Sari la conținut

Stare drum Oradea - Pestera Scarisoara


northern_freyja
 Share

Postări Recomandate

Buna,

 

As vrea si eu sa stiu daca se poate ajunge dinspre Oradea la Pestera Scarisoara cu o motocicleta de asfalt? Cum e portiunea de la Stei spre Albac? Am fost acolo prin 2008 ultima oara si stiu ca era rupt rau, am lasat masina si am urcat prin bolovani spre pestera cu o Dacie break cu niste localnici... e la fel de rupt?

 

Multumesc!

 

https://www.google.ro/maps/dir/Oradea,+Jude%C8%9Bul+Bihor/Pe%C5%9Ftera+Sc%C4%83ri%C5%9Foara,+Comuna+G%C3%A2rda+de+Sus,+Jude%C8%9Bul+Alba/@46.7658077,21.9205471,9z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x474647e368762353:0x1b55a486d65d5344!2m2!1d21.9189438!2d47.0465005!1m5!1m1!1s0x4748d16f214d425f:0x3c356cdce6edf2d6!2m2!1d22.8096993!2d46.489643!3e0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Din Garda pana sus la pestera e asfalt nou, dar si pe mine ma intereseaza cum e intre Oradea-Beius?

 

Despre ala am auzit ca ar fi cam bombardat... :(

» Post actualizat in 25 Apr 2016 09:32

caricatura-drum1.jpg

 

https://www.google.ro/search?q=oradea+beius%5C&espv=2&biw=1423&bih=700&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiSnem8vanMAhVuSZoKHYFRAEoQ_AUIBygC&dpr=1#imgrc=AgxqmOrIQjrBZM%3A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut era inca in lucru Oradea-Beius, foarte prost drumul pt un Fz6. De la Stei la Albac nu este cel mai bun drum, dar e ok de facut cu o moto de strada. Grija mai mare pe la Vartop, erau unele portiuni cam rupte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Din Garda pana sus la pestera e asfalt nou, dar si pe mine ma intereseaza cum e intre Oradea-Beius?

Salutare!

Oradea-Beius e groaznic, numai semafoare si drum spart, se "lucreaza" de ani de zile pe el, nu se mai gata. E terminat din Oradea pana prin Hidisel cred, unde este o bifurcatie, o poti lua spre Holod, se reuneste drumul mai incolo cu celalalt, si mai ocolesti vreo 20-30km de drum rau, dar dupa aia mai ai inca vreo 20km pana in Beius, tot de drum bombardat. Nu e de mers cu cruiserul, eventual dinspre Cluj sa o tai dupa Piatra Craiului catre Bratca, iesi direct la Beius.

Sau o alta varianta acceptabila ca stare a drumului, si super ca peisaje, este de la Belis catre Poiana Horea, e bunicel drumul, chiar cateva sute de metri parca este drum de pamant (asa era anul trecut), dar practicabil. Sau pe valea Ariesului, dar acolo deja e mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.ro/maps/dir/46.4752473,22.8137943/46.4613653,22.82694/@46.5109638,22.818289,4004m/data=!3m1!1e3!4m9!4m8!1m5!3m4!1m2!1d22.8466321!2d46.4731369!3s0x4748d6a9cbdeb025:0x33fd55365abc13cb!1m0!3e0

 

Asta e tot asfaltat. Parca asta era traseul, oricum de la Pestera Scarisoara poti sa urci/cobori roata pe asfalt, urci pe o parte, cobori pe cealalta parte. Am dormit eu cu cortul anul trecut acolo. Eu nu te inteleg de ce nu ti-ai luat enduro-touring ca sa nu-ti mai pese de cum e drumul. Mergi ca e frumos la Scarisoara.

 

Albas-Poiana Horea-Belis--unul dintre cele mai frumoase drumuri din Ro. Nu sunt chiar cateva sute de m de forestier, chiar mai multi km, dar e ok. Acum dupa iarna nu stiu cat de ok mai e, poate chiar s-a terminat de asfaltat sau poate e rupt acum.

 

Am filmate toate astea parca, dar nu sunt editate filmele.

 

Astept indicatii cu cele mai bombardate drumuri pentru mine si KTM-ul meu. :blbl:

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

*** update la ce am scris mai sus ***

cica ar fi facut drumul din Oradea pana in Simbata, asta inseamna ca nu mai castigi mare lucru mergand pe varianta aia ocolitoare, pt ca Simbata e doar la 5km de locul unde se reunesc drumurile, deci tot acolo esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au mai reparat din drum, pana la Beius, nu mai sunt semafoare. intre Beius si Stei de la Sudrigiu la Stei e rau(decopertat, 45 de min Beius - Stei cu conserva) de la Stei e acceptabil

nu am fost, dar am sunat un coleg de munca care e din Stei(conservar) si el mi-a dat informatiile de mai sus.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e tot asfaltat. Parca asta era traseul, oricum de la Pestera Scarisoara poti sa urci/cobori roata pe asfalt, urci pe o parte, cobori pe cealalta parte. Am dormit eu cu cortul anul trecut acolo. Eu nu te inteleg de ce nu ti-ai luat enduro-touring ca sa nu-ti mai pese de cum e drumul. Mergi ca e frumos la Scarisoara.

 

Toata lumea ma intreaba acelasi lucru... well, din pacate sunt prea scunda pt Adventure-urile mari si nu-mi place BMW F650 GS (ghinion). Merg mult singura si nu m-as baga singura prin balarii ca daca dau motoreta pe jos prin bolovani ma ajuta s-o ridic ursul din padure. :D

 

Acum incerc sa incropesc un traseu pentru niste prieteni austrieci (care vor neaparat la Scarisoara) si ma gandesc la variante...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albas-Poiana Horea-Belis--unul dintre cele mai frumoase drumuri din Ro. Nu sunt chiar cateva sute de m de forestier, chiar mai multi km, dar e ok. Acum dupa iarna nu stiu cat de ok mai e, poate chiar s-a terminat de asfaltat sau poate e rupt acum.

 

Anul trecut am fost pe drumul asta, nu era asfaltat, doar pregatit. Am inteles ca s-a terminar de asfaltat. Am continuat pe dealul Boti, Rachitele, Doda Pilii, Calineasa, Garda, Arieseni, Varful Bihor. Zona superba, merita vizitata.

» Post actualizat in 25 Apr 2016 21:11

Toata lumea ma intreaba acelasi lucru... well, din pacate sunt prea scunda pt Adventure-urile mari si nu-mi place BMW F650 GS (ghinion). Merg mult singura si nu m-as baga singura prin balarii ca daca dau motoreta pe jos prin bolovani ma ajuta s-o ridic ursul din padure. :D

 

Acum incerc sa incropesc un traseu pentru niste prieteni austrieci (care vor neaparat la Scarisoara) si ma gandesc la variante...

Te ajut la traseu. Anul trecut am facut mult zona asta. In multe locuri asfaltul nu este foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrosani-Baile Herculane, acum 2 ani era plin de gropi, asfalt lipsa, etc.

Nu cred ca au reparat ceva, asa de repede.

 

Zau daca nu mor de ciuda ca avem atatea drumuri faine cu asfalt de cacao! Parcul ala national, Domogled-Valea Cernei, e o frumusete, mi-am zdranganit suruburile prin el anul trecut cu CBF-ul de 600 cu amortizoare ne-reglabile si nu-mi venea sa cred cata durere in pix exista pentru o zona atat de frumoasa...

 

Motocicleta actuala nu sufera de la denivelari (craterele in asfalt nu mi-ar placea nici cu mama Adventure-ului), e compromisul ideal intre ceva mai spre Adventure si ce imi place mie (cuplu, confort la drum lung, fara vibratii).

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cate alte drumuri asteapta sa fie afaltate. De ex. Rachitele-Doda Pilii- Calineasa, vis, nu iti mai vine sa iesi de acolo. Au inceput sa il pregateasca pentru asfaltat, dar au ramas la faza de " Dorel"

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este intre Calata-Belis, nu am fost pe acolo. Am fost Huedin-Calata-Scrind Frasinet(sunt 2 Seqoia in zona asta)-Rachitele.

Intre Belis- Belis Fantanele Baraj, este asfalt, virajat, in unele locuri defect, dar nu rau.

Belis Fantanele-Poiana Horea-granita de judet Cluj-Alba, este/era, macadam.

De la granita judet- Albac asfalt, in unele locuri mai cu defecte, dar nimic grav.

Albac-Pestera Scarisoara, asfalt, in unele locuri prost, mai ales pe viraje, trebuie avut grija mare la viraje, te surprind gropile si poti iesi in decor daca esti lansat.

Garda- pestera Scarisoara, asfalt, anul trecut ok, acum nu stiu.

 

P.S De la Pestera Scarisoara poti cobora pe Cheile Ordancusei. Asfalt, cam prost, cand incepi sa intri pe chei, la coborare. Dar practicabil, anul trecut.

Ai si Pestera Poarta lui Ionele

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam, intre Huedin si Albac este doar asfalt, mai putin cativa km pe langa Poiana Horea unde era un forestier dar tasat si pregatit de asfaltare(iulie 2015). Eu zic ca poti sa il faci si cu moto tau si eu drumul asta ti-l recomand ca e pacat sa il ratezi pentru bucata aia fara asfalt( nu e inclinat sau ceva dificil). Daca ti-e frica rau de el, poate caut filmul sa il vezi ca nu ai de ce sa il eviti.

 

ps: m-am uitat acum la film si sunt 20 min de mers pe forestier foarte incet.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-e frica rau de el, poate caut filmul sa il vezi ca nu ai de ce sa il eviti.

 

ps: m-am uitat acum la film si sunt 20 min de mers pe forestier foarte incet.

 

Nu mi-e frica. Thanks. :)

» Post actualizat in 27 Apr 2016 07:27

Am vazut ca o sa cam ploua toate zilele de Paste... :stuck:

post-63705-0-76875000-1461657324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

au mai reparat din drum, pana la Beius, nu mai sunt semafoare. intre Beius si Stei de la Sudrigiu la Stei e rau(decopertat, 45 de min Beius - Stei cu conserva) de la Stei e acceptabil

nu am fost, dar am sunat un coleg de munca care e din Stei(conservar) si el mi-a dat informatiile de mai sus.

 

Asfalt uscat!

Nu stiu dk mai intereseaza pe cineva sau nu, dar azi am fost iar pe drumul asta cu conserva, si NU e gata intre beius si oradea, mergand dinspre beius spre oradea, mai sunt vreo 3-4 semafoare si drumul tot dezastru e, pana prin pocola sau rabagani parca, de unde incepe deja sa fie reabilitat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Interesant ca pe Google Maps te duce pe acolo... dar pe Transfagarasan nu te duce, desi fost deschis inainte de 30 iunie. Nu am mers pe acolo, am ocolit si a fost ok.

 

Un alt drum foarte prost si ceva mai aproape e Curtea de Arges - Campulung, cu ceva continuare spre Targoviste. Drumul e rupt efectiv, plin de gropi si denivelari, multe in curbe fara vizibilitate si daca ai proasta inspiratie sa abordezi virajul normal si o masina ocoleste gropile, va puteti pupa frontal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...