Sari la conținut

Rucsac pe motor, siguranta in plus sau in minus


cabalero
 Share

Postări Recomandate

Salut

Am o intrebare/dilema.

Inca nu am genti laterale, voi avea in curand dar calatoresc cateodata cu laptopul la mine, care nu intra in genti.

Si vreau sa ma documentez cat de sigur e sa duc laptopul in spate. Ma refer in cazul unei nefericite cazaturi.

 

Eu credeam ca protejeaza coloana, am vazut protectii ce se baga in rucsac, de dimensiunea unui laptop. Dar din ce am mai auzit poate si avea efecte adverse..fiind tare probabil.. Si unii spun ca nu e recomandat.

 

De asemenea, ajuta daca rucsacul e plin cu haine?

 

Nu vreau sa fie o dezbatere pe tema sigurantei, cum mai e una pe forum "cu casca sau fara" unde sa vina unii sa mi spuna ca la 200 la ora bla bla... Stiu.

Eu merg cu maxim 100 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facand abstractie ca vorba de motor, aceleasi regula se aplica si pe biciclete si la mersul pe jos.

Depinde cat de greu e rucsacul, cat timp il tii in spate, cat de voluminos si ce contine. Daca e vorba numai de un laptop si cateva lucruri minore nu vad nici o problema, dar daca te urci cu picioarele in rucsac si il pui in spate si sta precum o cocoasa, evident in caz de accident e ca si cum ai avea pe cineva in spate. Daca iti incarci rucsacul in asa fel incat sa nu fie nici umflat si nici greu si mai ales si nu il tii in spate sute de kilometri, nu vad unde ar fi o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Am o intrebare/dilema.

Inca nu am genti laterale, voi avea in curand dar calatoresc cateodata cu laptopul la mine, care nu intra in genti.

Si vreau sa ma documentez cat de sigur e sa duc laptopul in spate. Ma refer in cazul unei nefericite cazaturi.

 

Eu credeam ca protejeaza coloana, am vazut protectii ce se baga in rucsac, de dimensiunea unui laptop. Dar din ce am mai auzit poate si avea efecte adverse..fiind tare probabil.. Si unii spun ca nu e recomandat.

 

De asemenea, ajuta daca rucsacul e plin cu haine?

 

Nu vreau sa fie o dezbatere pe tema sigurantei, cum mai e una pe forum "cu casca sau fara" unde sa vina unii sa mi spuna ca la 200 la ora bla bla... Stiu.

Eu merg cu maxim 100 :)

 

Cumpara o tableta. Marca Linx, China. Gasesti pe ebay. Vreo 100 euro pret, cu Windows 8 instalat, Cel de 7 inch mai putin, cel de 8 ceva mai mult. Nu stiu cum e acum, dar incearca sa eviti Windows 10. Gasesti si tastatura Bluetooth cu pana la 20 euro. Da, stiu, e chinezesc. Dar functioneaza mai bine si arata la fel ca un ipad. Cu o zecime de pret. Filme fara probleme, internet, word, etc. Probabil se gatuie la jocuri cu multa grafica. Dar nu cred ca asta e motivul pentru care vrei sa ai laptopul la tine.

 

Mie nu-mi place sa am rucsac pe spate cand sunt pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce siguranta ? E vorba de un rucsac care oricum sta balalau de felul lui. In cazul unei cazaturi te ajuta fix cat un pix in buzunar.

Sunt rucsace cu protectie pentru spate incorporata, dar chiar si asa nu stiu cat ajuta. El iti sta larg pe spate. Daca pici, nu ii este greu sa se deplaseze stanga-dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gândesc că un rucsac mic si compact aractiona fix ca cocoașa unei geci/costum. Cum a mai spus cineva mai sus, dacă nu iei tot șifonierul si inca 3 cărămizi e numai bun, mai ales dacă este unul de tip hard shell care protejează si conținutul, în caz de nevoie.

Editat de ulei_moto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand m-am tavalit ultima data aveam rucsac in spate, iar in rucsac un laptop. Geaca avea protectie hard pe spate si rucsacul era special pentru laptop. M-am dus taras, pe spate, cam 25m. Rucsacul a iesit dauna totala, la laptop s-au rupt balamalele si s-a crapat rama din jurul ecranului, geaca nu avea mai nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rucsacul in spate e un Musai,la cei cu cascheta open-face;conform principiului feliei de piine unse, scapata din mina,aceasta atinge solul cu partea unsa...In concluzie: in caz de eject,se cade elegant pe spate,nu raschetezi carosabilul cu falcaua,si ai si o mai buna viziune la ce te inconjoara,esti pe faza... vezi in ce sens ti se indoaie picioarele.Al de te-a lovit cu masina,poate sa contesteze...sa zica ca te-au scapat pe jos astia de la ambulanta,si d-aia ti-a iesit tibia prin buzunarul de la spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa niste zeci de mii de km cu laptopul dupa mine (si vorbesc de un Lenovo W700 de 17", 4.5 kg), nu iti recomand sa-l porti in spate. In caz de cadere varianta in care cazi pe el (in afara de a fi "scumpa"), ar putea sa nu te avantajeze. Pe hartie, iti poti imagina usor ca pici pe suprafata plana oferita de el, insa in realitate rucsacul s-ar putea sa se roteasca si sa te lovesti de o margine... In plus, este mult mai obositor sa-l cari in spinare, chiar si in cazul in care rucsacul e destul de lung incat sa stea sprijinit de saua pasagerului, iar vara inseamna sa te aerisesti mai putin. Nu-i de neglijat nici momentul inertial mai mare, care te-ar putea impiedica sa reactionezi rapid in situatii limita.
Eu unul preferam sa-l port pe locul pasagerului, legat cu o chinga prin spatele topcase-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cumpara o tableta. Marca Linx, China. Gasesti pe ebay.

Vad ca ai recomandat o anume tableta. Sunt curios de ce, care ar fi motivul pt care Linx si nu alta. Nu insinuez nimic, chiar sunt curios, tot pt a nu cara laptopul in spate. Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Hai ca le iau in ordine...

@AlfaMoto, da, ai dreptate, am uitat sa specific ca unu mic si usor. Gen un lapop, o bluza/tricou..ceva usurel.

Anul asta mi-am propus sa stau mai putin la birou si daca tot am o casuta la 70 km de oras cand e cald si vara m-as mai duce pe acolo. Haine nu prea imi trebuie ca am acolo, doar ceva de mancare, ce pun in gentile laterale.

Asadar rucsacul va fi usor.

Am vazut ca a aparut recent (cred) unu care mi se pare foarte comapct si dragut, squad 3.0. Unii zic ca e mic, altii ca incape cat pentru o zi doua trei de plimbari. O sa trebuiasca sa il vad live.

 

@v1n3r1, nu ma intereseaza laptopul in cazul unei cazaturi...Daca ma ajuta si nu raschetez asfaltul cu spatele...

 

@Kevinn, urat accident, dar presupun ca ai scapat fara fracturi? Da, in situatia asta sa dai cu ceva tare la spate cred ca nu era prea bine.

 

@aship si altii cu tablete, nu poti face cu o tableta ce faci cu un calculator. O mica paratenteza, am avut tableta chinezarie si singurul motiv pentru care nu am aruncat-o pe geam (cand o butonam in pat) sau sa o sparg de un perete a fost ca nu stiam daca sunt copii afara sau nu, iar peretele meu are o culoare greu de reparat/refacut. m-am lecuit cu chinezariile. Foloseam tableta 3 ore pe luna, iar acum ipadul 30 ore pe luna. Dar, tot nu e laptop. Nu are rost sa detaliez, stiti si voi, ce sa mai zic daca am de lucrat intens, lucrez in grafica/design.

 

Ma gandeam la situatii precum cea descrisa de Valyo. Desigur, nu ai de udne stii cum cazi, exemplu videoul de mai sus.

 

@ robert_bobariu, ma gandesc si la varianta cu rotit, dar si daca e special de moto si e prins bine? De exemplu squad 3 mi se pare destul de bine prins in fata, actioneaza si ca vesta si destul de mic in spate sa nu influenteze aerodinamica (discutam de viteze mai mici). Tocmai asta e problema ca pe hartie da oarecum bine, pici pe spate, razi asfaltul cu el (in cazul asta nu mai conteaza cat a costat). Dar pe de alta parte, s-ar putea la o cadere pe spate ala sa apese pe coloana, sa o protejeze sa zicem cat e laptopu de lung, dar la capete...creaza o presiune..nus tiu daca ma exprim bine si daca intelegeti ce vreau sa spun. Si poate face o fisura..asta tot asa.. pe hartie imi imaginez.

 

Din cele spuse de voi cred ca o sa ajung la concluzia ca asta e o dezbatere ca si aceea cu casca-fara casca-braincap unde sunt impartite parerile :)

Eu chiar daca circul la viteze mai mici, doresc sa imi iau masurile de siguranta minime, sau medii, cum sa zic :). Am casca fullface pe chopper, desi multi ma cam condamnda, ca deh..nu e de chopper. Vreau sa iau acuma geaca cu protectii, pantaloni la fel.

 

Parca mii frica sa leg rucsacul in spate..de sissy bar sau portbagaj. Sa nu pice. Desi..prins cu clemele acelea ar trebui sa il tina.

hmm...mare dilema.


» Post actualizat in 28 Mar 2016 06:01

La un tank bag te-ai gandit?

in tank bag intra un laptop?

m-am gandit initial la unu, pentru pus chestii mici, portmoneu, acte, telefon etc. Dar pe de o parte mi-au zis niste prieteni ca nu e prea recomandat ca se misca putin pe rezervor si il zgarie in timp iar pe de alta parte nu prea imi place cum arata. Am un rezervor negru, frumos sinu as pune nimic pe el. Decat de musai necesitate, gen o tura lunga in care nu mi-ar incapea toate cele necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tankbag nu incape, eu am unul maaaaare (tankbag) si laptopul il caram in topcase, in geanta lui de transport. Banuiesc ca nu vb de vreun netbook de 10', ci de un "full size". Chiar daca sa zicem ca ar incapea, nu se mai aseaza tankbag-ul pe rezervor de nici o culoare.

Dpdv al sigurantei personale nu cred ca e asa mare pericol daca rucsacul e matlasat pe partea care sta lipita de spate, majoritatea au si plicurile alea buretzoase pt laptop, daca mai ai si protectie la geaca deja esti blindat. Bine, acum nu zic ca 100% nu apare vreo situatie in care, cine stie cum, ar putea sa te raneasca, nu mi se pare insa riscant. 100% sigur nu e nimic pe lumea asta daca e sa o luam asa, gasesti pe jos o piatra, un petic de asfalt sau un canal mai ridicat si te ranesti mai rau decat in laptopul "cocoon" in rucsac..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Laptop de 15", de obicei il pun in spate dar nu fac deplasari in afara orasului cu el. L-am mai indesat si in tank bag si chiar nu se misca deloc. Nu cred totusi ca un rucsac in spate aduce un mare plus la siguranta ci mai mult incurca. Daca nu e strans bine nu reprezinta decat o distractie, mai stai si cu grija lui in loc sa fii atent la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai recomandat o anume tableta. Sunt curios de ce, care ar fi motivul pt care Linx si nu alta. Nu insinuez nimic, chiar sunt curios, tot pt a nu cara laptopul in spate.

 

Asta e marca pe care am cumparat-o eu. Sunt multumit de ea, deci o recomand. Mai sunt si altele, or fi si altele bune, dar nu le-am folosit, nu stiu. Era ceva printre specificatii, care la momentul ala era cam singura marca ce le avea. Vezi si tu ce e pe piata in momentul asta.

 

 

 

@aship si altii cu tablete, nu poti face cu o tableta ce faci cu un calculator. O mica paratenteza, am avut tableta chinezarie si singurul motiv pentru care nu am aruncat-o pe geam (cand o butonam in pat) sau sa o sparg de un perete a fost ca nu stiam daca sunt copii afara sau nu, iar peretele meu are o culoare greu de reparat/refacut. m-am lecuit cu chinezariile. Foloseam tableta 3 ore pe luna, iar acum ipadul 30 ore pe luna. Dar, tot nu e laptop. Nu are rost sa detaliez, stiti si voi, ce sa mai zic daca am de lucrat intens, lucrez in grafica/design.

 

Pai ori te motorizezi, ori lucri :D Da, corect, nu prea merge cu grafica/lucru. Tableta e mai mult pentru internet, texte, etc. Desi probabil duce programele, ecranul mic te omoara. Pentru mine era important sa fie Windows, deci ipad nu. Si dupa doua iphoane, m-am lecuit de firma apple. Pentru mine ei nu mai exista.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am facut vreo 60-70km cu rucsac in spate. Fara laptop, aveam in el doar o bluza mai groasa. cand am plecat de acasa erau 22 grade, aveam doar tricoul pe sub geaca si am zis ca daca ajuns mai tarziu si mii frig sa am in spate si o bluza de luat peste tricou. Plus ca la intoarcere trebuia sa cumpar lapte :) Nu pot sa zic ca m-a deranjat, nici nu l-am simtit, dar parca mi-a fost cam cald. La un moment dat ma mai miscam in sa sa se departeze putin de spatele meu si asa bine era ca circula aerul...

Si nici macar nu era vara cu soare si temperaturi ridicate...deci stau sa ma mai gandesc putin...

Cred ca totusi o solutie ar fi sa iau un laptop mai mic, este de 11" si ala sa il bag in gentile laterale. Mi-e ok si ala de facut cate o urgenta daca sunt plecat pe undeva. Plus ca e mai usor si anul asta vreau sa merg si Cluj-Constanta cu bicicleta. Si mi-e musai seara sa lucrez cate 30-60 min.


» Post actualizat in 02 Apr 2016 04:07

Pai ori te motorizezi, ori lucri :D Da, corect, nu prea merge cu grafica/lucru. Tableta e mai mult pentru internet, texte, etc. Desi probabil duce programele, ecranul mic te omoara. Pentru mine era important sa fie Windows, deci ipad nu. Si dupa doua iphoane, m-am lecuit de firma apple. Pentru mine ei nu mai exista.

 

Idea e ca am, sa zicem oarecum avantajul, de a lucra pt mine. De multe ori e greu, dar un avantaj major e ca imi mai pot amana/reprograma lucrari in asa fel incat sa mai pot pleca in drumetii/concedii destul de des. Sau pot lucra cate putin (urgentele) si cand fac o pauza la amiaz sau seara. Si pt mine lucrul asta face foarte mult.

Eu lucrez pe apple de foarte multi ani. Complet, adica si calculator. Pt domeniu de grafica nu exista termen de comparatie cu un calculator cu windows. E calculator facut pt grafica si muzica/sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Cauta neaparat unul care sa se lege la piept, daca nu, iti cade de pe umeri.

Eu merg tot timpul cu rucsac, nu e ideal ca imi e cald la spate dar sunt obisnuit, ma simt ciudat fara el. 

Dar acum am si geanta de codita, sa vad cum arata si cum se simte mobra cu ea, daca imi place renunt la rucsac, daca nu, asta e. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rucsacele pe motor se cara cel mai bine pe saua pasagerului legate temeinic.

 

la drum intins nu fac decat sa iti oboseasca umerii sa sa iti dea o stare mai naspa pt a doua zis de calatorie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, ionutpm a spus:

Cauta neaparat unul care sa se lege la piept, daca nu, iti cade de pe umeri.

Eu merg tot timpul cu rucsac, nu e ideal ca imi e cald la spate dar sunt obisnuit, ma simt ciudat fara el. 

Dar acum am si geanta de codita, sa vad cum arata si cum se simte mobra cu ea, daca imi place renunt la rucsac, daca nu, asta e. 

 

Un rucsac care iti cade de pe umeri in timp ce stai in curr pe mobra nu cade din cauza ca nu are chinga de piept, ci pentru ca ori iti e mare, ori nu l-ai reglat cum trebuie. 

PS Valabil pentru mobre pe care stai civilizat, nu pentru ssuri cu saua mai sus decat semighidoanele.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar la mine rucsacul (plural: rucsacuri, dl. moderator) se cara pe seaua pasagerului? Ii las chingile mai lungi si nu sta in tensiune pe umerii mei, e doar ancorat de mine dar sta pe sea si nu ma oboseste.

 

in felul asta orice rucsac nu te oboseste la drum lung. Acum am un Deuter de 20L, dar am avut alte modele in trecut, tot ce conteaza e sa aibe chinga la brau (ca sa nu cada de pe umeri) si sa fie reglabil , preferabil si cu buzunare exterioare pe chinga de brau, e comod sa tin un pachet de servetele la indemana sau un card, pe vremuri si telefonul dar astea mai recente nu mai incap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...