Sari la conținut

Cine monteaza proiectore ?


yusuf
 Share

Postări Recomandate

Mi-au venit proiectoarele din china ( 110 lei cu un buton de o singura faza) ma intereseaza daca se ocupa cineva de montare si daca poate pune o siguranta pe tot circuitul..

post-74157-0-79391300-1457466985_thumb.jpeg

post-74157-0-76176100-1457467020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De unde cumpar un releu dintr-ala.

 

Si eu mi-am luat proiectoare din astea dar nu le-am montat inca.

Iti pui orice releu auto de 12 V. Uite un exemplu scos asa la minut:

http://www.niden.ro/relee/1850-releu-auto-12v-40a.html

Asta are 5 conectori in loc de 4 pentru ca are un contact comutabil. Cauti unul cu 4 conectori. Cred ca daca intrebi la un magazin de piese auto de "releu faza lunga" primesti unul simplu cu 4 conectori.

Banuiesc ca proiectoarele au becuri halogen de 55W, asta inseamna ca 2 proiectoare = 110 W deci trebuie sa iei un releu de minim 10A (asta este limita minima, iei si tu unul de mai mare).

Succes.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde cumpar un releu dintr-ala.

 

Si eu mi-am luat proiectoare din astea dar nu le-am montat inca.

 

Daca sunt cu led nu ai nevoie de releu. Daca sunt cu halogen (ca la Deauville :D ), atunci da. Gasesti la Autocenter pe Canta, ceri releu de protectie sau releu faza lunga si cumperi si un soclu (mufa). Preferabil cu 4 picioare, sunt si cu 5. In total vreo 15 lei parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai nevoie de releu pentru proiectoarele cu led. consuma foarte putin

In principiu este bine sa separi circuitele de comanda de cele de forta. Daca cele doua proiectoare au 15W bucata (cum a scris un coleg mai sus) ai un curent total de 2,5 A prin intrerupator. Daca acel intrerupator suporta acest curent este in regula. Sa vada omul ce scrie pe intrerupator: cati amperi suporta. Si sa nu uite ca este facut in China. Dar ca sa eviti deteriorarea contactelor acestuia se face comanda proiectoarelor prin releu. In acest fel intrerupatorul va trebui sa suporte curent de ordinul 0,1 A.

Asa ca sfatul corect este: vezi ce putere au proiectoarele si ce curent au nevoie. Daca nu scrie nimica pe proiectoare, legi unul la o baterie, pui un ampermetru in serie si vezi ce curent masoara aparatul. Apoi citeste pe intrerupator ce curent maxim suporta acesta si apoi vezi daca ai sau nu nevoie de releu. Daca pe intrerupator nu scrie nimica pune un releu. 10 lei in plus ...

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Langa prima gura de metrou la Pacii ai incercat? E cineva de monteaza la masini, dar sunt sigur ca face si la moto. Pot sa-ti fac rost de numar daca vrei.

Editat de HbK2310
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

proiectoarele alea consuma 1.2 -1.3 A bucata (am si eu la fel :) aduna praf pe raft ca imi e lene sa le pun pe mobra). Intrerupatoarele alea chinezesti rezista lejer la 5 amperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai montat proiectoare, de fiecare data cu releu si circuit separat de alimentare protejat cu siguranta fuzibila.

Am mai pus buton cu led albastru, pentru ca sa confirme functionarea proiectoarelor. Butonul este IP 67 pentru a rezista la intemperii si este antivandalism. Un astfel de buton este cam 60 lei.

Toata instalatia costa in jur de 250 ron, manopera plus piese.

Daca doresti PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai montat proiectoare, de fiecare data cu releu si circuit separat de alimentare protejat cu siguranta fuzibila.

Am mai pus buton cu led albastru, pentru ca sa confirme functionarea proiectoarelor. Butonul este IP 67 pentru a rezista la intemperii si este antivandalism. Un astfel de buton este cam 60 lei.

Toata instalatia costa in jur de 250 ron, manopera plus piese.

Daca doresti PM.

Vreau eu vreo 5 instalatii d' astea, 2 pe masina fata/spate, cate una pe cele doua mobre si una pe pisica ca umbla foarte mult noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai montat proiectoare, de fiecare data cu releu si circuit separat de alimentare protejat cu siguranta fuzibila.

Am mai pus buton cu led albastru, pentru ca sa confirme functionarea proiectoarelor. Butonul este IP 67 pentru a rezista la intemperii si este antivandalism. Un astfel de buton este cam 60 lei.

Toata instalatia costa in jur de 250 ron, manopera plus piese.

Daca doresti PM.

Serios???? mama lui de led. Ai nevoie de un bec albastru in ochi sa iti confirme ca merg cele doua becuri mari din fata, care lumineaza strada ??? se vede ca nu mergi noaptea.

Siguranta fuzibila se monteaza in circuitul de forta pentru a il proteja (acolo unde discutam de forta, in cazul proiectoarelor cu halogen, nu al astora cu led care consuma mai putin decat semnalizarile :D )

Buton de 60 lei? huoooooooo alea care le are ce necaz au ? Care e motivul pt care ai pune ip67 cand nici un intrerupator de pe mobra nu e acolo ?

 

Jmecheria asta cu protejatu sigurantei chiar e fraza pt istoria motoretizmului.

 

Daca se gandeste careva sa dea peste 300 lei pentru legat 2 fire si un intrerupator - il astept cu draga inima. Ii dau factura roz si copie dupa diploma de inginer in electrotehnica + adeverinta ca am 17 ani de experienta in chestii electrice (da, in 99 lucram in service de electrica auto)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Black 12V-80V 125W CREE U5 LED - m-am uitat pe ele si nu scrie nimic de voltaj, nu prea stiu electrica multa , dar in mod sigur stiu ca ledul consuma mult mai putin decat un bec normal , ce m-a speriat pe mine a fost 125 W per proiector , si din accest motiv vroiam sa fac montarea ca la carte sa nu afecteze cu nimic motocicleta sau circuitul electric. Din cat am inteles eu nu strica ca pe circuit sa se afle si un releu + siguranta.

Mai am o intrebare. Daca le leg direct la baterie normal ele se deschid de la buton , dar ca sa ma protejez si impotriva curiosilor si sa nu am surpriza ca sa jucat cineva la buton si a lasat proiectoarele deschise , cum pot face ca se le aprind doar cand este contactul pus ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia 125w sunt marketing ---- adica producatorul zice ca lumineaza ca un bec de 125 w.

 

un proiector de genul ala consuma 15w; impreuna consuma 30w. Consumul mic il vezi si daca te uiti la firele absolut anemice care ies din proiectoare.

 

Le poti lega linistit prin contact - pe firul cu + general care alimenteaza instalatia motocicletei. Poti face asta plecand din cutia de sigurante a mobrei - de obicei acolo ai loc sa mai adaugi sigurante pt diferite scopuri. O siguranta de 5 A e arhisuficienta (3,5 ar fi de ajuns dar sunt mai greu de gasit).

In functie de modelul de motocicleta pe care il ai - daca are cumva optiune de fabrica pt proiectoare - e posibil sa aiba ceva urme de precablare pe care le poti folosi. Daca nu stapanesti absolut deloc notiuni de electrica - e recomandabil sa iei langa tine un prieten care are asa ceva.

Vrei sa ti le faci singur sub supraveghere ? vii la mine la curte si te apuci de treaba (daca nu ai 2 maini stangi). Recomand sa iti faci partea mecanica inainte de asta (adica sa le prinzi acolo unde vrei sa stea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circuitul de comanda al proiectoarelor va fi alimentat doar cu contactul pe ON, cu un plus de pozitie de exemplu.

» Post actualizat in 09 Mar 2016 08:00

La 35 W consum e obligatorie siguranta fuzibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 2,5 A se poate utiliza una din sigurantele existente sau se poate adauga siguranta separata (fie stand alone, fie in cutia de sigurante)

 

Sigurantele se aleg si se dimensioneaza in functie de curentul limita la care protejeaza, Puterea consumata de un circuit este o informatie incompleta. (bine, in cazul asta stim ca e o instalatie de 12v)


» Post actualizat in 09 Mar 2016 08:13

Evident - in aplicatii serioase sunt si alte aspecte care trebuie luate in considerare la alegerea sigurantelor - dar mentionarea aspectelor respective este irelevanta pentru domeniul auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai montat proiectoare, de fiecare data cu releu si circuit separat de alimentare protejat cu siguranta fuzibila.

Am mai pus buton cu led albastru, pentru ca sa confirme functionarea proiectoarelor. Butonul este IP 67 pentru a rezista la intemperii si este antivandalism. Un astfel de buton este cam 60 lei.

Toata instalatia costa in jur de 250 ron, manopera plus piese.

Daca doresti PM.

 

Tocmai zicea ca a dat 110 lei pe ele..... daca adauga si cei 250 lei de mai sus, mai pune putin si isi ia un R1200GS.... de unde preturile astea?

 

Hai sa fim seriosi... este un circuit de incepator la Casa Pionierilor/Clubul Elevilor....

 

Sa inteleg ca o interventie in motor la voi la service se incadreaza la categoria "dauna totala"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dauna totala va fi dupa ce o sa.i ia foc motocicleta, in mers, de la instalatia de proiectoare.

» Post actualizat in 09 Mar 2016 08:28

Daca dadea doua beri pe proiectoare inseamna dupa logica ta ca ar trebui montate la pret de un suc, nu?

:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alex_en a spus cat costa ca sa le montezi cum trebuie (ca la carte, separind forta de comanda). Daca piesele au costat putin nu inseamna ca montajul trebuie sa fie de 2 bani.

In functie de consumator se dimensioneaza cablul de conexiune. Cel de pe proiectoare are sectiune mai mare, posibil ca cel de la buton (daca are cablu) sa aiba sectiune mai mica.

Cand faci un montaj cum trebuie mai ai nevoie de ceva materiale pe linga cabluri: conectori, tub termocontractibil pentru izolarea si etansarea conexiunilor, si foarte probabil si tub termorezistent prin care bagi cablurile ca sa nu se deterioreze de la caldura (motor, galerii evacuare).

Si acuma lumea se cramponeaza de un releu intermediar care costa 10 Lei. Cine considera ca protectia motocicletei merita 10 lei il monteaza, cine nu poate sa isi lege proiectoarele cu sarma de motocicleta iar firele sa le conectzeze rasucind capetele. Functioneaza si asa. Cam asta a fost si gandirea de la Colectiv.

Cei curiosi pot incerca sa faca scurt la bornele bateriei cu un cablu izolat sa zicem de 1 mmp. DAR SA TINETI CABLUL CU DOI CLESTI ! Se va topi aproape instantaneu izolatia si daca ai proasta inspiratie sa tii cablul cu mana ajungi la Urgenta cu arsuri nasoale la degete.

 

Fiecare face cum il taie capul.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acuma lumea se cramponeaza de un releu intermediar care costa 10 Lei. Cine considera ca protectia motocicletei merita 10 lei il monteaza,

Releul nu protejeaza motocicleta, siguranta protejeaza motocicleta.

Releul protejeaza doar intrerupatorul, dar cum in acest caz curentul e mic daca intrerupatorul e decent, conectat direct are sanse sa reziste mai mult decat releul, mai ales daca vorbim de un releu de 10 lei supus la vibratii.

 

Butonul cu led are rostul lui , poate ziua nu vrei sa mergi cu proiectoarele aprinse si fara led la buton e mai greu sa-ti dai seama daca-s stinse sau aprinse.

La un FJR de politie pe care l-am avut, toate butoanele suplimentare fara revenire erau cu led.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dauna totala va fi dupa ce o sa.i ia foc motocicleta, in mers, de la instalatia de proiectoare.

» Post actualizat in 09 Mar 2016 08:28

Daca dadea doua beri pe proiectoare inseamna dupa logica ta ca ar trebui montate la pret de un suc, nu?

:)))))

 

pe intelesul tau: "oricat ar fi costat proiectoarele" + 250lei manopera = enorm

 

Pentru preturi de acest gen, nu ai nevoie de clienti ci de prosti sa dea banii astia...

 

Nu contest importanta unei lucrari adecvate (care sa asigure siguranta sistemului electric), dar 250 lei este japca pe fata.

 

Pentru comparatie, "Electrica" mi-a schimbat panoul de sigurante de la bloc (ala la 220v) si am primit deviz de 170 lei (manopera+materiale)

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...