Sari la conținut

Claxon de masina


Postări Recomandate

Caut sa schimb claxonul de motocicleta, cu unul care se aude mai tare dar care e mai compact (si mai ieftin) decat ceva de genul Stebel si care e rezistent si la apa in caz ca ma prinde ploaia.

Am citit pe alte forumuri ca unii recomandau claxoane de Mercedes sau BMW, modele mai vechi, de la dezmembrari.

 

Stie cineva daca poate fi asa ceva legat la motocicleta si ce modificari ar fi necesare la sistemul electric ca sa functioneze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu claxoanele auto rezista la apa. S-ar potrivi, trebuie vazut ca exista masini cu claxonul cu o singura borna (legat direct la masa si se intrerupe + prin buton), daca ai comanda pe - ai nevoie musai de unul cu 2 borne. Dar e posibil sa absoarba curent mai mult cel auto si sa parleasca butonul sau sa ai cadere mare de tensiune pe fir din cauza intensitatii mari. Eu imi pusesem la Transalp 2 claxoane din alea "melc" (joase+inalte), cu releu si tot tacamul, insa au cedat repede - ori au fost proaste, ori vibratiile le-au venit de hac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar claxonul de Logan sau Papuc Dacia fac treabă bună, Peugeot e excelent, trebuie doar să pui releu şi să nu insişti cu claxonatul, descarcă bateria mai rapid decât o poate încărca regulatorul. La mine după 10 secunde nu mai avea voce, se auzea leşinat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • 3 weeks later...
La 10.10.2019 la 12:39, Kiki a spus:

O porcarie care s-a stricat doua 2 luni in care am dat 10 claxoane.

L-am luat sigilat de la cineva care nu l-a mai montat si care il luase de aici de pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.03.2016 la 16:28, JCDenton a spus:

cu unul care se aude mai tare dar care e mai compact (si mai ieftin

 

Bardi Auto are o gama de claxoane Hella, singurele care merita si care au un raport bun calitate/pret: https://www.bardiauto.ro/webshop/termeklista/felszerelesi-cikkek/kurtok

 

Doar cele care sunt complet metalice.

La 11.03.2016 la 16:28, JCDenton a spus:

u claxoane de Mercedes sau BMW, modele mai vechi, de la dezmembrari.

 

Astea aveau pe ele Hella, full metal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, george13 a spus:

O porcarie care s-a stricat doua 2 luni in care am dat 10 claxoane.

L-am luat sigilat de la cineva care nu l-a mai montat si care il luase de aici de pe forum.

Cu siguranta ai avut ghinion, eu am unul de vreo doia ani, altul de vreo 4 luni si inca unul pe masina lui tata de vreo 2 luni. Merg ca unse. Cu astea nu ma risc sa e iau second, chiar daca sunt listate ca noi. Noi sunt doar atunci cand le iei din magazin cu bon sau factura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus pe GS-u un FIAMM de Freelander/BMW, n-a fost nevoie de adaptare la mufa. Fiind goarna de joase are un timbru ciudat, dar care nu trece neauzit, si se aude suficient de tare.

claxon.thumb.jpg.7b535e439df2e8e4a85129f08fd0d9db.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, Kiki a spus:

 Cu astea nu ma risc sa e iau second, chiar daca sunt listate ca noi. 

Ce risc așa mare vezi în a lua un claxon SH? 

Doar nu discutam de plăcuțe de frana.. 

Acum 4 ore, Penetru a spus:

SH de pe maşini serioase, nu astea fine de acum.

Exact la asta ma gândeam, o să caut la dezmembrări. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut wolo bad boy si wolo bad boy compact, unde compresorul era separat de goarna. Au fost montate cu cablaj separat, cu fire groase si siguranta. Nu am avut probleme cu niciunul,. As lua oricand, singura problema este gasirea spatiului necesar pentru montare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, l.u.v a spus:

Ce risc așa mare vezi în a lua un claxon SH? 

Doar nu discutam de plăcuțe de frana.. 

Exact la asta ma gândeam, o să caut la dezmembrări. 

Claxonu8l de care voprbesc eu, are un minicompresor. Daca a luat apa compresorul respectiv, pot sa iti iei adio de la claxon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 30.10.2019 la 20:51, cozmino a spus:

Pe logica asta, nici loganul,  nici s-klasse-ul nu  e  bun daca il bagi in apa, ca risti hidroblocarea motorului...

 

Desteapta explicatie :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...