Jump to content

Izolare fonica apartament

Recommended Posts

Am cautat cu search intai si nu am gasit topic daca am postat aiurea imi cer scuze si va rog sa.l mutati topicul, acum sa intru direct in problema.

1.Apartament in bloc nou(din pacate)

2.Aud ABSOLUT tot de la vecini, asta nu ar fi o problema atat de mare daca nu ar face zgomot dupa 23 :(

3.O sugestie pentru operatiune si materiale fonoabsorbante de la cei care s.au confruntat cu aceiasi problema si au si facut ceva

4.Am cautat pe internet sunt multeeeeeee pareri si ideii dar majoritatea covarsitoare sunt de la cei care.si dau cu parerea cum ar fi bine dar nu am facut la ei acasa.

5.Multumesc frumos

Edited by Djenavar

Cica nu poti izola fonic la tine impotriva zgomotelor de la vecini, daca izolezi la tine,reduci zgomotele catre vecini. Asta imi zicea un prieten care s-a confruntat cu problema si era oarecum resemnat ...

Rromania e tara veseliei nesimtite, a grobienilor cocotati la bloc, iar insasi blocul este un gen de experiment de extirpare a eului si bunului simt ...

Bafta !!

Asta cam e impotriva legilor fizicii :) daca sunetul este ingreunat pe directia apartament -> vecini, exact la fel este ingreunat si in directia opusa. Este la fel ca si transferul termic.

On topic - un prieten acum cativa ani zicea ca a folosit cofraje de ou (stiu, suna aiurea) dar cica au fost foarte eficiente. E drept ca iti ia din spatiul interior cam multicel.

Asa ca idee, despre ce bloc e vorba? Eu mi-as face probleme despre calitatea constructiei blocului respectiv. Mai zicea cineva ca aude tot de la vecini, chiar si atunci cand apasa pe intrerupator sa aprinda/stinga lumina.

Parerea mea e ca trebuie sa iti scoti avatarul ala cu SS. Apari aici cu insemne naziste si ceri umil parerea despre cum sa nu te mai deranjeze vecinii dupa 23? Ori esti nazist si te duci peste ei, ori schimba avatarul ala ca o dai in penibil. :peace: :D Ce nazist esti tu daca te plangi pe forum.

Vreti o izolare fonica mai buna la apartament ?

Investiti in cercetare.

Solutia aici:

/index.php?/topic/737102-megacentru-de-cercetare-stiintifica-pluridisciplinara-la-bucuresti/

Edited by Eugen_Ghe

Parerea mea e ca trebuie sa iti scoti avatarul ala cu SS. Apari aici cu insemne naziste si ceri umil parerea despre cum sa nu te mai deranjeze vecinii dupa 23? Ori esti nazist si te duci peste ei, ori schimba avatarul ala ca o dai in penibil. :peace: :D Ce nazist esti tu daca te plangi pe forum.

Ala e logo-ul formatiei Kiss, au fost multe speculatii cum ca ar fi insemne naziste, dar nu prea sunt. Si oricum, ce faci daca vecinii sunt arieni?

Te-ai băgat în seama ca nu taci.omul are o problema și scrie aici.da-în un sfat bun dacă ai.

Tu intelegi gresit problema in primul rand in al 2.lea sunt la ei in casa(nu asculta muzica sau folosesc bormasina) ele( sunt femei) Vorbesc.In alta ordine de idei sunt eu vinovat ca nu am fost atent ce cumpar si constructorul (neortodox):)) Pt mine avatarul inseamna mai mult decat sa ma cert cu vecinii.

Probabil separarea intre apartamente e facuta cu rigips intre care e pusa vata minerala.

Ai putea sa dai jos rigipsul de pe partea ta si sa inlocuiescti vata minerala cu un material mai bun fonoabsorbant, eventual sa si maresti grosimea stratului de material fonoabsorbant (in detrimentul spatiului util).

Personal blocurile noi imi provoaca o senzatie de scump si prost, si la peretii exteriori care sunt din beton/caramida s-a renuntat la tencuire si se aplica direct rigips, ca sa nu mai vorbim de separearea apartamentelor.

Probabil separarea intre apartamente e facuta cu rigips intre care e pusa vata minerala.

Ai putea sa dai jos rigipsul de pe partea ta si sa inlocuiescti vata minerala cu un material mai bun fonoabsorbant, eventual sa si maresti grosimea stratului de material fonoabsorbant (in detrimentul spatiului util).

Personal blocurile noi imi provoaca o senzatie de scump si prost, si la peretii exteriori care sunt din beton/caramida s-a renuntat la tencuire si se aplica direct rigips, ca sa nu mai vorbim de separearea apartamentelor.

Wtf cum cu rigips si vata minerala??? Pai inseamna ca io la 1.90 si 120 de kile , daca ma impiedic si pic peste ala ma duc dracu pana la vecini?

Stiu cum e cu peretii subtiri din nefericire. N-am gasit inca o solutie sa fiu cinstit :)

In exact aceeasi situatia am fost si eu. Auzeam nu numai ce vorbea vecina la telefon, dar si ce ii raspundea interlocutorul (desi nu parea sa fie pus telefonul pe speaker).

Problema mare era ca nu imi permiteam sa aplic solutii care sa imi "manance" prea mult din spatiul si asa destul de mic al camerei cu probleme.

Solutia pe care am ajuns a fost sa dau jos rigipsul de pe peretele comun si in locul lui sa pun mai intai un strat de polistiren expandat (parca) pentru izolari fonice, apoi un strat nou de rigips, de asemenea cu proprietati fonoabsorbante.

Rezultatul a fost destul de multumitor in conditiile date. Zgomotul nu a disparut in totalitate, dar s-a atenuat destul de mult. Inca imi dau seama cand vorbeste vecina la telefon, dar nu mai inteleg ce zice. :)

Edited by omu79

Am vb cu fostul proprietar(constructorul)blocului si nu este nici.macar rigips in plus doar perete de BCA

Cofrajul de ou e sfant,acum `jdemii de ani cand se facea radio (radio cu licenta,nu pirat)sau studio TV prin cablu din apartamente de bloc asta era moda ,toti peretii tapetati in cofraje si era ok pt vecini,daca nu era muzica la maximum in difuzoare nu erau deranjati.Solutia insa e inacceptabila intr o camera de locuit,se pierde din spatiu.

La ora actuala inclin sa cred ca nu e o asa de mare tragedie si ca se pot gasi solutii tehnice moderne si eficiente.Trebuie doar sa cercetezi in mediul potrivit si sa intrebi oamenii care lucreaza in domeniu.Si daca gasesti o solutie buna anunta ne si pe noi,poate or fi si altii interesati.

Edited by ghidon

Nu am niciun sfat, doar ma laud:

Toti prietenii mei se vaita despre cum vecinii lor le bat in teava si nu pot asculta muzica tare. Nu stiu cum am reusit, dar vecinii din stanga sunt surdo-muti, iar vecina din dreapta e o batranica de vreo 65+ ani care nu aude bine :D

In schimb si apartamentul meu e izolat extraordinar de prost, cand dorm in dormitor aud cum ticaie ceasul din bucatarie...

Am vb cu fostul proprietar(constructorul)blocului si nu este nici.macar rigips in plus doar perete de BCA

Daca iti poti permite sa pierzi cate 5 cm pe fiecare perete, poti placa cu gips-carton montat pe structura aferenta, iar intre placa si perete vata minerala de 5 cm, prinsa din loc in loc pe peretele de BCA. pe tavan aplici aceeasi metoda + polistiren expandat prins direct pe tavan (castigi si la eficienta termica).

» Post actualizat in 14 Apr 2016 14:43

Wtf cum cu rigips si vata minerala??? Pai inseamna ca io la 1.90 si 120 de kile , daca ma impiedic si pic peste ala ma duc dracu pana la vecini?

Stiu cum e cu peretii subtiri din nefericire. N-am gasit inca o solutie sa fiu cinstit :)

Daca structura este facuta corect, plus o dubla placare, nu o sa-ti doresti sa te impiedici.

Vata minerala a mers in cazul nostru, sala de repetitii cu vecin insistent.. Am pus pe tot zidul panouri de vata bazaltica de 10cm, prinse de zid cu ceva adeziv, nu mai tin minte ce fel .

Peste am pus o panza cauciucata, sa nu respiram vata. Nu ne-a mai cautat vecinul de atunci.

Daca iti poti permite sa pierzi cate 5 cm pe fiecare perete, poti placa cu gips-carton montat pe structura aferenta, iar intre placa si perete vata minerala de 5 cm, prinsa din loc in loc pe peretele de BCA. pe tavan aplici aceeasi metoda + polistiren expandat prins direct pe tavan (castigi si la eficienta termica).

Asta e o prostie caci sunetele se propaga prin structura metalica , care face legatura directa intre zidul propriuzis si placa de gips carton ( ocolind frumusel vata minerala din structura ) , o sa aiba rezonanta si mai mare sunetele propagate .

Ori plachezi tot peretele cu ce a spus @Cavaleru ori pui cofraje de oua . problema e ca degeaba plachezi doar peretele dintre tine si vecin , ca sunetele se propaga si prin pardoseala sau tavan .

Sfatul meu e sa vinzi apartamentu si sa te muti la casa . iti cauti o bucata de pamant ieftin si-ti faci o cabana care in timp poti s-o aduci la rangul de vila ...

O lectura buna :http://www.isover.ro/confort-acustic/placare-fonoizolanta-interioara-230.html

» Post actualizat in 14 Apr 2016 17:24

Si asta e o solutie, mai usor de facut http://www.materiale-izolatie-fonica.ro/PST90-pentru-izolatie-fonica-1000x1000x30-mm-HD-Foam-d87.htm?tab=description

Edited by mathe adrian

Asta e o prostie caci sunetele se propaga prin structura metalica , care face legatura directa intre zidul propriuzis si placa de gips carton ( ocolind frumusel vata minerala din structura ) , o sa aiba rezonanta si mai mare sunetele propagate .

Locuiesc de 6 ani intr-un apartament placat pe toti peretii (inclusiv compartimentarea) cu gips-carton, izolati cu vata minerala, nu aud mai nimic de la vecini desi fiul lor mai canta la chitara electrica, ei nu s-au plans de cat de tare se aude muzica de la mine.

In alta ordine de idei, gips-cartonul este o suprafata reflexiva, apoi exista si gips-carton insonorizant, iar structura se prinde de perete doar in cateva puncte, nu pe toata lungimea profilului.