Sari la conținut

Intentie clara de a produce accident (moartea) unui motociclist


SyDemon
 Share

Postări Recomandate

E fix genul ala de justitiar care-ti da flash-uri si se baga spre tine, doar ca are el impresia ca:

1. mergi prea tare pentru gustului lui

2. ai farul aprins prea tare

3. esti prea aproape de axul drumului

4. nu ai culoarea potrivita la sapca

5. ai tupeul sa mergi pe motor pe acelasi drum cu el

Pe astia ii asez langa cretinii care iti baga faza lunga in ochi daca li se pare lor ca ai facut o depasire prea din scurt sau cei care vin spre axul drumului cand fortezi putin o depasire (cu auto sau moto), probabil "sa iti arate ei"

Raman la parerea mea: fara teste de IQ pentru posesorii de permise de conducere (de preferat anuale), drumurile noastre vor fi in continuare o jungla din care scapa cine poate.

 

Tie ti se pare ca un flash echivaleaza cu gestul dementilor astora iresponsabili?

Nu toti evaluam la fel situatia, unii sunt mai speriosi si panicati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mie mi se pare ca poate fi incadrat la tentativa de omor.

N-a existat accident, dar motociclistul a fost nevoit sa iasa in afara carosabilului ca sa evite. Daca in dreapta era prapastie sau zid unde ar mai fi iesit?

 

Si sa zicem ca in mod accidental a ajuns pe contrasens.

In primul rand ca datoria lui de sofer e sa stea pe banda lui si sa monitorizeze in puii mei ce se intampla cu masina lui si ce se intampla in jurul lui. Daca nu e in stare sa conduca atunci sa ramana pieton.

In al doilea rand, chiar daca a ajuns ”accidental” pe contrasens trebuia sa revina de indata pe banda lui nu sa continue sa mearga pe contrasens, mai ales ca banda nu era libera (era motocicleta pe ea)

 

Daca nici la asa ceva nu se va da pedeapsa exemplara inseamna ca nu mai avem sperante sa devenim o tara civilizata.

Ai perfecta dreptate. Dar ca si in cazul altor criminali pe 4 roti, care au reusit sa-i omoare pe ceilalti participanti la trafic, justitia incadreaza pe bizon la ''din culpa'', adica ''nu a vrut saracu', s-a intamplat, ce sa-i faci cu totii mai gresim!''. Si uite asa Huidu care a mers ca tampitu' pe curbele de la Predeal si a omorat 3 oameni a fost exemplar pedepsit cu 2 ani si ceva cu suspendare, Ana Maria Strauss care omorat o tanara studenta pe trecerea de pietoni de la Muzeul Satului a fost exemplar pedepsita cu 2 ani cu suspendare, etc etc etc.

Si mai ai toate exemplele de aici de pe forum. A intrat vreun sofer la puscarie pentru ca a schilodit sau omorat un motociclist? Intoarce pe linia continua, te rupe si...? Absolut nimica. Nu uita de cazul desteptei care a omorat in Pipera un motocliclist. Duduia conducea un Hummer pentre care trebuie categoria C si nu a patit nimica (in sensul de parnaie).

Sunt tare curios cum va rezolva justitia cazul bizonului de la Romatsa care a lovit intentionat cu un Touareg un Logan la fantana Miorita. Putin mai lipsea sa omoare un om nevinovat pe trotuar si pe ocupantii Logan-ului. Soferul criminal a spus ca se uita la telefon, a gresit neintentionat si ii pare rau. Gata, deja este pe jumatate iertat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tie ti se pare ca un flash echivaleaza cu gestul dementilor astora iresponsabili?

Nu toti evaluam la fel situatia, unii sunt mai speriosi si panicati.

Am zis "si se baga spre tine". Sunt convins ca ai patit faze in care cretinul "se face" cu masina spre tine, intrand pe contrasens, pentru ca... d'aia.

Cum spunea cineva mai sus, sunt convins ca javra penala va motiva lejer gestul (inclusiv cu ceva medical, sa nu aiba probleme) si va pleca fluierand de la o eventuala si improbabila audiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tare curios cum va rezolva justitia cazul bizonului de la Romatsa care a lovit intentionat cu un Touareg un Logan la fantana Miorita. Putin mai lipsea sa omoare un om nevinovat pe trotuar si pe ocupantii Logan-ului. Soferul criminal a spus ca se uita la telefon, a gresit neintentionat si ii pare rau. Gata, deja este pe jumatate iertat!

Vezi ca era postat ceva mai sus legat de incidentul ala: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Sicanare+transformata+in+tentativa+de+omor

 

Tentativa de omor, clar, cu privire la ce a patit colegul din OP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti demonstra intentia - ca n-ai camera in masina & nu-i citesti gandurile.

mai ales ca era beat.

cum zicea un coleg/mai sus: Omul va spune in instanta (daca se ajunge pina acolo pentru simplul motiv ca nu a fost accident neexistand contact intre vehicule) ca a sunat telefonul, ca a fost distras de stiu eu ce chestie.

Poate sa fie pe bune...poate nu... in justitie conteaza ce e demonstrabil

 

FYI: odata eram in drumul spre munte/pasager/in masina. Conducea o femela

Dormitam in spate... ma trezesc ca masina e pe camp.

Aduce fata masina pe sosea, ma uit in urma...nimic. pe contrasens nimic.

O'ntreb ce a evitat: caine/baba/biciclist?

La care ea "nimic... mi-a cazut ceva la picioare & m-am aplecat sa iau & am iesit de pe sosea...hihihi..."

Eu am ramas masca... Si m-am culcat la loc. Cu asemenea specimene n-ai ce discuta.

Asta fiind treaza. Proasta, da' treaza

 

Asta beat... poate i-a scapat sticla & s-a aplecat sa si-o ia. Sau sa borasca...

 

cine stie?

 

de-aia - pana la proba contrarie (care nu cred ca poate fi adusa in acest caz) - e din culpa.

Cu circumstante agravante, bine'nteles.

Editat de vladase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inclin sa'ti dau dreptate 100% . Pt ca, se stie, in Romania se moare pe capete pe strazi fiindca ... viteza excesiva :(

 

Martori nu erau ca nu mai vad si alte masini in jurul tau, nu stia nici dracu ca specimenul asta a fost pentru cateva secunde cel mai prost om de pe planeta asta. Eu i-as da bataie pana la agonie, apoi l-as lasa sa se refaca cateva zile si as repeta tratamentul pana ar ceda psihic si s-ar sinucide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu treaba asta acum 2 ani cu un tir la iesirea din Mihailesti. Nu aveam camera. Mi-am dat seama mai de la distanta cand a inceput sa intre pe contrasens fara motiv cat il duce capul si am incetinit mult. M-am uitat in oglinzi in timp ce incetineam si nu aveam masina in spate. Probabil de asta a prins curaj. La cat de lat e tirul masina nu avea pe unde sa se duca. M-a scos complet de pe asfalt si fasia aia de pietris. Am ajuns pe iarba dar din moment ce incetinisem din timp nu am avut probleme. Nu prea vad ce sa le faci. Problema e ca psihologicul se face la misto cand dai de permis si eu nu am auzit de soferi care au fost pusi sa il refaca in urma unor incidente in trafic.

 

Avem parte exact de societatea pe care o meritam. De fapt societatea este oglinda cetatenilor. A fost acum cativa ani un topic pe forum cu poll despre consumul bauturilor alcoolice si mersul cu motocicleta. Daca tin bine minte, la un moment, cam 70% (nu mai stiu rezultatul final) dintre forumisti au spus ca au mers bauti cel putin o data in viata lor. Interesant e ca multi spuneau ceva de genul "cu motocicleta niciodata, doar cu masina". Vrem o tara ca afara dar o vrem cu smecheria si combinatiile de aici.

 

 


» Post actualizat in 29 Feb 2016 20:54

Am gasit topicul. Intr-un final s-a oprit la 48%.

 

/index.php?/topic/60301-ati-baut-si-ati-condus/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce capatana tare a avut ala care s-a ridicat imediat dupa casca-n dinti..Vazand clipul cu cretinul de sofer ma gandeam la cum m-as fi descurcat io in masina fiind la volan..Nici nu vreau sa ma gandesc daca as fi fost pe un motor.Noroc cu stapanirea de sine a motoristului..Incredibil..Ala merita calcat in picioare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu treaba asta acum 2 ani cu un tir la iesirea din Mihailesti. Nu aveam camera. Mi-am dat seama mai de la distanta cand a inceput sa intre pe contrasens fara motiv cat il duce capul si am incetinit mult. M-am uitat in oglinzi in timp ce incetineam si nu aveam masina in spate. Probabil de asta a prins curaj. La cat de lat e tirul masina nu avea pe unde sa se duca. M-a scos complet de pe asfalt si fasia aia de pietris. Am ajuns pe iarba dar din moment ce incetinisem din timp nu am avut probleme. Nu prea vad ce sa le faci.

 

Uite ca de data asta incidentul a fost filmat.

Ce sa le faci?

Sa ii dea 10 ani de puscarie idiotului si sa transmita toate televiziunile de stiri in direct - ca a fost condamnat la puscarie si motivul pentru care a fost condamnat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca de data asta incidentul a fost filmat.

Ce sa le faci?

Sa ii dea 10 ani de puscarie idiotului si sa transmita toate televiziunile de stiri in direct - ca a fost condamnat la puscarie si motivul pentru care a fost condamnat.

Mult noroc in demersul asta! Tu vrei puscarie cand nu poti sa faci un rahat langa gard daca nu a fost contact intre cei 2 participanti la trafic. Geme pamantul de mobristi care au cazut incercand sa evite o masina ce nu a acordat prioritate si au ramas cu ochii in soare pentru ca nu a fost contact intre ei.

 

Uite aici caz clar cu inregistrarea video http://www.cvlpress.ro/11.01.2013/a-lovit-intentionat-cu-masina-o-tanara-si-a-ajuns-dupa-gratii/

Deznodamantul http://www.cvlpress.ro/14.01.2014/craioveanul-care-a-accidentat-intentionat-o-tanara-condamnat-definitiv/

 

4 ani de puscarie si interzicerea dreptului de a conduce timp de 2 ani. Nici in cazul din link nu s-au dat aia 10 ani ai tai si ala se intoarce la volan.

 

Deci 19 ani cu permis de 2 luni. Asta inseamna ca psihologul a considerat ca e apt sa traga de volan cu 2 luni inainte de fapta. Si nici macar nu a fost te miri ce rafuiala intre dusmani. Te doare mintea cand citesti motivarea faptei. Si daca asta nu e suficient de socant, asta o sa conduca iar. Deci si dupa ce a facut ce a facut, o sa aiba dreptul sa se urce la volan.

 

Daca mai citesti si ce a spus procurorul in link-ul al 2-lea "Deşi avea posibilitatea să înceteze acţiunea sa infracţională totuşi acesta a continuat-o şi a lovit victima în plin cu autoturismul”, probabil ca betivul nici nu trebuie sa spuna ca a intrat pe contrasens accidental. A incetat actiunea infractionala si amaratul ala pe 2 roti a scapat.

 

Uite altul, tot 19 ani si cu psihologicul proaspat. http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/tanar-acuzat-de-tentativa-de-omor-dupa-ce-a-lovit-un-om-cu-masina-ce-i-a-determinat-pe-politisti-sa-ii-schimbe-incadrarea.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult noroc in demersul asta! Tu vrei puscarie cand nu poti sa faci un rahat langa gard daca nu a fost contact intre cei 2 participanti la trafic. Geme pamantul de mobristi care au cazut incercand sa evite o masina ce nu a acordat prioritate si au ramas cu ochii in soare pentru ca nu a fost contact intre ei.

 

Uite aici caz clar cu inregistrarea video http://www.cvlpress.ro/11.01.2013/a-lovit-intentionat-cu-masina-o-tanara-si-a-ajuns-dupa-gratii/

Deznodamantul http://www.cvlpress.ro/14.01.2014/craioveanul-care-a-accidentat-intentionat-o-tanara-condamnat-definitiv/

 

4 ani de puscarie si interzicerea dreptului de a conduce timp de 2 ani. Nici in cazul din link nu s-au dat aia 10 ani ai tai si ala se intoarce la volan.

 

Deci 19 ani cu permis de 2 luni. Asta inseamna ca psihologul a considerat ca e apt sa traga de volan cu 2 luni inainte de fapta. Si nici macar nu a fost te miri ce rafuiala intre dusmani. Te doare mintea cand citesti motivarea faptei. Si daca asta nu e suficient de socant, asta o sa conduca iar. Deci si dupa ce a facut ce a facut, o sa aiba dreptul sa se urce la volan.

 

Daca mai citesti si ce a spus procurorul in link-ul al 2-lea "Deşi avea posibilitatea să înceteze acţiunea sa infracţională totuşi acesta a continuat-o şi a lovit victima în plin cu autoturismul”, probabil ca betivul nici nu trebuie sa spuna ca a intrat pe contrasens accidental. A incetat actiunea infractionala si amaratul ala pe 2 roti a scapat.

 

Uite altul, tot 19 ani si cu psihologicul proaspat. http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/tanar-acuzat-de-tentativa-de-omor-dupa-ce-a-lovit-un-om-cu-masina-ce-i-a-determinat-pe-politisti-sa-ii-schimbe-incadrarea.html

corect.

"legea" face... bani pentru buget, protejeaza diferiti smecheri de la varf... etc.

 

noi trebuie sa ne pazim pielea si daca suntem pusi in situatii de genul celei de mai sus, daca putem si ... nu vede nimenea... aplicam eventual o corectie la fata locului.

ca dupa... prafu. are omul bani si pile si ... scapa. sau oricum scapa ca ... asa este cutuma. mare lucru nu pateste daca te omoara, wtf... deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu al draqu daca inteleg justitia din Romania: soferul care a fugarit femeia sa o calce cu masina a ajuns acolo unde ii este locul adica in puscarie, in schimb nemernicul din Brasov care a omorat o femeie gravida pe trecerea de pietoni si CONDUCEA BAUT a primit 2 ani si trei luni CU SUSPENDARE. E drept ca sentinta nu este definitiva dar chiar si asa este dincolo de orice limita a bunului simt.

 

Cum sa te astepti sa intre la parnaie astia care se dau catre un motociclist sau alt participant la trafic.

 

http://adevarul.ro/locale/brasov/Soferul-baut-aspulberat-gravida-trecerea-pietoni-i-a-ucis-bebelusul-nenascut-nu-vaface-puscarie-primit-sentinta-suspendare-1_55f6d505f5eaafab2c98b823/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu al draqu daca inteleg justitia din Romania

In tara asta se face puscarie in 3 cazuri mari si late:

1) Nu ai pile si relatii.

2) Ai pile, relatii si faci tot felul de invarteli dar alti pilosi si invartitori vor sa te scoata din schema ca sa invarta ei mai mult si mai pe turta lor.

3) Ai pile si relatii dar se impute treaba asa rau incat, cu regret, toti oamenii care iti tin spatele te lasa din brate.

 

Justitia e si ea infaptuita dupa chipul, asemanarea si sHm3k3rIa societatii noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tara asta se face puscarie in 3 cazuri mari si late:

1) Nu ai pile si relatii.

2) Ai pile, relatii si faci tot felul de invarteli dar alti pilosi si invartitori vor sa te scoata din schema ca sa invarta ei mai mult si mai pe turta lor.

3) Ai pile si relatii dar se impute treaba asa rau incat, cu regret, toti oamenii care iti tin spatele te lasa din brate.

 

Justitia e si ea infaptuita dupa chipul, asemanarea si sHm3k3rIa societatii noastre.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut un viteaz cu un mercedes 190 a incercat sa ma intimideze intrand pe banda mea (eu pe banda 1, el pe banda 2) un metru bun. Omu nu-si recupera sticla de sub pedale pentru ca era prea ocupat sa ma injure. De ce? Pentru ca l-am claxonat ca nu a oprit la o trecere anterioara. 100 de metri mai incolo era pulitia. M-am dus direct la ei, le-am povestit si au zis ca plua, daca n-au vazut ei n-au ce sa-i faca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca amenda aia din articol e o greseala de redactare....10 lei?!?

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...