Sari la conținut

Accident Bucuresti B-dul 1 Dec 1918


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

Mai pe scurt: un prostovan beat, cu permisul suspendat pt ca a mai mers beat, se infige in spatele unei masini de scoala :))

0.57 ml in aer expirat nu inseamna ca esti beat,inseamna ca esti parfumat,respectiv ai baut 3-4 beri...cat de spre masina de scoala sunt convins ca a fost de vina,in cele mai multe cazuri instructorii sunt niste nulitati si tarani grobieni si frustrati care nu invata pe nimeni nimic,mai ales acum cand sunt miliarde de scoli cica de soferi,chiar si de moto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0.57 ml in aer expirat nu inseamna ca esti beat,inseamna ca esti parfumat,respectiv ai baut 3-4 beri...cat de spre masina de scoala sunt convins ca a fost de vina,in cele mai multe cazuri instructorii sunt niste nulitati si tarani grobieni si frustrati care nu invata pe nimeni nimic,mai ales acum cand sunt miliarde de scoli cica de soferi,chiar si de moto..

Cum ai tras concluzia ca a fost soferul de vina?

Potrivit sursei citate, o motocicletă care ieșea de pe o stradă lăturalnică a intrat în partea din spate a unui autoturism al unei școli de șoferi, care era oprit pentru a acorda prioritate mașinilor care circulau pe Bd. 1 Decembrie 1918.

 

Poate nu ti-e suficient de clar: masina era oprita sa cedeze trecerea. Motociclistul a intrat din spate intr-o masina oprita.

Daca nu era masina ce facea, intra direct in bulevard si il lovea altul pe el?

 

Deci tie sa bei 3-4 beri si sa te urci la volan/ghidon ti se par ceva normal... e bine, ce sa mai zic. Si sa te infigi intr-o masina oprita nu ti se pare o greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai tras concluzia ca a fost soferul de vina?

Potrivit sursei citate, o motocicletă care ieșea de pe o stradă lăturalnică a intrat în partea din spate a unui autoturism al unei școli de șoferi, care era oprit pentru a acorda prioritate mașinilor care circulau pe Bd. 1 Decembrie 1918.

 

Poate nu ti-e suficient de clar: masina era oprita sa cedeze trecerea. Motociclistul a intrat din spate intr-o masina oprita.

Daca nu era masina ce facea, intra direct in bulevard si il lovea altul pe el?

 

Deci tie sa bei 3-4 beri si sa te urci la volan/ghidon ti se par ceva normal... e bine, ce sa mai zic. Si sa te infigi intr-o masina oprita nu ti se pare o greseala.

sursa citata este varza,accidentul a fost in zona poarta 4,boul ala cu scoala a oprit sa astepte sa iasa pietonul din casa,zona e cu linie de tramvai,denivelata si sunt si ceva cratere acolo,nu ma obosesc sa iti descriu mai mult..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia zic masini, tu zici pieton (erai acolo?)... indiferent de motiv, de ce s-a infipt intr-o masina oprita? Nu a vazut-o, i-a sarit brusc in fata? Sau era putin "parfumat" si reflexele le uitase acasa? Din nou, care e vina soferului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o constatare minora despre fenomenul moto pe forum...

 

In topicul acesta s-a vorbit mai mult in cateva ore, decat s-a vorbit in topicul cu piciorul amputat la Simeria in cateva zile... /index.php?/topic/737155-accident-moto-dn-7-simeria-foarte-grav/

 

Asta, asa... ca sa vedem care sunt, de fapt, subiectele de discutie "importante" pentru populatie: alcool, sex, scandal etc.

 

Multa lume, putini oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o constatare minora despre fenomenul moto pe forum...

 

In topicul acesta s-a vorbit mai mult in cateva ore, decat s-a vorbit in topicul cu piciorul amputat la Simeria in cateva zile... /index.php?/topic/737155-accident-moto-dn-7-simeria-foarte-grav/

 

Asta, asa... ca sa vedem care sunt, de fapt, subiectele de discutie "importante" pentru populatie: alcool, sex, scandal etc.

 

Multa lume, putini oameni.

+1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0.57 ml in aer expirat nu inseamna ca esti beat,inseamna ca esti parfumat,respectiv ai baut 3-4 beri...cat de spre masina de scoala sunt convins ca a fost de vina,in cele mai multe cazuri instructorii sunt niste nulitati si tarani grobieni si frustrati care nu invata pe nimeni nimic,mai ales acum cand sunt miliarde de scoli cica de soferi,chiar si de moto..

ce e peste 0.41 e deja dosar penal, iar 0.57...esti destul de beat. Bati campii...si nu le mai lua apararea celor care ne fac de ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca la 0.41 iti fac dosar penal nu inseamna ca esti beat,sunt oameni care se imbata de la 2 beri si oameni care nu au nici pe dracu la 5,se pare ca cel care bate campii esti tu,nu iau apararea nimanui,numai ca nu pun botul la toate"sursele"care genereaza stiri de cele mai multe ori eronate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0,57 mg/l in aerul expirat este (aproximativ) echivalent cu 1,2 g/l in sange.

Nu inseamna ca esti beat, DAR inseamna ca ai afectate reflexele, timpii de reactie si controlul motor.

Ceea ce empiric se poate observa prin, de exemplu, intrarea cu putere din spate intr-o masina stationara...

Editat de ioiox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca la 0.41 iti fac dosar penal nu inseamna ca esti beat,sunt oameni care se imbata de la 2 beri si oameni care nu au nici pe dracu la 5,se pare ca cel care bate campii esti tu,nu iau apararea nimanui,numai ca nu pun botul la toate"sursele"care genereaza stiri de cele mai multe ori eronate.. Si in alta ordine de idei, tu din ce basme vorbesti, daca nu ai fost acolo?!

Omu', la 0.57 esti manga. du-te la somn. Nu te mai agita ca sifonul pe aici. Etilotestul nu minte, iar natura faptelor trebuie sa fie reala, sunt informatii furnizate de BPR.

N-o mai ardeti zmei cu alcoolul. Cu totii intelegem viteza, asta e natural, dar alcoolul...NU ARE SCUZE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai credeti toate sursele de kko . In afara ca accidentul a fost intre o motocicleta ( cu totul alta decat cea din poza ) si o masina scoala...totul este eronat . La cat au distorsionat stirea...ma indoiesc ca cifra alcolemiei sa fie corecta . Clar , accidentul este din vina motociclistului pt ca nu a tinut distanta fata de masina...asfel a fost surprins de manevra masinii scoala . Accidentul s-a petrecut pe bulevard, nu pe o steada secundara . Masina a semnalizat dreapta sa intre pe o strada secundara din bulevard , si in loc sa vireze pe staduta asa cum se astepta motociclistul , a franat brusc . Am inteles ca de fapt a lovit-o din lateral . Motocicleta in cauza era un chopper , viteza mica dar frane foarte slabe...personal am mers pe ea...si am constat acest lucru . Motociclistul venea de la o intrunure din provincie , unde bineinteles cu o noapte inainte nu a baut apa plata...stiti si voi cum este pe la intriniri...se bea sambata noapte..se doarme cateva ore dupa care se pleaca spre casa. Motociclistul s-a ales cu o dubla fractura la in picior . Toate detalile le stiu de la el . Lasati rautatile , si invatati din greselile altora . Bautura cu o noapte inainte + oboseala + frane slabe rezulta ceea ce s-a intamplat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...+ alcoolul plus ca nu avea permis ,dar altfel motociclistu , pardon , pietonu de pe motoreta , n-avea nici o vina .

Nu inteleg aluzia ... probabil ca nu ai citit tot ce am scris . Nu am zis ca este Nevinovat...clar a gresit ca nu a tinut distanta , cumulat cu multi alti factori . Nu a fost nici un pieton implicat . Nu i-am cautat scuze...ci mai degraba am evidentiat cauzele ce duc la un asfel de accident . Sincer, Omu' este un fenomen la bautura, in sensul ca l-am vazut sa bea dar niciodata beat ! Este genul care, atunci cand toti sunt rupti de beti, el pare ca este la primul pahar . Tocmai de accea nu cred ca bautura a jucat un rol important in acest accident...si mai degraba as miza pe franarea foarte slaba a motocicletei . Mi-a imprumutat motocicleta lui si a 2-a oara am zis ca nu ma mai sui pe ea la ce hal frana .Are un un sg disc pe fata care nu tinea si tambur pe roata spate . Pe deasupra mai are un BMW cu ABS si probabil este greu sa te obisnuieti cand ai 2 motociclete cu performante de franare complet opuse . Acestea sunt presupunerile mele, in contextul ca il cunosc foarte bine pe cel implicat . Nu-i sunt avocat si nici nu am fost cu el in acest weekend sa stiu 100% exact ca s-a intamplat, daca a baut si cat a baut, etc. Si da...si eu in locul vostru citind stirea de pe Irealitatea l-as fi judecat la fel se aspru. Doar ca in realitate lucrurile nu au fost precum au fost prezentate in stire . Cand in stire iti zice ca masina statea pe loc sa dea prioritate masinilor de pe drumul prioritar si motocicleta loveste din spate..atunci singura justificare este ca era mort de beat . Dar cand accidentul s-a petrecut pe dos, masina de fapt vira din drumul prioritar catre o strada secundara, si alege sa franeze aparent fara justificare, strada fiind goala...atunci parca lucrurile stau un pic diferit, si accidentul se justifica daca nu ti distanta fata de masina din fata . Referitor la permis...nu stiu exact pentru ce i-a fost retinut in decembrie ...stiu ca circula cu o dovada pana se incheia cercetarile pe care le contestase.

Editat de CustoMania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...