Jump to content

Sfat achizitie chopper

Alexandru Bazavan
 Share

Recommended Posts

Salut si bine v-am gasit! Ma numesc Alexandru Bazavan, am 17 ani si sunt din Ploiesti. De mic mi-am dorit sa am o motocicleta atunci cand voi creste si usor usor se aproprie acest moment :)

La sfarsitul verii ma pot apuca de scoala, pentru A2. Problema mea este ca am 1.92 si 100 de kg. Am tot citit in ultima perioada sfaturi in achizitia unui chopper, dar nu am gasit nimic care sa se potriveasca pentru inaltimea si greutatea mea, cu o capacitate mai mica de 400 cmc. Asadar, ce imi recomandati?

Salut si bine v-am gasit! Ma numesc Alexandru Bazavan, am 17 ani si sunt din Ploiesti. De mic mi-am dorit sa am o motocicleta atunci cand voi creste si usor usor se aproprie acest moment :)

La sfarsitul verii ma pot apuca de scoala, pentru A2. Problema mea este ca am 1.92 si 100 de kg. Am tot citit in ultima perioada sfaturi in achizitia unui chopper, dar nu am gasit nimic care sa se potriveasca pentru inaltimea si greutatea mea, cu o capacitate mai mica de 400 cmc. Asadar, ce imi recomandati?

La A2 capacitatea maxima este 590cmc,am inteles ca s-a scos asta si a ramas doar puterea in kw parca 35kw maxim si raportul dintre greutate si putere sa nu depaseasca 0.2kw

Vrei neaparat chopper?

Guest radu88

salutare

poti sa cumperi orice motor care are 35 de Kw putere maxima .De exemplu poti cauta Yamaha dragstar de 650 cm 3 , Harley sportster 883 , nu stiu daca sunt si Honda shadow limitate la 35 stiu ca si yamaha virago 535 erau limitate dar am avut eu una vreo 4-5 luni si tot la fel de subtirel ca tine sunt si nu prea imi era ok pe ea .

Edited by radu88

Da, vreau neaparat chopper. Nu ma atrage niciun alt tip de motocicleta. Nu stiam ca s-a scos limita de 400 cmc. Multumesc!

Vad ca esti hotarat! 1,92 m cu 100 Kg merge foarte bine pe Honda Shadow VT750.

Iti spun asta din experienta intrucat am aceleasi cote de gabarit (2 cm mai scund).

Imi dai un mesaj si cand te apuci de scoala fac un drum pina la Ploiesti sa te sui pe ea sa vezi cum te prinde :).

Dragstar 650 se incadreaza la A2. Si shadow 750 la fel. Starul e ceva mai spatios in timp ce vt-ul un pic mai puternic. La 1.92 n-ai ce cauta pe Virago. ;)

atatea certuri idioate in ultima vreme cu rideri mari. am amic la 2 metri si 115 kg care se plimba pe lifan 125cmc ca are A1 si voi va plangeti de categorii? pe bune?

te limitezi la chopper din cauza ca tu crezi ca e singura solutie la gabaritul tau sau pur si simplu ai pasiunea asta? si fii sincer. ca mai ai si aprilia pegaso ca posibilitate la A2, yamaha mt-03, si alte categorii. sau esti fixat pe chopper ca ai pasiunea lor?

Mai ai si optiunea, in cazul in care te simti prea ingramadit cu picioarele, sa iti pui comenzi avansate, sau sa cauti vreo mobra cu astfel de comenzi deja instalate

Nu ma plang de categorii, sunt doar in cautarea unei motociclete care sa mi se potriveasca si sa se si incadreze in limitele impuse de A2. Ma limitez la chopper pentru ca asta imi place, asta este motorul care mi s-ar potrivi cel mai bine. Nu ma vad pe alt tip de motor. Deocamdata sunt in faza de cercetare. O alta problema a mea este momentul in care sa ma apuc de scoala si sa dau examenul. Implinesc 18 la inceputul lunii decembrie, deci teoretic as putea sa fac scoala incepand cu luna septembrie, cand timpul e destul de bun, dar mai mult ca sigur nu am cum sa dau examenul in decembrie. Cred ca singura varianta e sa astept pana in primavara anului viitor.

punctul meu de vedere? mergi la o intrunire gen SMAEB si rogi X,Y,Z oameni sa te lase sa incaleci capre sa vezi si alte pozitii, alte optiuni, sa iti largesti spectrul de cautari. sigur cred ca 90% or sa te lase sa le incaleci. daca ai vreme buna, poti da si in decembrie examenul. fratele meu are permisul de A luat pe 22 sau 20 decembrie 2013...

teoretic as putea sa fac scoala incepand cu luna septembrie, cand timpul e destul de bun, dar mai mult ca sigur nu am cum sa dau examenul in decembrie. Cred ca singura varianta e sa astept pana in primavara anului viitor.

Nici macar teoretic.

Scoala te poate inscrie (sa iti inceapa dosarul de scolarizare) cu cel mult 30 de zile inainte de implinirea virstei legale.

La data examenului trebuie sa ai 18 ani impliniti.