Jump to content

Recommended Posts

• Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hai ca am gasit ceva in legatura cu acel marcaj:

''Extract primar

Este vorba de substanta utila pe care o materie prima malt sau porumb o are initial atunci cind este introdusa in process.

Practic arata catitatea exacta de substrat care va fi metabolizat ulterior de drojdie

Daca initial extractul este de 12 Plato ajunge in urma reactiei de fermentare la 2-3''

In concluzie gradele alea mari care apareau pe etichetele berilor vechi nu erau grade de alcool.

Aaaahhhhaaaa...corect! Asa se explica unele legende care inca mai sunt amintite pe la cate un gratar, avand protagonisti tot felul de mancai care haleau cate o tava de mici (aproximativ 48, asa se serveau la Bodega Viile Noi :)) si beau un numar comparabil de beri "a la pression".

De la al meu tata, citire :

"Multe etichete pt multe stifturi.

Bere buna era Silva, care se gasea f rar"

Am baut recent bere facuta acasa de un pasionat (un baiat polonez, in Cehia).

Nu ma asteptam sa fie asa buna..

Mi-a explicat exact cum se face, mi-a aratat... nu e asa greu, iti trebuie timp si rabdare, malt, hamei, drojdie si apa... In functie de cat malt pui la cantitatea de apa - atata de tare iese. Omul deja era expert, deja facea experimente cu diverse arome. Ce facea el era cu fermentatie de suprafata, la 14-16 grade (temperatura de fermentatie) si nu cea cu fermentatie de fund (pilsener) la care fermentarea are loc la 2-3 gradeC - si dureaza mai mult - de-aia si berea pilsner e mai scumpa.

Gusturile la bere cred ca sunt foarte personale, cea mai buna bere e aia pe care o bei exact la momentul potrivit in locul potrivit cu persoanele potrivite, aia e tot.

Orice bere daca e facuta cum trebuie si din ce trebuie, iese buna, adica .. daca se urmeaza corect algoritmul nu are ce sa iasa altceva :D decat daca iti bati joc.

@Binox, asa e, alea 11grade si 12 grade in Cehia nu este concentratia de alcool, e ce zici tu.

Dar in Cehia in orice bar esti intrebat "dvanatzka nebo jedenatska?" - adica una de 11 sau una de 12? Si bineintele ca de la butoi, esti privit ciudat daca iti iei bere la sticla. Aia se bea acasa.

In Spania - San Miguel rullz!

Abbaye de Vauclair, sau bere de abație (mănăstirească) a incercat cineva ? :D

In 2007 cand am fost prin Belgia am stat la un hotel mai mic. Aveau jdemii de beri de abatie :) Am incercat una da nu mai tin minte cum era.

In 2007 cand am fost prin Belgia am stat la un hotel mai mic. Aveau jdemii de beri de abatie :) Am incercat una da nu mai tin minte cum era.

Daca vrei sa iti aduci aminte de gust se gaseste la lidal :D

Eu o apreciez pe langa cele nefiltrate.

In Romania se facea bere buna,dar marile corporatii au facut sa dispara.Problema e lumea a inceput sa prefere calitatea in fata cantitatii,si sa faca diferenta intre beri de horeca si beri de retail(adica de masa.gratar),care nu iti spune nimic,o zeama alcoolica

» Post actualizat in 11 Mar 2016 21:05

scuze de scriere,probleme la taste

In Romania se facea bere buna,

Mi-e dor de Gambrinus nepasteurizat, era la sticlă de 1 litru prin `92-`95.

Îmi place berea aspră, Ursus sau Stella, bergenberea mi se pare dulceagă.

Stella Artois sau Heineken cand e loc,iar cand nu-i loc,beau Albacher,desi unii n-o considera bere.

Nefiltrata nu folosesc,ma kc imprastiat...

A,era sa uit,merge si Stejarul.Dar mai rar!

Edited by CRISTIAN 1

Beau cu placere Holsten Weizen, vad ca n-a fost mentionata pe aici. Imi place la ea gustul, aroma, mirosul, culoarea, densitatea spumei si pretul.

O beau ocazional, dar nu rar. Si nu in cantitati mari, fiindca devine greoaie la cap si la stomac, de la 4-5 sticle in sus, functie de organismul fiecaruia.

Din cand in cand merg intr-o berarie pe Lapusneanu si beau bere din import. Dar e scumpa, si imi permit 1-2, maxim 3 sticle. Mai mult de 3 nu cumpar, fiindca ma ametesc si nu mai sunt capabil sa-i apreciez calitatile, iar la cat e de scumpa ar fi risipa de bani (15 lei cea mai ieftina). Moment in care ma ridic de la masa si ma mult in alte bodegi, unde continui cu marcile astea de consum: Timisoreana, Ursus, Silva, Bergenbier.

Mai aleg berea si dupa ambalaj. Daca e o sticla misto, o cumpar, fiindca jumatate din sticlele pe care le stiti sunt facute in matrite produse de fabrica unde lucrez. E o placere pentru mine si acest aspect, ambalajul.

Bermas... pishat, oribila, n-am putut bea mai mult de cateva guri. Dar mega ieftina. E buna de dat la muncitori cand vin la sapat santuri, a doua zi nu-ti mai vin.

Titlul topicului este "ce bere preferati?" si nu "ce bere va permiteti in fiecare zi in numar de cel putin cinci....odata in trei serii"

...si te dezmati la Beer O'Clock nu?

cu siguranta ca orice vanzator este interesat de cantitatea vanduta...dar la noi sunt numai smecheri care beau corona...

Corona nu e rea, e o bere de vara care intra cu galeata. E insa foarte scumpa pentru ce ofera. De la mexicani imi place Negra Modelo

modelo este fabrica unde se fabrica si modelo si corona..

Sunt emigranti :))

PS: sau pt musafiri :crack:

Edited by SyDemon