Sari la conținut

Lane splitting mersul/depasirea intre benzi.


AeonsOfStrife
 Share

Postări Recomandate

O sa imi cer de pe acum scuze daca postul cu pricina este al 24342-lea dar din cate am cautat pana acum nu am gasit un raspuns sau un post clar/precis care sa descrie legalitatea conceptului de lane splitting sau mersul intre benzi.

 

Acum vine si intrebarea firesca, este legala o astfel de manevra? Indiferent de raspunsuri as dorii o dovada stipulata intr-o lege sau amendament care sa ofere o acoperire juridica daca sunt oprit de politie facand asta. Directionarea spre alte threaduri este bine venita.

 

Multumesc anticipat celor care se vor inflama de natura postului si celor care sunt dispusi sa ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Rromania manevra asta atrage un risc semnificativ pentru ca majoritatea conservarilor nu sunt obisnuiti sa coopereze si se revolta ("el de ce nu sta in coloana cu noi la semafor?!?"). Mai mult, unii fac sicane si se dau mult in dreapta si aproape merg pe linia separatoare de sensuri ca sa nu te lase sa treci.

 

In Italia/Franta lumea merge pe dreapta si se lasa in mijloc un culoar maricel pentru scuteristi/motociclisti. Aici poti face asta... dar pe barba ta. In ultimii ani vad ca au inceput sa se mai invete cu asta si sunt din ce in ce mai multi care iti fac loc. Totusi, mai e mult pana departe...

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În România se aplică principiul "da ce bă, io-s mai prost ca ăla...adică el e mai șmecher ca mine?" in prea multe situații. toți încearcă să se bage în fața celorlalți și să nu îi lase pe alții să se bage în fața lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu multumesc de fiecare data cand cineva face un efort pt a-mi face loc.

poate daca am multumi cu totii si nu am tura dracii din ea ca sa se dea, ar fi o bila alba pt noi.

 

daca nu am loc, astept..totusi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu multumesc de fiecare data cand cineva face un efort pt a-mi face loc.

poate daca am multumi cu totii si nu am tura dracii din ea ca sa se dea, ar fi o bila alba pt noi.

 

daca nu am loc, astept..totusi..

Cea mai buna idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine spus elparule, sunt multi.....sa nu-i numesc eu cum care le tureaza si nici nu multumesc daca-i face loc ala cu masina. Am patit-o si eu de multe ori sa fac loc si nici nimic. Adevarul e ca nu suntem civilizati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula astia care scrieti ca soferii sunt bulangii, va blocheaza banda la semafor si va fac sicane in trafic ori nu stiti sa mergeti, ori nu mergeti in oras.

 

Va spune unul care merge pe 2 roti peste 200 de zile pe an: in Bucuresti intr-o coloana de 10 masini la semafor, cel putin 2 iti fac loc sa treci. Nici macar O DATA, repet: O DATA, nu mi-a luat unul fata fara sa anticipez din timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu multumesc de fiecare data cand cineva face un efort pt a-mi face loc.

poate daca am multumi cu totii si nu am tura dracii din ea ca sa se dea, ar fi o bila alba pt noi.

 

daca nu am loc, astept..totusi..

 

Asa fac si eu. Le fac si semn din faruri altora cand e radar... ideea e sa fim perceputi ca niste participanti legitimi la trafic, nu unii cu "nevoi speciale" :)

» Post actualizat in 07 Apr 2016 11:05

De regula astia care scrieti ca soferii sunt bulangii, va blocheaza banda la semafor si va fac sicane in trafic ori nu stiti sa mergeti, ori nu mergeti in oras.

 

Va spune unul care merge pe 2 roti peste 200 de zile pe an: in Bucuresti intr-o coloana de 10 masini la semafor, cel putin 2 iti fac loc sa treci. Nici macar O DATA, repet: O DATA, nu mi-a luat unul fata fara sa anticipez din timp.

 

La mine se aplica amandoua. :D Dar nu ma plang... mie sicane in trafic imi faceau la drum lung, cand incercam sa depasesc la viteza mai mare. Nu era ceva la care nu ma asteptam. Doar ca te mai si enervezi la un moment dat cand vezi ca unii insista sa isi faca orgolii stupide in trafic cu motociclistii...

 

Cum sa iti ia unul fatza cu masina si sa nu il anticipezi... tu fiind pe motor? :tomato:

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va spune unul care merge pe 2 roti peste 200 de zile pe an: in Bucuresti intr-o coloana de 10 masini la semafor, cel putin 2 iti fac loc sa treci.

In ultima perioada procentul a crescut la cel putin 5. Sau poate sunt eu norocos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ freyja: Discutia se adreseaza celor care merg in oras, dar iti raspund: de exemplu atunci cand tu esti pe banda 2 si ala de pe banda 1 face la stanga peste/prin fata ta. Sau esti pe banda 1 si ala de pe banda 2 parcheaza fix in fata ta. samd.

Editat de Baxxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ freyja: Discutia se adreseaza celor care merg in oras, dar iti raspund: de exemplu atunci cand tu esti pe banda 2 si ala de pe banda 1 face la stanga peste/prin fata ta. Sau esti pe banda 1 si ala de pe banda 2 parcheaza fix in fata ta. samd.

 

Umm... nu prea mi s-a intamplat. :huh:

 

In general ii vezi inainte ca sunt un pic dezorientati, ezita, nu sar direct in parcare pe principiul "si melcul, tzusti!". Cu taiatul benzilor... cel mai bine e sa nu stam in unghiul mort al masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, uitasem cu cine stau de vorba. Tu te-ai tavalit de 3 ori pentru ca asa ai vrut tu, nu fiindca te-a suprins un sofer cu manevra lui si nu ai apucat sa franezi la timp. My bad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, uitasem cu cine stau de vorba. Tu te-ai tavalit de 3 ori pentru ca asa ai vrut tu, nu fiindca te-a suprins un sofer cu manevra lui si nu ai apucat sa franezi la timp. My bad.

 

Stii si tu acum cat timp s-a intamplat asta. Dar corect, discutia de aici e la sectiunea "incepatori"...

 

Lasa rautaCIZMELE ca li s-au tocit flecurile. Smile. :)

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se poate executa manevra de depasire intre benzi legal dar cu riscuri si nu doar la noi in tara exista acest risc,peste tot e la fel, casca ochii si trecut usor printre ei.

 

Eu am prin cateva ore de varf pe pod la crangasi si credeti-ma neasteptat de ok am trecut printre masini iar majoritatea daca sunt atenti iti fac loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...