Jump to content

Proces civil DISCRIMINATORIU MOTOCICLIST vs PRIMARIA CLUJ

Recommended Posts

Buna ziua. ZORAN SANT ALA SUGACI cum multi ma considerati.

De ff de mult nu am mai scris nimic pe Forum pt ca stimabilul moderator local Galen ma banat 1 saptamana ca sant UNGUR ( cu acte in regula ) si a uitat sa ma debaneze inca vo 30zile dupa aia. Asa ca i-am facut mai mult pe plac si nu am mai scris aproape 2 ani nimic spre satisfactia lui. Dar acum situatia este prea DE TOT si trebuie sa va expun o situatie DISCRIMINATORIE fata de ENTITATILE MOTOCICLISTE Clujene.

Azi am fost sa imi prelungesc abonamentul de garaj de pe BUCiUM. Avand in vedere ca nici o masina de a mea nu detine ITP valabil nu am avut incotro decat sa ii dau actele de la 2 motociclete (Triumph Rocket 3 si Yamaha Dragstar 1100) la care scarba de acolo spune ca nu se poate pe motocicleta aia nu este vehicul. La care bineinteles cum ma cunoasteti de SUGACI ce sant am ripostat, apoi i-am dat un Talon de pe masina mea care e inmatriculata pe MAICAMEA recent cu ITP si Asigirare valabila la care a spus ca ii trebuie si buletinul lui maicamea. Am fugit repede si am adus. La care a spus zdreanta ca "NU" ca masina e pe maicamea si ea are domiciliu in GRIGORESCU. La care am raspuns ca :Doamna mama are 69ani si nu mai conduce astfel eu conduc masina familiei care e pe mama CA ASIGURAREA SA FIE MAI LEZNE si o parchez in garaj ACOLO. NU domle "Bai tu nu intelegi ca nu se poate".

Dine doamna, atunci va dau doua taloane de motocicleta si un talon de SMART care e pe numele meu deci voi parca 3 vehicule in garaj astfel decongestionez parcari din oras dintre blocuri. NU domle motocicletele nu sant considerate vehicule, AUTOVEHICULE asa ca nu au dreptul de parcare. BINE Doamna dar platesc impozite locale pe toate. Nu-i bai motociclete nu se iau in consideratie.

Bine doamna atunci faceti doar pe Smart. La care zdreanta obsearva ca nu are ITP la care tot nu se poate. si acum concluzia topicului.

Am facut reclamatie pt discriminarea motociclistilor la primarie serviciul parcari si garaje. si doresc sa FAC UN PROCES CIVIL SAU ADMINISTRATIV CONTENCIOS (CUM O FI NUMINDU-SE) ca motociclisti nu sant tratati cu drepturi egale fata de soferii auto si nu au voie sa isi parcheze motoarele in GARAJE si nici parcari dedicate motocilistilor nu sant facute in orasul european CLUJ. Parcari de handicapati sant dar parcari de motociclete nu sant. La care c...va imi raspunde : "pai aia ar trebui sa fie locul vostru, sau cel putin va fi de la motocicletele voastre tampite"

Asadar doresc sa fac un proces in aceasta tema cu Primaria Cluj serviciul Parcari,

Avocatul ales va fi Mihai Lapusan

http://gazetadecluj.ro/boc-a-primit-oxigen-de-la-avocatul-mihai-razvan-lapusan-in-procesul-pentru-cartierul-tineretului/ care il iubeste la nebunie pe primarul nostru simpatic.

Ca procesul sa aiba un caracter solidar discrinimatoriu fata de TOTI MOTOCICLISTII CLUJENI sau de pretutindeni doresc, sugerez sa mi se trimita in cont o suma modica de cel putin 10 Lei de motociclist sau simpatizant motociclist cu titlul ( Contributie proces discriminare motociclisti de Primarie) In intermediul procesului o sa atasez la dosar extrasul de cont prin care fac dovada incontestabila ca sant sustinut de comunitatea motociclistilor.

PROMIT ca banii RECASTIGATI dupa proces se vor folosi la ceva ACTE CARITABiLE fapt pt care il desemnez pe DAN CATA , GALEN , SI SILVIU SF MOTO sa urmareasca ca nu vreau sa imi insusesc nici un avantaj material din procesul intentat fata de PRIMARIA CLUJ. (pe domnul GALEN si SILVIU i-am ales pt ca stiu ca nu ma suporta de SUGACI CE SANT in ultima vreme asa ca virgula cu siguranta vor urmarii destinul banilor castigati (onorariu avocat adunati din respectivele viramente)

CONT BANCAR

BANCA TRANSILVANIA

RO 59 BTRL 0130 120 1966 434 xx

Titular Cont WEINER ZORAN

Suma virata reprezinta : Contributie Proces Discriminare motociclist

Acum vreau sa vad cat de inchegata este comunitatea moto din CLUJ !!!

Va multumesc si astept pareri

Zoran sugaciul care din nou vrea sa faca ceva in cluj pt comunitatea moto

• Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu-s din Cluj si nu-mi pasa de procesul tau. Nu-mi pasa nici daca era in Bucuresti. Dar intreb: nu e mai simplu sa-ti faci ITP la Smart si sa rezolvi problema?

În primul rînd, Zoran, bine ai revenit. Rîd cu gura pînă la urechi :crack: de fiecare dată cînd îți citesc topicurile ,ai un stil aparte de a scrie care pe mine mă amuză teribil. Sper să nu dispari iarăși din peisaj și mai sper că ai material serios de lucru după doi ani de absență / abstinență (de la postat).

post-52708-0-22537300-1458299969_thumb.jpg

P.S. Am pus banii nu pentru că simt că mă reprezinți cu vreo ceva ci pentru că e ca și cum am plătit biletul la film :lool:

Edited by zĂŽmbesc

Tocmai pentru ca motocicletele nu sunt considerate autovehicule le poti parca oriunde vrei fara ca sa iti iei amenda sau sa ti-o ridice.

Si in Bucuresti e la fel. :) Eu nu prea vad unde e discriminearea aici. Si da, ca nu ai locuri special pt motociclete, da.. ar fi o treaba, dar avand in vedere numarul lor redus, nu cred ca e neaparata nevoie de asa ceva.

Ba esti nebun?Sau Ungur?Nu vrei si ardealul?

urat ai scris, daca aveai timp sa citesti pana la sfarsit intelegeai ceva nu doar partea cu 10 lei.....Sunt din Bucuresti nu am nimic cu nimeni, am stat in Turda si am avut foarte multe cunostinte "unguri" cum zic majoritatea, probabil din cauza mass - media ai atitudinea asta fara sa fi avut contact cu vreun "ungur"....

Nu intru nici intr-o polemica. La 0ra 4.45 am programare la ITP. Ori cum situatia nu este normala sa nu ai voie sa inchiriezi garaj care deja e proprietatea ta si sa nu te lase sa ai motocicleta in ea. In oras nu e NICI MACAR 1 bucata parcare MOTO. Ti se pare normal?

De asta e tara unde e ca toti acceptati ori cemarlanie se face cu voi. Benzina sa ieftinit ai observat ca la raft sa ietinit mancarea? nu , dar cand benzina urca10bani se schimba preturile in sus

TVA a scazut, ai observat ca sa ieftinit mancarea? nu dar daca de maine TVA ul se schimba in sus si mancarea se schimba in sus la pret.

Taceti din gura pana o sa platiti chirie ca va purtati ochii in cap si nu in buzunar.

@zambesc. Ba o sa dispar nu ma tine nimic pe aici, nu vezi ori ce as face pt comunitate nu e bine primit asa ca pt ce sa imi irosesc timpul. Salutare mancati popcornul in continuare.

Conform Codului Rutier, motocicleta e la fel de autovehicul ca orice maşină: http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_dispozitii_generale_2.php

Capitolul I, art. 6, pct. 22 "22. motocicleta – autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;"

Tocmai pentru ca motocicletele nu sunt considerate autovehicule le poti parca oriunde vrei fara ca sa iti iei amenda sau sa ti-o ridice.

Si in Bucuresti e la fel. :) Eu nu prea vad unde e discriminearea aici. Si da, ca nu ai locuri special pt motociclete, da.. ar fi o treaba, dar avand in vedere numarul lor redus, nu cred ca e neaparata nevoie de asa ceva.

Bine punctat :)

NU, INAINTE

Mai bine ia-ti un avocat ungur, si daca nu-ti iese pe discriminare moto o dai p-aia cu ungurii.

Edited by Baxxter

Deci, trebuie sa stiu foarte clar daca, asa cum ai numit-o tu, "scarba de acolo", "zdreanta", "Doamna", "c...", este tot "UNGUROAICA" cu acte in regula sau este o Romanca?

Am nevoie sa stiu daca iti trimit 10 lei sau iti facem proces pentru jigniri si rasism, sau orice altceva. Te simti mai bine acum?

:-L

Acel garaj este in posesia ta, nu esti proprietar, ci primaria.

Bafta in lupta cu discriminarea!

Depune actele moto, in copie, impreuna cu cererea scrisa prin posta, fax sau la registratura. In momentul in care ai un act scris prin care esti discriminat, esti indreptatit la un proces.

Pana atunci e doar o galceava cu tanti de la ghiseu, care sigur nu are studii juridice.

am facut reclamatie pe tema asta mi-au dat termen 30zile lucratoare pana imi vor raspunde.

» Post actualizat in 18 Mar 2016 11:57

În primul rînd, Zoran, bine ai revenit. Rîd cu gura pînă la urechi :crack: de fiecare dată cînd îți citesc topicurile ,ai un stil aparte de a scrie care pe mine mă amuză teribil. Sper să nu dispari iarăși din peisaj și mai sper că ai material serios de lucru după doi ani de absență / abstinență (de la postat).

attachicon.gifImage.jpg

P.S. Am pus banii nu pentru că simt că mă reprezinți cu vreo ceva ci pentru că e ca și cum am plătit biletul la film :lool:

tii returnez atunci spune-mi numele tau sa stiu unde trimit inapoi.

» Post actualizat in 18 Mar 2016 12:00

Am fost acu 3 ani vo 10 motoristi in piata muzeului. langa un perete sub un geam am parcat toti cine nu a reusit sa fuga in timp util a luat amenda cel putin vreo 6-7 din noi.... nu mai stiu 110lei parca

» Post actualizat in 18 Mar 2016 11:57

tii returnez atunci spune-mi numele tau sa stiu unde trimit inapoi.

Nu trebuie să te superi. Am zis că nu mă reprezinți pentru că asta-i situația, nu mă văd avînd garaj la Cluj prea curand.

initiatorul se referea la locul de parcare cu abonament platit, cel din fata blocului

sau la acel garaj din spatele blocului :)

daca nu ai talon auto, nu ti se da loc de parcare sau nu poti inchiria garaj

cel putin in CJ asa e

poti sa ai un catralion de rulote, motociclete, remorci, platforme, etc, NU primesti loc de parcare

si atunci unde dracu tii acele atelaje?

pe ideea asta incearca Zoran sa optimizeze / realizeze ceva

ca si posesorii de mobre sa aiba parcarea lor platita (sau garajul) din fata / spatele blocului

simplu..... teoretic....

Circ si nervi , iti faci ITP-ul la smart si gata balciul .

Discriminare ?? Asta e " tare " de tot .. as vrea sa vad cum reactionezi daca-ti ridica ( sau iti pune o amenda babana ) , mobra parcata in oras pe motiv ca nu ai tichet de parcare ?!

P.S. Degeaba intentezi proces ca nu vei avea castig de cauza ( poate daca o faci pe motive etnice ... )

Edited by cobi

Din toata discutia asta un singur lucru ma amuza si anume locurile de parcare pentru moto, de ce? pentru ca si vad, 10 locuri de parcare pentru moto, pozitionate perpendicular pe bordura si acoperite de o masina.

Soferii nostri nu respecta indicatoarele de parcare pentru persoanele cu dizabilitati, nu respecta banda pentru biciclisti, trecerile de pietoni etc. si vrei sa respecte parcarile pentru moto ? serios?

Edited by AlfaMoto

Soferii nostri nu respecta indicatoarele de parcare pentru persoanele cu dizabilitati, nu respecta banda pentru biciclisti, trecerile de pietoni etc. si vrei sa respecte parcarile pentru moto ? serios?

Sunt de parere cu tine