Sari la conținut

Lane splitting mersul/depasirea intre benzi.


AeonsOfStrife
 Share

Postări Recomandate

Si pana la urma Lane splitting-ul (la semafor) e legal sau nu?

Dupa cum spune si in comunicat: este legal daca il faci si respecti legea (adica nu se intampla nimic) dar daca se intampla ceva automat tu esti vinovat ca nu ai lasat spatiu sau ai incomodat pe ceilalti.

Eu asa inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A respecta legea nu este echivalent cu a nu se intampla nimic. Poti incalca legea si sa nu se intample nimic, si invers...poti respecta legea si sa dai de belea.

Intrebarea se referea la o situatie particulara, adica la semafor. Acolo se formeaza o coloana de autovehicule si depasirea coloanei la semafor, din cate stiu eu, este interzisa.

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu multumesc de fiecare data cand cineva face un efort pt a-mi face loc.

poate daca am multumi cu totii si nu am tura dracii din ea ca sa se dea, ar fi o bila alba pt noi.

 

daca nu am loc, astept..totusi..

 

Total de acord. Ideea e sa fim si noi civilizati atat timp cat cerem civilizatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

situatie particulara, adica la semafor. Acolo se formeaza o coloana de autovehicule si depasirea coloanei la semafor, din cate stiu eu, este interzisa.

Coloane = siruri.

Daca ai loc printre masini, se cheama ca te constitui intr-un sir (din definitia depasirii a disparut notiunea de banda si s-a inlocuit cu sir).

Ideea e sa iti pastrezi sirul pe o distanta cit mai mare inainte de semafor printre sirurile de masini oprite, ca sa nu se interpreteze ca si depasire.

Nu e panica, multa lume face loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea se referea la o situatie particulara, adica la semafor. Acolo se formeaza o coloana de autovehicule si depasirea coloanei la semafor, din cate stiu eu, este interzisa.

mai baga o citire a codului rutier inainte sa dai tu verdicte pe forum

 

Art. 120

 

(1) Se interzice depasirea vehiculelor:

k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

 

daca mergi printre masini nu intri pe sensul opus

daca ai intrat pe sensul opus deja e alta situatie, ala nu mai e lane splitting

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri faceam "lane splitting" intre banda 2 si 3 pe bulevardul Lascar Catargiu, am inceput chiar din piata Victoriei (pana acolo era coada!) spre Piata Romana. Mergeam eu la pas, fara claxon, fara ambalat, daca e loc bine, daca nu, astept. Si iaca am ajuns in dreptul unui motopolitist, n-avea cum sa treaca asa cum faceam eu, era in paralel cu o masina, pe banda a doua, astepta sa se miste coloana. M-am oprit (desi aveam loc sa trec pe langa el si masina de pe banda 3), astfel incat sa ma observe si am asteptat o reactie din partea lui. Ce credeti voi ca s-a intamplat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mai baga o citire a codului rutier inainte sa dai tu verdicte pe forum

 

Art. 120

 

(1) Se interzice depasirea vehiculelor:

k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

 

daca mergi printre masini nu intri pe sensul opus

daca ai intrat pe sensul opus deja e alta situatie, ala nu mai e lane splitting

Serios!

Eu cred ca motociclistii sunt tolerati si implicit exceptati de catre politisti privind aceasta interdictie, de depasire a coloanei la semafor.

in majoritatea cazurilor se circula pe mai multe benzi pe sens, iar "depasirea" in sensul definitiei din Codul rutier dispare, asa cum dispare si notiunea de contrasens. ma refer la cazul strict al coloanei formate la semafor, coloane pe mai multe benzi dar in acelasi sens de circulatie.

Iata ce se intampla in cazul unui AUTOTURISM. Cred ca ar trebui clar specificat in lege cazul autoivehiculelor pe doua roti, adica MOTOCICLETELOR. Deci:

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri faceam "lane splitting" intre banda 2 si 3 pe bulevardul Lascar Catargiu, am inceput chiar din piata Victoriei (pana acolo era coada!) spre Piata Romana. Mergeam eu la pas, fara claxon, fara ambalat, daca e loc bine, daca nu, astept. Si iaca am ajuns in dreptul unui motopolitist, n-avea cum sa treaca asa cum faceam eu, era in paralel cu o masina, pe banda a doua, astepta sa se miste coloana. M-am oprit (desi aveam loc sa trec pe langa el si masina de pe banda 3), astfel incat sa ma observe si am asteptat o reactie din partea lui. Ce credeti voi ca s-a intamplat???

Ti-a facut semn sa de duci mai departe, desigur Asta doar daca era vreunul nou care inca nu s-a prins ca asteptai un gest de aprobare de la el, sau s-a speriat de fata ta si te-a tras pe dreapta, te-a smotocit bine si acum scrii mesaje printre barele celulei. Zic si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce se intampla in cazul unui AUTOTURISM.

 

Ăla cu Dacia cred că a fost oprit pentru că se încadrase aiurea și blocase benzile de dreapta, care aveau verde intermitent. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a facut semn sa de duci mai departe, desigur Asta doar daca era vreunul nou care inca nu s-a prins ca asteptai un gest de aprobare de la el, sau s-a speriat de fata ta si te-a tras pe dreapta, te-a smotocit bine si acum scrii mesaje printre barele celulei. Zic si eu...

Pai da, zici bine... Ca tare ti-e drag sa fii tratat cu bun simt si respect daca oferi aceleasi lucruri. Nu-i asa?! No, asa ca eu cred ca nu se pune neaparat problema de legal sau nelegal, se pune problema de "salut, se poate?" "multumesc" "hai ca te ajut" etc.

Evident ca i-am multumit omului, la fel ca tuturor celor care imi permit sa trec. De buna voie, nu pentru ca ambalez sau claxonez aiurea, lucruri care sunt considerate pe buna dreptate agresivitate in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăla cu Dacia cred că a fost oprit pentru că se încadrase aiurea și blocase benzile de dreapta, care aveau verde intermitent. ;)

Cred ca a influentat si foarte foarte putin faptul ca banda era usor continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambalez sau claxonez aiurea, lucruri care sunt considerate pe buna dreptate agresivitate in trafic.

Niciodata acceleratie sau claxon, e chestie de respect. Il primesti daca il acorzi, parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat spatiul imi permite ma strecor . Incet , fara claxoane , fara sa urle toba . In momentul in care se face verde la semafor imi ocup un loc pe banda si merg in coloana . Daca imi face loc , imi rapesc 2 sec din viata sa-i multumesc . Daca nu , astept .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

https://www.lefigaro.fr/actualite-france/l-interdiction-de-circuler-en-interfiles-crispe-les-motards-20210128?utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1611861538

 

 

Frantujii interzic vad mersul intre randuri si la ei am vazut o enormitate de scutere si motoare, la noi unde sunt infinit mai putine oare ce urmeaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Djenavar a spus:

https://www.lefigaro.fr/actualite-france/l-interdiction-de-circuler-en-interfiles-crispe-les-motards-20210128?utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1611861538

 

 

Frantujii interzic vad mersul intre randuri si la ei am vazut o enormitate de scutere si motoare, la noi unde sunt infinit mai putine oare ce urmeaza

Avand in vedere ca este un "experiment lansat in 2016" si ca asociata motociclistilor de acolo este foarte puternica, sunt convins ca vor reveni. Chiar si cifrele oficiale confirma ca motociclistii care au murit striviti intre masini nu au respectat regula de a rula cu maxim 50km/h. Oricum au cam lasat-o in coada de peste, si chiar si guvernul are tot interesul sa incite la reducerea ambuteiajelor, incurajand utilizarea scuterelor si motocicletelor.
La noi va fi in continuare nelegiferat. Insa primii care ar trebui sa dea exemplu sunt cei pe 2 roti.
Si eu circul printre randurile de masini, insa o fac cu o viteza mica, nu dau flash si nici nu claxonez, pe unde nu pot sa trec nu fortez, si constat ca din ce in ce mai multi soferi se grabesc sa faca loc.
Din pacate, sunt destui teribilisti care merg cu tobe "sparte", ambaleaza inutil si, mai ales, merg ca la raliu.
Dar fata de cum se circula in urma cu aproape un deceniu, lucrurile merg in directia buna. Fapt surprinzator pentru Rrrromânica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, pierrotlefou a spus:


Dar fata de cum se circula in urma cu aproape un deceniu, lucrurile merg in directia buna. Fapt surprinzator pentru Rrrromânica.

da, poate pentru ca multi rrromani sunt plecati afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, pierrotlefou said:

Pai noi avem de-a face cu cei ramasi :)

Din nefericire. Ca-n vorba aia, "România este o țară frumoasă, păcat că-i locuită."

 

16 hours ago, pierrotlefou said:

Insa primii care ar trebui sa dea exemplu sunt cei pe 2 roti.

Tot din nefericire, mai mult de jumătate din ei o fac doar în sens negativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...