Jump to content
McKagan

Kawasaki KLE 500 - totul despre

Recommended Posts

Acum 46 minute, cupi_34 a spus:

Sa vezi distractie s-o imping 4 km pana acasa pe caldura asta !!!

Ai doua posibilitati, ori chemi o platforma si te scuteste de effort contra a 150 lei (?) sau o impingi pana acasa si de suma asta cumperi bere.

Cu berea ai ghicit-o, ma astepta acasa la rece :). Era mai mare deranjul sa chem platforma. Am facut 50' pana acasa, cu un consum de 1,5 l de apa si completata cu bere la destinatie .

Distractia o sa inceapa cand ma voi apuca de demontat, ca sa vad ce draci mai are prin ea. Am invartit motorul , la mana, si merge greu pe un cilindru. Mi-e teama de ce zicea un coleg ,in posturile anterioare, sa nu gasesc vreun segment rupt sau piston fisurat !

Mobra asta are un narav, merge bine 50km, apoi , pauza de lucru !

Am un prieten popa, o sa-l chem ca s-o stropeasca cu ceva aghiasma, poate se lecuieste asa !

Drumuri bune sa aveti !

Acum 1 oră, cupi_34 a spus:

Mobra asta are un narav, merge bine 50km, apoi , pauza de lucru !

Am un prieten popa, o sa-l chem ca s-o stropeasca cu ceva aghiasma, poate se lecuieste asa !

Nu mai bine cauti un prieten mecanic ?...presupun ca in 2 pareri cresc sansele dacat cu aghiazma  :)

Acum 2 ore, cupi_34 a spus:

sa nu gasesc vreun segment rupt sau piston fisurat !

Asta e varianta light, sa nu fie blocat pe arbore ca direct alt motor scrie pe tine.

Acum 7 minute, Nguyen a spus:

Asta e varianta light, sa nu fie blocat pe arbore ca direct alt motor scrie pe tine.

Putin probabil sa fie blocat pe cuzinet. Totul s-a intamplat la 20km/h, dupa un drum de 4 km pana la serviciu, mers normal.

Acum 1 minut, cupi_34 a spus:

Totul s-a intamplat la 20km/h, dupa un drum de 4 km pana la serviciu, mers normal.

Pai de regula cam atat merge un motor fara presiune de ulei. Oricum, trebuie sa desfaci ca sa vezi exact ce are.

Acum 32 minute, Paca a spus:

Nu mai bine cauti un prieten mecanic ?...presupun ca in 2 pareri cresc sansele dacat cu aghiazma  :)

Am tot sunat, dar nu-i niciunul disponibil. Toata lumea are treaba, ocupata cu una alta ... Asa ca incer singur, cu manualul in fata...

Parca am avut o presimtire sa-mi iau dinamometrica !

Acum 1 minut, Nguyen a spus:

Pai de regula cam atat merge un motor fara presiune de ulei. Oricum, trebuie sa desfaci ca sa vezi exact ce are.

Imi crapa atunci cand am testat-o la 170km/h, dar pana nu desfac motorul nu-mi pot da seama. Daca ai ceva cunostinte, nu mi-ar strica niste sfaturi ! De saptamana viitoare ma apuc de ea si in functie de ce gasesc,  imi fac planul de bataie.

N-am ce sfaturi sa-ti dau, ori stii mecanica si atunci stii ce ai de facut ori te duci cu ea la un mechanic.

Primul pas, chiulasa si blocul cilindrilor jos,in functie de ce gasesti acolo mergi mai departe sau nu, spor la treaba.

Acum 7 ore, Gabi24 a spus:

Primul pas, chiulasa si blocul cilindrilor jos,in functie de ce gasesti acolo mergi mai departe sau nu, spor la treaba.

Exact asa voi face ! In cazul in care problema este grava, ma orientez spre alt motor. Am vazut ca un set de pistoane duce pe la 250€, ori la banii astia ,sigur gasesc un motor complet.

Desfacut motor, cilindrul stang este in regula, cel drept prezinta niste pete, de parca nu ar fi lucrat segmentii pe el. Pistoanele nu sunt fisurate, segmentii sunt intregi, doar cei de pe cilindrul drept mi s-au parut cam aliniati, fantele cam apropiate. Pe cilindrii nu se simte uzura la partea de sus, acolo unde se face de obicei acel " guler ". Probleme la un surub de la pompa de apa, care s-a gripat si binenteles rupt.

IMG_20190816_133600.jpg

IMG_20190816_133555.jpg

IMG_20190816_133744.jpg

IMG_20190816_133732.jpg

IMG_20190816_133715.jpg

IMG_20190816_133706.jpg