Sari la conținut

Comenzi eBay.co.uk | amazon.co.uk | orice site din UK


Garcya

Postări Recomandate

Acum 7 minute, Kosh a spus:

Salut!
Am rezolvat. Forumul a facut "merge" la mesaj si nu stiu daca ai primit notificare de mesaj nou.
Multumesc

Salut, este bine dacă ai rezolvat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns
  • 2 months later...

Cu acest mesaj pun capat, din pacate, acestui serviciu de a aduce diverse lucruri din UK.

Acest post a fost printre primele pe care le-am facut pe acest forum minunat, mai exact in 2010.

Am crescut cu ajutorul vostru si cu increderea pe care mi-ati acordat-o. 

Pentru asta va multumesc mult de tot!

Ramane in continuare valabil, acelasi serviciu, dar pentru comenzi din America

Informatiile oficiale despre importul din US sunt tot timpul actualizate la mine pe site uk-ro.com/us

 

Si acum mesajul:

ANUNT IMPORTANT REFERITOR LA BREXIT!
Din pacate, vestile nu sunt bune!
Noi o sa oprim comenzile din UK.
Consider ca este imposibil de a completa declaratii vamale la sute de colete, valoare, dovada de achizitie si asa mai departe.
Recomand celor care si-au facut cumparaturile in UK sa incerce să-și comande direct in Romania unde se poate, desi nu vad sa mai merite, poate doar la valori mici.

Conditiile de import, ca sa vi le imaginati, sunt la fel cum au fost pana acum din China / America direct spre Romania.

 

1. Dacă în comanda dvs. sunt bunuri personale, obiecte deja uzate (second hand) sau cadouri cu valoarea declarată a acestora până la valoarea echivalentă a 45 euro, comanda nu necesită impunerea de taxe vamale. Pentru valori declarate între 45 - 700 de euro, autoritățile vamale impun o taxă forfetară de 2,50% (plus TVA), în funcție de categoria bunurilor vămuite.
2. Cumpărăturile făcute pe internet, bunuri noi, cu valoare până la suma echivalentă a 150 de euro – care sunt însoțite și de dovada de achiziție - nu necesită impunere de taxe vamale. Daca bunurile vor depasi va valoare suma echivalentă a 150 euro, atunci destinatarul va plăti taxe vamale, inclusiv TVA-ul local la import (19% pentru România).

 

Cu acestea fiind spuse, adios UK :) 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, orangefresh2 a spus:

@Garcya, ca sa inteleg si eu, doar ce mi am comandat acum o casca de pe helmetcity, ce se va intampla cu comanda mea? voi plati inca 19%?

Da, probabil o sa ți-o aducă dhl sau alt curier și o sa primesti sms in care ți se cere sa furnizezi dovada de achiziție și dovada plății ca sa iti poata calcula taxele 

DIN PĂCATE mulți sunt ca tine, mulți o sa se păcălească multe luni de acum înainte pana când o sa afle lumea ca defapt uk a ieșit fără vreun "deal" din UE asa cum se lauda (cuvant jignitor) ala de Boris. 

Imaginea asta este de la alt client ce și-a comandat niște cărți din UK 

Screenshot_20210112-125658.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cateva zile am intrebat despre "cum e acum uk cu ue legat de taxe vamale" pe cineva care lucreaza la bloomberg in uk (deci canal financiar, si nu, nu e personal de curatenie/intretinere) si mi-a zis ca "au ramas la fel acordurile comerciale"....din asta eu am inteles ca e cu taxe vamale 0....posibil ca persoana respectiva nu stie chiar totul, ma gandesc ca asta fiind obiectul activitatii lui Garcya , el sa stie mai multe si mai detaliate. O sa caut si eu info mai detaliate pt ca chiar vreau sa cumpar ceva din uk care depasste scutirea de taxe

"

Principalele două avantaje ale acordului:

Fără taxe pe bunurile celuilalt atunci când trec frontierele (cunoscute sub numele de tarife)

Nu există limite privind cantitatea de lucruri care pot fi tranzacționate (cunoscute sub numele de cote)"

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, marauder a spus:

  

Principalele două avantaje ale acordului:

Fără taxe pe bunurile celuilalt atunci când trec frontierele (cunoscute sub numele de tarife)

Nu există limite privind cantitatea de lucruri care pot fi tranzacționate (cunoscute sub numele de cote)"

 

Exact! Asta au tot zis cu surle și trâmbițe și fix invers este. 

Ebay a început sa taxeze din start orice cumpărături ce ies din uk spre Europa, trebuie sa plătești taxele IN AVANS prin global shipping program. 

Iti zic 100% ca este cum am zis mai sus, am și eu din păcate transporturi și mi se cer declarații vamale, ce conține coletul, ce valoare, etc. 

Ce mi se pare penibil este ca platesti TVA și în Uk ca NIMENI nu este încă în totalitate pregătit de acest pas, mai ales autoritățile române. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, einstein1984 a spus:

pai ebay taxeaza cu tarif vamal (exista?) sau cu ce anume? 

Fa o simulare pe ebay.co.uk și o sa vezi. 

Nu scrie concret ce reprezinta suna respectiva dar o calculează la finalul comenzii 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După cum vezi import fees este deja calculat. 

Ca e TVA sau alte taxe, whatever, e o măgărie! Adică platesti tva in uk si mai platesti odată tva și la import! 

Ca poți sa stai liniștit, preturile NU sunt fără TVA în UK. 

Screenshot_20210113-124616.jpg

Uite același produs cu livrare în UK același preț dar fără taxe 

Screenshot_20210113-124829.jpg

Oricare ar fi varianta se duce pe pwla UK 

Nu mai comanda nimeni, decat in cazuri excepționale când nu gasesti oriunde altundeva. 

 

Amazon.co.uk taxează și ei la fel

Orice alt retailer MARE din UK nici măcar nu mai vinde spre EUROPA (nu doar România) 

Și la fel foarte mulți nu mai vând din Europa spre UK din cauza taxelor. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greșit! 

Pe ebay nu toți vânzătorii au activat internațional global shipping program prin care iti taxează ÎNAINTE acele taxe ce ți-am arătat mai sus!

Asta inseamna ca la cele care nu platesti înainte o sa le plătești la import când ridici coletul de la curier / vama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah ok, mult mai clar asa. deci de avut grija la chilipiruri ca mai pot fi costuri ascunse, insa daca alegi vanzatori dina stia care fac de obicei business cu europa o sa fie clar ce e de platit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când cauți ceva poți sa vezi dacă alegi livrare în România cine oferă sa platesti înainte și cine nu, scrie import fees services provided langa shipping 

La cine nu scrie nu le plătești la achiziționarea produselor ci la ridicarea de la curier / vama. 

 

Screenshot_20210113-130453.jpg

Vezi in screenshot doar primul oferă, următorii 2 nu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, einstein1984 a spus:

Cum sa fie din China? Nu are legătură, știu la ce te referi cu producția, dar orice iti comanzi și are valoare mare platesti, indiferent de unde a fost produs sau cu ce materiale. 

Dacă în comanda dvs. sunt bunuri personale, obiecte deja uzate (second hand) sau cadouri cu valoarea declarată a acestora până la valoarea echivalentă a 45 euro, comanda nu necesită impunerea de taxe vamale. Pentru valori declarate între 45 - 700 de euro, autoritățile vamale impun o taxă forfetară de 2,50% (plus TVA), în funcție de categoria bunurilor vămuite.

2. Cumpărăturile făcute pe internet, bunuri noi, cu valoare până la suma echivalentă a 150 de euro – care sunt însoțite și de dovada de achiziție - nu necesită impunere de taxe vamale. Daca bunurile vor depasi va valoare suma echivalentă a 150 euro, atunci destinatarul va plăti taxe vamale, inclusiv TVA-ul local la import (19% pentru România

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, frigider a spus:

salut, inteleg ca UK a picat dar restul de ebay? Germania etc. De acolo mai poti aduce?

Salut, doar America! 

In Germania nu am depozit și este de regula mai ieftin sa comanzi din Germania direct la tine acasa deci nu sunt avantaje sa comanzi prin mine. 

De pe America insa se poate in continuare fără taxe vamale și tva 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Am nevoie de un db-killer Yoshimura

Oricare din link`urile de mai jos. Destinatie Bucuresti sect3 sau Arges( Curtea de Arges )in functie de cum e mai usor.

 

Thx !

 

https://www.ebay.com/itm/Yoshimura-Low-Volume-Insert-INS-20-K-for-Alpha-Systems/333863955635?epid=26018591691&hash=item4dbbd7acb3:g:DekAAOSw4HtgCG-c

 

https://www.ebay.com/itm/Yoshimura-Low-Volume-Insert-INS-20-K-for-Alpha-Systems/293870626610?epid=26018591691&_trkparms=ispr%3D1&hash=item446c0de732:g:PfIAAOSwwz1fx8KE&amdata=enc%3AAQAFAAACcBaobrjLl8XobRIiIML1V4Imu%2Fn%2BzU5L90Z278x5ickkvjzWOStkxwnlDuxSI1PVVmKzo85F2pdUGsX3CwYyuUj7HAEy8WDcOh8TjKidD%2FUwVbXKjYv6YiZKSBTcHzEfr59r9IbmiisXD%2BaAEPA1JamjBbjXYZ774GFFfgOj7%2FqFqsX2SO%2Fhmi%2FSQ7%2B4cbSMDn%2B56%2FIgI3cN%2Fl%2F6dx1X4woehQTcr0qzrFtLPCk%2BaBUn8dP4JEoPyRRq4nAs3OKAoD3cv9WhojgJ9yKvGVMP0RoA%2FzDz6Y61oT1%2BIMEhdtBICWX2p3r7I%2FVgSSGNp%2Bz8fSlVIr0yaSEIdDtCNVpnY4DH%2Bx9yN5bspsdRjTdE2ZmyYvPpm7rPfNT9LzKM1T%2B5BPLWR4nit0mrCl6pRXtqEXBHmGgRebyjRJHOnS8eDUC86gY6IupCjyh58W1uci8AhF6dQtPHf1%2Bkhtt1TyKT6lC0bOQv%2FqpmURb2rpodaTv8OSEaKlWr%2BthBTV0jAw6KYcnP1i8iZY3YetNeNNyX2%2BMeRiHMr%2FllQON5qZTMfLLxVYZ6dHcOjWJgM7ZaNwgcit5TTd%2FQMYUTW%2FOtVZ1hiKni5E%2F7MuO9NDTRzBQdOsAnU1UJgWS9Jiu3rQKghFLl%2B%2Fz%2F4g36n5TM2XT2HN%2BwvGzvJpqAY6V6PXDpqbpNAq3XpVLvgFggNl94Ia5hX763eIzwLEPnp20gXoEMgGw5gyzxbSM%2By%2FAoTyl4NjYd3hSwD75Rkyos9Mue9egB3rsbdVTcx2I3kGJSunzIe7VmTkhYYFhssOCCYADHEngwU2unLl37XxgXchkZzGxDz8VfWw%3D%3D|cksum%3A2938706266108e0d66f640cb4dd6bca5ef81c0890743|ampid%3APL_CLK|clp%3A2334524

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, mihaiand a spus:

Salutare,

 

Am nevoie de un db-killer Yoshimura

Oricare din link`urile de mai jos. Destinatie Bucuresti sect3 sau Arges( Curtea de Arges )in functie de cum e mai usor.

 

Thx !

 

https://www.ebay.com/itm/Yoshimura-Low-Volume-Insert-INS-20-K-for-Alpha-Systems/333863955635?epid=26018591691&hash=item4dbbd7acb3:g:DekAAOSw4HtgCG-c

 

https://www.ebay.com/itm/Yoshimura-Low-Volume-Insert-INS-20-K-for-Alpha-Systems/293870626610?epid=26018591691&_trkparms=ispr%3D1&hash=item446c0de732:g:PfIAAOSwwz1fx8KE&amdata=enc%3AAQAFAAACcBaobrjLl8XobRIiIML1V4Imu%2Fn%2BzU5L90Z278x5ickkvjzWOStkxwnlDuxSI1PVVmKzo85F2pdUGsX3CwYyuUj7HAEy8WDcOh8TjKidD%2FUwVbXKjYv6YiZKSBTcHzEfr59r9IbmiisXD%2BaAEPA1JamjBbjXYZ774GFFfgOj7%2FqFqsX2SO%2Fhmi%2FSQ7%2B4cbSMDn%2B56%2FIgI3cN%2Fl%2F6dx1X4woehQTcr0qzrFtLPCk%2BaBUn8dP4JEoPyRRq4nAs3OKAoD3cv9WhojgJ9yKvGVMP0RoA%2FzDz6Y61oT1%2BIMEhdtBICWX2p3r7I%2FVgSSGNp%2Bz8fSlVIr0yaSEIdDtCNVpnY4DH%2Bx9yN5bspsdRjTdE2ZmyYvPpm7rPfNT9LzKM1T%2B5BPLWR4nit0mrCl6pRXtqEXBHmGgRebyjRJHOnS8eDUC86gY6IupCjyh58W1uci8AhF6dQtPHf1%2Bkhtt1TyKT6lC0bOQv%2FqpmURb2rpodaTv8OSEaKlWr%2BthBTV0jAw6KYcnP1i8iZY3YetNeNNyX2%2BMeRiHMr%2FllQON5qZTMfLLxVYZ6dHcOjWJgM7ZaNwgcit5TTd%2FQMYUTW%2FOtVZ1hiKni5E%2F7MuO9NDTRzBQdOsAnU1UJgWS9Jiu3rQKghFLl%2B%2Fz%2F4g36n5TM2XT2HN%2BwvGzvJpqAY6V6PXDpqbpNAq3XpVLvgFggNl94Ia5hX763eIzwLEPnp20gXoEMgGw5gyzxbSM%2By%2FAoTyl4NjYd3hSwD75Rkyos9Mue9egB3rsbdVTcx2I3kGJSunzIe7VmTkhYYFhssOCCYADHEngwU2unLl37XxgXchkZzGxDz8VfWw%3D%3D|cksum%3A2938706266108e0d66f640cb4dd6bca5ef81c0890743|ampid%3APL_CLK|clp%3A2334524

Salut. 

 

260 lei total de plata + curier de la Resita la destinatie 

Trimite mesaj privat și îți dau detalii despre plata 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Comenzi eBay.co.uk | amazon.co.uk | orice site din UK

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...