Sari la conținut

manet


cornelilinca84
 Share

Postări Recomandate

salut

deoarece am incceput reconditionarea unui manet S100 si am mai multe nelamuriri am decis, pentru a nu polua alte topicuri sa, il deschid pe acesta.

in primul rand stie cineva in unde sunt amplasate seriile la Manet?

Editat de cornelilinca84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am la xce sa fac poze caci nu e altceva decat un morman de fiare insa reconditionarea va fi ca la carte. piesele ce erau cromate din fabrica au fost recromate, rotile urmeaza a fi recentrate iar scrisul de pe aripa fata impreuna cu tot ce inseamna garnituri si cauciucuri urmeaza le comand din Slovacia.


» Post actualizat in 30 Mar 2016 20:17

Un manet frumos reconditionat ca la carte de catre un prieten.

ca sa fiu carcotas nu e chiar ca la carte

lipseste scrisul de pe aripa fata, iar parbrizul pare crapat. per total merita un 8,5-9

P.S. sti cumva unde a retapitat saua, si la ce pret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am la xce sa fac poze caci nu e altceva decat un morman de fiare insa reconditionarea va fi ca la carte. piesele ce erau cromate din fabrica au fost recromate, rotile urmeaza a fi recentrate iar scrisul de pe aripa fata impreuna cu tot ce inseamna garnituri si cauciucuri urmeaza le comand din Slovacia.

» Post actualizat in 30 Mar 2016 20:17

ca sa fiu carcotas nu e chiar ca la carte

lipseste scrisul de pe aripa fata, iar parbrizul pare crapat. per total merita un 8,5-9

P.S. sti cumva unde a retapitat saua, si la ce pret?

Parbrizu e nou, la comandat din Cehia impreuna cu alte elemente originale de Manet.

Nu e crapat.Scaunul la retapitat la comanda dupa forma originala la cineva in Timisoara si la costat in jur de 100 de euro.La vopsit electrostatic.A comandat multe piese din Cehia.A ajuns la cam 1000 de euro cu toata reconditionarea, spuse restauratorul lui.Daca te intereseaza il pot intreba de un numar de telefon in ceea ce priveste o persoana de contact pentru retapitarea scaunului care te va putea lamurii cu pretul sau orice altceva.Locatia va fi Timisoara cum am mai spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca intereseaza pe cineva am gasit la fier vechi comenzi de manet sau partea jugului superior cu manetele de acceleratie si ambreaj, ma duc sa le i-au daca le doreste cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cornelilinca 84 scuze de intarziere dar am fost prins cu tot felu.asata ar fi piesa daca crezi ca este ceva recuperbil ma duc sa ti-o ridic.

post-60321-0-78183200-1462262988_thumb.jpg

post-60321-0-65501700-1462263036_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

SALUTARE LUME! va stresez si eu cu o intrebare referitoare la motorul de manet. reconditionez unul si ma lovesc de faptul ca nu gasesc lant pentru transmisia primara si "pastile" de pluta pentru discurile de frictiune de la ambreiaj. stie cinea unde gasesc lant si cu ce pot inlocui pluta sau unde gasesc pluta de 3,5 mm grosime?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE LUME! va stresez si eu cu o intrebare referitoare la motorul de manet. reconditionez unul si ma lovesc de faptul ca nu gasesc lant pentru transmisia primara si "pastile" de pluta pentru discurile de frictiune de la ambreiaj. stie cinea unde gasesc lant si cu ce pot inlocui pluta sau unde gasesc pluta de 3,5 mm grosime?

Salutare Cornelica . am eu ''pastile '' de pluta insa sunt de CZ 250 Sport , daca se potrivesc te ajut cu placere. Cand ajung acasa (h 18.00) caut pe raft le masor si iti spun dimensiunile .Nr. meu de tel. 0729130151.

» Post actualizat in 15 Jan 2018 20:21

SALUTARE LUME! va stresez si eu cu o intrebare referitoare la motorul de manet. reconditionez unul si ma lovesc de faptul ca nu gasesc lant pentru transmisia primara si "pastile" de pluta pentru discurile de frictiune de la ambreiaj. stie cinea unde gasesc lant si cu ce pot inlocui pluta sau unde gasesc pluta de 3,5 mm grosime?

 

 

Salutare , Cornel, uite pastilele de pluta pe care le am eu. Cred ca m-am inselat, s-ar putea sa fie chiar de Manet. Daca iti sunt de folos, contacteaza-ma sa ti le trimit.

post-96706-0-84189700-1516047414_thumb.jpg

post-96706-0-93745700-1516047426_thumb.jpg

post-96706-0-43880700-1516047545_thumb.jpg

post-96706-0-79894500-1516047553_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

De vanzare un Manet in stare proasta .Pretul ca atare.500 ron.Amanunte la tl 0725934947.


» Post actualizat in 22 Sep 2018 06:53

SALUTARE LUME! va stresez si eu cu o intrebare referitoare la motorul de manet. reconditionez unul si ma lovesc de faptul ca nu gasesc lant pentru transmisia primara si "pastile" de pluta pentru discurile de frictiune de la ambreiaj. stie cinea unde gasesc lant si cu ce pot inlocui pluta sau unde gasesc pluta de 3,5 mm grosime?

Cornele dupa ce bei sampania dopurile sunt numai bune pt ambreiajul tau.Dkw-ul meu functoneaza de 2000 km cu asa ceva.Trebuie numai sa-ti pui la munca imaginatia.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare @bunu! am facut ce spui tu insa nu din dopuri de sampanie, caci nu prea imi place si pana la revelina mai este:))) ci din dopuri de la sticlele de vin. am montat totul si a functioneat perfect aproximativ 50de km dupa care pauza, nu pot sa mai plec cu el de pe loc,. ma gandesc acum sa desfac din nou motorul si sa inlocuies discurile alea metalice cu plua cu ceva asemanator dar din textolit sau ebonita.

momentan nucunosc dimensiunile lor insa daca aveti ceva idei le astept cu interes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

dupa ce se pun/preseaza in locasurile lor... eu, pe vremuri le strangeam intre 2 flanse drepte(una facuta cu o degajare cat este grosimea discului de nou,ambele rectificate, ambele cu gaura de vreo14- 20mm la interior si un surub sa le pot strange). Dupa racire.... tot mai trebuia lucrat la ele, adica smirghel pe o bucata de sticla( sau ceva plan) si.... o freci, placa de frictiune, pana reusesti sa obti , aproximativ , ceva la grosimea care o vrei si cu fete destul de drepte si paralele .

sper sa fie destul de "romaneasca" explicatia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

La 15.01.2018 la 9:56, adriancapota a spus:

Salutare Cornelica . am eu ''pastile '' de pluta insa sunt de CZ 250 Sport , daca se potrivesc te ajut cu placere. Cand ajung acasa (h 18.00) caut pe raft le masor si iti spun dimensiunile .Nr. meu de tel. 0729130151.

» Post actualizat in 15 Jan 2018 20:21

 

 

Salutare , Cornel, uite pastilele de pluta pe care le am eu. Cred ca m-am inselat, s-ar putea sa fie chiar de Manet. Daca iti sunt de folos, contacteaza-ma sa ti le trimit.

post-96706-0-84189700-1516047414_thumb.jpg

post-96706-0-93745700-1516047426_thumb.jpg

post-96706-0-43880700-1516047545_thumb.jpg

post-96706-0-79894500-1516047553_thumb.jpg

 Salutare! Si eu am nevoie de aceleasi pastile de pluta pentru Manet. Ma puteti ajuta? 

razvan.ciuica@gmail.com 

Mulțumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...