Sari la conținut

Am nevoie de o recomandare de instructor moto pentru consoarta


Danezul
 Share

Postări Recomandate

Ziua bună,

 

Acest post e mai mult îndreptat în direcția colegelor motocicliste.

 

Din fericire pentru mine, prietena mea s-a decis să încerce să treacă pe locul din față al unei motociclete. S-au mai schimbat unele lucruri de cand am făcut eu școala de moto și aș avea nevoie să aflu ceva păreri despre experiența de școală pentru o fată de statură mai mică. Consoarta are 1.62 înălțime și nu stiu ce motociclete au instructorii acum care să i se potrivească.

 

E un pic stresata de ideea de motocicletă, deși merge fără probleme ca și pasager. M-ar interesa cam pe ce motociclete ați făcut școala, cât de grea vi s-a părut motocicleta, ce a fost cel mai greu. Se merge in trafic cu instructorul in spate?

 

 

 

Vă mulțumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc,

 

Știi cumva ce motor are pentru A? Cu el am făcut și eu școala acum ceva vreme, dar am făcut pe ceva de 250cmc si n-am dat traseu, doar poligon (naiba mai știe ce model era)

Editat de Danezul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are SV650 pe care se da examenul. In rest,le are pe cele mici, suzi de 250 si gs-ul de 500. Vezi pe facebook la el sau la scoala Geo,parca la ei e de cand s-a schimbat legea. Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte recomandari aveti? In afara de FLR si Liviu. Florin a cam refuzat-o pentru ca e micuta (are doar 1.62 ) si din cate am inteles Liviu e responsabil pentru cat A2 si parca nu prea vrea sa faca A2 si dupa aia sa dea alti bani si sa piarda iar timp sa faca cat A.

 

Se poate face categoria A (nu A2) in alta parte care sa fie ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti!

Din fericire pentru unii si pacate pentru altii, examinarile nu mai sunt ca alta data.

Sa circuli ca pasager (instructor) in spatele unui incepator (chiar daca-i la sfarsitul cursului), care la o oprire nu reuseste sa calce cu ambele talpi pe asfalt este o adevarata loterie sau inconstienta.

Atata timp cat esti in mers, pot spune ca nu se pune nici o problema.Dar intr-un trafic aglomerat cum este Brasovul mai sunt si treceri de pietoni, o gramada de giratorii, intersectii, rampe plus nebunia pe care toti o stim...

Sfatul meu este sa se inceapa progresiv:obtinerea categoriei A2 (o motocicleta cam de 500cmc va fi mai joasa, mai usoara si suficienta) iar dupa cativa ani de experienta se poate trece si la o clasa mai mare.

In privinta costurilor cu scolarizarea asa este,sunt mai mari, pierzi niste bani dar castigi .....SIGURANTA.

Asfalt uscat si ne vedem cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu îl cunosc pe Florin. Am auzit lucruri bune despre el. Totuși, am și eu o recomandare: Handra Francisc (www.instructorultau.ro). Folosește site-ul și pentru informare. Eu cu el am făcut anul trecut. Are un Suzuki de 125, un cb500 și un hornet (către mie mi s-a părut mult mai manevrabil decât cb-ul). Tipul m-a ajutat foarte mult și după examen cu alegerea moto, cu sfaturi diverse. Îl recomand cu toată căldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare la toata lumea,

Stie cineva daca ai categoria B de ceva ani mai trebuie sa dai sala?, eu cand am luat A-ul am dat doar poligon.

Ma inereseaza pentru nevastamea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea,

Stie cineva daca ai categoria B de ceva ani mai trebuie sa dai sala?, eu cand am luat A-ul am dat doar poligon.

Ma inereseaza pentru nevastamea.

Da, trebuie sa dai si sala. Eu am B-ul din 2005 si am luat si A-ul in 2013, si am dat inclusiv sala (am prins ultima tura in care s-a dat doar poligonul, ulterior s-a introdus si proba de oras)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare....stie care cum este Liviu de la Geo ca si instructor moto? Ati facut cu el scoala pentru A? Merci si asfalt uscat

» Post actualizat in 15 May 2017 14:26

Era careva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin si liviu sunt foarte buni instructori cu foarte multa rabdare. Dupa ei ar fi si domnul de la convest , care si el are rabdare si e ok. Din poligonul de la schenker doar atat recomand. Eu l am ales pe florin si maine dau traseul. Un instructor mai bun ca el nu cred ca puteam gasi. Voi merge sa l vizitez ocazional si sa l mai intreb diferite lucruri pe masura ce voi evolua

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns...eu asa am crezut cand m-am inscris la scoala ca voi face cu dl Florin, dar se pare ca nu ma mai pot transfera la el.....ca nu am zis de la inceput (insa nu am stiut ca el este doar colaborator).

Vom vedea daca se poate rezolva .....daca nu raman la dl Liviu....asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit e f misto si liviu. Cand am dat acum 3 ani de A2 si eram praf, instructorul meu de la a**ostart nu ma ajuta deloc. Liviu insa ma vedea pierdut pe poligon si desi nu era treaba lui mi a explicat multe si m a ajutat. Chiar a fost o decizie grea :)), doar ca florin ofera si niste cursuri dupa ce termini pe propria mobra si am zis ca e mai avantajos.

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles...multumesc mult de sfat...eu abia peste o saptamana incep cursurile practice si sper sa fie ok...acum pot sa te intreb cateva chestiuni...cand mergi la poligon trebuie sa ai echipamentul tau (eu am doar geaca si ghete, urmeaza casca).

Eu am permis de B din 2013 si la acel moment m-am inscris si pentrru A, insa am fost fix pe ultima suta inainte de schimbarea procedurii si cei de la Casadi nu au motoare si nu mai fac pentru A.

Sa ai bafta si noroc la traseu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu echipamentul poate fi la noroc, depinde cine te examineaza.

Eu cand am dat de A (2013 pe procedura noua) eram echipat cu casca, manusi, genunchiere si cotiere (toate astea din partea scolii de soferi), in picioare eram cu niste bocanci normali de iarna (da, in plina vara), erau unii si cu tenisi, nu au avut probleme.

 

Cateva saptamani mai tarziu am fost la un prieten ce dadea exametul incaltat cu tenisi, examinatorul (altul decat la mine) i-a "recomandat" ca data viitoare sa vina in şlapi, a picat examenul in acea zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu echipamentul poate fi la noroc, depinde cine te examineaza.

Eu cand am dat de A (2013 pe procedura noua) eram echipat cu casca, manusi, genunchiere si cotiere (toate astea din partea scolii de soferi), in picioare eram cu niste bocanci normali de iarna (da, in plina vara), erau unii si cu tenisi, nu au avut probleme.

 

Cateva saptamani mai tarziu am fost la un prieten ce dadea exametul incaltat cu tenisi, examinatorul (altul decat la mine) i-a "recomandat" ca data viitoare sa vina in şlapi, a picat examenul in acea zi.

 

multumesc de informatii....sper sa fie ok totul...acum vom vedea cand incep cursurile practice (saptamana asta).....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal, scoala ar trebui sa-ti dea echipament: armura, casca, manusi, genunchere. ...cel putin mie asa mi-au dat, dar in Bucuresti, vad ca tu faci scoala in Bv, deci tre' sa intrebi.

Cu ghetele vii de acasa. ;)

 

 

Sfat: vino cu ghete nu cu adidasi/tenisi/slapi, etc. Ghetele pot fi de moto (cel mai bine) sau pur si simlu o pereche de bocanci.

Eu am facut prostia sa am adidasi la o sedinta, am cazut, mi-a cazut mobra pe picior si am stat pe bara 2 saptamani pana mi-am revenit. Mi-a strivit laba piciorului in dreptul monturilor si s-a umflat, invinetit, etc. Am fost la spital la RX dar, spre norocul meu, nu era nimic rupt/fsurat. Doar traumatism.

 

Bafta!

 

Ca fapt divers...si acum am montul de la degetul mare umflat si doare la schimbarile de vreme si au trecut deja 2 ani de atunci.... Am inteles ca asa o sa raman cu el forever. :P

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal, scoala ar trebui sa-ti dea echipament: armura, casca, manusi, genunchere. ...cel putin mie asa mi-au dat, dar in Bucuresti, vad ca tu faci scoala in Bv, deci tre' sa intrebi.

Cu ghetele vii de acasa. ;)

 

 

Sfat: vino cu ghete nu cu adidasi/tenisi/slapi, etc. Ghetele pot fi de moto (cel mai bine) sau pur si simlu o pereche de bocanci.

Eu am facut prostia sa am adidasi la o sedinta, am cazut, mi-a cazut mobra pe picior si am stat pe bara 2 saptamani pana mi-am revenit. Mi-a strivit laba piciorului in dreptul monturilor si s-a umflat, invinetit, etc. Am fost la spital la RX dar, spre norocul meu, nu era nimic rupt/fsurat. Doar traumatism.

 

Bafta!

 

Ca fapt divers...si acum am montul de la degetul mare umflat si doare la schimbarile de vreme si au trecut deja 2 ani de atunci.... Am inteles ca asa o sa raman cu el forever. :P

Multumesc de sfat...da ma duc cu ghetelșe pe care le-am achizitionat de acum 1 luna (sunt de moto) si stiu cum este cu durerile de oase la schimbarea de vreme (am avut dubla fractura-tibie si peroneu la ski).....si asa este, ramane pentru vecie (asta pana devenim ingeri pe doua roti :funny: ).

Asfalt uscat ......si poate ne vom intalni in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cum sa nu?

 

Am planificat anul asta macar o ieseala spre Bv, deci sunt sanse. ;)

 

Nu vreau sa te sperii sau altceva: s-ar putea sa cazi la scoala, ma rog ... nu rau, dar sa dai cu mobra de pamant, poate o sa-ti zgarii ghetele, dar sa nu-ti para rau. Corpul tau e mult mai valoros decat orice bucata de echipament. Deci, ai :10: de la mine pentru ca o sa folosesti ghete de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cum sa nu?

 

Am planificat anul asta macar o ieseala spre Bv, deci sunt sanse. ;)

 

Nu vreau sa te sperii sau altceva: s-ar putea sa cazi la scoala, ma rog ... nu rau, dar sa dai cu mobra de pamant, poate o sa-ti zgarii ghetele, dar sa nu-ti para rau. Corpul tau e mult mai valoros decat orice bucata de echipament. Deci, ai :10: de la mine pentru ca o sa folosesti ghete de moto.

Sunt sigura ca am sa cad .....si cand am invatat prima data sa ma dau cu bicicleta am luat un stalp de la poarta scolii ;) (asta era pe la 10 ani)......ghete se mai gasesc si nu imi pare rau daca se zgarie ....importanta este sanatate si integritatea corporala....si bani (trebuie sa circule, nu sa stea in buzunar ...)

Multumesc de nota.......si da, este frumos la Brasov mai ales pe Cheia.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...