Sari la conținut

Zona Otopeni si imprejurimi


cip789
 Share

Postări Recomandate

:)) trebuie cu perseverenta, la noi a durat mai bine de un an până când am reușit să facem un nucleu cât de cât stabil. Asa cum a spus și colegul little kriminal, vă așteptăm cu drag joi la jar, la noi oricum sunt motoristi din tot Bucureștiul și nu numai. Răbdare și spor!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mea culpa, de intalnirile trecute nu am avut habar. Cea de maine nu pot sa o onorez pe motiv ca sunt plecat in provincie, la mosie... poate ne vedem sambata seara? Sau sambata dimineata... planuiesc un "Rasarit pe 2 roti"

Eveniment sociopat cultural artistic cu influente zoroastriene. Adica ... ne trezim la 5, dam pedala instant(in functie de vreme of course) si mergem pe faleza unui lac unde am mai fost, ne bem cafeaua la ibric(pe jar, eu o fac) si vedem rasaritul. Mai barfim, mai povestim si pe la 9 pedala inapoi.

Pana acum sutem 2 si il curtez pe al 3-lea.

Asta daca va puteti trezi la 5...

Soarele rasare la 7 fara 11 sambata iar pana la destinatie facem o ora si 15 min insa pana ne strangen, pana punem de cafea, samd...

Tocmai mi-a mai confirmat un participant. Suntem 3 cu unul pending.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa, de intalnirile trecute nu am avut habar. Cea de maine nu pot sa o onorez pe motiv ca sunt plecat in provincie, la mosie... poate ne vedem sambata seara? Sau sambata dimineata... planuiesc un "Rasarit pe 2 roti"

Eveniment sociopat cultural artistic cu influente zoroastriene. Adica ... ne trezim la 5, dam pedala instant(in functie de vreme of course) si mergem pe faleza unui lac unde am mai fost, ne bem cafeaua la ibric(pe jar, eu o fac) si vedem rasaritul. Mai barfim, mai povestim si pe la 9 pedala inapoi.

Pana acum sutem 2 si il curtez pe al 3-lea.

Asta daca va puteti trezi la 5...

Soarele rasare la 7 fara 11 sambata iar pana la destinatie facem o ora si 15 min insa pana ne strangen, pana punem de cafea, samd...

Tocmai mi-a mai confirmat un participant. Suntem 3 cu unul pending.

:) interesanta idee, doar ca eu lucrez sambata aceasta, si nici azi nu pot onora prezenta la intalnire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai aduna ceata astazi?

» Post actualizat in 10 Sep 2016 13:04

Salut,

 

Ieri am experimentat un nou traseu numai bun de o tura de o zi pentru cazul in care vreti sa iesim impreuna.

Plecare 11 30(stiu, am fost puturos), DN1 pana la Pucheni Mosneni, facut dreapta spre Pietrosani, apoi Malaiesti, Antofiloaia, Buchilasi, Goga, Berceni si aici in loc sa o iau spre Pantazi si sa evit centura Ploiestiului m-a indrumat un localnic drept spre ea. Nici o problema, am oprit in Petromul de la iesire spre Bucov si am facut plinul. De tinut minte daca aveti probleme la motor cand sunteti prin zona, vis a vis de Petrom e un service de motoare+vulcanizare.

post-19846-0-07196600-1473502573_thumb.jpeg

I-am dat apoi pe E577 spre Buzau pana la Mizil unde am facut stanga spre Tohani. Am trecut pe langa Ferma Dacilor unde fusesem acum doua saptamani(recomand, e faina locatia)

post-19846-0-78640000-1473502739_thumb.jpeg

si m-am indreptat spre Marginea Padurii. Cu exceptia unor mici portiuni in Tohani si dupa el drumul este nemaipomenit. Am intrat in padure la racoare si am experimentat niste portiuni cu curbe si coborari ca'n beci.

post-19846-0-06878900-1473502821_thumb.jpeg

M-am ratacit putin la intrerea in Glod

post-19846-0-21570300-1473502858_thumb.jpeg

- intersectie fara nici un indicator si am mers 4 km inspre Lapos, fara parere de rau intrucat drumul a fost la fel de sinuos si prin padure.

A urmat Glod, Strezeni, Tisau, iar la Hales am facut stanga catre manastirea Ciolanu cu iesire in DN10 la Magura.

Portiunea asta este foarte frumoasa, toata prin padure+serpentine cat cuprinde. Are un singur neajuns la care trebuie sa fiti foarte atenti daca ajungeti pe acolo si anume nisip in curbe si nu numai. Cauza cred ca este lipsa santurilor sau colmatarea lor + lucrari de exploatare forestiera.

post-19846-0-54319200-1473502937_thumb.jpg

Mai citisem pe un post, candva de muuult, despre traseul de la Ciolanu cu atentionare la nisip in curbe, am avut parte de cea mai senzatie timpita la una din portiunile astea cu nisip, aveam ochelarii de soare si am intrat pe o portiune cu umbra, cand mi s-au dat ochii cu umbra am vazut nisipul! Frana la blana si indreptat motorul inainte sa ajung pe el si cu un usor derapaj pe spate am trecut ... Aveam saua maro dupa si am transpirat pentru prima data in casca mea superventilata.

Am ajuns la Magura unde am mancat o ciorba si o pastrama de oaie cu mamaliga si dupa juma' de ora relaxare inapoi in sa.

Intrucat vazusem pe Google Earth un drum spre cabana Izvoranu care pleca din cel pe care tocmai venisem am zis sa o iau pe acolo ca sa nu ma intorc pe acelasi traseu. Am cautat asiduu intersectia(ma miram ca nu o vazusem cand am venit) si cand coloo:

post-19846-0-59579700-1473503588_thumb.jpg

Bineinteles ca nu am rezustat tentatiei si am fost destul de nebun sa accept provocarea... :lool:

Au urmat cei mai intensi doi km din viata mea de motociclist. Toata portiunea a fost doar coborare, drumul era surpat, rupt de apa, portiuni de iarba alternau cu bolovanis, pamant si noroi, crengi de copaci si rugi de mure care se agatau de pielea mea neobisnuita cu un asemenea tratament barbar, intr-un cuvant: enduro. Bonus: ramaturi si urme de mistret peste tot si gume total neadecvate!

post-19846-0-57080800-1473504010_thumb.jpg post-19846-0-04324900-1473504050_thumb.jpg post-19846-0-76540900-1473504078_thumb.jpg

Cand totul parea pierdut si ma gandeam sa il caut la picior pe padurar sa vina cu TAF-ul sa ma scoata de acolo vad un indicator albastru sageata cu PARCARE!

Ba ej' nebun? Ai vedenii?

Ajunsesem la cabana! Care cabana arata intr-un mare fel!

post-19846-0-36770400-1473504356_thumb.jpg post-19846-0-44013100-1473505547_thumb.jpg post-19846-0-61959000-1473505802_thumb.jpg post-19846-0-80119500-1473506040_thumb.jpg

Bineinteles ca cei de acolo m-au intrebat cum de venisem la ei de unde nimeni nu a mai venit pana atunci. Cum eram epuizat dupa repriza din padure m-am oprit sa imi trag sufletul si sa ma minunez de frumusetea locului. Am cerut o limonada si credetima ca: 1. au stors o lamaie sau doua si au pus peste o miere de padure ce avea un gust divin. 2. nu voiau sa imi ia bani pe ea cand am plecat(am lasat eu sub pahar, nu am fost peizan).

Era o liniste ireala in acel loc. E pe lista scurta de locuri unde voi face tot posibilul sa mai pun piciorul.

Am plecat de acolo pe traseul pe care merg toti oamenii normali la cabana, drum pietruit, sinuos insa practicabil.

post-19846-0-79764800-1473509818_thumb.jpg

Dupa o curba vad un buldoexcavator care ghici ce facea? Indrepta traseul de motocross de la Izvoranu!!! Am nimerit bine zic... sa dau o tura? Pas de data asta... era cam tarziu, nu de altceva. :nono:

post-19846-0-23301100-1473509904_thumb.jpeg

Am ajuns in Valea Salciilor unde m-am dat jos de pe motor cu picioare moi si am pupat asfaltul cand am pus roata pe el.

Si pentru ca mai era destula inconstienta pe ziua de vineri am zis sa nu ma intorc pe unde am venit si sa o iau de la Izvorul pe la Sarata Monteoru, ca de, pe acolo nu mai fusesem.

Dar ce drum... prin padure si neted ca gresia mea din bucatarie! Si curba dupa curba fara de sfarsit... Divin!

Ca orice lucru minunat insa trebuia sa vina la pachet cu un cacao, la propriu... Balega de cal sau vaca din loc in loc, am fost prudent insa si am scapat netavalit.Iarasi un lucru nou care m-a pus in dificultate (noroc ca nu eram in curba): rumegus.

Ajung in Merei si o iau spre Pietroasele unde fac iarasi greseala sa intreb un localnic drumul spre Tohani. Eu voiam sa o iau prin Greceana, Naieni, Jugureni pentru ca nu imi plac drumurile mari si aglomerate. Bineinteles ca m-a scos omul in DN1B Buzau - Ploiesti. Ori am eu ghinion ori dau de prostul satului intr-una.

Asa ca am mers la Tohani prin Mizil, m-am alimentat acolo cu un Merlot de elita(doar nu era sa merg pe drumul vinului si sa ma intorc fara asa ceva acasa)... si inapoi la Otopeni prin Mizil, Baba Ana, Salciile, Adancata, Fierbinti, Balotesti, Tunari cu o oprire la balta la Boldesti pentru sedinta foto traditionala si linistirea neuronului:

post-19846-0-99679200-1473510088_thumb.jpeg post-19846-0-87297200-1473510118_thumb.jpeg post-19846-0-59850500-1473510138_thumb.jpeg post-19846-0-57154700-1473510159_thumb.jpeg

Aici voiam sa ajung azi dimineata la Rasarit pe 2 roti, insa abandonat de toti cei ce se oferisera si cu obrajii posteriori rupti de sesiunea enduro am amanat pentru o alta zi, poate maine dimineata chiar...

Am ajuns in Otopeni la 19 30 cu un ranjet de 1000 puncte in casca.

Costuri: aprox 100 RON benzina, 30 RON restaurant Magura, 10 RON limonada, 20 RON cei 4 l de Merlot, Total 160 RON.

Durata 8 ore din care efectiv in sa aprox 6.

Distanta parcursa in bord 308 km.

Dificultate- destul de mare insa nu de speriat.

 

Acum, daca vreti, cred ca traseul de facut in gasca ar fi: Otopeni - Mizil(pe oricare din variante) - Magura(via Tohani, Hales, Ciolanu) - Vernesti - Izvoru - Sarata Monteoru - Merei - Greceana - Mizil - Baba Ana - Salciile - Adancata - Fierbinti - Balotesti - Tunari - Otopeni.

 

O sa incerc sa merg in recunoastere pe traseul asta joia viitoare.

 

Amatori? Se anunta careva?

 

Bonus - drumul pe care nu mai vreau sa ajung:

post-19846-0-65761000-1473512016_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut grupul... nu prea mai intru pe motoretisn.ro. Elena Ravenitza imi spusese ceva.

 

Bref: BMW R 1200 GS Adv. Locat in Buftea.

Joia ziceti? Joi sa fie.

» Post actualizat in 11 Sep 2016 08:53

UItasem. Si poza regulamentara

post-17186-0-76483400-1473584020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

weekendul ce vine are loc la Vidra intalnirea de mai jos. Grosul participantilor vor fi din Timisoara insa intalnirea este deschisa pentru toti cei interesati, detalii complete in link. Organizator este frate-miu asa ca avem o pila :)
/index.php?/topic/741108-intalnire-de-prieteni-la-vidra-17-18-septembrie/?p=4231040

Pe mine ma bate tot mai serios gandul sa merg, plecare sambata cat mai devreme (dar fara a fi insa prea devreme) - 7:30 - 8:00, cu intoarcere a doua zi.
Daca sunt doritori, m-as bucura sa nu merg singur :peace: Eu am doar ~800km la activ, asa ca sunt mai degraba lent...

 

Acolo se poate sta fie la cort, fie in vilutele din dotare, cu preturi studentesti. Mai multe detalii la 'eFu.

 

Hai, care se baga?

 

Radu

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întâlnirea e deschisă oricui dorește!

Timișoreni sunt inițiatorii, dar mai vin confrați și din alte părți, din Cluj, Hunedoara, București. Va fi o întâlnire care să marcheze trecerea a două treimi din sezonul 2016, iar vremea să mai fie faină pentru statul la un foc de tabără, asezonat cu diverse sucuri din fructe și proteine pe jar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce ? `onda nu stie pe ploaie ? Ii ie frisca sa se ude la galoshi ? :crack:

 

Eu ma bag indiferent de vreme, see you there

Honda stie pe orice, eu insa nu vreau sa mai stiu pe ploaie :P

Vedem, stabilim aici daca e sa ne intalnim saptamana asta in timpul saptamanii sau in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru maine, Joi, 29.09 cred ca o sa fiu si eu prezent.

 

Pana atunci, interesat cineva de o ieseala pentru sambata asta? Va fi vreme f. buna...asa ca merge ceva pe la munte cu dus-intor pe zi lumina ( 250-300 km).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru maine, Joi, 29.09 cred ca o sa fiu si eu prezent.

 

Pana atunci, interesat cineva de o ieseala pentru sambata asta? Va fi vreme f. buna...asa ca merge ceva pe la munte cu dus-intor pe zi lumina ( 250-300 km).

 

Am fost joia trecuta la locatia si ora stabilita insa nu a aparut nimeni.... :(.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...