Sari la conținut

Mitul fara amenzi in Bulgaria cu moto...


Contabil
 Share

Postări Recomandate

La 20.08.2018 la 12:52, frigider a spus:

 nu mai pui picioru la bulgari.

 

 

Am intrat la Bulgari (02.02.19) prin Giurgiu, ca de obicei pe mobra cu CI in mina, s-a uitat vamesul la casca ... asta avea camera la locul ei, viziera curata, deci totul ok :crack:

La iesire prin Vama Veche, ne-au descaltat de mobre si ne-au cerut nu numai CI-ul ci si talonul moto, au introdus date dupa ambele in calculator ..... devotament nu gluma.

Am inghetat un pic, ca ma vedeam intors in primul oras sa schimb iepuroi in bulgaroi, sau sa subtiez unul din carduri, n-a fost cazul nici la bulgar si nici la roman (aici n-am amenzi de +10ani in afara de purtat centura), ca si-au dat actele din mina in mina.

Asa ca-s 2 variante, ori bulgarul a introdus numarul gresit in sistem, ori (varianta care o prefer) s-a prescris.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vamesi ok in Giurgiu, am dat-o eu in gluma dar se uita bine la tine. A fost unul de chiar "insista" cu uitatul si i-am facut eu semn sa scot casca, m-a linistit si am trecut peste. Iar de asigurare ... trec cu ea valabila azi si expira miine, pina la urma tot de om depinde asta, nu de vames.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost in vara la Silistra. Controlat bine la bulgari, dat toate actele (inclusiv CI a sotiei), a doua zi ne-am intors, inca vreun sfert de ora a durat pana ne-a verificat actele. Era un nene care strangea de la 3-4 masini, le lua in cladire, se intorcea cand era gata. Am intrebat pe acolo daca se plateste vigneta pentru moto, a zis ca nu. Aia stiau un pic de engleza, da' romana nu. A fost a doua oara cand am trecut granita la ei, insa nu am de ce ma plange. Ce e drept, s-a uitat la numar. Ciudat, eram echipati pana in dinti si aveam cutiile atasate (toate trei), s-or fi gandit ca duc moba la dezmembrare?! Mi s-au parut mai amabili decat vamesii moldoveni, ca o comparatie.

BTW, daduseram castile jos inca de cand am intrat in vama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intoarcere anul trecut, am facut o depasire chiar pe trecerea de pietoni avand camerele in fata.
Undeva dupa Stara Zagora.
Am tot asteptat "felicitarea" dar vad ca n-a sosit... inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, buna treaba fac bulgarii cu verificarea actelor! Anul trecut in Turcia am pierdut numarul de inmatriculare pe autostrada si am venit asa, fara el, pana acasa. Mi-au verificat temeinic toate actele (pasaport, talon, asigurare) si turcii si bulgarii, insa nici unul n-a observat lipsa numarului. 😀 Pe roman nu l-au interesat deloc actele, dar nici n-aveam vreo emotie cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, razzvan said:

Mda, buna treaba fac bulgarii cu verificarea actelor! Anul trecut in Turcia am pierdut numarul de inmatriculare pe autostrada si am venit asa, fara el, pana acasa. Mi-au verificat temeinic toate actele (pasaport, talon, asigurare) si turcii si bulgarii, insa nici unul n-a observat lipsa numarului. 😀 Pe roman nu l-au interesat deloc actele, dar nici n-aveam vreo emotie cu el.

Haha ..tare asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit la bulgari de zeci de ori cu motocicleta(mai ales pt Happy sau Veliko :) ) si o singura data mi-au cerut talonul, in rest, buletinul de cele mai multe ori...sau semn sa trecem direct, fara control, de cateva ori. E relaxare in vama Giurgiu cand e vorba de motociclisti. Probabil pt ca pe motocicleta nu poti trece "chestii" frontiera cum poti cu un turism.

 

Cu masina mai mult am tranzitat Bg(catre Turcia sau Grecia), dar de fiecare data mi-au cerut talonul si asigurarea. 

 

Overall, e "prietenoasa" trecerea la bulgari...

Lucru bun, tinand cont ca au drumuri mai libere, restaurante cu mancare foarte buna...si ceva locuri de vazut. :)

 

Si la noi sunt, nu zic nu...dar la noi e urat rau traficul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Kosh a spus:

...
Am tot asteptat "felicitarea" dar vad ca n-a sosit... inca.

Ai grija ce-ti doresti,ca se implineste... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Resuscitez și eu topicul ăsta. Un amic a primit zilele trecute o "felicitare" de la un radar fix din Bg care l-a înregistrat in IUNIE 2018!! Încă puțin și se implinesc 2 ani. Aveți idee cum stă treaba? Parcă amenzile din Ro se prescriu dacă nu sunt comunicate în 6 luni de la comiterea abaterii, aveți idee cum e cu Bg? Mă gândesc că astă vară am tranzitat Bg pe (f) repede înainte, și eu mă credeam scăpat... 🙊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
10 hours ago, Kosh said:

Interesant!
Mie nu mi-a venit nimic... inca...

 

Ai depasit viteza de stationare? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
On 2/21/2019 at 5:13 PM, Contabil said:

 

.................................

 

On 5/8/2020 at 8:06 PM, john17 said:

Resuscitez și eu topicul ăsta. Un amic a primit zilele trecute o "felicitare" de la un radar fix din Bg care l-a înregistrat in IUNIE 2018!! 

 

Hai că dezgrop și eu morții pe aici!

O situație asemănătoare cu cea prezentată de @john17, amendă primită azi, după o înregistrare de la o cameră fixă în iunie 2019, 300BGN.

@Contabil, ai avut ceva probleme până la urmă dacă nu ai plătit (alte scrisori, poprire etc.)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc mult pentru răspunsul prompt!

O să mă gândesc încă o zi-două. M-am documentat puțin pe Softpedia și am mai citit câteva chestii "frightful" prin alte părți așa că trebuie să mă dezmeticesc puțin. Aparent bulgarii au implementat recent nu știu ce sistem la frontiere cu depistarea "infractorilor" de genul acesta. Partea proastă este că se bazează pe numărul de înmatriculare. Partea și mai proastă pentru mine este că păstrez numerele de mult timp și nu voi renunța la ele. Ori nu mai intru în Bulgaristan cu motocicleta aia, ori schimb numerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Kagemusha a spus:

Mulțumesc mult pentru răspunsul prompt!

O să mă gândesc încă o zi-două. M-am documentat puțin pe Softpedia și am mai citit câteva chestii "frightful" prin alte părți așa că trebuie să mă dezmeticesc puțin. Aparent bulgarii au implementat recent nu știu ce sistem la frontiere cu depistarea "infractorilor" de genul acesta. Partea proastă este că se bazează pe numărul de înmatriculare. Partea și mai proastă pentru mine este că păstrez numerele de mult timp și nu voi renunța la ele. Ori nu mai intru în Bulgaristan cu motocicleta aia, ori schimb numerele.

Oriunde am mers sa trec pe la ei mai departe,a fost doar odata.A doua data,never...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kagemusha

Mi-a venit si mie acasa intr-un an si am ales s-o platesc sa nu mai stau si cu stress din cauza asta, doar ca valoarea era mult mai mica.

Anul trecut, la intoarcerea din Grecia, era coada la intrarea in Bulgaria (Kulata), am stat doua ore in coloana. Se statea mai mult la intrarea in Bulgaria, decat cei care ieseau din Bulgaria spre Grecia (care erau testati si aleatoriu pentru Covid). Cand ne-a venit randul la ghiseu, au verificat temeinic actele ( actele masinii, actele mele dar si ale sotiei). Si faceau la fel cu fiecare masina.

Atata timp cat se trimit amenzi acasa, e clar ca fac tot posibilul sa le si incaseze cand te prind.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, Contabil said:

 

 

14 hours ago, gabyshor said:

 

 

 

Mulțumesc mult, băieți.

Cred că voi alege să o plătesc. Așa cum am zis mai sus, traversez destul de des Bulgaria.

 

 

16 hours ago, Christian 1 said:

Lungeste tura prin Serbia. :)

Pe acolo e bine când vii de la tine de acasă, pentru mine e cam prea lung.😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...