Sari la conținut

Locul de intalnire al motociclistilor din Capitala. Motivul pentru car


Postări Recomandate

educatia NU se face cu bataie / pedepse.

daca educatia se face asa ajungem exact unde suntem.

 

educatie se face prin exemplu, printr-un mediu inconjurator curat fizic si moral, se face cu un sistem de educatie formativ nu informativ stil elefant, etc.

o situatie economica a majoritatii mai buna, saracia si foamea,lipsurile si grijile duc la propasirea materiala a religiilor, la state totalitare la o societate defecta...

razboaiele lumii, politiile lumii, securitatile, inchisorile nu au rezolvat nimic, doar au perpetuat sistemul actual.

 

cum era daca undeva pe langa oras la margine exista un drag strip, o pista ceva?

mai mergea lumea la Victoriei?

Jerry..nu vorbi de o lume idilica.

Romanul daca nu trebuie sa scoata bani din buzunar, nu se invata minte.

Daca tot vorbesti de saracie..pai bre..saracii au mult mai mult bun simt si mai mult respect fata de semenii lui, decat unul plin de bani care are valUare... :glare:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

educatia NU se face cu bataie / pedepse.

daca educatia se face asa ajungem exact unde suntem.

 

educatie se face prin exemplu, printr-un mediu inconjurator curat fizic si moral, se face cu un sistem de educatie formativ nu informativ stil elefant, etc.

o situatie economica a majoritatii mai buna, saracia si foamea,lipsurile si grijile duc la propasirea materiala a religiilor, la state totalitare la o societate defecta...

razboaiele lumii, politiile lumii, securitatile, inchisorile nu au rezolvat nimic, doar au perpetuat sistemul actual.

 

cum era daca undeva pe langa oras la margine exista un drag strip, o pista ceva?

mai mergea lumea la Victoriei?

 

aberezi 'man' :)

 

Ba educatia se face prin aplicarea de corectii legale. Asta cu puterea exemplului mergea prin 1900 toamna cand inca puteai starpi raul prin puterea exemplului...

 

De ce crezi ca majoritatea romanilor in afara au cu totul alt comportament in trafic? De ce in tara se comporta ca niste ratati? pt ca amenzile is mici (comparativ cu afara), mai merge o spaga, mai fuge de militie, ii mai scuipa in cascheta, etc...

 

Acu o ora eram prin oras si la semafor, doi boi intr-un S class alb (model mai vechi, W220), ala din dreapta arunca tigara pe geam: ii atrag atentia ca nu-i frumos, si rade (cumva semi-ironic), si il intreb daca S ul ala chiar nu are o scrumiera... Intre timp s-a facut verde si n-am mai apucat sa schimbam replici.....dar ca idee...

 

Si ca sa-ti raspund la intrebarea cu drag strip ul, crede-ma, ar scadea cu 10 15 % nr celor de la Victoriei cred. Ei o ard acolo tocmai pt opulenta, pt a fi vazut, pt ei e un statement toata treaba aia. Cine dracu ii vede pe un drag strip la marginea orasului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,maaare opulenta, cand cei mai breji au niste motorete de 15.000 de euro, mare majoritate cu niste sh-uri de o medie de 5-6000 de euro, iar cum stau baietii acolo la opulenta trec asa niste 'baieti destepti din vanzari anterioare' cu niste Ferrari, Lamborghini, Maserati, care ii dau chilleanu' pe Victoriei cu cate 250,000Eur/bucata. Si ai zice ca trec rar...dar nu, in unele zile la fiecare semafor vine caute unu' d-asta. Adica unul la 2 minute asa...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, ce s-a întâmplat cu întâlneala motociclistică de la Mc-ul de la Romană? :)

Recunosc, eram țânc pe vremea când se obișnuia și n-am apucat să mă alătur. La Victoriei în schimb m-am oprit acum câțiva ani: glume cu tentă rurală, coji de semințe, gecuțe și căști roz... Contrastul (sau lipsa lui?) cu sediul guvernului de vis-à-vis era interesant. Mi-am adus aminte subit că trebuia să fiu undeva departe și am fost nevoit să plec în câteva minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of, da bataia / pedeapsa ne-a adus aici.

nustiu ce contacte aveti voi cu "afara" si nu vreau sa "jignesc".

99% dintre cei care se dau prin germa, spania, italia si anglia pe care-i cunosc (si care s-ar inscrie la categoria viteza nu touring sau cafe sau altele...) se duc la track days, se dau pe circuit, merg pe autostrazi tare, cel putin in germania ... rachete sol sol... spania si italia sunt extrem de permisivi cu viteaza pe autostrada.

 

aia o duc bine, au unde sa se dea, au scule calumea, NU impresioneaza pe nimenea cu un ss de 5 000 de euro, etc.

 

la noi un SS de 5 000 este ceva misto.

la noi NU ai unde sa te dai.

etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of, da bataia / pedeapsa ne-a adus aici.

nustiu ce contacte aveti voi cu "afara" si nu vreau sa "jignesc".

99% dintre cei care se dau prin germa, spania, italia si anglia pe care-i cunosc (si care s-ar inscrie la categoria viteza nu touring sau cafe sau altele...) se duc la track days, se dau pe circuit, merg pe autostrazi tare, cel putin in germania ... rachete sol sol... spania si italia sunt extrem de permisivi cu viteaza pe autostrada.

 

aia o duc bine, au unde sa se dea, au scule calumea, NU impresioneaza pe nimenea cu un ss de 5 000 de euro, etc.

 

la noi un SS de 5 000 este ceva misto.

la noi NU ai unde sa te dai.

etc.

 

 

man, tu ai citit ce-am scris eu sau citesti primu rand si dupa aia dai reply? Eu am spus de cum se comporta romanii in trafic in afara, raportat la cum se comporta cand se intorc in tara. Nu incerca sa-mi spui tu ca afara e miere si caini cu covrigi in coada. Or fi permisivi la niste aspecte, dar cand te ard, o simti.

 

La noi nu conteaza ca mobra a costat 2500,5000 sau 8000 euro, oricum e mai ieftina decat un golf nou stock, ideea e cum se vad ei si cum cred ei ca sunt vazuti atunci cand defileaza si pleaca in tromba si fac galagie...

 

Si din pacate, tin sa te anunt ca la noi ,daca chiar vrei sa te dai, ai unde. Daca ai mobra si bani,chiar ai unde sa te dai si incet,si tare. Nu mai tine mitul asta ca "Vai n-avem drumuri". Chiar avem totusi niste drumuri bune. Daca vrei sa te dai prin vreun sat uitat de lume cu 140 la ora, da, atunci pot aparea surprize (cai,carute,gropi, ETC).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic, io in zece ani o singura data am mers noaptea la 1 prin centru. . Si fix atunci m-a oprit RAR-ul in Alba Iulia. Noroc ca eram stock, ca altfel...erau trei baieti ramasi fara taloane pe bordura.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema se "reduce" la: de ce trebuie sa te dai la 1.oo noaptea, cu tobe goale, in limitare ? Ce vina au bietele motociclete si urechile noastre ? Pana la urma tot la "legea bunului simt" ajungem. Oare de ce trebuie acuzati TOTI motociclistii pentru niste nesimtiti care se pot "desfasura" la ora aia doar ? NU in felul asta dovedesti ca "imi invarti casca pe cap" ! Poti doar sa-mi dovedesti ca n-ai nimic in capul de sub casca.

Sper sa fiu bine inteles, sunt si eu motociclist dar ma delimitez de aceste specimene care vor sa dovedeasca ce ?!?! Ne fac doar de ras !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema se "reduce" la: de ce trebuie sa te dai la 1.oo noaptea, cu tobe goale, in limitare ? Ce vina au bietele motociclete si urechile noastre ? Pana la urma tot la "legea bunului simt" ajungem. Oare de ce trebuie acuzati TOTI motociclistii pentru niste nesimtiti care se pot "desfasura" la ora aia doar ? NU in felul asta dovedesti ca "imi invarti casca pe cap" ! Poti doar sa-mi dovedesti ca n-ai nimic in capul de sub casca.

Sper sa fiu bine inteles, sunt si eu motociclist dar ma delimitez de aceste specimene care vor sa dovedeasca ce ?!?! Ne fac doar de ras !!!

 

 

Cei de pe 'margine' ,care sunt paraleli cu fenomenul moto (varstnici, femei, chiar si soferii de zi cu zi) nu realizeaza diferentele intre motociclisti normali si retardati...

 

E suficient 2-3 seri la rand ca vacarii astia sa faca panarama pe un bulevard, si-ti garantez, a 5-a zi, chiar si ziua, daca vii in vizita la cineva cu motorul in zona aia, chiar si cu toba stock, risti ori sa te ia careva la pu.la, ori vreo baba sa-ti faca scandal, etc...

 

Ce e cu-adevarat ''tare'' este ca lucrurile bune (sa zicem in fenomenul moto,ca despre asta vorbim) se fac foarte foarte greu, e un proces laborios, indelungat, ca sa schimbi ceva... dar lucrurile de ca.cat sau un rau se poate face cu viteza ametitoare....

 

N-are nici o treaba cu motociclismul,comportamentul asta al lor... Personalitatea si caracterul unui om mereu se va transpune in tot ce face, in muzica pe care o asculta, in vocabularul pe care-l foloseste, in pasiunile pe care le are, in comportament si stilul de a relationa cu ceilalti...

 

Ca tot aud placa asta cu ''invartit casca in cap'' ..deja vomit cand aud. Cati dintre cei care se dau cu-adevarat bine, stau sa o suga pe bulevarde cu toba sport si mers in limitare si kkturi din astea? Un wheelie ocazional, sau etc, din astea face orice golan, dar eu refuz sa cred ca unu care stie sa se dea si care se mai duce si pe pista, sta sa-si piarda vremea si mintile , facand liniute noaptea cu alti loseri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa...și dacă face o baba scandal ce? Întreb și eu de curiozitate.

Dacă se mănâncă bomboane agricole ce? Le-au interzis și pe alea și va e frica sa nu facă de ras aia de prin victoriei comunitatea motopartzistilor?

În noaptea aia vine ADP-ul și face curățenie, nu rămâne asa...oriunde în lume exista locuri de întâlnire mai mult sau mai puțin ostentative...parcarea de la victoriei e fix în centru și de oriunde ai veni o sa deranjezi vreo 7 kilometri de oameni care încearcă sa doarmă...cum ar spune 'Ohannis...ghinion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa...și dacă face o baba scandal ce? Întreb și eu de curiozitate.

Dacă se mănâncă bomboane agricole ce? Le-au interzis și pe alea și va e frica sa nu facă de ras aia de prin victoriei comunitatea motopartzistilor?

În noaptea aia vine ADP-ul și face poponeataățenie, nu rămâne asa...oriunde în lume exista locuri de întâlnire mai mult sau mai puțin ostentative...parcarea de la victoriei e fix în centru și de oriunde ai veni o sa deranjezi vreo 7 kilometri de oameni care încearcă sa doarmă...cum ar spune 'Ohannis...ghinion.

 

nu face doar o 'baba' scandal,fac mai multi, suna la politie, te mai trezesti si cu eroi care-ti taie saua noaptea, sparg cauciucul,nu e ca si cum as vorbi de lucruri 'neauzite'. Si uneori victimele nu sunt bulangii care fac zgomot, ci pur si simplu...oricare pica, la intamplare... Pul.limea cand se razbuna nu tine cont de ce toba ai tu,ca nu vine sa-ti analizeze cilindreea si db killeru din toba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu ma supar..ca nu am de ce,cele trei roti sunt cu dedicatie pentru capitala!

De plimbat prin tara avem agregatul din dotare un Super Tenere,doar la drumuri lungi si concediu.

Restul ma joc si ma distrez pe 3 roti,este ok?Am voie?

Editat de yo3inq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de nu as avea?

Sau nu primiti si cu triciclete? :funny:

Nu am vazut nici un semn cu accesul interzis!

Aaaa ca nu ma baga nimeni in seama sau nu vorbeste cu mine este altceva!

Editat de yo3inq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca n-ar fi retardatii astia care merg pe rosu la 2 noaptea cu akrapovic, n-ar fi atatea reclamatii iar autoritatile ar mai inchide ochii la tobe zgomotoase(cum inchid ochii deja la multe legate de motociclisti, nu cred ca sunt singurul care constientizeaza ca suntem favorizati).

 

Din cauza capetelor de tanc, intr-o buna zi imi vor lua MIE talonul la Alba Iulia.. care am putin bun simt cand stiu ca e trecut de 11PM.

De n ori am sarit din pat cand stateam la strada pe Cantemir si ieseau retarzii in limitare din pasaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca n-ar fi retardatii astia care merg pe rosu la 2 noaptea cu akrapovic, n-ar fi atatea reclamatii iar autoritatile ar mai inchide ochii la tobe zgomotoase(cum inchid ochii deja la multe legate de motociclisti, nu cred ca sunt singurul care constientizeaza ca suntem favorizati).

 

Din cauza capetelor de tanc, intr-o buna zi imi vor lua MIE talonul la Alba Iulia.. care am putin bun simt cand stiu ca e trecut de 11PM.

De n ori am sarit din pat cand stateam la strada pe Cantemir si ieseau retarzii in limitare din pasaj.

 

pai asta nu intelege lumea pe aici,ca din cauza unor retarzi, pot exista consecinte asupra altora..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost si anul trecut... un mare fas :)) Cativa zmei cu "fuck the police", cativa care se bucura ca isi iau permisele (adica fac scoala acum) pana la data aia si vin si ei, cateva personaje "de la sat" cu anvelope mai tocite decat tenesii din picioare... fac tricouri, vor sa fie admirati in Constanta, anunta politia si la final se strang 30 de mobre pestrite, 10 o taie cu 200 km/h, 10 merg cu 70-80 km/h... si s-a facut si asta :))

Eu ma astept (nu imi doresc) ca atunci cand se vor strange cateva sute, sa se lase cu accidente multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E una din modalitatile de socializare cabd ai motoreta.Te duci unde se strang cei care au motorete.

Ce daca sunt 100.000 de vajnici plimbaciosi asceti cu frica lui Dumnezeu care se plimba singuri pe strazi?Poti sa-i opresti sa socializezi cu ei?Nu. Poti sa te iei dupa aia care fac turul lumii?Nu.

Poti sa iesi cu dubluclicii de tastatura?Nu,pentru ca astia se dau din taste pe forum.

Daca anunti o plimbare nu vine lumea ca e greu,trebuie sculat de dimineata,trebuie bani de benzina, mai trebuie sa tii si pasul la plimbare.

Asa ca tot mai ieftin e sa fii zmeu de forum!Nu te intalnesti cu nimeni,nu te deranjaza nimic,nici poluare nu e! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred oamenii aia se plang de motoarele turate dupa 23:30, cand lumea se duce la culcare.

Si pe mine ma deranjeaza, motoarele turate la 1 noaptea. Altfel, cred ca zgomotul ala de motor turat e ignorat in timpul zilei. :)

pe care i-am auzit ca merg la victoriei se duc vineri seara si sambata seara ... bosorogii stau in casa :)) oamenii destepti merg in centrul vechi la o terasa.. la un lautar... astia au 70 de ani..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destepti, da... f destepti. trebuie multa desteptaciune ca sa mergi la terasa :))

Se baraie tobele galagioase si in timpul saptamanii, acum vreo 2 ani ma capiau vreo 2-3 pe bulevard, aproape in fiecare noapte, la 12-1-2. Linie dreapta, fara semafoare, blana. Cred ca intre timp au facut suta de km si s-au lasat, sunt deja experti.

Bosorogii mai stau seara in casa si pt ca muncesc a 2a zi, sau in weekend mai pleaca dimineata la plimbari prin tara, nu sparg seminte in parcare si alearga in linie dreapta pe bulevard. Nu mai zic de aia care au copii mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa anunt ca am vazut spargatorii de seminte din Victoriei, aseara. Dar culmea, nu erau cu motoare, se stranga asa in fata unei masini (mai tunata sau mai putin tunata) si o ard acolo cooleanu' la bordura. Baietii cu motoare inca nu erau cu seminte, dar sunt cu ochii pe ei si ii dau in fapt cand ii vad! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...