Jump to content
Sign in to follow this  
caracterincompatibil

Vaselina pe role,folositi?

Recommended Posts

Eu unul recunosc ca am ramas cu metehnele capatate la scuterul de 49

Adica ungeam rolele variatorului cu vaselina de calitate,chiar masossi vand o astfel de vaselina pentru rolele variatorului

am vorbit cu 3 posesori de maxi care s au uitat crucis cand le am spus ca am dat cu vaselina pe role la ultima verificare a transmisiei.rolele erau uzate si am horarat sa ajut putin cu vaselina,o decizie buna dupa aceea,se simte efectul vaselinei la demaraj.rolele urca mult mai repede pe canalul variatorului

Am cumparat role si curea noua deoarece merge cu 1000rpm mai turat la aceasi viteza(role uzate si curea).inainte de montare nu stiu daca e cazul sa mai pun vaselina pe rolele noi

am mai cumparat vaselina liqui molly cu mos2(aia siliconica nu stiu cum se comporta) pentru orice eventualitate

ceva pareri pro sau contra?

Manualul de service ce zice?

Eu recent am schimbat rolele la Burgman,dar nu le-am dat cu nici un fel de vaselina,si nici nu am vazut pe youtube la tutoriale sa zica de asa ceva...habar n-am,poate trebuia,poate nu...Poate ne spune cineva daca da sau nu...

» Post actualizat in 28 Apr 2016 07:19

Si nici pe cele care le-am dat jos nu am vazut sa fie...

Manualul de service ce zice?

lecturile lungi ma obosesc .nu stiu,nu am citit

la primul maxi,motor yamaha.avea vaselina pe role ,descoperit dupa 10k la verificarea transmisiei.mergea foarte bine,demaraj bun

la al 2 lea nu avea tratement vaselina pe role si nu m am agitat sa ii pum

la kymco nu imi placea demarajul,dupa verificarea transmisiei am descoperit uzura la role,cureaua avea ceva uzura la margini,dar era ok avea viata pentru inca 5 k

ei dupa tratamentul rolelor uzate cu vaselina,scuterul se misca altfel la acceleratia de pe loc. l am impesionat pe un coleg posesor de kymco,motorizare identica

sunt convins ca in timp intra mizerie in vaselina si pierd tempoul ala il plus la demaraj...dar sunt dispus sa verific transmisita la fiecare 4-5000.pana acum am mers 4 000km si nu am simtit ca s a depus mizerie pe veselina ca sa am probleme la demaraj

lecturile lungi ma obosesc .nu stiu,nu am citit

Nu e vorba de lecturi lungi. Stiu ca in manualele de service este o pagina cu intervalele de service si cu operatiunile ce trebuiesc facute. De obicei iti spune: La X timp / Y kilometri trebuie curatat / uns / reglat reperul Z.

nu specifica nimic legat de vaselina pe role

vaselina ajuta rolele sa fie mai alunecoase/jucause.am pus valvoline iar acum am liqui molly

nu cred ca se dezvolta temperatura mare sa aiba nevoie de o vaselina care sa reziste la n grade.stiu ca mos2 e un aditiv natural foarte bun.nu stiu cat de mult ajuta dar in masina/scuter,pun aditiv cu mos2

la mobra n am tupeu sa pun din cauza de ambreiaj

Da, folosesc. Dar asta fiindca eu am slidere de la Dr Pulley, nu role. La role nu stiu daca e diferenta. Oricum, daca dai doar o pelicula fina de tot nu are ce sa strice.

@caracterincompatibil

Eu am pus in toate motocicletele, au pus si prietenii.

Exista aditiv cu MoS2 special pentru moto, tot de la Liqui Moly.

Edited by high_voltage_tm

vaselina se pune la variatoarele cu capac gen cele de la Yamaha,dar nu cred ca strica nici la celelalte...dar cu masura si sa fie de buna calitate,nu orice vaselina

un pic de vasilina nu strica niciodata... :crack:

numai pe frane sa nu pui...

Maximo....la motorizarea yamaha 250,a pus fostul proprietar cu multa dărnicie.era plis de vaselina pe interior,la role.de Paște fac schimbul de ulei(eneos 15w 50) și role+curea.am sa încerc vaselina cu mos2

un pic de vasilina nu strica niciodata... :crack:

numai pe frane sa nu pui...

...din nou....corect :10:

High.stiu de aditivul pentru motoare.am avut,doar xa nu am avut "tupeu" sa îl bag în motor.l am folosit la prim lmul maxi și la masina.acum am luat de la emag varianta de 175ml.nu au pe stoc aditiv moto de la liqui molly și n am chef sa plătesc 25-30 lei curierul ca sa comand de la Sibiu doar acel aditiv pentru moto

» Post actualizat in 05 May 2016 09:50

Pam pam

post-92135-0-74782500-1462441820_thumb.jpg

post-92135-0-30431400-1462441849_thumb.jpg

Se vede locul unde rolele s-au proptit in variator si au facut sant,dar daca nu e material iesit in afara am senzatia ca noile role vor trece peste si vor lucra corect, nu au cum sa agate acolo.