Sari la conținut

Motocicleta adventure touring, ce sa cumpar?


Postări Recomandate

Pentru genul de motocicleta pe care il cauti tu bugetul este cam mic.

Eu as zice sa te orientezi catre un transalp...daca este intretinuta corect motorul acela nu are moarte.

 

/index.php?/topic/738550-honda-transalp-650cc-an2000-52cp-47416km-2285eur/

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-transalp-din-2003-621448.html

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Eu recomand Transalp si Supertenere (XTZ 750). Mobre mai mult decat decente la bani putini.

Ma indoiesc ca o sa gasesti SH cu toate consumabilele fresh, dar si daca schimbi tot, te incadrezi in buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am gasit 3 Transalp-uri: doua din 1999, ambele la pretul de 2.000 euro (consumabile bune, accesorii - top-case, side-case, crash-bar) si una din 1992 la pretul de 850 euro (fara accesorii).

Tot citind prin forumuri, am auzit ca Freewind-ul este foarte foarte usor de intretinut si foarte fiabil. In plus, sunt mai ieftine decat Transalp-urile. Oare se merita acest monocilindru?

Un alt motor care mi-a atras atentia in ceea ce priveste pretul este Aprilia Pegaso, care sunt foarte foarte ieftine, dar nu stiu absolut nimic despre aceste motoare...

Editat de EmilT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce uita multi sa spuna este ca la motociclete mai vechi de 15 ani si merse cel putin 5000 km/an trebuie sa te astepti sa schimbi piese importante si destul de costisitoare (ambreiaj, distributie, amortizoare, chiar segmenti). Ar trebui sa tii cont si de astea cand iti cauti motocicleta si iti stabilesti bugetul. Parerea mea.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Un alt motor care mi-a atras atentia in ceea ce priveste pretul este Aprilia Pegaso, care sunt foarte foarte ieftine, dar nu stiu absolut nimic despre aceste motoare...

Am avut doo Aprilici Pegaso,una din 1994 care am vandut-o la 69.000 de km si alta din 2008 care am vandut-o la 51.000 de km.Sincer,cea cu motor Rotax avea trepidatii mai mari,cea cu motor Minarelli erau considerabil mai mici.In rest,foarte multumit de ambele!:ok:

 

"Vantuliber" de la Suzuki e ok,dar urat ca dracu"...Daa',ma rog,tie trebuie sa-ti placa!

Parerea mea!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de fapt nu vrei nici un sfat, pentru simplul fapt ca nu tii cont de ele.

Ai observat ca Freewindul e mai ieftin decat Transalpul si incerci sa iti inoculezi ideea ca ar fi cam la fel, ceea ce ar face avantajoasa achizitionarea de FW. Deci alegerea ai facut o, vrei doar confirmari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata oscilez intre Transalp, Freewind si Pegaso. O variabila importanta pe care o am in calcul e bugetul bineinteles. Daca ar veni cineva la mine cu 1 buc. Transalp, 1 buc. Freewind si 1 buc. Pegaso, ambele din '99 sa zicem si la acelasi pret, as alege Transalp fara sa stau prea mult pe ganduri.

 

Practic, pana acum am gasit asa:

- 1 buc. Transalp din 1992 la 850 euro

- 2 buc. Transalp din 1999 la 1900 euro (cu accesorii in pret - crash-bar, top-case, side-case)

- 1 buc. Freewind din 1998 la 1200 euro

- 1 buc. Pegaso din 2002 pe injectie la 1500 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata oscilez intre Transalp, Freewind si Pegaso. O variabila importanta pe care o am in calcul e bugetul bineinteles. Daca ar veni cineva la mine cu 1 buc. Transalp, 1 buc. Freewind si 1 buc. Pegaso, ambele din '99 sa zicem si la acelasi pret, as alege Transalp fara sa stau prea mult pe ganduri.

 

Practic, pana acum am gasit asa:

- 1 buc. Transalp din 1992 la 850 euro

- 2 buc. Transalp din 1999 la 1900 euro (cu accesorii in pret - crash-bar, top-case, side-case)

- 1 buc. Freewind din 1998 la 1200 euro

- 1 buc. Pegaso din 2002 pe injectie la 1500 euro

 

Eu zic sa mai astepti oleaca... poate nu iti mai trebuie.

 

Cauti de 4 luni, mai trec vreo 2 si gata sezonul ca vine toamna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@EmilT,chiar nu stii ce mobra vrei...inca. :)

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu (in principal din cauza bugetului restrans)... Pana una-alta, drum bun si distractie placuta prin Muntii Rodnei (parintii mei sunt de loc din com. Sant), sunt sigur ca o sa va placa traseul. Salutari lui Ionut (johny77) din partea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu zic sa mai astepti oleaca... poate nu iti mai trebuie.

 

Cauti de 4 luni, mai trec vreo 2 si gata sezonul ca vine toamna...

 

Pai sa mai astepte, conform folclorului, iarna sunt preturile mai mici la motoare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa mai astepte, conform folclorului, iarna sunt preturile mai mici la motoare :crack:

Dupa experienta mea intre preturile din Decembrie si cele din Iunie diferentele sunt de ~ 15%-20%, ma refer la pretul cerut.

Constatarea am facut-o comparand preturile din anunturile de pe siteurile locale de vanzari precum si mobile.de.

Pana la urma orice mit are si un sambure de adevar. :)

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Pana una-alta, drum bun si distractie placuta prin Muntii Rodnei (parintii mei sunt de loc din com. Sant), sunt sigur ca o sa va placa traseul. Salutari lui Ionut (johny77) din partea mea!

Filmulet din tura din Rodnei,Pasul Rotunda si Vf.Ineu:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...