Sari la conținut

Mitul fara amenzi in Bulgaria cu moto...


Contabil
 Share

Postări Recomandate

Azi am primit o recomandata care continea o amenda de viteza luata in Bulgaria, asadar cum spune si titlul, mitul cu free bulgaria pe viteza pentru motoare s-a terminat .... cel putin pentru mine si inca o persoana (momentan). Acum stau si ma intreb .... oare mai vin? ca eu am fost de citeva x pe la ei, binenteles ca voi mai merge si pe viitor, dar atentia va fi ca si in Romania.

Intrebarea mea ar fi .... daca mai exista persoane care au mai luat ameda pe acolo, si cum au platit-o? fiindca am 14 zile in care am o reducere de 30%.

 

post-72328-0-14292600-1458326992_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O alta intrebare. Ramane numai amenda, se pastreaza plasticul?


» Post actualizat in 18 Mar 2016 18:56


103km/h in zona de 80? parca asa au in afara localitatii..care e cuantumul amenzii?

Din pacate, acolo in camp, limita era 50...

post-88161-0-00737700-1458327584_thumb.jpg


Editat de LexDee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am primit o recomandata care continea o amenda de viteza luata in Bulgaria, asadar cum spune si titlul, mitul cu free bulgaria pe viteza pentru motoare s-a terminat .... cel putin pentru mine si inca o persoana (momentan). Acum stau si ma intreb .... oare mai vin? ca eu am fost de citeva x pe la ei, binenteles ca voi mai merge si pe viitor, dar atentia va fi ca si in Romania.

Intrebarea mea ar fi .... daca mai exista persoane care au mai luat ameda pe acolo, si cum au platit-o? fiindca am 14 zile in care am o reducere de 30%.

 

n-ai mers suficient de tare. :)))

si eu am cam abuzat anu trecut, acu sper sa nu primesc felicitari acasa.

 

nu disting nimic calumea in poza aia. sigur esti tu? nu se poate face contestatie?

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oamenilor, in principiu am sris pentru informare, adica sa fiti atenti ca nu-i viata mai roz cind treci la cefe late asa cum credeam noi (cel putin grupul nostru), in rest daca ma poate ajuta cineva cu info ceruta de mine, bine, daca nu ....viata frumoasa!


» Post actualizat in 18 Mar 2016 19:08

Cred ca va fi mai ieftin sa schimbi numarul la moto...

Nu cred ca-i o solutie ...... cred ca-ti dai seama ca nu din baza lor de date au gasit adresa mea si numele complect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se aplica chestia asta?

"Dacă procesul-verbal de constatare a contravenienţei nu este expediat în termen de 2 luni de la săvârşirea acestuia, intervine prescripţia extinctivă, pe considerentul că oricum întreaga procedură de corespondenţă presupune un termen mai mare şi costuri mai ridicate."

poza e de pe 20.05.2015 nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi la noi ... la ei dumnezeu stie.....

vorbesc de amenzile venite din ue,nu te grabi...

e termenul ala de 2 luni. eu zic ca poti sta linistit.

 

"Comunicarea procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi a înştiinţării de plată se va face, în principal, prin poştă, cu scrisoare recomandată, cu conţinut declarat şi confirmare de primire, dar şi în măsura în care autorităţile deţin şi alte date, prin fax sau e-mail. Comunicarea se va considera realizată, dacă în termen de 2 luni de la data expedierii nu va fi returnată, făra a fi necesară afişarea la domiciliul contravenientului sau recurgerea la alte mijloace de publicitate.

Dacă procesul-verbal de constatare a contravenienţei nu este expediat în termen de 2 luni de la săvârşirea acestuia, intervine prescripţia extinctivă, pe considerentul că oricum întreaga procedură de corespondenţă presupune un termen mai mare şi costuri mai ridicate"

 

"prescripţia extinctivă poate fi definită ca fiind acea sancţiune care constă în stingerea, în condiţiile stabilite de lege, a dreptului material la acţiune neexercitat în termen.

Alineatul 2 al aceluiaşi articol arată că prin drept la acţiune se înţelege dreptul de a constrânge o persoană, cu ajutorul forţei publice, să execute o anumită prestaţie, să respecte o anumită situaţie juridică sau să suporte orice altă sancţiune civilă, după caz."

 

 

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sti gaby, eu sint cit de contabil pot fi, dar o diferenta de 30% din amenda + accesorii ca n-am platit-o .... tot eu o risc daca apare o poprire la financiar, ca nu-s avocat sa-i dau in judecata la bruxel.

Altfel sincer apreciez ca vrei sa ajuti ..... neasteptat pentru mine.

 

vorbesc de amenzile venite din ue,nu te grabi...

e termenul ala de 2 luni. eu zic ca poti sta linistit.


» Post actualizat in 18 Mar 2016 19:23


Tu vezi-ti de drumul tau ...... este in plin cimp cu case aruncate aiurea .... clar? Pentru ceilalti copii .... am gresit grav .... acu platesc.

 

Nu pare a fi pe camp, se vad 2 intersectii numai in poza, dar daca zici ca zona era pustie, inseamna ca aia e capcana pentru amenzi, pentru cei ce nu sunt din zona.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Este o camera fixa, nu mobila! Conform regulilor din bg, amenda e 200 leva si permisul suspendat. Daca nu te-au anuntat de permis...norocul tau. Daca te prindeau acolo ramaneai fara.

 

Ca idee, poti sa suni la ambasada bulgariei sa intrebi ce sa faci. Sau la ambasada romaniei la sofia. Daca nu te descurci, da-mi un tel si o elucidam. De 8 ani lucrez la companie din bulgaria. Gasim un coleg sa ne ajute. Tel meu e 0732400855

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce zona s-a intamplat?

Inspre nord se situa Romania ....

 

@ Lucian M Cind ne stringem toti .... care primesc beleaua, cred ca apelam ... eu fac si cinste, daca tot e bairam.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Este o camera fixa, nu mobila! Conform regulilor din bg, amenda e 200 leva si permisul suspendat. Daca nu te-au anuntat de permis...norocul tau. Daca te prindeau acolo ramaneai fara.

 

Ca idee, poti sa suni la ambasada bulgariei sa intrebi ce sa faci. Sau la ambasada romaniei la sofia. Daca nu te descurci, da-mi un tel si o elucidam. De 8 ani lucrez la companie din bulgaria. Gasim un coleg sa ne ajute. Tel meu e 0732400855

sunt +53kmh, baietii au zis ca e limita de 50kmh.

 

Build-up areas:

Over 50 km/h over the posted limit
350 leva and Licence Disqualification for 3 months
Open roads:
Over 50 km/h over the posted limit
300 leva and Licence Disqualification for 3 months
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fines
Build-up areas:
Speeding Offence
Fine
Up to 10 km/h over the posted limit
20 leva
11 km/h to 20 km/h over the posted limit
50 leva
21 km/h to 30 km/h over the posted limit
100 leva
31 km/h to 40 km/h over the posted limit
200 leva
41 km/h to 50 km/h over the posted limit
300 leva
Over 50 km/h over the posted limit
350 leva and Licence Disqualification for 3 months
Open roads:
Speeding Offence
Fine
Up to 10 km/h over the posted limit
20 leva
11 km/h to 20 km/h over the posted limit
50 leva
21 km/h to 30 km/h over the posted limit
100 leva
31 km/h to 40 km/h over the posted limit
150 leva
41 km/h to 50 km/h over the posted limit
200 leva
Over 50 km/h over the posted limit
300 leva and Licence Disqualification for 3 months

 

Si am vorbit serios cu excursia pentru platit amenzile. Eventual cu viteza, sa avem motiv sa mai dam o tura. Si inca o tura. Si inca o tura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt +53kmh, baietii au zis ca e limita de 50kmh.

 

 

Build-up areas:

Over 50 km/h over the posted limit

350 leva and Licence Disqualification for 3 months

 

Open roads:

 

Over 50 km/h over the posted limit

300 leva and Licence Disqualification for 3 months

 

 

Esti sigur? Eu stiam ca 200bng e limita maxima. Dar e adevarat ca nu stiu sigur. Eu merg de 8 ani prin bg, cam de 2 ori pe luna minim, dar nu am platit niciodata amenzi. :) Camerele fixe le stiu pe toate, iar pe politisti ii fac din vorbe. Aaa...si nici nu am dat vreodata spaga :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate stiu eu , nu au voie sa iti ia permisul daca nu e emis in tara respectiva. Pot doar sa iti suspende dreptul de a conduce in acea tara .

Poate ma insel dar asa stiam.

 

Amenda + suspendarea dreptului de a conduce in tara respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am vorbit serios cu excursia pentru platit amenzile. Eventual cu viteza, sa avem motiv sa mai dam o tura. Si inca o tura. Si inca o tura...

 

Daca este nevoie ..... in 13 zile cite mi-au ramas mie, o platim in 2- 3 transe .... este ok? :crack: Cu papica la iarba verde linga camera care ne poza .... sa-i dam si cu mustar.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate stiu eu , nu au voie sa iti ia permisul daca nu e emis in tara respectiva. Pot doar sa iti suspende dreptul de a conduce in acea tara .

Poate ma insel dar asa stiam.

 

Amenda + suspendarea dreptului de a conduce in tara respectiva.

Au voie, dar e f complicat. Si bulgarii nu sunt dispusi la asemenea eforturi. Daca nu era camera fixa, nici amenda nu primeai. Cal care o trimitea ar fi trebuit sa isi futa o zi din viata ca sa primesti amenda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...