu au nici o datorie civica. Nu-ti place, logout si inapoi la Domnul vostru Moto Jitsu si Cartea Cartilor, adica YouTube

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 14.12.2023 la 9:34, ENEOS a spus:

Un articol zic eu interesant:

https://www.avocatnet.ro/articol_65887?fbclid=IwAR3TpLr7LvfgQH_7GV9wpZsRY2KACAsVzszW4nu08tuUMgWXgvjHdjdA46g

 

Parcă era un topic dedicat legislației, am folosit căutarea dar fără rezultat. :what:

Toata lumea are cate o parere :)) Ideal e s-o faci in siguranta. Zic la modul general...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un topic deschis in 2014…..

aceleasi probleme care intr o tara civilizata se rezolva cu o petitie

9 ani in care ne tot intrebam …legal sau nu 

CARE A FOST AM3NDAT SA RIDICE MANA….

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ianachim a spus:

Un topic deschis in 2014….

Știam că s-a discutat dar nu l-am găsit. :what:

Ar trebui lipit acolo dacă mai există acel topic.

Și eu am făcut-o mereu, chiar și cu TGV-urile de FJR. Mi s-a părut interesant că a revenit în discuție subiectul și e și o opinie a unui polițist, atât.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Știam că s-a discutat dar nu l-am găsit...

Ar trebui lipit acolo dacă mai există acel topic...

Varsta nenica, varsta! Asa ca sa nu mai razi de altii! Vezi ca topicul ti l-am unit inca de ieri cu topicul de-l cautai...dar tot varsta te-a impiedicat ca sa observi!🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ianachim a spus:

CARE A FOST AM3NDAT SA RIDICE MANA….

Am fost mustrat o data de un echipaj extra zelos. Da' nici nu stiu daca erau de la rutiera. Am zis ok si mi-am vazut mai departe de treaba :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou au bagat de la primaverii pana la televiziune o banda pe care merg seara constant

ajuns in fata,  il filmez pe un metlean ce arunca tigarea si l pun pe un forum fb

ce credeti …imi comenteaza la postare unul ca de ce merg pe banda aia ca el stie ca nu i legal 

asta i romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte, daca masinile stationeaza, la semafor spre exemplu, atunci este permisa filtrarea.

 

Daca masinile sunt in miscare, atunci nu.

 

Eu unul insa n-am respectat niciodata "regula" asta. Inclusiv politia mi-a facut loc, dar fiecare o face pe barba lui pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp ai bun simt, nu îți are nimeni grija, decât foarte rar, daca prinzi vreun zelos.

Poate sunt alții ghinioniști, dar în cazul meu cam așa e. Am fost oprit și când am trecut pe roșu, nu am avut niciodată permisul suspendat, nici șpagă nu am dat, doar bun simț și atât.

 

Și nu merg ca un sfânt sau în litera legii.

Merg sa îmi fie mie bine, și încerc să nu îi încurc pe ceilalți.

 

Dar nici ca un descreierat nu merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...