Sari la conținut

SerMoto SRL tepari profesionisti


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Pufosenie, iar iti dau astia cu gripa si te banga in carantina

Cum adică iar? :what: Nu-mi spune că m-a scos ADMIN pe neveu din carantină pentru o oră şi n-am fost pe fază...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum adică iar? :what: Nu-mi spune că m-a scos ADMIN pe neveu din carantină pentru o oră şi n-am fost pe fază...

Nu spune de doua ori ca s-ar putea sa se intample 😁

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu tot zic de un an jumate pe forum sa nu mai luati mobre de la ei sau daca luati, nu luati fara sa le verificati bine de tot

recomandati pe cineva sa mearga cu noi contra cost evident sa le verifice acolo la fata locului ... ei mai spun ca la cerere fac test de compresie... e valabila treaba asta ? ce scoate in evidenta ? de exemplu eu am gasit un gsx-r din 98 1500 de euro... la ei care estetic arata bine ... as vrea sa o cumpar ... dar nu vreau sa dau cu capul inainte pentru ca vad aici numai comentarii negative la adresa lor ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... pentru ca vad aici numai comentarii negative la adresa lor ....

Nu ai inteles nimic din tot ce s-a scris aici... In loc sa te duci ca albina la miere, insisti sa te duci ca musca la...

Cum crezi tu ca te-ar lasa astia pe tine sa le umblii la troace, in conditiile in care scopul lor este sa pacaleasca? Si ii mai pui si pe altii pe drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles...dar in speranta ca vor sa isi mai spele din rusine... ar accepta sa vii cu un mecanic sa vezi ce si cum este cu mobra pe care vreo sa o cumperi ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba vii cu mecanic daca

1: Mobra a fost "pregatita pentru vanzare". Anume i s-a pus ulei mai gros propaspat (ca sa nu vezi shpanul din el sau sa auzi motorul cum bate), i s-au curatat tobele de funingine sa nu te prinzi ca-i carburatia dereglata, s-au uns nitel cablurile sa nu mai scartzaie, s-au spalat jantele sa nu se vada urmele de ciocan, s-au lustruit bine furcile sa nu se vada ca plang si multe alte lucruri dragutze pe care le poate face un vanzator de rea-credinta sa ascunda problemele mecanice.

2: Nu cunoaste problemele comune ale motorului respectiv.

3: Motorul are probleme electrice care se manifesta in mers. In special cu CDI-ul/releul de incarcare care, atunci cand se incalzesc, nu mai functioneaza in parametri.

4: Mecanicul nu are timp fizic si scule suficiente la locul faptei sa execute o analiza exhaustiva a mobrei de cumparat.

 

De aia e bine sa iti faci timp o zi, sa iei posibilul samsar de mana si sa va duceti amandoi la un mecanic. Lasi mobra o zi la mecanic, dupa ce o inspecteaza, omul iti poate spune mult mai multe decat la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandati pe cineva sa mearga cu noi contra cost evident sa le verifice acolo la fata locului ... ei mai spun ca la cerere fac test de compresie... e valabila treaba asta ? ce scoate in evidenta ? de exemplu eu am gasit un gsx-r din 98 1500 de euro... la ei care estetic arata bine ... as vrea sa o cumpar ... dar nu vreau sa dau cu capul inainte pentru ca vad aici numai comentarii negative la adresa lor ....

vezi ca parca au livrare gratuita in Buc....le dai adresa mecanicului, ajung acolo, mecanicul verifica si iti da OK-ul sau ii trimite la plimbare... nu mai stiu care erau exact conditiile, dar stiu ca aveau livrare in Buc ...oricum, trebuie verificata bine bine, la mine problemele nu s-au prezentat imediat, ci a doua zi, dupa ce am mers cu mobra prin oras ~15-20 min (dupa ce s-a incalzit bine) si atunci aleator...ma refer la probleme care te fac sa te razgandesti imediat (distributie), nu la minciunile care le poti negocia sau remedia usor (consumabile/accesorii)

 

Vb cu el, vezi daca e dispus s-o aduca la mecanic, ca ei oricum ajung prin buc odata pe luna in Buc

» Post actualizat in 05 Apr 2016 04:53

am vazut si mobre bune aduse de ei....adica in toate mintile si fara probleme....dar si suriprize nasolici, d-aia ziceam ca e loterie, te poti alege cu o mobra buna la un pret ok-ish sau cu o mobra naspa la pret de mobra buna

cum ziceam, eu cre'ca ei nici nu le verifica, nici cand le cumpara de la talieni, nici cand le vand, si nici daca ti le dau cu ITP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca parca au livrare gratuita in Buc....le dai adresa mecanicului, ajung acolo, mecanicul verifica si iti da OK-ul sau ii trimite la plimbare... nu mai stiu care erau exact conditiile, dar stiu ca aveau livrare in Buc ...oricum, trebuie verificata bine bine, la mine problemele nu s-au prezentat imediat, ci a doua zi, dupa ce am mers cu mobra prin oras ~15-20 min (dupa ce s-a incalzit bine) si atunci aleator...ma refer la probleme care te fac sa te razgandesti imediat (distributie), nu la minciunile care le poti negocia sau remedia usor (consumabile/accesorii)

 

Vb cu el, vezi daca e dispus s-o aduca la mecanic, ca ei oricum ajung prin buc odata pe luna in Buc

» Post actualizat in 05 Apr 2016 04:53

am vazut si mobre bune aduse de ei....adica in toate mintile si fara probleme....dar si suriprize nasolici, d-aia ziceam ca e loterie, te poti alege cu o mobra buna la un pret ok-ish sau cu o mobra naspa la pret de mobra buna

cum ziceam, eu cre'ca ei nici nu le verifica, nici cand le cumpara de la talieni, nici cand le vand, si nici daca ti le dau cu ITP

au livrare in bucuresti dar din ce am inteles mobrele ajung in sedii fan curier de unde beneficiarii le ridica... nu cred ca le cumpara asa dupa ureche... totusi cand merg acolo se uita sa le gaseasca bube pentru a mai scadea la pret ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Bun, sa va povestesc si eu de Sermoto.

Am cumparat anul trecut un CB500 din 94 la un pret bun as zice eu: 900 EUR cu autentificare si ITP incluse (dar neinmatriculata). Mi s-a spus ca are un zgomot care dispare cand se strange ambreiajul. Mi-au spus ca probabil sunt niste chestii slabile dar nu au de gand sa o repare pentur ca nu au timp (se intampla prin octombrie). Mi-au zis ca daca nu o vand pana in iarna o vor repara. Tot-odata mi-au zis ca poate sunt doar niste "arcuri" slabite. Pana la urma am luat moto, constient de zgomotul avut.

In primavara am dus moto la revizie si am vazut cauza zgomotului: oala obosita rau. I-am sunat si le-am zis ca as vrea sa ma ajute (contra cost) cu o ola mai buna deoarece una noua era vreo 400 EUR. Ca sa fim intelesi, unul dintre arcuri strapunsese carcasa din aluminiu. Mi-au zis ca nu au ce sa imi faca pentru ca mi-au spus de problema, dar mi-au promis ca imi cauta alta piesa cand merg in Italia. Nu m-au mai sunat insa am avut noroc si am gasit eu alta in Brasov.

 

Acum vreo 3 saptamani, am desfacut kilometrajul pentru ca nu mergea. AM descoperit ca in interior carcasa era distrusa (sparta). Le-am spus ca nu au procedat corect ca nu mi-au zis de problema, mai ales ca sigur au vazut cand au dat kilometrajul inapoi (bine, acuzatia nu a fost asa directa). Dupa ce Sergiu s-a cam facut ca ploua, le-am spus ca am gasit pe Ebay unul, ca mi-l cumpar si le fac reclama negativa pe forum. Brusc mi-au raspuns si mi-au spus ca o sa ma ajute si vor lua bordul din Italia si vom suporta costurile impreuna. Evident ca nu am fost impresionat si mi-am luat un bord la licitatie din UK. Surprinzator, sambata trecuta m-au sunat si mi-au spus ca nu gasesc bord si cel mai bine il iau de pe ebay si vor suporta si ei o parte din costuri. Incredibil nu? Pana la urma s-au tinut de cuvant si au suportat aproape 80% (bine, suma era mica dar...gestul conteaza).

 

Asadar, ce sa zic? Amenintati un pic, pana la urma s-au comportat decent. Vineri voi monta bordul...sa vedem ce iese....

 

Daca as mai cumpara de la ei? Probabil ca da, dar nu cu o verificare atat de sumara....nici nu ma pricep dar....in mod sigur ca la urmatoarea moto voi sti mai multe :)

 

Tipa (Alexandra) pare a fi ok...mai greu e cu el....

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au livrare in bucuresti dar din ce am inteles mobrele ajung in sedii fan curier de unde beneficiarii le ridica... nu cred ca le cumpara asa dupa ureche... totusi cand merg acolo se uita sa le gaseasca bube pentru a mai scadea la pret ...

Pai, le incarca greu in dube sa le livreze la destinatie cu stivuitor sau o lisa mai dubioasa (in duba mi-au incarcat-o vreo 4, cu mine 5), ca deh, troaca mare, grea si lunga si de dat jos, nu toata lumea are stivuitor si prieteni/colegi de munca sa o dea jos. Din fericire am avut parte de ambele, dar am luat de la 'concurenta'. Multumit 99%. Totusi, nimeni nu ti-o livreaza inainte de a da banii, deci ideal e a pleca la cluj, studia troaca si dupa plati, intors acasa si asteptat troaca. A mea a fost indeajuns de ieftina (desi nu prea) si eu prea entuziasmat incat sa rezolv estetica si eventuale mici probleme (am gasit vreo 2 - un cablu de ambreiaj care l-as fi luat tot de la ei daca imi spuneau atunci, asa am ales furnizorul meu obisnuit- ottoman de aici de pe forum, si o mica problema electrica, rezolvata usor de mine, unde italianu' a gasit rezolvare rapida - strap intre 2 cabluri la butonul de on/off). Deh, la cat de idioti sunt unii dintre italieni te astepti la orice. Din fericire probleme tehnice nu am gasit, desi am cautat indeajuns de bine (sper!).

 

Sebi: unele probleme nu sunt vizibile. Ceea ce parea un caz simplu de arcuri slabite, s-a dovedit a nu fi. Totusi, nimeni care aduce din afara (firme de profil zic), nu o aduce de dragul de a te surprinde placut ci de a face profit. A mea a fost vanduta in italia sub banutii care i-am dat, cam cu... 5-600? Parca asa gasisem anuntul, daca nu chiar mai bine, din cauza esteticii. Unele mai au cate un mic defect tehnic de care astia trag si dupa rezolva cu vreo piesa SH, la unele mai cedeaza la proba cate o chestie, unele nu le inspecteaza indeajuns. Pt. mine un 900euro face un CB/GS din tara, in stare decenta. Autentificarea si ITP-ul (in cazul tau), fac si ele vreo 315 parca. Insa si moto e vechiut, e posibil sa apara probleme la piese la care nu te gandesti. Ma rog, nici Sermoto nu prea mi-a inspirat incredere, motiv pt. care am ales sa nu colaborez cu ei, mai ales ca vindeau odata mobre care aratau a puzzle, repere de nuante diferite, clar luate de pe mobre diferite, mutate piesele dupa cum aveau nevoie.

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, ai dreptate, o moto veche trebuie privita ca atare. Poate ca si eu m-am asteptat la ceva mai ult, insa vorba lor, a fost totusi 800 EUR (fara ITP si restul). Pe de-oparte un incepator trebuie sa ia ceva ieftin pentru ca o mai scapa (eu deja am scapat-o....dupa 3 iesiri) Bine, nu am scapat-o eu, ci a cazut singura ptr ca am lasat-o pe pamant cam moale. Trebuie sa le multumesc celor care mi-au ridicat-o.

 

Stiu ca daca o sa ma prinda o sa imi iau ceva mai bun, insa problema e ca dupa ce ca eu sunt bolovan, daca nu ma ajuta nici moto.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut asteptari mai mari, insa trebuie sa fim realisti. A fost un risc, nu a iesit cum ai vrut, cauta modalitati sa rezolvi problema. E greu cu mecanicii pe la noi totusi. Acum mai ai probleme? Nu trebuie sa disperi, le iei treptat. Mobra e mare consumatoare de bani, de obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai stat pe internet ... olx ... etc.. am mai pierdut cateva ore pe aici... nu vreau sa dau niste bani aiurea unor persoane care nu inspira incredere... vrei profit ? fa-l cu cap ... si pe termen lung... nu voi cumpara de la ei cu siguranta.. chiar daca am gasit 2 mobre ieftine si intretinute vizual (vopsea etc)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,nu stiu cum sa va spun dar si eu si un amic de al meu am achizitionat de la sermoto anul acesta motociclete.Vad ca sunteti tare revoltati,dar eu am doar cuvinte de lauda pentru ei.Poate intradevar au gresit si ei in ceva privinte cu anumiti clienti...,nu spun asta ca nu avem de unde sa stim totul...eu va spun ce stiu eu., dar pentru mine au fost ok...si ii recomand in continuare.Si sa nu uitam totusi ca cumparam Sh-uri. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...