Sari la conținut

Discutii despre PlastiDip, ori spray-uri cu cauciuc lichid similare


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Si de unde ai cumparat sprayul asta? Mai am ceva din vopseaua veche, dar sunt interesat de o sursa atohtona.

Eu am folosit acum, o varianta romaneasca, " Spray vpsea cauciucata"... Am dat pe protectia (de plastic) de la furca, se decolorase ciudat. Acum are o textura putin cam prea grunjoasa, ma asteptam sa iasa mai fina. Nu stiu daca e de la spray sau de la faptul ca e o varianta romaneasca. Astept maine dimineata sa vad cum e uscata bine, am dat vreo 5 straturi. Sunt curios si in timp, mai ales pe margini cum va fi.

Chiar si cu textura asta mai grunjoasa, tot mi se pare ca arata bine si ca e o inventie geniala! :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Da, rezista. E tot acolo, neschimbata de cand am pus-o.

 

 

cum se comporta vopseaua? inca rezista?

ma bate gandul sa fac plasticaraia de la masina (bandouri, bara fata/spate,...) cu plasti dip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ma bate gandul sa vopsesc jantele cu plasti de asta. am citit pe forumurile auto si parerile sunt cam impartite. ati incercat careva? vreau sa le fac negre in loc de argintii si sa pot da jos vopseaua cand am chef.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vopsit eu cu vopsea cauciucata din Hornbach.

E de tipuri diferite. Eu am gasit doar soft sau medium si nu hard. 30 de lei un tub

Am vopsit o casca. A iesit fain pt moment.

Dupa o luna, doua daca o atingeai de ceva se cojea putin asa ca am facut cadou casca.

Cred ca e f util pt lucruri care nu le atingi, freci, lovesti.

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru jante vad ca e un plastidip dedicat: http://www.plasti-dip.ro/produse/folie-pentru-jante-plasti-dip/ - probabil ca rezista mai bine la abuz decat cel normal

ma batea si pe mine gandul sa imi vopsesc mobra la vara, tot cu plasti-dip.

sunt curios cat de bine o sa tina, pe net gasesc pareri si pareri, ba ca nu rezista, ba ca n-are bube nici dupa 2 ani, asa ca ma vad nevoit sa testez ca sa ma conving :D

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tine plastidip-ul pe jante. Stiu mai multi care au facut asta si arata gretos..nu dupa mult timp. Eu le am sablat si le am vopsit electrostatic. Sunt ca scoase din cutie, ca din fabrica, dupa km, spalat, etc. Toti vor calitatea 1 (vezi poze), dar la pret de 2-3 spray-uri, ceea ce nu se poate. Daca masina este totusi una de care nu ti pasa, poti face. Sau daca nu ti pasa de look mai deloc.

Și eu o sa testez pe jantele mașinii , vreau sa le fac negre și parca nu le-aș face definitiv deci ar fi o soluție buna

post-96026-0-64036600-1512213936_thumb.png

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tine plastidip-ul pe jante. Stiu mai multi care au facut asta si arata gretos..nu dupa mult timp. Eu le am sablat si le am vopsit electrostatic. Sunt ca scoase din cutie, ca din fabrica, dupa km, spalat, etc. Toti vor calitatea 1 (vezi poze), dar la pret de 2-3 spray-uri, ceea ce nu se poate. Daca masina este totusi una de care nu ti pasa, poti face. Sau daca nu ti pasa de look mai deloc.

imi pasa, cum naiba nu :) dar nu stiu exact daca o sa imi placa cum va arata cu jantele negre si asta era o solutie ca macar puteam reveni la culoarea initiala. trebuie sa mai schimb cate ceva la masina sa nu ma plictisesc de ea :)

cat a costat vopsitul jantelor?

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 lei sablat + vopsit. Dar iti spun, lucrat profesional. Doua jante au fost zgariate, pun si o poza sa ti faci o idee. Au iesit cum am spus mai sus, ca de fabrica. Nu merita tiganii cu spray uri de orice fel ar fii. Eu in locul tau as face una sa vad cum e, daca imi place si daca da, demontate si duse la atelier ;)

post-96026-0-43547700-1512219595_thumb.png

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 lei sablat + vopsit. Dar iti spun, lucrat profesional. Doua jante au fost zgariate, pun si o poza sa ti faci o idee. Au iesit cum am spus mai sus, ca de fabrica. Nu merita tiganii cu spray uri de orice fel ar fii. Eu in locul tau as face una sa vad cum e, daca imi place si daca da, demontate si duse la atelier ;)

ok, multumesc de sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Npc. Depinde despre ce masina e vorba, ce culoare, ce jante, etc. La unele sta bine, la altele mai putin. Mie imi place cum sta la mine, m am tot uitat si eu si altii. Si in direct si la poze. Bafta.

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Care mai e treabă cu plasti dip? M-ar tenta și pe mine să îmi fac mobreta negru semimat... A mai folosit cineva? Aș dori sa aflu daca rezista cat de cat in timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerile sunt impartite, unii zic ca daca dai mai multe straturi rezista si e mai usor de dat jos cand te plictisesti. Ma gandesc ca merita incercat.

O să îl incerc in primăvara sa vad ce randament da, fac poze pe parcursul timpului și vad ce și cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vipsit fosta motoreta a nevestii cu plastidip. Fiind incepatoare avea toate sansele sa o scape pe jos si m-am gandit sa o protejez la zgarieturi macar.

A rezistat foarte bine.

Am dat-o cu vreo 4 straturi,undeva la un spray jumate.

In zona picioarelor unde se freaca un pic gamba de carena s-a mai exfoliat dar se corecteaza imediat cu spray-ul.

Pun si o poza cu motoreta vopsita.

PS: nu e aia verde:)

post-65598-0-75564100-1512833875_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vipsit fosta motoreta a nevestii cu plastidip. Fiind incepatoare avea toate sansele sa o scape pe jos si m-am gandit sa o protejez la zgarieturi macar.

A rezistat foarte bine.

Am dat-o cu vreo 4 straturi,undeva la un spray jumate.

In zona picioarelor unde se freaca un pic gamba de carena s-a mai exfoliat dar se corecteaza imediat cu spray-ul.

Pun si o poza cu motoreta vopsita.

PS: nu e aia verde:)

Deci cam 3 spray-uri ar ajunge pt vopsire întreaga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Readuc in discutie subiectul, cu intrebarea daca e recomandat sa incerc asa ceva pe jantele rotilor si pe jambele furcii. Prinde pe aluminiu? De asemeni din lene, nu as da jos cauciucurile si valvele de pe jante. E vreo problema aici?

M-am gandit la plastidip pentru ca e posibil sa nu imi placa cum arata negre, si as vrea sa ma intorc usor la look-ul original.

Multumesc!


» Post actualizat in 24 Sep 2018 09:53

...Si nu in ultimul rand, ce brand/produs recomandati, si de unde sa-l achizitionez?

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...