Jump to content
Sign in to follow this  
CostiX

Suzuki GS500F (2006) Pareri despre aceasta motocicleta ... doresc sa a

Recommended Posts

M-am decis sa cumpar o motocicleta de incepator... am zis sa nu sar prea sus din prima... Ma gandesc sa cumpar o Suzuki gs500f din 2006... Pareri despre aceasta moto ? Multumesc

post-71137-0-97176800-1460400792_thumb.jpg

Depinde foarte mult ce te intereseaza, o folosesti prin oras? Vrei sa mergi si pe drumuri mai dure ? Conteaza mult.

Ai ales modelul F pentru ca iti place cum arata sau pentru carene ?

Eu am mers pe un GS500 de exemplu si iti pot spune ca nu am fost impresionat, bine-inteles ca entry level o sa iti placa daca il iei pentru ca e primul motor, sentimente la mijloc. Modelul "dotat" cu carene e destul de nefericit zic eu pentru un entry level la categoria asta, o sa harjai carenele alea in absenta unui crash bar solid.

Mai bine nu, la anul si categoria ei e cea cu tehnologia cea mai veche, motorul ala e facut de prin 88 parca si l-au dus pana prin 2006. Ca sa scoata normele de poluare i-au saracit amestecul, chestie care strica supapele in timp, am avut un 2003 si mi-a cam dat batai de cap pe tema asta. Ia un CB500, CBF500, ER6 ... ai de unde alege si altceva mai de doamne ajuta.

Edited by ThunderByte

Deci, mai nou, motocicletele de incepator nu mai sunt potrivite incepatorilor. Aham. Treaba cu amestecul saracit se rezolva cu 50 de lei, schimbi jiglerele si aia e. E un motor blindat, aproape moca de intretinut

Un cb, cbf, er nu-i de incepator?

Edited by ThunderByte

Daca ar fi sa aleg din nou, mi-as lua cum a zis colegul Thunder un CB500 sau ER5, i-as pune un crashbar serios, si as merge pe el non-stop pana cand l-as dezmembra de atata folosinta :)))) ideea e sa inveti sa mergi serios la stadiul asta.

Sunt, dar nu vad de ce gs-ul nu e si el. Ca e aircooled si ii dai numai benzina si ulei?

Asta e un fel de "Ce am eu e mai bun, ca am eu". Hai sa fim realisti, e un motor care are la baza gsx-ul de 400 aparut prin 86. Suntem totusi in 2016

Eu am inceput pe un GPz de 550 din 86, tot racit pe aer, aer si ulei. Mergea, nimic de zis, dar era clar depasit ... de ce ai da bani de 2006 pe ceva care defapt are tehnologie din 80?

Edited by ThunderByte

Nu ala era subiectul. Da, e tehnologie depasita, dar e ieftina, iarta greselile incepatorului, piese pe toate gardurile, etc.

Dupa argumentele tale jumate din parcul moto romanesc e bun de aruncat.

Era vorba in cazul de fata de modelul 2006, nu de GS500 in general

La fel de bine poate sa isi ia unul din 90, si chiar ar fi mai ok. Nu da bani de 2006, oricum o sa il scape, macar nu o sa ii para rau, de ambele se va plictisi la fel de repede.

Cine ti-a zis ca CB-ul sau Er-ul nu-s ieftine de intretinut si nu iarta?

Cat despre parcul moto din romania, aici nu vorbim despre asa ceva, totusi, fiecare e liber sa isi ia ce vrea. Aici cineva a cerut o parere despre un model anume, un an anume.

Edited by ThunderByte

colegu, cauta mai bine un cb500 sau un er5, au castigat votul publicului

gs500 e o motoreta super faina.

Mie imi place sa merg cu asa veva, mai ales varianta fara carene dar cu semighidoane. e foarte, foarte manevrabila, are putere destula, are si fun factor, iarta greseli la greu, consuma putin.

Celelalte modele mentionate aici deja se simt mai grele, sunt mai scumpe, etc.

Iti sugerez si un GPZ 500s la la 1500 euroi gasesti unul in mintile lui. E bun pt inceput pana iti faci mana. Bafta

gs 500 e foarte tare, dar recomand si eu un model mai vechi. altfel, altfel pierzi mult la revanzare. repet, motoreta e foarte ok. cele vechi, daca sunt intretinute, merg mult si bine fara nici o problema.

Depinde foarte mult ce te intereseaza, o folosesti prin oras? Vrei sa mergi si pe drumuri mai dure ? Conteaza mult.

Ai ales modelul F pentru ca iti place cum arata sau pentru carene ?

Eu am mers pe un GS500 de exemplu si iti pot spune ca nu am fost impresionat, bine-inteles ca entry level o sa iti placa daca il iei pentru ca e primul motor, sentimente la mijloc. Modelul "dotat" cu carene e destul de nefericit zic eu pentru un entry level la categoria asta, o sa harjai carenele alea in absenta unui crash bar solid.

As vrea sa o folosesc si prin oras si prin afara lui ... Fara drumuri dure ...Ma gandeam ca pentru prima motocicleta sa o iau pe asta sa imi dau si eu drumul la mana cum se spune :) Cat despre cazut... Este inevitabil...

» Post actualizat in 12 Apr 2016 15:43

Deci, mai nou, motocicletele de incepator nu mai sunt potrivite incepatorilor. Aham. Treaba cu amestecul saracit se rezolva cu 50 de lei, schimbi jiglerele si aia e. E un motor blindat, aproape moca de intretinut

Nu stiu ce sa spun... este aproape noua motocicleta aceasta... ce probleme sa aiba daca nu a mers mai deloc ? ....

» Post actualizat in 12 Apr 2016 15:44

Mai bine nu, la anul si categoria ei e cea cu tehnologia cea mai veche, motorul ala e facut de prin 88 parca si l-au dus pana prin 2006. Ca sa scoata normele de poluare i-au saracit amestecul, chestie care strica supapele in timp, am avut un 2003 si mi-a cam dat batai de cap pe tema asta. Ia un CB500, CBF500, ER6 ... ai de unde alege si altceva mai de doamne ajuta.

Imi si place cum arata .. este si aproape noua ... cam ce probleme ar putea avea ?

» Post actualizat in 12 Apr 2016 15:49

gs500 e o motoreta super faina.

Mie imi place sa merg cu asa veva, mai ales varianta fara carene dar cu semighidoane. e foarte, foarte manevrabila, are putere destula, are si fun factor, iarta greseli la greu, consuma putin.

Celelalte modele mentionate aici deja se simt mai grele, sunt mai scumpe, etc.

in prima faza si la asta m-am gandit.. consum mic.. ma plimb mult :) Invat mai multe ....

» Post actualizat in 12 Apr 2016 15:51

Era vorba in cazul de fata de modelul 2006, nu de GS500 in general

La fel de bine poate sa isi ia unul din 90, si chiar ar fi mai ok. Nu da bani de 2006, oricum o sa il scape, macar nu o sa ii para rau, de ambele se va plictisi la fel de repede.

Cine ti-a zis ca CB-ul sau Er-ul nu-s ieftine de intretinut si nu iarta?

Cat despre parcul moto din romania, aici nu vorbim despre asa ceva, totusi, fiecare e liber sa isi ia ce vrea. Aici cineva a cerut o parere despre un model anume, un an anume.

Am zis sa fie bine ... adica puteam sa vin cu o tampenie de genul R6... desi am mai intrebat de Hornet pe aici ... Dar dupa cateva discutii cu cativa prieteni ... toti spuneau sa imi iau ceva injectie... gs500f asta am inteles ca este tot carburatie.. dar imi place mai mult decat Hornet...

» Post actualizat in 12 Apr 2016 15:55

Nu ala era subiectul. Da, e tehnologie depasita, dar e ieftina, iarta greselile incepatorului, piese pe toate gardurile, etc.

Dupa argumentele tale jumate din parcul moto romanesc e bun de aruncat.

Nu vreau prea multa tehnologie. Daca e prea sofisticata motocicleta/masina (de exemplu) cu atat iti va face viata mai grea :)

intre hornet si gs 500 e diferenta ca intre logan si bmw. ia-ti un gs 500 mai vechi, naked, ca sa nu ai ce sa-si pargi. cel putin la fel de bun este un cb 500. si la fel de bun, dar cu as[ect mai modern este cbf 500. daca stai mai binisor cu banii ia-l pe ultimul.

intre hornet si gs 500 e diferenta ca intre logan si bmw. ia-ti un gs 500 mai vechi, naked, ca sa nu ai ce sa-si pargi. cel putin la fel de bun este un cb 500. si la fel de bun, dar cu as[ect mai modern este cbf 500. daca stai mai binisor cu banii ia-l pe ultimul

As vrea sa iau aceasta motocicleta nu pentru ca este carenata... imi place ... e ok .. cat despre cazut... se va intampla odata si odata... sunt constient de asta

Edited by CostiX

ia motoreta, mai ales ca iti place, une crash bar pe ea - e un soi de auxiliar la "doamne ajuta", mergi cu ea la drum.

In regim urban e mult mai agila decat crezi. Pe de alta parte e confortabila si la drum lung, faci sute de km pe zi fara necazuri

M am dat cu mobra in cauza suficient cat sa mi fac o idee, este comfortabila,usor de intretinut,arata bine, iertatoare, dar si cu o oarecare rezerva de putere,nu vei avea probleme in depasiri. Merita banii? Da, cu siguranta, avand in vedere anul fabricatiei si design ul.

Eu am inceput cu gs500f, 2005. Nu e un motor pe care sa il tii cativa ani, o sa simti ca vrei mai mult dupa un sezon. Din cauza asta, daca motorul e in toate mintile, si iti permiti sa pierzi niste bani (prin cumparara/vanzare peste ceva vreme) , eu zic ca e bun de luat. Depinde desigur si de pret.

Problemele de fiabilitate/ tehnica depasita pt 2006 nu le cunosc, le cred, dar depinde mult de starea ei actuala, intretinere..

Eu zic ca iti stabilesti o suma de bani, apoi cauti pe piata ceva bun pentru incepatori. Daca ti-a picat cu tronc asta si e bun dpdv tehnic, de ce nu?

Ar fi bune niste crashpaduri. Preventiv. Eu nu am cazut cu a mea, si am mers 10-15 mii cu ea in primul sezon (apoi am dat-o pe ceva cu frane mai bune, acceleratie mai buna...).

Spor.

Edited by _danu

ia motoreta, mai ales ca iti place, une crash bar pe ea - e un soi de auxiliar la "doamne ajuta", mergi cu ea la drum.

In regim urban e mult mai agila decat crezi. Pe de alta parte e confortabila si la drum lung, faci sute de km pe zi fara necazuri

la crash bar nu m-am gandit.. am dat un search pe google... mi se pare urat... chiar daca ajuta mult... iar la ea ca moto m-am gandit pt ca are un consum relativ mic... asta vrea in prima faza plimbari cat mai multe... din care rezulta si experienta si mai multa :)

» Post actualizat in 14 Apr 2016 14:03

M am dat cu mobra in cauza suficient cat sa mi fac o idee, este comfortabila,usor de intretinut,arata bine, iertatoare, dar si cu o oarecare rezerva de putere,nu vei avea probleme in depasiri. Merita banii? Da, cu siguranta, avand in vedere anul fabricatiei si design ul.

mi unul imi place .. cat despre tehnologia invechita... e mai putin importanta tehnologia decat faptul ca vreau sa ma plimb cu o motocicleta.

» Post actualizat in 14 Apr 2016 14:06

Eu am inceput cu gs500f, 2005. Nu e un motor pe care sa il tii cativa ani, o sa simti ca vrei mai mult dupa un sezon. Din cauza asta, daca motorul e in toate mintile, si iti permiti sa pierzi niste bani (prin cumparara/vanzare peste ceva vreme) , eu zic ca e bun de luat. Depinde desigur si de pret.

Problemele de fiabilitate/ tehnica depasita pt 2006 nu le cunosc, le cred, dar depinde mult de starea ei actuala, intretinere..

Eu zic ca iti stabilesti o suma de bani, apoi cauti pe piata ceva bun pentru incepatori. Daca ti-a picat cu tronc asta si e bun dpdv tehnic, de ce nu?

Ar fi bune niste crashpaduri. Preventiv. Eu nu am cazut cu a mea, si am mers 10-15 mii cu ea in primul sezon (apoi am dat-o pe ceva cu frane mai bune, acceleratie mai buna...).

Spor.

Suma de bani este stabilita... Moto am gasit-o ... la crashpaduri am vrut sa ajung (crash bar mi se par urate)... unde se pot gasi ? ms de sfat

pune fier gros ca e mai sanatos. Esti incepator, mobra va ajunge jos.

Te obisnuiesti cu aspectul si iti garantez ca e mai fain decat ceva capace sparte

ms frumos

» Post actualizat in 15 Apr 2016 15:32

pune fier gros ca e mai sanatos. Esti incepator, mobra va ajunge jos.

Te obisnuiesti cu aspectul si iti garantez ca e mai fain decat ceva capace sparte

sunt constient de faptul ca voi cadea . :) dar nu as vrea fiarele alea.. mi se par batranesti