Sari la conținut

Bucuresti - Viena in 1 zi


Grigore Dolghin
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca am postat in sectiunea care trebuie, da' alta mai buna n-am gasit.

 

Intentionez sa plec pana la Innsbruck si as vrea sa stiu daca e fezabil planul sa ajung la Viena intr-o singura zi, cu bagaje si pasager. De la Sibiu intentionez sa merg numai pe autostrada. R 850 RT.

 

A mai facut cineva drumul asta asa? n-as vrea sa innoptez la Budapesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate esti singurul care-si poate raspunde... restul pot sa raspunda pt ei. Si tu n-are sens sa-ti asumi riscurile. Intrebarea e de genul... se pot face 100 de flotari in 2 minute? da, se pot... dar nu toata lumea poate.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e prima tentativa de drum lung (si asa pare avand in vedere intrebarea) - nu o face. Ramai la Arad - cel mai sanatos.

Daca ai ceva plimbari la activ - se poate face cu un efort mediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. De la Sibiu ai ocolirea de 22km (autostrada in reparație), apoi de la Șoimuș (Deva) 70km pe 2 benzi, (la Săcămaș faci stanga spre autostradă).

Deci acum ai din 1065km pana la Viena, 800km pe autostrada.

Cu 140km/h ai 6h pe autostradă, + 4h pe naționale.

Dacă sunteti fumători, 15' pauză la fiecare oră înseamnă inca 2.5h pauze.

Câștigi 1h mergând spre vest, se schimbă ora, total ~ 12h

 

Dacă pleci dimineata la 7, (scapi de traficul din Bucuresti) la 7 seara, pe lumina, esti in Viena.

 

Am facut-o de câteva ori.

 

Singura problemă este ca dacă plouă, pe bucata de 50km de la Săcămaș la A1, sunt zone in care utilaje grele fac lucrări si intra cu noroi pe sosea.

Foarte alunecos. Atenţie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate esti singurul care-si poate raspunde... restul pot sa raspunda pt ei. Si tu n-are sens sa-ti asumi riscurile.

 

Foarte important !

...La etape de 1000 km pe motocicleta... apar mari surprize si la ”rezistenta” pasagerului...

 

Cel mai ”cu minte” pentru periplul tau la Innsbruck este sa innoptezi la Arad.

 

Excursie frumoasa !

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E oricum destul de obositor, in primul rand pana iesi din tara. Iti recomand oricum sa pleci daca poti intr-o duminica dimineata, atunci e traficul cel mai lejer. Eu cand mergeam des la Timisoara preferam sa o iau pe la Craiova - chiar daca nu e autostrada, se merge repede pe tot drumul si e asfaltul fain, mai ales ca majoritatea o iau pe la Sibiu visand tot la autostrada.

 

E si o portiune de drum fain intre Drobeta si Orsova pe langa Dunare, apoi spre Caransebes ceva viraje cu asfalt perfect. Ii drum bun pana la Lugoj dupa care autostrada.

 

E bine ca prinzi portiunea de strainatate ultima, vei fi oricum destul de obosit pe ultima portiune. Cel mai mult am mers dintr-una Timisoara - Fusch acum 2 ani, vreo 900 km mai mult autostrazi, cu pauze dese spre sfarsit. Poate era mai obositor si pt ca aveam motor de 600. :)

 

Nu uita sa iti iei vigneta de Ungaria dintr-o benzinarie MOL (anul trecut era cam 35 lei cred) si Vignetta de Austria (5 Euro/moto anul trecut).

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca trebuie sa judecam... fiecare gaseste alta utilitate motocicletei. Sau poate omul prefera sa faca un mic maraton la inceput ca sa se dea mai in voie prin alte destinatii. Sincer, autostrazile din Ungaria mi se par extraordinar de plictisitoare, si eu fugeam mai repede pe ele.

 

Omul a pus o intrebare... de ce sa fim carcotasi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am postat in sectiunea care trebuie, da' alta mai buna n-am gasit.

 

Intentionez sa plec pana la Innsbruck si as vrea sa stiu daca e fezabil planul sa ajung la Viena intr-o singura zi, cu bagaje si pasager. De la Sibiu intentionez sa merg numai pe autostrada. R 850 RT.

 

A mai facut cineva drumul asta asa? n-as vrea sa innoptez la Budapesta.

Totul de depinde de limitele tale si ale pasagerului. Oricum cel mai probabil ca pasagerul va fi cel care va impune durata drumului pina la oprire. Daca prin Romania este greu de prevazut cum va fi drumul din cauza traficului, de la Arad ai autostrada pina la Viena si stii clar ca mai ai circa 5 ore. Dar de la Arad trebuie sa fi cu ochii pe pasager pentru ca drumul este monoton si sa nu il apuce somnul mai ales ca veti avea in spate vreo 7 ore de Eterna si Fascinanta Romanie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un efort maricel,dar de cand s-a intins autostrada pana la Arad,e o idee mai lejer. Ideea e sa scapi de Ro cat mai lejer. Plecat cu dimineata in cap, 4-5-6, prima repriza de autostrada pana la Pitesti,apoi dupa preferinte spre TM(peisaj) sau spre Arad(timp). Pana la Sibiu vei avea ceva de depasit,dar apoi te poti deconecta cu o portiune de autostrada. De la Deva la Arad o sa ai parte iar de p portiune de drum destul de incalcita,dar daca iti plac depasirile si virajele,se poate transforma intr-o exp placuta.

 

Dupa 600 km, in cazul in care inca te simti ok, "Ungaria" va avea grija sa-ti schimbe parerea. 300+ km de plictiseala pura. Austria va veni cu peisaje decente si limite ciudate de viteza. Atentie la radare.

 

In mare,dupa ce am facut drumul asta de cateva ori,recomand o noapte de odihna la TM sau Arad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut acum cativa ani drumul asta dar de la constanta la vienna cu masina , 22 ore si mica oprire pe valea oltului si 1ora in arad pentru pana , 20 min vama , inca 2 realimentari , eram praf cand am ajuns , vorbeam singur cu gps-ul sa nu mai tiuie ca eu vreau sa dorm...evident ziceam asta cand inca eram la volan :)) iar toti au facut ochii cat cepele...atentie mare ca spre final poti ajunge sa fii efectiv pe pilot automat si atunci e cel mai periculos...depinde de la om la om cum rezista la oboseala......

tu iti cunosti sper cel mai bine limitele. daca te decizi sa mergi, atat iti zic...nu te grabi,mergi linsitit,bucura-te de peisaj chit ca intarzii si trebuie sa va opriti undeva peste noapte.face parte din farmecul calatoriilor.

dar ia in calcul ca mersul numai pe autostrazi o sa fie cel mai plictisitor lucru

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri, foarte folositoare sfaturile.

 

Pentru mine nu e prima iesire lunga, dar e cea mai lunga de pana acum ("dintr-o bucata"). Aveti dreptate cu pasagera, s-ar putea sa fie nevoie sa iau o pauza pe drum, ea n-a mai mers asa mult niciodata (cea mai lunga iesire pentru ea a fost bucuresti-transalpina-sibiu-transfagarasan-bucuresti, cu innoptat la sibiu).

 

Important pentru mine e ca stiu ca se poate. Daca intr-adevar o sa pot, ramane de vazut. Anyway, nu vreau sa risc nimic asa ca daca suntem obositi caut prima pensiune si ma cazez acolo, oriunde-ar fi.

 

@Filosofull: prefer sa ajung repede la destinatie fiindca eu acolo am treaba. (Castelul Newschwenstein e la 100 km nord de Innsbruck, pasul Stelvio e la 150km sud). wink wink ;)

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot faci un drum atata de lung macar sa iesi de pe autostrada la iesire 115 Bad Reichenhall (dupa ce ai trecut de Salzburg). Dupa care o sa ajungi pe un fel de DJ305 :) si de acolo pleci pe Alpenstrasse.

 

Uite aici cum te duci pina la Neuschwanstein - minunantul castel care a fost sursa de inspiratie pentru Disney.

 

https://www.google.ro/maps/dir/Bad+Reichenhall,+Germany/Weissbach+An+Der+Alpenstrasse,+Germany/Inzell,+Germany/Oberaudorf,+Germany/Kreuth,+Germany/Bad+T%C3%B6lz,+Germany/Walchensee,+Germany/Garmisch-Partenkirchen,+Germany/Steingaden,+Germany/Neuschwanstein+Castle,+Neuschwansteinstra%C3%9Fe,+Schwangau,+Germany/@47.6849279,11.4136088,9.1z/data=!4m64!4m63!1m5!1m1!1s0x47768c67c680b033:0xf7b1ea3f536c4bf3!2m2!1d12.881588!2d47.7303361!1m5!1m1!1s0x47768af2d0b4e933:0x6f482f3c8638f17c!2m2!1d12.771278!2d47.717441!1m5!1m1!1s0x477661f73e6467a1:0xf1ea0b05f6191fa4!2m2!1d12.7472849!2d47.7648371!1m5!1m1!1s0x47763b421ace399d:0x41d25a40937a890!2m2!1d12.1725472!2d47.6473685!1m5!1m1!1s0x479d8f5bc031bb0b:0xb11267d2c3f4cb2d!2m2!1d11.7433702!2d47.6446218!1m5!1m1!1s0x479d94490fd26e55:0x5f031a0b2eb1fdc0!2m2!1d11.5651524!2d47.7614737!1m5!1m1!1s0x479da6a5314525fd:0xa1e48b04c02ba90!2m2!1d11.3112954!2d47.5913757!1m5!1m1!1s0x479d0160938a3329:0x41e48add78b9c80!2m2!1d11.0954984!2d47.4916945!1m5!1m1!1s0x479c50086a757e1b:0x41e48add78baed0!2m2!1d10.8608513!2d47.7025337!1m5!1m1!1s0x479cf7cac44ea35d:0xc8a6866bd39dbba3!2m2!1d10.7498004!2d47.557574!2m1!1b1!3e0

 

O sa faci un ocol de vreo 3-4 ore (depinde cate opriri faci) dar merita din plin.

 

Aici gasesti mai multe despre acest traseu.

 

http://www.deutsche-alpenstrasse.de/en/home/

 

Nu stiu cat stai pe acolo cu treaba dar daca mai ai timp liber da o fuga de la Neuschwanstein si pina la Lindau - Bodensee. Inseamna vreo trei ore dus-intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f buna recomandare,o parte din traseu l-am facut cu masina acum 6 ani stand cateva zile prin Munich , directia Neuschwanstein cu ocol prin Innsbruck...nu uita de aparat foto,o sa ai ce poza pe drum :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batman, tu erai mah? :blbl:

dada , batman dormind cu capul in jos ca liliecii in timp ce masina se conducea singura , zau ca nu mai stiam de mine....dar asta e alta poveste si excursie fatza de cea prin Franta si Elvetia :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Castelul Newschwenstein e la 100 km nord de Innsbruck, pasul Stelvio e la 150km sud).

Salut,

 

Am ajuns de 2 ori la Newschwenstein (iulie si martie), de fiecare data nu am reusit vizitarea in interior (doar tur cu ghid se poate) din motiv de super mega aglomeratie. La amiaza (ora 13:00) eram la casa de bilete si era disponibil tur pe la 16:00, plus cel putin 50 de persoane la coada.

 

Prin urmare, sfatul meu este sa incerci sa rezervi din timp locurile in tur.

 

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa plec pana la Innsbruck si as vrea sa stiu daca e fezabil planul sa ajung la Viena intr-o singura zi, cu bagaje si pasager. De la Sibiu intentionez sa merg numai pe autostrada. R 850 RT.

 

Dupa parerea mea drumul Buc-Viena este decent de facut intr-o zi, mai ales ca ai o motocicleta potrivita pentru asa ceva. Altfel pierzi bani si timp aiurea sa dormi la Arad.

Eu te sfatuiesc sa pleci pe la 7:00 din Buc (inainte de traficul de varf dar NU pleca cu noaptea-n cap) ca nu merita sa fiti rupti de oboseala, mai ales ca unii termina bagajul mai tarziu sau au ceva emotii inainte de plecare... e mult mai important sa fii odihnit.

 

Avand in vedere extinderea autostrazii pe diverse potiuni, drumul a devenit mult mai facil. In plus, la ducere este mai usor pt ca partea mai dificila in Ro este la inceput apoi ai autostrada unde este mult mai lejer. Cum s-a mai spus, tine cont ca se mai si castiga o ora (fus orar) la intrarea in Ungaria.

Eu cred ca dupa prin zona Arad / Szeged puteti aprecia daca aveti chef sa continuati; daca nu, booking.com va ajuta instant :D

 

In caz ca vii direct la Viena, sa te gandesti daca e in plan sa o vizitati. Daca nu, puteti cauta deja cazare in zona Parndorf / Neusiedl am See ca apoi ziua urmatoare sa mergeti mai departe ocolind Viena pe la SE.

 

Traseul Viena (sau unde dormi) - Innsbruck, in functie de cat timp ai, ti-l recomand pe ruta Viena - Leoben - Liezen (autostrada S6 peisaje frumoase, cu multe curbe si tuneluri, printre munti) - Schladming - Bischofshofen - Saalfelden - Ellmau - si de la Wörgl la Innsbruck iar pe autosrada (500km in cca 6h de condus).

 

Daca vrei si alte idei pt zona Tirol / Südtirol intreaba-ma concret. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-18160-0-71231300-1459434300_thumb.jpg

Da , se poate .

Am facut Bucuresti - Viena intr-o zi , fara pasager . Si in Viena am ajuns pe la un 17 si am mai iesit si in oras la o bere.

Cu pasager probabil ajungeam cu o ora-doua mai tarziu ca nu mai mergeam asa tare prin RO.

 


» Post actualizat in 31 Mar 2016 14:37

Intre Budapesta si Viena am mai incetinit ritmul pentru ca ajungeam prea devreme:)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...