Sari la conținut

Cheia 06.03.2016


gabi18051991
 Share

Postări Recomandate

Nu tie ti-am raspuns. Ca sa eviti satele, la iesirea din Valeni, in Gura Vitioarei faci dreapta catre Slanic, dupa serpentine stanga catre Plopeni, apoi catre Gageni, Paulesti si intri in DN1 iintre Baicoi si Metro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baieti multam de idee

a fost o prima iesire pe 2016 superba datorita vremii

pe sezlong la casa valasoaia am si tras un pui de somn

eram la masa deja cand ati trecut prin dreptul pensiunii

scuze ca ne am rupt insa eu trebuia sa fiu cat mai repede in bucuresti

plecat la 11.30 -17.30 retur cateva ore de fun si soare

multam inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate( vazand filmuletul!),care a fost ecartul la sosirea in parcarea restaurantului, fata de ultimul din grup ? de fapt doar Ianachim poate raspunde !

Editat de hornet60
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am "spart" in 2 grupuri - ianachim si cu mine am luat-o inainte si ne-am intersectat pe drum si cu alti prieteni de-ai lui. Pe ceilalti i-am vazut trecand cat stateam la masa. Imi pare rau ca nu am reusit sa ne sincronizam cu Robert dar iesim noi la ture lungi mai incolo...

 

Foarte faina ideea intr-adevar, si ziua, si vremea, si virajele... un inceput fain de sezon, prima mea iesire pe anul asta. Sper ca toata lumea s-a simtit bine, chiar daca nu am fost grup compact. :)

 

@Niko: Nimic nou, doar ceva nisip adunat in "pete" albe pe alocuri (mi-a fugit fatza pe una, e tricky) si sare scursa de la dezapezire (drumul nu e inca curat dupa iarna). In afara de ceva mazga in acele de par in urcare spre Brasov, totul a fost ok.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Azi am plecat la 10:30 din Otopeni cu un amic pe Cheia,Poiana Brasov, Rasnov, Paraul Rece, Otopeni.

Pot sa spun ca sunt surprins de cat de bine s-a prezentat Cheia la momentul de fata. Singura problema a fost dupa localitatea Cheia, la 2-3 serpentine unde calitatea asfaltului era jalnica si desigur, mai mult praf decat in mod normal (pe trimp de vara)....dar atat.

 

O experienta de martie superba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am oprit la padure la Pucheni sa-l asteptam pe Gabi1805.... initiatorul topicului,acolo s-a despartit grupul in doua,dupa care am mers Plopeni-Varbilau,Cheia iar la iesire din Bradet am mancat.

Si noi v-am vazut Ianachim ,cand ne-ati depasit deabea comandam.

Toate cele bune la toti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

textex - azi in timp ce mergeam pe ruta de care spuneam, si-am dat seama ca sunt in picioare si ca nu se potriveste... modelul de motoreta cu ce ti-am spus. Tre' sa ma invat minte sa nu mai dau sfaturi, ca mie imi cam plac toate (mai putin autostrazile sau cele care vor sa semene cu ele). Pe de alta parte, atat de prost/murdar drumul nu l-am mai prins niciodata! Ma gandesc ca in Tataru or fi lucrat la sosea si au imprastiat pamantul, dar prin celelalte? Poate au avut vreo furtuna mai puternica - asa parea pamantul ala adus pe sosea!

Haiku-ul se refera strict la Boboc. Banuiesc ca au asfaltat o veche ulita pe care incapea o caruta si (asta-i interesant) au desenat marcajul. Si a iesit o... poezie!

post-53322-0-26647300-1457288531_thumb.jpgpost-53322-0-87324500-1457288585_thumb.jpgpost-53322-0-95426700-1457288588_thumb.jpg

La M-rea Ciolanu tot timpul este nisip/pietris, din ce in ce mai putin pe masura ce se apropie toamna. Nu vrei sa-ti imaginezi cum am prins acum o luna, ca derapam si cu fata si cu spatele, la 5 km/h! Dar drumul e frumos...

 

Fata de Cheia (asa-si-asa cu praful alb si umezeala alunecoase), Siriu a fost in stare excelenta - curat ca vara si liber! Dupa ocolul prin Covasna (fain drumul spre Intorsura Buzaului; desi era un pic ud, in stare exceptionala pentru un drum de pamant)

post-53322-0-46424800-1457288851_thumb.jpg

 

l-am prins din urma si pe zigzag pe langa Siriu.

post-53322-0-74823000-1457288854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns in Bucuresti pe lumina si imi era cam ciuda ca nu am continuat, mai era timp... acum deh, data aviatoare. :)

 

Faine pozele, si mi-ai facut pofta cu descrierea... acolo is viraje faine, imi place mai mult decat Cheia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu o tura azi, iesit prin Stefanesti, Fierbinti, Adancata (poate in secolul viitor se gandesc sa asfalteze drumul ala de acces), Mizil, Tohani, Manastirea Ciolanu, Siriu, Sacele, Cheia, Valeni, Ploiesti si inapoi acasa.

 

Mie mi-a placut portiunea de 100H, drumul destul de ok, cu cateva portiuni unde trebuie sa incetinesti. Pe bucata cu Manastirea Ciolanu intr-adevar foarte mult nisip, dar tot se merita. DN 10 e facut beton, sa vedem cate sezoane tine. Cheia in schimb s-a stricat mult fata de 2014 cand au refacut-o. Pe bucata de serpentine de dupa pisc mai toate curbele la dreapta au interiorul varza, crapat, cu gropi mai mari sau mai mici. Un pic mai incolo pe la Izvoarele daca ninge pe drum merge sa faci concurs de movile de ski, iar dupa ce se termina muntele pana hat dupa Valeni ai sleauri pe drum de la tiruri. Am plecat la 10:15, acasa la 18:45 cu masa la Il Refugio unde s-au lungit cu lasagna cam multisor.

 

O gramada de radare pe drum, la primul aveam vreo 80, dar Loganul politiei era parcat cam in scurt dupa curba si nu a apucat sa se dea jos si sa-mi faca semn sa opresc (asta in Valea Lupului). Al doilea era un pic dupa Intorsura, dar a fost semnalizat si am mers cuminte. Al treilea era inainte de Valeni, semnalizat cu mult inainte, pe linia dreapta in capatul careia stateau gaborii lumea s-a cam plictisit si au fost cateva tentative de depasire, doar cum ieseau din rand ii vedeau si se bagau la loc ... foarte funny de observat. Evident toata coloana s-a coit si a inceput sa mearga cu 40-50, asa ca i-am depasit pe toti chiar prin fata politiei. Radarul nr 4 era dupa Valeni, era unul cu un Tuareg rosu dupa care ma tineam, aveam vreo 80-90, l-a luat doar pe el ... :)

 

Overall, o zi foarte frumoasa.


» Post actualizat in 07 Mar 2016 12:25

Traseul :

 

post-89225-0-40259500-1457353231_thumb.png

 

Cam 460 km in total, plus ca se pot face diverse variante :

  • evitat Manastirea Ciolanu, iesit in Dn 10 la Vernesti, eventual facuta o tura pana la Vulcani
  • evitata portiunea Valeni-Ploiesti, mers pe la Slanic
  • evitata autostrada si mers pe DN 1 sau 1A
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...