Sari la conținut

Calitate drum Vatra Dornei - Borsec


goethaust
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

O intrebare pentru cei din zona: Traseul din Vatra Dornei pana in Borsc via Panaci/Bilbor e ok dpdv calitate asfalt? A se lua in calcul ca doresc sa-l parcurg calare pe un cruiser.

In alta ordine de idei, ce alte trasee din zona trebuie sa ocolesc? Sau care sunt de luat in calcul? Ma refer la Harghita, Suceava, Bistrita-Nasaud, Neamt

 

Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt de zona din vatra. E un drum din dale beton, umblat de camioane-utilaje ce scot lemn. Atentie, la un moment dat-se si vede cred pe street view, se termina betonul, ramane ceva pavaj, piatra, cam rupt. Pe la bilbor-paltinis parca.nici pe partea cu crucea brosteni nu e roza treaba, dar de la poiana teiului merge ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai ce sa cauti acolo cu cruiser. Si nu e asfalt tot drumul, dupa Panaci pana pe la Bilbor este pietruit o bucata si dupaia e drum forestier. Eu am trecut pasul asta anul trecut, mai treceau masini mici(baga aia Dacia peste tot de nevoie), dar acum in primavara cred ca trec doar 4x4 ca se formeaza mult noroi. E o eroare pe google maps, cand faci traseul Bucuresti -Vatra Dornei, te trimite pe traseul pe care il zici tu, multi sunt pacaliti asa. Mergi pe Bucuresti-Bacau-Falticeni-Pasul Mestecanis-Vatra dornei.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar nu-i de facut cu cruiser-ul...mai ales in perioada asta...poate vara cand esti sigur ca-i uscat...

Singura problema este bucata de drum dintre Paltinis si Bilbor... la un moment dat o urcare destul de abrupta si daca este ceva noroi poate fi cu probleme...

Mai bine nu...nu cu cruiser-ul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri!

 

Acum vad ca nu am expus toate datele. M-am mutat in Piatra Neamt pentru un an cel putin, asa ca am adus si motorul. Plecarile vor fi, asadar, din Piatra Neamt.

De asta am si intrebat de eventuale trasee din zona de nord.

 

Curiozitatea legata de traseul asta (despre care am inteles acum ca nu e practicabil pentru mine) este generata de starea proasta a traseului Piatra Neamt - Vatra Dornei, pe valea Bistritei.

 

Daca mi-ati da niste variante, fara ca Vatra Dornei sa fie destinatia neaparat, as fi recunoscator!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai rationala decizie e sa iti mai cumperi un motor de enduro-touring sau chiar de enduro. Sau sa il vinzi pe asta de acum. Avand in vedere ca esti fix in munti, o sa poti sa faci o gramada de forestiere. Mai ales ca si calitatea drumului prin zona ta nu e asa buna. Prima data mi-am stricat si eu nervii pe Valea Bistritei cu zx-6r, dar dupa ce am trecut pe 990 ADV, poti sa mergi lejer cu 120 la ora si zici ca plutesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti incerca chiril - crucea - brosteni - poiana teiului. nu e nimic offroad sau forestier, dar sunt aceleasi dale de beton care-ti toaca marunt creierii.

mie-mi place drumul asta, eventual cu urcare spre ostra, stulpicani si ajungi in frasin, peisajul e foarte frumos, dar motorul tau nu e prea potrivit.

nu stiu cum se simte pe motorul tau, eventual poti sa incerci. eu cu enduro touring nu am probleme...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua poze cu portiunea de linga Glodu

nu vad sensu sa mergi pe drumul ala, atata timp cat este chiril - crucea - brosteni - poiana teiului care-i practicabil, cu viteza mai mica, e drept. decat daca chiar vrei offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Suceava insa datorita jobului pe care il am calatoresc f. mult si stiu f. bine zonele acestea.

 

Cel mai bun si simplu drum de unde esti tu este piatra neamt - targu neamt - falticeni (cum intri in falticeni faci stanga pe langa OMV si apoi catre Malini) - Gura Humorului - Campulung - V Dornei.

 

Mai ai varianta Piatra neamt - bacau - falticeni - gura Humorului - campulung Vatra dornei

 

sau ceva mai lung si interesant.

 

Piatra neamt - Tg Neamt - Falticeni - Suceava - Radauti - palma - Moldovita - campulung Vatra dornei (insa zona de la palma nu e chiar roz, insa merita)

 

Succes.

 

Era sa uit varianta ca odata ce ai ajuns in Campulung, poti face stanga din Pojorata spre cabana rarau, iar apoi la dreapta spre noua trecere, iesi la Crucea, Valea Bistritei, Vatra Dornei

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor: gasisem traseul pe maps si am sperat ca e vreun judetean ok. Acum m-am convins si nu voi merge pe acolo decat cu un enduro.

 

@Fiziflash: voi lua in considerare traseele recomandate de tine.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

 

Drumuri bune cu asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu filmat tot traseul Panaci-Glodu-Bilbor de anul trecut, doar ca nu e editat ca sa il urc pe youtube. Are o singura parte dificila de vreo 100 de m unde e abrupt si drumul are vreo 3-4 metri pe langa o "prapastie" printr-un sant sapat de masini. Daca mergi dinspre Bilbor spre Glodu, e mult mai ok deoarecere urcare din Bilbor e mult mai lata, chiar daca e mai noroioasa. In schimb pe parte cu Glodu, e ingust rau drumul, mult mai inclinat, nu ai mult loc de ocolit santurile.

 

Daca fac astia drumul asta intre Panaci-Bilbor, poti sa ajungi din V. Dornei in Bucuresti cu vreo 120 km mai putin(parca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie zona bine sau l-a dus googlemaps-ul pe drumul asta cand si-a configurat traseul Bucuresti-Vatra Dornei stie de ce chiar e necesar drumul asta. Eu am o casa de vacanta pe la intrarea in Parcul National Calimani. De acasa din Bucuresti pana acolo am 551km(pe Bucuresti-Bacau-Falticieni-Pasul Mestecanis-Vatra Dornei-Calimani). Daca fac astia drumul si o iau pe Bucuresti-Brasov-Gheorghieni-Toplita-Bilbor-Glodu-Calimani--> am doar 420 km. Adica o diferenta de 131 km(enorm), adica dus intors 260 km(aproape 25% mai scurt). Lipseste in momentul de fata un drum care sa lege sudul de nordul tarii direct(cate alte drumuri nu lipsesc). Si asta pentru 10 km(Glodu-Bilbor) de drum care nu s-a mai terminat ca a venit criza, incearca astia sa il faca de vreo 15-20 de ani(au facut o mare parte din el). Problema sunt cei 4.1 km pe urcare de la Glodu pe varful Vamanu care e ingust si trebuie largit. De la Vamanu la Bilbor e foarte usor de facut drumul ca e deja lat, serpentinele sunt deja facute. Asa ca pentru 4 km tot se freaca politicienii. Asa se usureaza accesul sudului catre Vatra Dornei care a ajuns cam jos, din punct de vedere a turismului si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam la raspunsul asta ca te-am citit. Ce cauti in Bucuresti daca tot iubesti atat natura? Stai tu linistit ca oamenii aia toti cresc animale si sunt muncitori, sunt foarte putini care nu au animale in ograda, nu stiu despre ce zona vorbesti tu. Ca sunt si betivi, peste tot sunt stai tu linistit. Forestierele din Calimani din care se exploateaza lemnul sunt foarte bine intretinute, mergi mai bine ca pe drumul principal. Calimaniul e de 100 ori mai curat ca Bucegiul, problema ramane totusi mina de sulf. Si daca tot te freaca plasma mea, afla ca nu exista, acolo tin doar strictul necesar ca o evadare din Bucuresti. Nici TV n-am :crack: . Ti-ai gresit omul de atacat aferent frustrarilor tale,man.Si nici porci mistreti pe protap, am avut doar la cap cand am dormit cu cortul pe un forestier din Glodu. Si mancarea e foarte buna acolo, niste cas ,niste urda, niste lapte, niste legule cultivate pe acolo, preparate si mancate de mine. Cu mancarea asta de te tine in vila pe tine, eu am facut toate traseele din Calimani de zeci de ori cu cortul sau fara. Si nu-mi trebuie mie drum de 100 la ora pana la casa, ca nu ti-am cerut autostrada, eu oricum pe forestierul ala o iau. Drumul ala chiar e o necesitate si poti sa-i intrebi pe toti localnicii aia betivi si cu masinile in curte. Eu am vazut doar masini care se mulgeau si mugeau, dar poate vad eu gresit. Si nici nu fumez sau beau alcool ca sa fie asta o cauza, poate aerului ala de munte.

 

Asa asa, sa pice meteoritul peste noi. Te ai radicalizat, esti din ISIS sau ce, daca nu,ai potential? :peace: Glumesc si eu. Ai grija cand mai apari prin Calimani cu motorul ca o sa calci plantutele si floricelele. Daca tot esti asa entuziasmat sa mirosi florile de pe munte(si eu, de ce sa mint), vezi ca aproape ca au inflorit Bujorii de munte din Calimani(prin mai , iunie). Sa te duci frumos cu piciorul pe traseu sa ii vezi, ca eu am fost de zeci de ori deja sa ii miros/privesc.

 

V-a vorbit baiatul destept, ce anul trecut a staaat multe nopti in cort de destept ce e. Si oricum mi se potriveste, ca am fost asa destept ca am iesit si sef de promotie. :10:

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem pe aceeasi lungime de unda pe unele chestii, asta m-a deranjat ca m-ai catalogat gresit. Eu vorbeam de Gura Haitei, Neagra, Panaci,Glodu. Aici cred ca poti sa numeri pensiunile pe degetele de la o mana. Eu n-am pensiune si nici nu am de gand sa imi fac. Aia ramane doar de evadare, fara telefoane, televizoare si ce mai ziceai tu.

 

Eu cred ca tu esti din zona asta, prea ai asa multe amanunte despre ce beau oamenii, ce cresc in gospodarie, ce fac cu jeep urile......daca nu stai in zona asta eu iti recomand sa stai 1 -2 saptamani sa vezi ca te inseli. Problema e ca vorbesti urat si de Bucuresti si de zona Vatra Dornei si cel putin in Bucuresti stai---> emigreaza ca aproape toti aia din afara vorbesc asa urat Romania si te-ai integra repede. Dupa mine oamenii din zona aia nu isi arunca gunoiul pe teren, majoritatea il baga in soba(un lucru rau). Si nu arunca mai ales ca au animale si vacile mai mananca ce gasesc pe teren.

 

 

Si nu am inventat eu drumul ala, drumul ala exista de sute de ani peste Vamanu.

"Anecdotic poartă denumirea de Drumul Rușilor, deoarece pe aici s-a produs intrarea trupelor sovietice în Depresiunea Bilbor în WW II."

 

Hai cu optimismul ca nu rezolvam nimic cu pesimismul si nici cu meteoritii. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu un cruiser se poate merge foarte bine, foarte bine stiut de altfel, pe varianta (Bistrita-) Vatra Dornei-Mestecanis-Campulung-Gura Humorului, bine de la Pojorata/Campulung pe la Sadova la Moldovita si apoi la Sucevita (nici nu merita pe aici sa mergi tare la cat este de frumos) apoi Marginea si Putna (din traseul meu clasic) , bine si de la Vatra Moldovitei inspre Gura Humorului pe la Frumosu, mai ingust drumul, dar bun

de Gura Humorului inspre nord la Marginea este bun, este foarte faina panorama inspre est

Piatra Neamt-Tg. Neamt - G. Humorului/Suceava este bun, drum normal

 

din Neamt (am fost anul trecut cu o masina f. joasa), dinspre Tg. Neamt mai exact, este foarte bun si foarte pitoresc drumul pana la Poiana Largului, apoi nu foarte bun dar nici rau (scutura, gen Vidraru acum cativa ani, de la plombari) pe la Brosteni si Crucea (vreo 50 km ? compenseaza M-tii Bistritei + Bistrita), iar de la Chiril pe TransRarau pana la Pojorata este de vis, la fel, de mers incet pt.a admira peisajul

in august anul trecut chiar m-au depasit cativa motoristi cu cruisere (Victory, H-D si nu mai retin exact ce) pe Valea Bistritei (mergeam cu 50-70 ...), ei mergeau cu vreo 80 cred, deci se poate merge linistit ... dar nu f. tare

 

peste tot peisajul si zona ori te lasa cu gura cascata ori faci intruna "WOW" la cat este de frumos, indiferent daca faci drumurile astea a 10-a oara , eu cred ca am trecut de 15-20 si nu m-am saturat inca

 

cazare cu cortul recomand la camping-ul din Fundu Moldovei (niste olandezi, mai circumspecti pana se obisnuiesc cu tine :), nu stiu ce le-au facut unii romanasi, la inceput vorbeau cam in 2 peri de am zis ca infing steagul langa cort si pun securea langa ... , dar daca-i rost de ceva vin si banuiesc palinca/rachiu e si mai bine, ne-am imprietenit ), conditiile sunt excelente, un fel de 4 stele dar cu cortul, ca all inclusive si mancare ieftina da' multa, nu multumesc - de stat numa' pe buda apoi, in Bulgaria poate, but no thanks !)

 

in jos spre Harghita nu ma (mai) intereseaza , le-o las alora, nu-mi ajunge viata asta sa ma satur de Neamt, Bucovina, Maramures (sa faca toate drumurile !), Rodna-Nasaud-Bistrita, Lapus, Chioar, Silvania si Apusenii de nord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa pun eu filmul cu Bilbor-Glodu aici cand il termin de editat/urcat pe youtube.

Astept si eu filmul. Am facut traseul vara trecuta si coborarea aia spre Glodu a fost destul de dificila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati orice informatie cu oarece rezerve. Conditiile difera mult de la an la an sau chiar intre perioade de citeva luni. Drumurile alea servesc si exploatarile forestiere din zona. Daca ati vazut un film sau poze in care drumul arata ca-n palma, nu mizati ca o sa-l gasiti tot asa. Noi am trecut pe acolo in noiembrie 2015 (Bilbor-Glodu) si drumul a fost chiar OK. ( N-am filmarea ca mi s-a rupt alimentarea la camera in cazaturile pe gheata din Calimani :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain, in starea asta (ca in film) era drumul si in noiembrie, cu ceva noroi ici-colea, in special pe coborirea spre Glodu. Pentru dual-sport eu il consider drum bunicel, dar fiecare cu propriul sistem de "notare". Tocmai ce mi-a facut cu ochiul un alt traseu din zona, Borca-Glodu, harta: http://www.mopedmap.net/en/route/3462259-borca-glodu-connection/ . Semne de intrebare intre km 16-19 si 31-35, adica pe cele doua virfuri. Ati fost in zona? Repede, ca pun steagu'! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bun drumul, singurul pericol real e sa iti scapi motorul in rapa pe urcarea de la Glodu, nu stiu cum o mai scoti. :crack: Si mult noroi primavara/toamna si cand a fost vreme ploioasa.

 

Borca-Glodu- am intrebat eu prin zona cum e anul trecut in septembrie. Mi-au zis ca e cam la fel ca asta din film, doar ca mult noroi. Acum nu stiu sigur ca n-am fost. Vezi ca merge sa o iei prin Paltinis-Darmoxa-Borca. Pana in Darmoxa e super ok ca am fost. Si cand ajungi in varf la Paltinis , unde e si o manastire, poti sa faci stanga pe un forestier care urca pana pe alt varf. E practicabil, doar cam dificil(panta mare). Ajunge pe la Manastirea Piatra Taieturi si poti sa il combini sa cobori iar parca in Panaci. Asta e mai greu.

 

Dupa experienta mea, pe varf e bun drumul in general, problemele sunt pe urcare la forestiere.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha... Prin Dirmoxa am fost de mai multe ori, acum drumul e bun (inainte sa refaca tronsonul Paltinis - Dirmoxa, albia riului si drumul ocupau acelasi spatiu, 2in1). Ce nu-mi place e zona mai dinspre Neagra-Brosteni, cu milioanele de gauri si gaurele (devine obositor sa le tot ocolesti). Ruta cu manastirea mi s-a parut cam abrupta, n-am avut curaj s-o fac... De fiecare data am ajuns tirziu in zona aia si nu m-am mai aventurat.

 

Virfurile de pe traseul cu harta Borca-Glodu nu prea au drum, aia e problema. Se vad niste poteci pe acolo, dar naiba stie cum se prezinta la fata locului. Parca m-as baga... intr-o perioada mai secetoasa. Ne intilnim undeva, cindva, sa incercam (stiu ca nu esti din zona, dar... daca vii)? Poate mai gasim si alte locuri de `treierat' pe acolo.

 

PS: Cam ce greutate are 990ADV, de curiozitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...