Jump to content

Recommended Posts

Salut , numele meu este Andrei si sunt din sibiu , Romania in curand fac 16 ani si ma gandesc ca insfarsit sa imi iau un motor ( enduro & cross ) si ma gandeam daca tot imi iau motor sa pot sa am si carnet , stau la oras si pana pe off road e ceva .. in caz ca ma mai deplasez prin oras sau ceva sa am carnet .. si , de o saptamana imi caut motor dar nu prea gasesc inmatriculat si sub 11kw .

la 16 ani pot motor doar daca e sub 125cc si 11kw .. daca ma puteti ajuta sa gasesc ceva inmatriculat 125cc si sub 11kw la un buget de maxim 1000-1200 euro .limitarea la un motor e posibila ? Am auzit tot felu de lucruri cum ca are 20kw dar pe talon are 10 .. nu ma stiu de aceea va cer ajutorul . MULTUMESC !

Salut , numele meu este Andrei si sunt din sibiu , Romania in curand fac 16 ani si ma gandesc ca insfarsit sa imi iau un motor ( enduro & cross ) si ma gandeam daca tot imi iau motor sa pot sa am si carnet , stau la oras si pana pe off road e ceva .. in caz ca ma mai deplasez prin oras sau ceva sa am carnet .. si , de o saptamana imi caut motor dar nu prea gasesc inmatriculat si sub 11kw .

Sfatul pe care l-am mai dat si altora care vor sa inceapa motociclismul: IA-TI PERMISUL SI ECHIPAMENT DE PROTECTIE mai intai :)

P.S. Sibiu de Bulgaria stii pe unde se afla, ca m-ai facut curios :D

Salut, eu la 16 ani am avut o Honda Varadero 125, motocicleta e super ok , motorul are 2 cilindri in V chiar fiabil(nu am avut nici-o problema cu el) viteza maxima e de 110km/h, pozitia super ok, am facut Bacau-Brasov fara pauza, si pe curbe se tine foarte foarte bine(aproape o dai cu genunchiul jos), iar la aspect si sunet(daca iti schimbi evacuarea) zici ca e de 600( toti ma intrebau daca e de 600), iti las si niste poze sa poti sa iti faci o parere despre model

» Post actualizat in 17 Mar 2016 13:52

uite pozele

post-67782-0-62381500-1458222721_thumb.jpg

post-67782-0-06633600-1458222730_thumb.jpg

post-67782-0-08932700-1458222738_thumb.jpg

post-67782-0-30555900-1458222747_thumb.jpg

Fratilor , enduro , nu supermoto .. se pare ca o sa mai am de cautat singur ....

Varadero ramane o solutie.............

incearca si yamaha xt 125 .........vezi daca iti place

"Pierde" si tu din viata ta 30 min pe google ca sa vezi asa in principiu ce inseamna cross, enduro si alte tipuri de motociclete. Pentru ca ce ne-ai prezentat este un cross veritabil cu care nu poti circula pe drumurile publice din doua considerente: nu sunt supuse inmatricularii si nici nu e prea placut sa mergi cu un cross pe asfalt. Parca ai zis ca vrei sa mergi si pe asfalt. Si chestia asta ce vrea sa insemne "Fratilor , enduro , nu supermoto .. se pare ca o sa mai am de cautat singur ...." , ca ai si tu colti si stii sa ti-i arati de la 16 ani ? Cauta un enduro pana in 120 -130 kg . La bugetul de care zici poti sa gasesti o motocicleta decenta daca mergi cu un "meserias" dar nu foarte noua . Oricum va fi prima si te vei indragosti iremediabil de ea...

In primul rand nu ai intrebat unde trebuie. Daca pui aceeasi intrebare in sectiunea enduro&motocross, o sa ai mai multe pareri pertinente.

In al doilea rand, ne-ai aratat o poza a unui KTM EXC, o mobra enduro pursange. Dar, la enduro, daca pui un motoras de 125cmc in 4T, nu mai poti urca panta. De aceea motorizarea de 125 e, de obicei, realizata cu 2T.

Iar KTM-urile oricum au niste valori infime in taloane. Unul de 400 e dat in talon ca avand 15kw. Deci unul de 125 ar trebui sa fie mult sub 11kw pe hartie.

Deci.......EXC 125 ar fi o solutie. Se gasesc greu, pentru ca lumea prefera 250-300cmc, dar se gasesc. A fost unul inmatriculat pe bikeshop asta toamna vreo 3 luni, si tot a lasat omul la pret pana pe la vreo 1000 euro.

Edited by mircea.cazachevici