Jump to content

Recommended Posts

• Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut. Eu am fost cu cainele in Vama si nu am avut treaba cu nimeni. Singura chestie era ca e superactiva cateaua mea si alearga ca bezmetica, aruncand cu nisip in stanga si in dreapta pe toata lumea, motiv pentru care am tinut-o in lesa ca sa evit orice discutie neplacuta. In rest, chiar daca e pe undeva un semn de ala cu acces interzis cu animale, nu am avut treaba cu autoritatile.

Ar fi fost culmea sa imi dea mie amenda pt ca merg cu un caine (dupa care si strang fecalele) pe plaja unde sunt si alti caini boschetari si isi fac nevoile unde vor.

Cel mai recent am fost in iulie anul trecut, in concediu. Am stat aproape o saptamana.

» Post actualizat in 30 Mar 2016 15:10

Si nu eram singurul cu caine. Sunt multi care merg in vama cu cateii si nu au treaba cu nimeni

Ieri am cazut ceva reportaj la tv cum ca nu ar mai fi asa ingaduitori cu cainii pe plaja.

Nu mai tin minte daca se luau doar de cainii liberi pe plaja sau si de cei in lesa, dar discutia era despre cainii pe plaja....era o tipa care isi lasa patrupedul si apoi zicea ca nu a stiut, ca una alta....deci s-ar putea sa fie ceva schimbari.

Edited by marauder

Salut. Eu am fost cu cainele in Vama si nu am avut treaba cu nimeni. Singura chestie era ca e superactiva cateaua mea si alearga ca bezmetica, aruncand cu nisip in stanga si in dreapta pe toata lumea, motiv pentru care am tinut-o in lesa ca sa evit orice discutie neplacuta. In rest, chiar daca e pe undeva un semn de ala cu acces interzis cu animale, nu am avut treaba cu autoritatile.

Ar fi fost culmea sa imi dea mie amenda pt ca merg cu un caine (dupa care si strang fecalele) pe plaja unde sunt si alti caini boschetari si isi fac nevoile unde vor.

exact la fel gandesc si eu, ..si cred ca si catelul meu este la fel de besmetic...ideea e ca am citit ceva legat de faptul ca este interzis pe plaje de interes turistic(Adica inchiriate de societati comerciale sau concesionate)...mai avem plaje libere?

Potrivit Art. 7 lit B) din OUG 19/ 2006 privind utilizarea plajei Mării Negre şi controlul activităţilor desfăşurate pe plajă

În vederea protecţiei turiştilor, pe plajele litoralului Mării Negre utilizate în scop turistic se interzice accesul persoanelor însoţite de animale, cu excepţia câinilor din dotarea Ministerului Administraţiei şi Internelor şi a câinilor utilitari ai persoanelor cu dizabilităţi.
Potrivit aceleiasi reglementari, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 10.000 lei şi 20.000 lei săvârşirea de către persoane fizice sau juridice a faptei: PERMITEREA ACCESULUI cu animale pe plajă, cu excepţia câinilor din dotarea Ministerului Administraţiei şi Internelor şi a câinilor utilitari ai persoanelor cu dizabilităţi.
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se realizează de persoane anume desemnate din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Turism sau Ministerului Administraţiei şi Internelor sau al autorităţilor administraţiei publice locale.
Din modul de redactare si lecturand intregul act normativ reiese ca sanctionat va fi UTILIZATORUL PLAJEI (= pf/pj care incheie contracte de inchiriere cu titularul dreptului de administrare a plajei, respectiv: operatorul economic care administreaza structuri de primiri turistice;proprietari sau administratori de ansambluri rezidentiale care desfasoara activitati de turism ; operatori economici care desfasoara activitati de divertisment, agrement si/sau sportive;autoritati ale administratiei publice locale)
Desigur, acest operator poate sa-ti puna interdictia de a intra cu catzelusul pe plaja. Nu te supui...este alt subiect...
Edited by yamahana

Razvan, teoretic nici in vama nu e voie...e si un indicator mare la intrare pe plaja care zice ca e interzis cu animale si cat e amenda si etc. Chestia e ca oricum, cat am fost (si sigur voi mai merge), nu am avut treaba si oricum sunt si alti tomberonezi pe acolo.

Chiar daca e sa se ia de mine pe viitor, ii explic frumos ca al meu caine nu e agresiv+e tinut in lesa+ ii arat pungile ce le tin dupa mine sa strang fecalele. Si daca e sa comenteze in continuare, plec de pe plaja si ma cac pe statiunea lor, ca oricum s-a stricat de mult :))))

Cel mai recent am fost in iulie anul trecut, in concediu. Am stat aproape o saptamana.

Anul trecut nu e anu' asta...

» Post actualizat in 30 Mar 2016 15:29

Io zic sa aveti grija, 1000 de lei amenda.

Si anul trecut era lafel de interzis (teoretic vorbind).

Daca e sa o luam asa, hai sa dam amenda si la toata lumea care bea pe plaja bauturi alcoolice, ca doar e spatiu public. Hai sa vedem cati turisti vor ramane :))))))

Razvan, teoretic nici in vama nu e voie...e si un indicator mare la intrare pe plaja care zice ca e interzis cu animale si cat e amenda si etc. Chestia e ca oricum, cat am fost (si sigur voi mai merge), nu am avut treaba si oricum sunt si alti tomberonezi pe acolo.

Chiar daca e sa se ia de mine pe viitor, ii explic frumos ca al meu caine nu e agresiv+e tinut in lesa+ ii arat pungile ce le tin dupa mine sa strang fecalele. Si daca e sa comenteze in continuare, plec de pe plaja si ma cac pe statiunea lor, ca oricum s-a stricat de mult :))))

Anul trecut nu e anu' asta...

» Post actualizat in 30 Mar 2016 15:29

Io zic sa aveti grija, 1000 de lei amenda.

Si anul trecut era lafel de interzis (teoretic vorbind).

Daca e sa o luam asa, hai sa dam amenda si la toata lumea care bea pe plaja bauturi alcoolice, ca doar e spatiu public. Hai sa vedem cati turisti vor ramane :))))))

Vedeti prevederile legale enumerate de mine in postul de mai sus. Legea e din 2006, ca se aplica sau nu in tzarisoara asta, e alta mancare de peste...

Vedeti prevederile legale enumerate de mine in postul de mai sus. Legea e din 2006, ca se aplica sau nu in tzarisoara asta, e alta mancare de peste...

Multumim pentru copy-paste-ul ce ni l-ai dat mai sus. Stiam care este legea, am scris si de la bun inceput de semnul ala mare de la intrarea pe plaja care te avertizeaza de amenda si etc. Intrebarea topicului a fost daca ai probleme cu autoritatile, nu daca e sau nu legal sa mergi pe plaja cu animalul

@Razvan: posibil sa merg si de 1 mai. Daca nu, in vara merg sigur...si te anunt daca am intampinat sau nu probleme cu Toph

Multumim pentru copy-paste-ul ce ni l-ai dat mai sus. Stiam care este legea, am scris si de la bun inceput de semnul ala mare de la intrarea pe plaja care te avertizeaza de amenda si etc. Intrebarea topicului a fost daca ai probleme cu autoritatile, nu daca e sau nu legal sa mergi pe plaja cu animalul

@Razvan: posibil sa merg si de 1 mai. Daca nu, in vara merg sigur...si te anunt daca am intampinat sau nu probleme cu Toph

Inseamna ca ai citit doar "copy&paste-ul". Am precizat ca amenda nu o primeste proprietarul cainelului ci utilizatorul, daca permite accesul. ;-)

Asa cum am spus si mai devreme, eu i-am raspuns lui Razvan la intrebarea lui...pe plaja din Vama Veche nu am avut probleme cu autoritatile si intentionez sa mai merg acolo cu boxerita mea. El nu a intrebat ce lege/alineat/an etc (nu)permite accesul acolo, ci daca am avut practic probleme

Cea mai mare prostie ( la noi, in Romania )

Nu cainii sunt problema, ci oamenii. Sa le interzica alora accesul pe plaja, sunt cei care produc cea mai multa mizerie. Abia dupa ce toate maimutele de oameni invata sa foloseasca toaletele si tomberoanele pot sa interzica si accesul animalelor.

PLAJA CORBU - nu este multa lumea , lipsa de gunoaie si animale umane - si apa super curata

post-74157-0-30873300-1459359359_thumb.jpg

Edited by yusuf

Nu cainii sunt problema, ci oamenii. Sa le interzica alora accesul pe plaja, sunt cei care produc cea mai multa mizerie. Abia dupa ce toate maimutele de oameni invata sa foloseasca toaletele si tomberoanele pot sa interzica si accesul animalelor.

Corect, eu zic ca oamenii sunt vinovati pentru faptul ca doresc sa stea in aceeasi casa cu animalele.

Mah fratilor.. dar de ce nu va mutati la zoo si stati acolo cu toate animalele in libertate??! E frumos, sunteti inconjurati de ceea ce va place, aveti toate conditiile.

Asta e culmea.. sa-i arati animalului plaja, marea, rasaritul in mijlocul unor betivi. Fabulos.. :|

Eu as propune sa-l duceti in padure sa se bata cu ursu.. sau de acolo vine muscat in comparatie cu un om cu care ar fi taman invers?!?!??

PLAJA CORBU - nu este multa lumea , lipsa de gunoaie si animale umane - si apa super curata

Mda. Gunoaiele umane sunt la capatul plajei. Fiecare isi face nevoile pe unde apuca. Atat cainii cat si oamenii. Si se pare ca nimeni nu stie sa-si stranga gunoaiele si sa le ia acasa. Ca macar cele de origine organica se descompun si dispar in timp. Dar PET-urile si pungile, manca-le-ar buha, vor fi acolo pentru multe generatii sa le admire.

Deci, daca mergeti la plaja Corbu, aveti decenta sa va luati gunoaiele cu voi acasa. Si gasiti un loc mai ferit pentru nevoi.

Asta include si stapanii animalelor. Daca ai un caine si il vrei la plaja, nu ma deranjeaza. Dar cand eu stau la soare si el vine sa arunce cu nisip si apa peste mine, ma enervez. Si este datoria stapanului sa-si educe/controleze animalul. Daca nu, sa si-l duca in padure sau sa si-l tina in pat la el. Sau ia-l la plimbare pe unde nu sta lumea la soare. Nu ca tu stai cu dansa la soare si cainele iti enerveaza vecinii de cearsaf.

Edited by aship

Lasă Man ca te trezești cu coji de semințe și porumb fiert, cu ocazia asta poate îți potolesti si tu foamea ca e scumpă viața la Mamaia !

de acord cu tine aship. cum am zis si eu: vreau caine dupa mine, strang dupa el...stiu ca alearga ca nebunul, il tin in lesa pentru a nu deranja pe nimeni...vad ca nu este placut cainele de oamenii din jur, merg mai incolo, ca e destula plaja pt toti

ZaiR: pastreaza-ti frustarile pt tine. Nu te obliga nimeni sa cresti animale. Daca tie nu-ti plac caini, nu e nevoie sa ne apucam si sa ne jignim

Edited by Titishor

Lasă Man ca te trezești cu coji de semințe și porumb fiert, cu ocazia asta poate îți potolesti si tu foamea ca e scumpă viața la Mamaia !

N-am mai fost de ani de zile pe litoralul romanesc. Pentru ca e o mizerie.

Am vazut si prin alte tari caini pe plaje sau prin stranduri. Tari cu apa calda. Si caini pe care, crede-ma, ii iubesc mai mult decat pe oameni! Dar niciodata nu m-a deranjat niciunu ca in Romanica.

» Post actualizat in 30 Mar 2016 18:44

Daca le-ati pune botnita si ati umbla cu pungulita si lopetica dupe ei sa mor daca m-ar interesa ce veniti cu potaia la mare si la soare ... botnita ar trebui la orce caine.

Nu, botnita nu e o solutie. Solutia, ca si la copii, e educatia. Dar cocalarii cu caini n-au educatie nici pentru ei, daramite pentru catei.

Nu, botnita nu e o solutie. Solutia, ca si la copii, e educatia. Dar cocalarii cu caini n-au educatie nici pentru ei, daramite pentru catei.

:10: