Sari la conținut

A Venit Si Randul Meu


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Ideea era nu ca ar exista cauciucuri de iarna ci cauciucuri uzate si care trebuiesc inlocuite, mai ales in anotimpul asta. Am avut inspiratia sa le schimb la inceputul lunii si am reusit sa nu intru in fundul unei dacii cand situatia a impus o franare violenta. Totusi e clar ca nu prea e sezonul de plimbat cu motorul desi...se poate castiga o gramada de timp prin oras, chiar si cu viteza mica.

 

Nu vreau sa supar pe nimeni. Nu am experienta pe motor deocamdata, dar pot sa va dau o parere avizata legata de anvelope.

Orice anvelopa cotine ( in mare ), un anumit procent de silicati( compus dur) si un anumit procent de cuciuc natural( foarte moale).

Acesti doi compusi sunt "amestecati" in asa fel incat anvelopa sa dea randament maxim( franare, acceleratie, virare, etc.)

O anvelopa de vara contine un procent mai mare de silicati pentru ca la tempereturi ridicate a asfaltului sa aiba aderenta maxima, pe cand la anvelopele de iarna compusul principal este cauciucul natural care ii permite anvelopei sa isi pastreze elasticitatea la temperaturi scazute.

Motocicleta prin constructie este un vehicul facut sa mergi vara cu el, prin urmare nu se construiesc motociclete cu anvelope de iarna.

Imaginati-va ce se intampla cu anvelopa aia de vara care deja are o anumita duritate la temperaturile astea.

Va zic ca sunteti ca tramvaiul pe sine, indiferent de uzura anvelopei.

Apropos de faptul ca puteti utiliza anvelope mai late pentru a mari aderenta va zic doar atat:

credeti ca inginerii aia cu ochelari care au construit motocicletele sut chiar tampiti la cap.

Fara suparare SEMAKA :crack:

 

Ma bucur ca nu ai patit nimic.

Editat de Giabi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum le spui dumneata bobocule, cum as putea sa ma supar ? :crack: Cu toate acestea cred ca esti de acord ca un cauciuc uzat franeaza pe distanta mult mai mare fie chiar si iarna decat unul nou. Purghy tot n-a zis in ce stare sunt gumele.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt datoare cu explicatii: gumele mele sunt indeajuns de duse incat acum mi-am comandat altele noi de la baietii de pe forum (vezi Vanzari - Piese). Deci se pare ca la acel moment fatidic toate elementele (mazga, frana brusca, cauciucuri uzate si reci, proasta care mi-a taiat fata) au dus la plonjonul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu i solutie, dar un amic face urmatoarele daca cineva atenteaza la siguranta lui in trafic: nu face nimic pe moment, il urmreste si cand se opreste il scoate din masina si isi exprima nemultumirea cu brutalitatea direct proportionala cu fapta comisa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu i solutie, dar un amic face urmatoarele daca cineva atenteaza la siguranta lui in trafic: nu face nimic pe moment, il urmreste si cand se opreste il scoate din masina si isi exprima nemultumirea cu brutalitatea direct proportionala cu fapta comisa...

 

O modalitate foarte buna de a ajunge in Maramures bag seama...E o solutie dar nu stiu cat de viabila :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa aud ca shi tuai furat-o... Bine ca mobra-i ok shi ca nu ai decat vanatai... cat despre impact controlat NO WAY! Mai ales pe mazga. Imi pare rau sa aud ca multi dintre cei care se dau mari mobristi, o tzin una shi buna ca iarna nu trebuie sa ieshi pe doo rotzi. Mai oameni buni... Fiecare face ce vrea shi atata timp cat se creede in stare sa iasa.... lasatzi-i sa iasa. Oricum multa grija in continuare shi sa deie Bunutzul sa fie asfaltu' kat mai uskat iarna asta.

 

P.S. Purtatzi protectii mai ales akum.

Asfalt Uskat va doreste stressu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai degraba lumea a zis ca riscurile cresc si ca prefera sa stea decat sa riste sa se imprastie dintr-o franare minora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ce ai patit. Daca nu ma insel (sa-mi spuna cineva daca nu am dreptate, dar oricum vin cu confirmare sau infirmare mai tarziu direct de la sursa) dupa noul cod rutier, vinovat este cel care provoaca accidentul, indiferent sau nu daca a fost contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: sal

 

in sfarsit ai facut botezul, bine ca s-a terminat cu bine !

 

nu fi suparata pe acea persoana distrusa de la volan, ............... , cred ca si tu ai prieteni prietene care nu au nici o treaba cu cele patru roti si cu regulile de circulatie -- putea fi una din ele .

 

multumeste ingerului care a facut ca acest botez sa fie unul prietenos si ................. bucurate.

 

asfalt uscat, si scoate caluta de la iernat, vremea rea face parte din mersul vietii nu e ceva care ar trebui sa nu fie, ........... manevrele depind de noi ........... iar in aceste situatii de inger.

 

pe curand, si............... nu vremea trebuie sa-ti influenteze faptele.

 

asfalt uscat,

:cheers:

Editat de Vulturul argintiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ce ai patit. Daca nu ma insel (sa-mi spuna cineva daca nu am dreptate, dar oricum vin cu confirmare sau infirmare mai tarziu direct de la sursa) dupa noul cod rutier, vinovat este cel care provoaca accidentul, indiferent sau nu daca a fost contact.

 

 

O fi asa, dar cand te duci la Candiano Popescu, intamplator, legea nu se mai aplica. E de ajuns ca cei doi sa nu mai convina si te trimit in instanta. Asa ca... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi asa, dar cand te duci la Candiano Popescu, intamplator, legea nu se mai aplica. E de ajuns ca cei doi sa nu mai convina si te trimit in instanta. Asa ca...

 

se poate...de asta nu mai stiu nimic...dar daca dai peste un politist mai istet sigur nu scapa asa usor...oricum bine ca nu ai patit nimic! si ca nu e cazul de alte lucruri mai grave... sanatate calutei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma las, nu ma las... Am scos-o de la iernat ca uite ce frumos e afara! Dar, oricum, mazga de pe jos imi cam da emotii...

 

Mi-a placut asteptai ca o masina la stop. Ne-am intalnit si in trafic odata...dar io ma bagam in fata ca boul...:cheers:) Ce micuta erai pe motor. Atentie mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Bacau s-a iesit in noaptea Revelionului in oras cu motoarele, pe strazi fiind mazga si pe cele mai putin circulate polei. S-a mers foarte usor, nu s-a depasit 30 km/h, si nu au fost incidente. S-a vrut renuntarea la aceasta iesire, din cauza carosabilului, dar dak tot am zis k o facem, am sarbatorit la 12 noaptea pe centru cu rateuri si burn-out-uri.

Oricum, s-a riscat mult si nu incurajam pe altii sa faca lucruri de astea. Se putea intampla ceva urat in orice moment, ce ne-ar fi stricat seara si inceputul de an nou.

Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Iata ca a venit si randul meu, asa cum banuiam, dupa doi ani de mers zilnic cu motorul.

 

Eram in zona fostului restaurant Budapesta, mergeam pe banda de langa trotuar si vad cu coltul ochiului stang o masinuta argintie cum se baga tare in diagonala, paralel cu mine. Am banuit ca face asta pe prima banda a ei si dau un claxon preventiv, ca mergea tare. Cand colo ma depaseste si intra pe diagonala in fata mea taind doua benzi. Claxon, frana, mazga pe jos (fost inghet), pleaca spatele si ma trezesc pe jos. Nu cred ca aveam mai mult de 50km ca stiam ce e pe jos. Caluta cade pe stanga si se duce vreo 10 metri, eu in stanga ei ma duc intr-o parte si apoi pe burta, acompaniata de scantei. Daca nu aveam genunchere si cotiere era naspa, atat va pot spune.

 

Tipa cu masina opreste la vreo 50 de metri, eu ma scol nervoasa foc, injur, ma duc sa vad ce a patit Caluta care zacea deplorabil pe jos. Imi venea sa plang pur si simplu, niciodata nu am vazut-o asa intinsa pe jos. Vine tipa impreuna cu sotul. Ea ca nu m-a vazut, el ca ea nu m-a vazut. Imi venea sa ii strang de gat. Dar stiam ca daca n-a fost impact intrer noi nu am ce face. I-am pus sa imi ridice motorul si m-am cautat daca am ceva. Ma doare putin cotul drept si incheietura, dar sunt ok. Caluta nu are nimic nou, doar s-au accentuat putin zgarieturile de la cazatura ei la fostul proprietar, adica pe toba si la pedala de frana.

 

Acum sunt nervoasa pt. ca nu am putut sa-mi stapanesc instinctul de evitate - trebuia sa intru in ei si atunci puteam sa imi fac dreptate :grinbandit: .

Purtati protectii!

Pai si asa puteai.... neacordare de prioritate. Chiar daca nu a fost coleziune legea se aplica la fel "...in urma careia a rezultat vatamarea corporala sau distrugerea unui bun material :bigstar: "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...