Jump to content

Recommended Posts

Am vazut ca termenul de motovlog nu este asa de raspandit in Romania, asa ca m-am gandit sa-mi deschid un canal de youtube, prin care o sa incerc sa fac cunoscut termenul de motovlog.
Decizia am luat-o din doua motive:

1. urmaresc multi motovloggeri straini si imi place foarte mult ceea ce fac.

2. mi s-au intamplat destul de multe faze prin trafic in care (din neglijenta mea sau a altor participanti la trafic) puteam sa-mi rup vreun picior, o mana, un gat.

si am zis ca trebuie sa am o dovada in caz de accident (bat in lemn)

Mi-am impartit canalul in 3 serii:

1. Motovlog - aici vorbesc despre ce ma taie pe mine capul. subiecte de actualitate sau nu, urlu, tip, fac misto.

2. Prin Trafic - aici este un rezumat saptamanal cu faze din trafic la care iau parte. NU POSTEZ NUMAI GRESELILE ALTORA. Postez toate fazele ce mi se par mie interesante si comentez pe ele. Greseli din trafic (ale mele sau ale altora), faze amuzante, cum zice si seria, Prin Trafic uatafac si atat.

3. Creatii, teasers, meet up-uri, etc. Aici intra ce nu intra in seriile de mai sus.

Acum, subliniez si sper sa fiu inteles de toata lumea. Nu sunt un motociclist profesionist, nu sunt un sfant pe strada, si nici nu incerc sa demonstrez ceva anume. Imi place sa ma plimb cu motocicleta, imi place sa editez videouri (chiar daca nu-mi prea iese), si imi place sa impartasesc cu altii trairile mele.

Va salut, si vizionare placuta!

https://www.youtube.com/nakeddudehh

Edited by NakedDude

Cînd ajung acasă am să verific vlogul tău. Sper să-mi placă!

Edit: plm, sper să nu apari naked p'acolo :blbl:

Edited by zĂŽmbesc

Tocmai m-am abonat.

Nu am urmarit deocamdata nici un video insa o sa o fac astazi.

Foarte misto initiativa. SI eu urmaresc tipii din state care fac asta si imi place la nebunie.

Spor si la multi subscriberi :)

Bafta!

Destul de interesant, doar ca cel putin in primele postari, volumul vocii tale este cam scazut, incerca sa ii mai ridici nivelul. Si ar fi bine daca ai incerca sa misti mai putin capul. Nu de alta dar o sa ni se faca rau la un momendat. :) Spor si succes!

Destul de interesant, doar ca cel putin in primele postari, volumul vocii tale este cam scazut, incerca sa ii mai ridici nivelul. Si ar fi bine daca ai incerca sa misti mai putin capul. Nu de alta dar o sa ni se faca rau la un momendat. Spor si succes!

da, nu fac asta de ani de zile, deci o sa am nevoie de putina clementa din partea voastra. am mai facut schimbari la setup-ul camerei, pozitia microfonului. nici acum nu sunt multumit, dar cand vine caldura sper sa o rezolv. am observat si eu ca intorc capul prea des, dar n-am ce-i face ca trebuie sa ma asigur :D o sa incerc sa vorbesc numai cand sunt pe drum drept de acum, merci de feedback!

E la moda sa tai clipul la fiecare 3 cuvinte? Pentru mine e destul de obositor. Daca as avea epilepsie ar fi o problema.

nu fac motovlog de 1-2-3 ani. o fac doar de doua luni, si nu sunt obisnuit sa vorbesc singur. de cele mai multe ori port o conversatie cu cineva :P pe viitor o sa-mi perfectionez stilul de a filma/vorbi.

Eu te urmaresc deja

wow : )) ma bucur atunci, apreciez :P

Incearca un chest mount. Si eu dau mult din cap si nu imi placeau filmarile de pe casca. Am pus camera (xiaomi Yi) pe piept si acum imaginea e foarte stabila. Cred ca te-ar ajuta si functia low light activata. La mine se mult mai luminata imaginea chiar si cand e innourat. Iar cand e soare nu afecteaza deloc , chiar daca e functia activata.

Incearca un chest mount. Si eu dau mult din cap si nu imi placeau filmarile de pe casca. Am pus camera (xiaomi Yi) pe piept si acum imaginea e foarte stabila. Cred ca te-ar ajuta si functia low light activata. La mine se mult mai luminata imaginea chiar si cand e innourat. Iar cand e soare nu afecteaza deloc , chiar daca e functia activata.

cu chest mount-ul imi da senzatia de mountain-bike si nici nu pot surprinde toate fazele din trafic. imi limiteaza campul vizual si asta nu-mi place. vreau sa se vada ceea ce vad eu, asta e si frumusetea motovlogului as putea zice.

functia de low light e pe lista de prioritati. asta o sa fac maine. sunt curios daca mi se imbunatateste calitatea video :D merci de feedback.

nu fac motovlog de 1-2-3 ani. o fac doar de doua luni, si nu sunt obisnuit sa vorbesc singur. de cele mai multe ori port o conversatie cu cineva :P pe viitor o sa-mi perfectionez stilul de a filma/vorbi.

Nu e vorba de vechimea motovlogului, doamne fereste. Problema e la editare. Imi vine greu sa cred ca atunci cand vorbesti iti pierzi ideea sau sirul narativ al povestii, si din cauza asta esti nevoit sa-l tai si sa-l reiei de unde ti-a venit (iar) inspiratia.

Cel putin ai fi mai original daca ai reusi sa incepi un subiect si sa-l continui pana la capat pe un traseu, de la cap la coada.

Nu critic, ba chiar apreciez, nu sunt motovloger, dar si eu urmaresc cativa motovlogeri si e mai placut sa asculti un punct de vedere / o poveste atunci cand video-ul merge de la cap la coada.

Nu e vorba de vechimea motovlogului, doamne fereste. Problema e la editare. Imi vine greu sa cred ca atunci cand vorbesti iti pierzi ideea sau sirul narativ al povestii, si din cauza asta esti nevoit sa-l tai si sa-l reiei de unde ti-a venit (iar) inspiratia.

Cel putin ai fi mai original daca ai reusi sa incepi un subiect si sa-l continui pana la capat pe un traseu, de la cap la coada.

Nu critic, ba chiar apreciez, nu sunt motovloger, dar si eu urmaresc cativa motovlogeri si e mai placut sa asculti un punct de vedere / o poveste atunci cand video-ul merge de la cap la coada.

cand nu am fluenta in vorbire, sau sunt distras de alte chestii prin trafic, mi se pare normal sa tai filmarea. nu cred ca vrea cineva sa vada clip de 30 de minute din care doar 10 sunt vorbite. persona, mi se distrage atentia foarte usor de la vorbit mai ales cand sunt in trafic si prefer sa-mi mentin atentia asupra condusului. abia acum am descoperit si eu ca nu e chiar asa usor sa conduci o motocicleta si sa si vorbesti in acelasi timp. mai am de mancat mamaliga :))

apreciez feedback-ul tau (n-am luat-o ca pe o critica) si am sa tin cont de el pe viitor.

Cînd ajung acasă am să verific vlogul tău.

Aseară n-am mai avut timp, poate azi ;)

Părere subiectivă: ești mult prea agresiv, parcă ești mereu un căutare de conflict. Ceea ce nu e chiar cu rol educativ, nici măcar pentru tine însuți. In condițiile alea de trafic, nu știu de ce îți pierzi vremea cu "educarea" imbecililor in loc să constați și să pui momentul peste impuls.

Din punctul meu de vedere, ce faci tu e doar să exemplifici și sa documentezi niște situații mai mult sau mai puțin periculoase, dar care nu aduc valoare privitorilor. De limbaj nu zic nimic pentru că ma regăsesc. Repet, e doar parearea mea despre activitatea prezentată aici.

Ai dreptate. Am observat si eu ca eram prea agresiv uneori (in primele clipuri). Am inceput sa imi controlez iesirile cat de cat pentru ca am ajuns si eu la concluzia ca nu.mi aduceau nimic bun. Oricum, o sa mai treaca ceva timp pana imi modelez temperamentul, dar am vointa :))

Cat despre faptul ca "mi le caut", aici da-mi voie sa te contrazic. Mi-a mai spus cineva odata asta. Probabil pentru ca eu postez doar fazele importante. Daca ar fi sa las filmarea cap coada, fara sa mai tai clipurile, probabil parerea ta ar fi alta. Da nu cred ca vrea cineva sa stea sa se uite la filmari de 30-60 de minute cu cineva care se plimba cu motocicleta.

Edited by NakedDude

Asta am înțeles de la primele acorduri cum ca editarea face bine la HDD :).

Acum, nu lua si tu ad literam, e doar impresia lăsată de cele câteva video-uri vizionate.

Încearcă si o abordare in stil advertorial, in care sa scoți in evidentă si părțile pozitive, cum ar fi calitatea asfaltului, o zi de duminica fara aglomerație, un salut cu un coleg, o cafea la botul calului. Joyride, pe scurt.

Edited by verssatu