Sari la conținut

Cine monteaza proiectore ?


yusuf
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Silver Arrow - ce te face sa crezi ca Alex stie sa lucreze corect? Nici in cazul ala nu face 250 ron manopera (vezi ca cere suplimentar bani pe materiale :) )

 

ce separare de forta faci in asemenea cazuri ? nu are sens. poti observa ca nici farul normal nu are separare de forta ;)

 

proiectoarele au cablu cu sectiune de 0,5mm patrati iar intrerupatoarele au cablu cu sectiune de 0.75 mm patrati. Pana la un curent de 5 amperi pe milimetru patrat nici nu apare incalzire semnificativa pe firele de cupru (nu discutam de topirea firului, ci doar de incalzirea lui catre temperatura maximala de lucru) => un intrerupatorul si cablajul lui va rezista cu brio la cei 2,5 amperi

 

ce naiba, facem lectii de electrotehnica pe aici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai du.te la Electrica sa.ti monteze proiectoarele :))

Nu bo$$...

 

O sa imi insult bunul simt si inteligenta si nu o sa apeleze nici la Electrica si nici la bagajul "intelectual".

 

O sa caut un atelier smecher ca al tau (probabil singurul cu Autodata) sa hranesc si eu o gura de antreprenor de cartier...

 

PS: la BMW R1200GS LC (2016), te costa 280 EUR (cu tot cu proiectoare OEM )

 

x4jm0CY.png?1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In regula

 

@Silver Arrow - ce te face sa crezi ca Alex stie sa lucreze corect? Nici in cazul ala nu face 250 ron manopera (vezi ca cere suplimentar bani pe materiale :) )

 

ce separare de forta faci in asemenea cazuri ? nu are sens. poti observa ca nici farul normal nu are separare de forta ;)

 

proiectoarele au cablu cu sectiune de 0,5mm patrati iar intrerupatoarele au cablu cu sectiune de 0.75 mm patrati. Pana la un curent de 5 amperi pe milimetru patrat nici nu apare incalzire semnificativa pe firele de cupru (nu discutam de topirea firului, ci doar de incalzirea lui catre temperatura maximala de lucru) => un intrerupatorul si cablajul lui va rezista cu brio la cei 2,5 amperi

 

ce naiba, facem lectii de electrotehnica pe aici ?

Nu il cunosc si drept urmare nici nu cunosc daca lucreaza corect. Montajul cu releu din punctul meu de vedere este corect si de aceea l-am sustinut.

Calculul tau cu curenti si sectiuni este corect.

Tu daca ti le vei monta pe cele de pe raft (si nu ar fi rau, sa stii ca reactia soferilor care vin din sens opus cand ai si proiectoarele aprinse este cu totul alta decat daca ai doar farul aprins, chiar si cu faza lunga) ai sa o faci fara releu, eu am facut-o cu releu. Eu doar am dat niste argumente pentru care consider ca este bun releul. Daca pentru tine sau altii nu este util releul - ai prezentat argumentele tale, foarte corect - nu am nici o problema, nu sustin ca este gresit (am scris doar ca este bine sa separi circuitele, nu ca este obligatoriu).

Dar revin la ce am mai scris: omul a intrebat a primit o gramada de raspunsuri si va decide singur cum sa isi faca lucrarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tub termocontractabil 2,4mm 1m 0,28 lei - bucata

Suport siguranta pe fir 5x20mm 0,37 lei - bucata

Releu 12V 10A 1,80lei - bucata

Sa mai pune si putere divina - 20 lei bucata

Alte prostii 10 lei bucata

pachet tigari - 16,50 bucata

plimbare de seara sa vad cum functioneaza proiectoarele - 20 lei benzina


Total 68.95 lei -- mai am de cheltuit 181.05 lei


Acuma sa trecem la lucruri mai serioase daca imi spuneai 100 de lei nu era nici o problema, dar tinand cont ca dupa 1-2 ore in care am studiat putin pe google electrica si am discutat si cu un electrician am ajuns la concluzia electricianului :


Ma tu iti pui proiectoare sau nocturna la 250 lei !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ies vreo 50 si ceva de sticle de bere?

nu era problema daca participam si eu la bautura , dar asa si cu banii luati si cu gura uscata nu e treaba :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am lamurit de unde vin preturile de la Z.G. --> http://www.zenklawagarage.ro/mesterii/

 

 

 

Alex - Mesterul Sef

  • Facultatea de Inginerie Aerospatiala (anul 4), Universitatea Politehnica Bucuresti;

  • Maistru in specialitatea ELECTROMECANICA, APARATE DE MASURA, AUTOMATIZARI SI OXIGEN;

  • Lucrat pentru Ministerul Apararii Nationale:

- pregatirea specifica pentru zbor a aeronavei MIG 21 Lancer;
- gestionare magazie de armament;

  • Inginer Mecanic- Lift Truck:

- consilierea clientilor in privinta lucrarilor de mentenanta;
- repararea utilajelor cu probleme "ascunse", a caror reparatie nu poate fi dusa la final de

catre echipa de mecanici;
- indrumarea echipei sa respecte procedurile de mentenanta si verificare a utilajelor conform

regulilor stabilite sau conform manualelor de service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am lamurit de unde vin preturile de la Z.G. --> http://www.zenklawagarage.ro/mesterii/

 

 

 

Alex - Mesterul Sef

  • Facultatea de Inginerie Aerospatiala (anul 4), Universitatea Politehnica Bucuresti;

  • Maistru in specialitatea ELECTROMECANICA, APARATE DE MASURA, AUTOMATIZARI SI OXIGEN;

  • Lucrat pentru Ministerul Apararii Nationale:

- pregatirea specifica pentru zbor a aeronavei MIG 21 Lancer;

- gestionare magazie de armament;

  • Inginer Mecanic- Lift Truck:

- consilierea clientilor in privinta lucrarilor de mentenanta;

- repararea utilajelor cu probleme "ascunse", a caror reparatie nu poate fi dusa la final de

catre echipa de mecanici;

- indrumarea echipei sa respecte procedurile de mentenanta si verificare a utilajelor conform

regulilor stabilite sau conform manualelor de service.

Sa inteleg ca de aici se trage problema cu Mig-urile care picau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tub termocontractabil 2,4mm 1m 0,28 lei - bucata
Suport siguranta pe fir 5x20mm 0,37 lei - bucata
Releu 12V 10A 1,80lei - bucata
Sa mai pune si putere divina - 20 lei bucata
Alte prostii 10 lei bucata
pachet tigari - 16,50 bucata
plimbare de seara sa vad cum functioneaza proiectoarele - 20 lei benzina
Total 68.95 lei -- mai am de cheltuit 181.05 lei
Acuma sa trecem la lucruri mai serioase daca imi spuneai 100 de lei nu era nici o problema, dar tinand cont ca dupa 1-2 ore in care am studiat putin pe google electrica si am discutat si cu un electrician am ajuns la concluzia electricianului :
Ma tu iti pui proiectoare sau nocturna la 250 lei !

Cum le stii tu pe toate, mai, mai.

De ce nu ai zis de la bun inceput ca vrei sa montezi proiectoare cu 68.95 lei hai 100 lei daca e careva care se baga?

Eu ti.am dat o oferta, tu ai refuzat. Chiar nu esti sanatos daca nu faci un pic de panarama?

» Post actualizat in 09 Mar 2016 21:31

Vezi ca e unu pe forum, Zidu', ala ti le monteaza gratis, doar ca tre sa mergi la el acas si sa stai un pic la coada, ca o sa mai fie multi mokangii la el, adunati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum le stii tu pe toate, mai, mai.

De ce nu ai zis de la bun inceput ca vrei sa montezi proiectoare cu 68.95 lei hai 100 lei daca e careva care se baga?

Eu ti.am dat o oferta, tu ai refuzat. Chiar nu esti sanatos daca nu faci un pic de panarama?

» Post actualizat in 09 Mar 2016 21:31

Vezi ca e unu pe forum, Zidu', ala ti le monteaza gratis, doar ca tre sa mergi la el acas si sa stai un pic la coada, ca o sa mai fie multi mokangii la el, adunati.

 

Am impresia ca si voi stiti de ce sta lumea la coada la altii si nu la voi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca pentru montat doua becuri e atata scriptologie.....

 

asta se face linistit in fata blocului, cu o bere langa , si cu un prieten. Conditie de baza : sa nu fi facut Fizica la fara frecventa ... plm notiuni de baza in clasa a zecea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am impresia ca si voi stiti de ce sta lumea la coada la altii si nu la voi....

Vad ca stii mai bine decat mine cati clienti am.

Poti sa.mi spui de ce fac liste de asteptare atunci, deja dupa numarul 40 nu le mai numerotez?

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e unu pe forum, Zidu', ala ti le monteaza gratis, doar ca tre sa mergi la el acas si sa stai un pic la coada, ca o sa mai fie multi mokangii la el, adunati.

 

Te cam roade gelozia asa,cand vezi ca la altu` e coada,iar la tine se arunca cu balega! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca stii mai bine decat mine cati clienti am.

Poti sa.mi spui de ce fac liste de asteptare atunci, deja dupa numarul 40 nu le mai numerotez?

nu-ti ajung degetele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Te cam roade gelozia asa,cand vezi ca la altu` e coada,iar la tine se arunca cu balega! :)

Cand vad vitele ca se balega nu ma afecteaza deloc, sincer!

Vita nu intelege pentru ca e vita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vad vitele ca se balega nu ma afecteaza deloc, sincer!

Vita nu intelege pentru ca e vita.

inc-un pic pic pic, inc-un pic pic pic ...

 

let yor innermoldovean out

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca stii mai bine decat mine cati clienti am.

Poti sa.mi spui de ce fac liste de asteptare atunci, deja dupa numarul 40 nu le mai numerotez?

Atunci ar fi cazul ca la pagina ( clienti fericiti ) sa mai adaugi ceva , ca vad doar 5 ! ;))

Editat de yusuf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca stii mai bine decat mine cati clienti am.

Poti sa.mi spui de ce fac liste de asteptare atunci, deja dupa numarul 40 nu le mai numerotez?

 

 

... liste asteptare sa iti intre ceva bani?

 

simplu... 1 client pe saptamana si pentru ca anul are 52 de saptamani, iar de la saptamana 40 se cam termina sezonul.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...