Sari la conținut

Fotografii SMAEB2016


warlock
 Share

Postări Recomandate

Cum arata XSR 900-le. Gizas

 

Ca un MT-09 în haine de hipster :)

 

Dezamagit de honda totusi ca nu au adus si ei honda CB1000R.

 

Probabil că li s-a părut deplasat să aducă la expoziție o motocicletă veche de 9 ani :)

 

Cel mai bine vinduta mobra noua in Romania este BMW R1200 GS(A), cu vreo 80 de exemplare in ultimele 6 luni; mobra de pe locul 2 a fost cumparata in 14 (paispe!) exemplare, ceva Honda de 600, nu mai tin minte.

1200-le cintareste vreo 20k oiro si SE VINDE FOARTE BINE.

Dar Automobile Bavaria Motorrad nu lipseste de la nici un eveniment, de la demonstratii cu monster-truck la cursa de triciclete pentru categoria de virsta 2-4 ani.

 

Deci ce piata moto avem?

Normala, cine investeste in evenimente, cine se preocupa sa gaseasca finantari convenabile, cine face pe dracu'n patru sa scoata banul din buzunarul cumparatorului, ala vinde.

Ceilalti ... asta e, de unde nu-i, nici Aldesus nu cere.

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Claman...dacă tu platești un obiect după care aștepți 45 de zile...ești de acord sa o călăreasca toți neavizați?

Clar nu! Însă mă refeream la marele constructor că până la urmă e gigant si nu poate aduce cel mai așteptat model la singura expoziție anuală de profil din țară. Test drive cu ce se face ? Ne lasă clientul sau mai așteptăm până apare o bucată ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW vinde bine si vehiculele cu 4 roti, nu stiu cat tine de promovare si cat de scindarea claselor sociale/economice specifica tarii noastre. Adica pe de-o parte cei cu posibilitati care isi iau auto/moto noua si nu model de buget, iar pe cealalta cei multi care (abia) isi permit un sh de 2-3000€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ce piata moto avem?

raman la parerea mea: praf.

sigur, anul asta au inceput sa miste putin vanzarile, mai ales pentru BMW, dar cu o floare nu se face primavara.

daca piata noastra moto e "normala", a italienilor, de exemplu, cum e?

cand mergi prin trafic, cate motociclete 2010-2015 intalnesti? comparativ cu mobre mai vechi de 10 ani?

cati cunoscuti de-ai tai si-au luat sau planuiesc sa isi ia anul asta mobre noi? eu nu stiu niciunul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca cel putin sezonul asta am vazut cam 70% mobre mai spalatele (adica ceva mai recente), restul cazanele mai vechi dar in buna stare (inclusiv a mea, dar la mine e o problema de fixatie pe Gilere).

Eu as lua o motoreta noua de cilindree sub-medie (300-450) pentru frecat in oras, daca as gasi finantare convenabila pentru un pret TTI pina in 5kE.

De ce noua? ABS, injectie, catalizator, dracii care nu-ti dau batai de cap si fiindca eu nu cunosc posibilitati de finantare pentru SH-uri, creditul de nevoi personale e cam jecmaneala.

 

Sint convins ca daca si altii (Honda, Yamaha, Suzuki, KTM) ar veni la pachet si cu finantari convenabile si ar fi un pic mai agresivi pe partea de promovare s-ar vedea si un plus in numarul de motociclete noi.

 

Dar daca toti ii lasa pe bavarezi sa monopolizeze tot ce inseamna prezenta publica ... rezulta absurdul situatiei actuale, in care lider de piata e o motocicleta foarte scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma intelege gresit, si eu mi-as lua in secunda 2 un SV650 scrambler nou, sau un xsr700, ba chiar si un nc750x. din pacate nu am nici cum sa imi fac un credit/leasing si nici nu am banii cash pt o astfel de achizitie.

plus ca multi pe care ii stiu prefera sa mai puna 1-2k diferenta si sa schimbe masina daca ar avea ~6k cash. nici mentalitatea asta nu ajuta piata moto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plus ca multi pe care ii stiu prefera sa mai puna 1-2k diferenta si sa schimbe masina daca ar avea ~6k cash. nici mentalitatea asta nu ajuta piata moto :)

Mentalitate asta se numeste mentalitatea de om sarac. Si e mentalitatea de om care va ramane sarac. Omul care nu vede costurile ascunse atunci cand cumpara ieftin, care alege mereu prin prisma pretului si castigului imediat, care nu are educatia financiara pentru a iesi din saracia lui si nici inclinatia sa munceasca pentru un scop anume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW vinde bine si vehiculele cu 4 roti, nu stiu cat tine de promovare si cat de scindarea claselor sociale/economice specifica tarii noastre.

 

Cred că arhetipul posesorului de motocicletă BMW diferă mult de cel al posesorului de automobil BMW - la noi cel puțin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o segmentare care trebuie făcută: vehicule noi / vehicule sh / vehicule ssssh, de ex. posesorul de motocicletă BMW din anii 70-80 vs. posesorul de tigaie bavareză din anii 80-90.

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul care nu vede costurile ascunse atunci cand cumpara ieftin,

relax ca le vede... dar nu poate altfel. nu are cum.

care alege mereu prin prisma pretului si castigului imediat,

da, normal el "moare de foame acum"!...

care nu are educatia financiara pentru a iesi din saracia lui si nici inclinatia sa munceasca pentru un scop anume.

mai lasati textul asta.

la noi se munceste. de multe ori insa pe foarte putin.

 

statu' este principalul vinovat.

este o lipitoare mare si grasa care se plange ca nu sunt bani...

desi trage de pe populatie cat incape si mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in curand in RO o sa ii dam cu RIP honda si nu din vina producatorului ci a importatorului incapabil

 

 

De ce spui asta???

MotorTeam au cam fost printre putinii care s-au adaptat si au supravietuit cand restul dealerilor de Suzuki inchideau portile: B&S Motor, Euronautica, Elf... Eu zic ca sunt niste oameni care stiu cum sa isi managerieze afacerea si faptul ca au luat si vand Honda nu cred ca da dovada de "importator incapabil". Cum a spus cineva mai sus, a avut expuse fix modelele care sunt cele mai potrivite pt piata noastra - dovada ca A Twin ala s-a vandut sau a fost vandut si Shadow-ul ala, la fel, a doua zi s-a vandut. Iar faptul ca in cele doua zile am tot vazut printi cu copii trecuti de 18 ani care se tot invarteau pe langa CB500 sau CBR500 ma face sa cred ca se vor vinde mai multe motorete din acest segment decat 1000RR-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce spui asta???

MotorTeam au cam fost printre putinii care s-au adaptat si au supravietuit cand restul dealerilor de Suzuki inchideau portile: B&S Motor, Euronautica, Elf... Eu zic ca sunt niste oameni care stiu cum sa isi managerieze afacerea si faptul ca au luat si vand Honda nu cred ca da dovada de "importator incapabil". Cum a spus cineva mai sus, a avut expuse fix modelele care sunt cele mai potrivite pt piata noastra - dovada ca A Twin ala s-a vandut sau a fost vandut si Shadow-ul ala, la fel, a doua zi s-a vandut. Iar faptul ca in cele doua zile am tot vazut printi cu copii trecuti de 18 ani care se tot invarteau pe langa CB500 sau CBR500 ma face sa cred ca se vor vinde mai multe motorete din acest segment decat 1000RR-uri.

 

cei mai buni dintre cei mai prosti importatori cam asa e comparatia.

bmw-ul vinde prin marketing bun, am obs ca au tendinta de a tine oamenii aproape de marca lor prin diferite campanii chiar daca nu sunt clienti. nu mai vb standul lor cum au pus problema. alde motorteam vand ptr ca omu stie ca honda e fier bun si cam atat da renumele o sa apuna la un moment dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa iti dau dreptate, cu toate ca sunt fan Honda.

E vorba de ce impresie lasi posibilului cumparator, spre exemplu, m-am dus la standul BMW (din curiozitate), m-am urcat pe un S1000RR (din curiozitate), dupa care apare langa mine o domnisoara (angajata a firmei) care ma intreaba: vreti sa faceti un test drive?

Normal ca da, apoi ma programeaza pentru un test drive.

Ma duc la standul Honda... PAUZA! Nimic, nici macar un „Buna ziua”.

 

Repet, conteaza ce impresie lasi unui posibil cumparator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact.

 

AB intuieste (corect dupa parerea mea) ca in maxim 2-3 ani orasele mari din Romania vor fi BLOCATE din cauza politicilor publice gresite sau inexistente pentru managementul traficului.

Moment in care oricine isi doreste mobilitate (pentru biznis sau placere) va fi cumva obligat sa caute alternative si alternativa e sub nas: motocicleta/scuter.

Profilul motociclistului roman se schimba vazind cu ochii, la rubrica Incepatori apar din ce in ce mai multi oameni "cu scaun la cap", mentalitatile se schimba.

Safety, trouble-free, soft maintenance (scuzati barbarismele lexicale, dar ma adaptez si eu la pasareasca contemporana), asta cauta incepatorul acum, treaba cu speed, sex & rock'n roll a cam apus.

 

Pe teren virgin cine seamana primul culege potul cel mai gras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda,Kawasaki, se pare ca nu sunt inca interesati de piata noastra, nu investesc deloc in dealer-ii autohtoni.

BMW si Yamaha se pare ca au forta necesara de a face si ride-teste \, ceilalti nu isi permit nici macar sa aduca toata gama de modele...trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine vinduta mobra noua in Romania este BMW R1200 GS(A), cu vreo 80 de exemplare in ultimele 6 luni; mobra de pe locul 2 a fost cumparata in 14 (paispe!) exemplare, ceva Honda de 600, nu mai tin minte.

1200-le cintareste vreo 20k oiro si SE VINDE FOARTE BINE.

Dar Automobile Bavaria Motorrad nu lipseste de la nici un eveniment, de la demonstratii cu monster-truck la cursa de triciclete pentru categoria de virsta 2-4 ani.

 

Deci ce piata moto avem?

Normala, cine investeste in evenimente, cine se preocupa sa gaseasca finantari convenabile, cine face pe dracu'n patru sa scoata banul din buzunarul cumparatorului, ala vinde.

Ceilalti ... asta e, de unde nu-i, nici Aldesus nu cere.

 

Avind in vedere si profilul oarecum diferit al incepatorului motociclist roman din ultimii 2-3 ani raportat la ce a fost inainte, parca vad ca AB o sa faca vinzari grele si cu G 310-le, pacat ca n-au putut sa-l aduca la SMAEB.

 

R1200 GS se vinde datorita imaginii pe care si-o fac (despre motocicleta si despre ei) cei care achizitioneaza modelul asta...

 

Nu vreau sa generalizez sau sa ating orgolii,dar majoritatea cred in bullshitu' ala cu 'Long way round' etc. Felicitari BMW pt ca stie sa prosteasca si prin PUR marketing reuseste sa-si vanda modelele astea....

 

Cand ai bani de 1200 GS LC nou, ai un statut social si nu-l poti exprima pe 2 roti decat prin 1200GS. Pentru ca 'toata lumea buna stie ca GS ul e GS". N-o sa-si ia Triumph 1200 sau KTM 1190 Adv sau XTZ1200 ..... pentru multi achizitia unui 1200GS e in mare parte si un 'statement'...

» Post actualizat in 29 Apr 2016 08:46

Honda,Kawasaki, se pare ca nu sunt inca interesati de piata noastra, nu investesc deloc in dealer-ii autohtoni.

BMW si Yamaha se pare ca au forta necesara de a face si ride-teste \, ceilalti nu isi permit nici macar sa aduca toata gama de modele...trist.

 

Ce sa mai ceri de la Honda, dupa schema aia din Iasi cu Hachi motors, cum au mu.it aia atatia clienti (atat de masina,cat si de motoreta)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Middle age crisis se numește treaba asta...combinata cu disponibilitatea clientului de a face plata fără sa aibă vreo idee clara despre ce vrea de la o motocicleta sau ce maintenance cost va avea în următorii 10 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... pentru multi achizitia unui 1200GS e in mare parte si un 'statement'...

Pai stai, ca AB nu s-a luminat singura, i-au luminat aia de la Munich.

E o strategie globala de promovare agresiva, cu nava-amiral 1200GS-ul.

Nu sint suficienti doar banii (probabil Honda ar putea baga de 10 ori mai multi bani in marketing), mai trebuie si idei, plus cunoasterea segmentului de piata caruia te adresezi sau inventarea unuia, de ce nu.

 

Ideea mea e ca piata incepe sa se pirguiasca, cu un sut in poponeata de la marii producatori si-ar lua zborul; din pacate, dealerii romani nu dispun de forta financiara necesara, iar sa le ceri target de vinzari fara sa bagi cascaval in promovare e cam cerc vicios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Middle age crisis se numește treaba asta...combinata cu disponibilitatea clientului de a face plata fără sa aibă vreo idee clara despre ce vrea de la o motocicleta sau ce maintenance cost va avea în următorii 10 ani.

 

Poți să-i spui cum vrei, atâta vreme cât se vând mobrele respective, cui îi mai pasă de ce au fost cumpărate?

 

Când ajungi la ”middle age” și ai posibilitatea - financiar vorbind - să alegi o mobră nouă, care crezi că sunt criteriile, altele decât unele subiective? Toate merg bine, fiecare marcă/model are fanii proprii, fiecare se vede făcând un anumit tip de plimbări motorizate - unii vor să o ardă mai sportiv, alții just cruisin', alții vor să fie văzuți bine, unii vor să face plimbări comode în natură, alții în jurul lumii/Europei/orașului, etc....

Câți crezi că își cumpără o mobră nouă pentru satisfacerea unei nevoi primare de transport???

 

Ideea clară a clientului este una simplă: vreau să-mi iau mobra asta. De ce? WTFC?

Iar dacă-ți permiți o mobră nouă și o și iei, mentenanța e o chestie asumată, zic eu, ca și pierderea imposrtantă de valoare imediat după ce ai ieșit pe poarta dealerului.

 

Unora le place mirosul de nou și plătesc pentru asta, alții acceptă un compromis și iau un miros de nou mai mult sau mai puțin estompat și plătesc un preț mai mic, alții nu sunt defel interesați de miros, altul decât cel de benzină și fum de eșapament. Toți sunt pasionați de motociclete, într-un fel sau altul, unii merg mai mult, alții mai puțin (poate nu au suficient timp pentru asta sau au și alte priorități în viață), dar oricine își dorește (și) o mobră nouă, hai să fim serioși, indiferent de vîrstă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai, ca AB nu s-a luminat singura, i-au luminat aia de la Munich.

E o strategie globala de promovare agresiva, cu nava-amiral 1200GS-ul.

Nu sint suficienti doar banii (probabil Honda ar putea baga de 10 ori mai multi bani in marketing), mai trebuie si idei, plus cunoasterea segmentului de piata caruia te adresezi sau inventarea unuia, de ce nu.

 

Ideea mea e ca piata incepe sa se pirguiasca, cu un sut in poponeata de la marii producatori si-ar lua zborul; din pacate, dealerii romani nu dispun de forta financiara necesara, iar sa le ceri target de vinzari fara sa bagi cascaval in promovare e cam cerc vicios.

 

N-are legatura ceea ce spui cu ce-am zis eu (desi amandoi avem dreptate). Avem un numitor comun in afirmatii: totul se trage de la marketing.

 

BMW a prins bine nisa cu 1200GS care e o struto-camila.... si ajutat de marketingul puternic, n-avea cum sa nu fie un 'hit'...

 

Cei care chiar fac adventure, nu o sa dea 18.000 eur pe un GS, cand o pot face la fel de bine (chiar mai bine pe teren accidentat) cu un 950/990 Adv de 6-7 mii de euro...

 

BMW vinde un 'mit' al aventurierului cu 1200GS, pe care foarte multi il 'imbratiseaza'. Nu zic nici o secunda ca e bine sau rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda,Kawasaki, se pare ca nu sunt inca interesati de piata noastra, nu investesc deloc in dealer-ii autohtoni.

Cand toti acesti importatori ale marcilor clasice au vanzari anuale, in toata tara, de 50-150 de motorete fiecare (inclusiv scutere, atv si 3 roti).

Ce interes poate trezi unei multinationale o piata actuala mica, saraca si dominata de cumparari second-hand vechi de 10-20 de ani? Poate doar o previziune economica favorabila...

 

(o multinationala nu investeste in dealeri in nicio tara, ei trebuie sa-si faca facilitatea pe banii lor la standardele impuse si sa aiba bani pentru produse, piese, marketing)

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi ok ca pe topicul asta sa vedem numai fotografii de la Smaeb si comentariile pe un topic separat? Ma asteptam sa vad 3 pagini de fotografii dar am dat doar de 1 cu fotografii iar restul bla bla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

R1200 GS se vinde datorita imaginii pe care si-o fac (despre motocicleta si despre ei) cei care achizitioneaza modelul asta...

 

Nu vreau sa generalizez sau sa ating orgolii,dar majoritatea cred in bullshitu' ala cu 'Long way round' etc. Felicitari BMW pt ca stie sa prosteasca si prin PUR marketing reuseste sa-si vanda modelele astea....

 

Cand ai bani de 1200 GS LC nou, ai un statut social si nu-l poti exprima pe 2 roti decat prin 1200GS. Pentru ca 'toata lumea buna stie ca GS ul e GS". N-o sa-si ia Triumph 1200 sau KTM 1190 Adv sau XTZ1200 ..... pentru multi achizitia unui 1200GS e in mare parte si un 'statement'...

» Post actualizat in 29 Apr 2016 08:46

 

Ce sa mai ceri de la Honda, dupa schema aia din Iasi cu Hachi motors, cum au mu.it aia atatia clienti (atat de masina,cat si de motoreta)....

cand am luat primul GSA in 2007 !!!!

nu era nici un STATEMENT".... pur si simplu mi a placut si s a mulat pe nevoile mele

am fost la KTM si nu au vrut DAKARUL la buyback iar 950 ,pe vremea aia , nu imi asigura protectie la vant pe genunchiul cu probleme

nu am vrut GS Ca nu avea rezervorul mai in exterior ca GSAul

 

service la TRIUMPH, honda , yamaha....... SERIOS?? reprezentante pt piese....

garantie......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...