Sari la conținut

Nordkapp 2016


Costin Beekman
 Share

Postări Recomandate

In luna Iulie intentionez sa fac o excursie de 10.000km pana la Nodkapp si inapoi. Deocamdata sunt singur. Daca mai vrea cineva sa vina sau e cineva care a mai fost si vrea sa-mi dea vreun sfat, e binevenit aici.

Mai multe detalii depre planul meu aveti aici: http://unuplusdouaroti.blogspot.ro/2016/01/nordkapp-unde-se-pune-harta-in-cui.html

 

 

post-87839-0-36878500-1458473339_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1800 euro ? atat de putin ? ma asteptam la cel putin 2500E ,cred ca iesi bine atunci.

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1800 euro ? atat de putin ? ma asteptam la cel putin 2500E ,cred ca iesi bine atunci.

1800 euro -10000 km .......20 zile......

mai repeta calculele si vezi ca nu ti da cat trebuie

 

nu ai idee cat costa fery si benzina prin nord

50 euro minim pe zi de masa si cazare ....

gazul era undeva la 2.2 euro litru

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut ne-am incadrat pe 1600 € - 1800 € prin Polonia, Tarile baltice, Norvegia (inclus Nordkapp), Danemarca, Germania ... Tot 20 - 23 de zile, 10.000 km iar in cost am inclus si Autozug Hamburg - Viena. Deci se poate insa in Norvegia ne-am cazat strict in camping la casute iar hrana doar din supermarket. "Intaritoare tip Bachus" am avut la noi, in Norvegia nu prea ne-am atins de ceva din magazin exceptand berea.

Traseul ...

post-75004-0-22199500-1458551192_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce s-a spus mai sus, eu as adauga:

 

- eu as face calculele la 2eur/l, ca sa fiu safe. Asa cum spunea si ianachim, cu cat mergi spre Nord, cu atat cresc preturile;

- calculele lui yamoco sunt corecte, cu precizarea ca ei, la fel ca si noi, au fost grup, deci costurile de cazare si masa (de la supermarket) s-au impartit;

- ia-ti alcool cu tine (daca bei); alcoolul in tarile nordice este monopol de stat si se vinde doar in magazinele numite "vinmonopolet", dar intre anumite ore. Bere gasesti si in supermarket, dar doar pana la ora 6 pm. Vezi ca noi ne-am luat teapa cu vin fara alcool (da, exista!); cea mai ieftina bere in supermarket (la cutie) incepe de la 12 lei. in camping am platit si 60 lei (o singura bere am baut in toata Norvegia); a fost o bere locala, la pahar de plastic, cum bem la intruniri la noi cu 4 lei.

- Cola era undeva spre 35 de lei sticla de 2 litri (!!!);

- arunca o privire si pe visitnorway.com (au si aplicatie de smartphone/tableta) - pt planificare trasee e genial;

- descarca-ti in GPS baza de date la zi cu campingurile din europa de pe archiescampings. Au si aplicatie de mobil, platita, 2 euro parca;

- la nordkapp se plateste intrare pana in ora 00:00 - ai mai multe feluri de bilete, ti-l recomand pe cel mai scump, undeva la 50 de euro parca, iti da access full peste tot; poti sa o faci si romaneste, sa il iei pe cel mai ieftin, pe noi nu ne-a controlat nimeni, inclusiv in zonele in care nu ai acces cu biletul standard;

- daca fumezi, ia-ti tigari cu tine; pachetul de tigari e pe la 50 de RON (100 coroane);

- cea mai ieftina casuta in camping (cu baie proprie) incepe de la 80eur/noapte, indiferent ca esti un om sau 4;

- pleaca cu gume NOI!!! eu am fost nevoit sa schimb pe drum si am dat 2000 de coroane (1000lei) pe guma spate si asta in Suedia; daca era in Norvegia era cel putin cu inca 50% mai scump;

-ia-ti biletele de ferry (Danemarca - Norvegia sau invers), cat mai din timp, vei scuti foarte multi bani;

- viziteaza site-urile firmelor de ferry interne pe unde vei trece, la unele este necesara rezervare telefonica, altfel nu opresc;

- la bugetul despre care vorbesti, eu as mai avea la mine inca 1000, de rezerva;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi am suferit, dar am indulcit suferinta cu rom,wiskey si palinca de la pachet :). O mica corectie: sticla de cola era de 1,5 :)

apropo, felicitari pt site!


» Post actualizat in 21 Mar 2016 14:02

Revin cu niste info:

- Amenzi de viteză: 1-5km/h 600NOK, 6-10 1200, 11-15 2400, 16-20 3600, după aia poate fi si cu pușcărie necondiționată 25 de zile (1NOK=0,5RON);

- camerele video sunt pe Europene, te iau din fata; oricum, nu cred ca vei merge pe europene, este f aglomerat si plin de politie;

- limita viteza in afara localitatilor, 80km/h - vezi pct 1.


» Post actualizat in 21 Mar 2016 14:06

- daca vrei sa faci 500 de km pe zi sau mai mult, tinand cont de tentatia de a opri si poza la cat e de frumos si de limitele de viteza, iti recomand ca la 8:30 sa fii pe motor, ca pe la 5-6 pm sa te apuci de cautat cazare. fiind lumina non-stop, vei fi tentat sa mergi mult si dupa 8 nu mai e nimeni sa-ti deschida la campinguri (unele se inchid la 22 sau chair 24); incearca sa-ti rezervi din timp folosind archiescampings si detalii de contact de acolo.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

Nu am campat deloc; dar am mai intrebat si "regula" spune asa (confirmata si de grupul de sibieni care a fost un paralel cu noi): poti campa oriunde nu este interzis explicit (no camping), unde nu este teren ingradit sau la mai putin de 100 de metri de o locuinta, fara sa ceri acordul proprietarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut probleme cu ei, ca firmă.

Benzina la noi a fost în regulă.

Dar vorba aia: Cum e turcu' și pistolul!

Or fi unii hoți, benzina veche, contaminată, etc.

 

Problema mea a fost că alimentând cu card de debit, m-am trezit cu sume blocate 30 de zile, prin benzinării.

Cam 90€ de alimentare.

De 6 ori...

Noroc ca aveam rezervă mare.

 

Dacă folosiți card de credit, nu simțiți.

 

Nu aveți nevoie de bani lichizi.

Sunt norvegieni care nici nu stiu cum arata banii lor.

 

Kortet! Adică card.

 

In vârf de munte, la vreo barieră unde nu este nimeni, ai cititor de carduri care funcționează :) si de multe ori WI-FI...

 

Noi am ocolit Ucraina, nu-i obligatoriu, si am luat trenul de noapte (cu motorul pe tren) intre Viena si Hamburg.

 

Ne-am întors cu fix 10000km.

Țăcăneala a fost ca am ocolit, la întoarcere în Bucuresti, nițel pe centură ca sa facem exact 10000km... :)

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

September:problema cu blocarea unor sume de bani din cardul de debit s-a intamplat doar in Norvegia sau si in alte tari ???


» Post actualizat in 25 Mar 2016 12:30

Sau mai bine zis de ce factori depinde blocarea ??? De card,de benzinarie ,de tara ???


» Post actualizat in 25 Mar 2016 12:56

Din ce stiu eu banii se trag din contul de card instantaneu ,deci care ar fi motivul pentru care se blocheaza niste bani ??? Ca daca nu sunt bani pe card esti refuzat imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat să mă întreb si eu. Nu-i o regulă.

O dată și-n Finlanda.

Multe sunt benzinării automate. Cu diverse versiuni de soft si conectare.

La unele nu merg chiar toate butoanele, unele n-au hârtie pentru bonul fiscal.

Unele sunt mai vechi.

Am băgat benzină de vreo 25 de ori, de 6 ori s-a întâmplat.

Nu prea ai ce face.

Dacă se merge în grup și ai nițică răbdare poți alimenta toate mobrele de la aceeași pompă, fără să pui pistolul în furcă, astfel că dacă se întâmplă și-o fură un singur card.

Unde este personal uman, plătiți la el fără ezitare.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa postezi tot aici imagini si impresii de calatorie?

Sunt curios sa vad cum va arata traseul.

As veni...dar din pacate sunt incepator, am chopper si nu stiu daca e cea mai buna combinatie sa fac 500 km pe zi. Plus ca fiind fotograf...musai sa opresc mai des :))

Si de cand am luat motorul (second evident) am tot avut mici probleme cu el. Ultima data rupt schimbatorul, noroc ca eram la doar 30 km de casa si am venit cu a doua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Costin Foarte fain traseul. Asteptam detalii pe parcurs. Si eu am in plan cam aceeasi poveste, cu deosebirea ca plec in august, evit Ucraina si...nu am planificat deloc pe zile. Doar tarile prin care voi trece si km aproximativi pe zi.... numai sa tina capra.

Eu am aproximat cam la 2000-2500 costurile, dar la intoarcere o sa venim prin Suedia, sa scutim cativa km si ferryuri.

Bafta maxima si sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,și eu ma gândesc la o plimbare lunga anul acesta cu Shadow, prima de fapt..și chiar vreau sa fie ceva deosebit..mi se pare fain traseul acesta,am lucrat 2 ani în Scandinavia,DK Suedia și Norvegia dar fără Finlanda,în Norvegia am fost puțin mai jos de Tromso..

 

Acu vre-o 3 ani am vrut sa ma duc la Kirkenes cu mașina..în fine acum am un avantaj ca sunt în Hamburg și as scuti destui km :)

 

Dacă se mai mărește grupul sa fim vre-o 4-5 măcar ar fi super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...