Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare baieti!

 

As vrea sa mi fac o acoperire ceramica pentru evacuare; in special galeria de evacuare.

Din cate am auzit/ vazut, heat wrap-urile sunt usor dificile si pacatoase...asa ca acoperirea ceramica ar fi optiunea sigura si fara batai de cap. Singura bataie de cap insa, este ca nu am gasit pe nimeni care face asta in Romania.

 

Idei? Sfaturi? Indrumari?

Editat de bavl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Pana la urma i-am pus heat wrap-uri. Auzisem cam multe lucururi contra acoperiri ceramice (facute la noi)...asa ca am zis sa nu risc.
Primul lucru pe care il sesizezi e ca se aude mult mai incet motorul, parca mai rafinat.

Constant acul de temperatura sta sub jumate si numai in oras (bara la bara) imi mai intra ventilatoarele.
Deci iti scuipa mult mai putina caldura in picioare.

 

Daca aveti de gand sa va puneti, NU va plictisiti de manusi. Te mananca azbestul ala 2 zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

alo colegu, pozeeeee!

sa vedem si noi lucrarea!

nu am pus poze pt ca nu i-am mai facut acoperirea ceramica...m-au convins mai multi ca este foarte greu sa faci o acoperire rezistenta si ca cele "made in Ro" se vor ciobii in scurt timp.

asa ca m-am rezumat la invelirea cu heat-wrap. foarte eficienta, acul statea sub jumate, parca nu mi se mai topeau picioarele, acum doar se prajeau...si sunetul parca era mai rafinat.

 

nu este atat de fun sa invelesti un saxofon 4 in 1...iti ia cateva ore si nervi + inevitabil azbest in mana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza si pe mine sa fac o operatiune similara. De la cilindrul din spate la semafor incepe sa se simta pe gamba dreapta uneori. Mi-a aratat cineva cu un 1190 ca s-a pus un fel de burlan care sa ia aerul de pe la crash-bar si sa-l duca in galeria cilindrului din spate si cica ar fi mai racoare asa.

Mai mult decat de gamba mea imi e de amortizorul spate care e fix langa galeria aia si nu stiu cat de bulletproof sunt mecanismele alea actionate electric din el daca le fierbi mereu asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da un semn daca vrei o bucata de heatwrap sa acoperi acolo.

eu mi-am pus pe teava intermediara dupa ce m-am ars si nu s-a mai intamplat.

nu stiu daca mi-am invatat eu lectia sau nu m-a mai parlit cand am atins-o iar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Am dat toba finala la SRZ si au vacsit-o bajetii cu un smac negru mat, cica ceramic. In maxim 2 luni era sarit smacul in nenumarate locuri, practic un dezastru. Lenea m-a oprit sa le dau si galeriile de evacuare, alea s-ar fi exfoliat probabil in minutul 2, tinand cont ca sunt mult mai calde si stropite de apa.  Dupa experimentul cu SRZ am incercat sa cromez toba si galeriile (lenea-i sfanta, de ce oare nu am ascultat de ea) la un nea bratu, toba a ramas acceptabila pentru un enduro ca al meu , galeriile s-au impuscat dezastruos in primele 5 minute de mers, arata acum de cosmar.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.06.2017 la 11:46, silencer a spus:

da un semn daca vrei o bucata de heatwrap sa acoperi acolo.

eu mi-am pus pe teava intermediara dupa ce m-am ars si nu s-a mai intamplat.

nu stiu daca mi-am invatat eu lectia sau nu m-a mai parlit cand am atins-o iar.

dar cu ce-o lipesti , chiar daca banuiesc ca ea matisata sta . la capeti cu ce-ai lipit-o . ai prinso in coliere sau ce solutie folosesti sa reziste lipitura la gradele alea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...