Sari la conținut

moto sh din CJ


Vasile700
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Vreau sa-mi cumpar o motocicleta din Cluj, de la un dealer de moto sh. Voi ce recomandati, sa merg cu un mecanic din Iasi care sa o verifice sau sa vorbesc cu un mecanic din Cluj? As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu niste recomandari din ambele orase pentru ca sunt nou in domeniul asta si nu stiu pe nimeni. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu e de la Sermoto? Dacă e vorba de ei cauta topicul cu "laude", de pe forum. Oricum e bine sa mergi cu un mecanic sau cineva care se pricepe, de oriunde o iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Daca ai da cateva detalii referitoare la ce cauti, poate te putem ajuta in vreun fel.

 

Am gasit la Motomus acest motor http://www.motomus.ro/motociclete/motociclete-second-hand/h5422. Mai ramane sa merg cu un mecanic sa o verifice, la rece, la cald, tot ce se poate.

 

Sper ca nu e de la Sermoto? Dacă e vorba de ei cauta topicul cu "laude", de pe forum. Oricum e bine sa mergi cu un mecanic sau cineva care se pricepe, de oriunde o iei.

 

Am citit si topicul dedicat lor, Sermoto= rau, Motomus= bun si restu' nu au ce caut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti hotarat pe firma, discuta pe tema garantiei. De multe ori este doar ca sa-si faca reclama. Tin minte ca a fost un baiat prin toamna care ia crapat motorul pe un R6 si l-au aburit si bineinteles ca si-a reparat-o singur.

Dezbate pe tema asta. Cum si cand se acorda garantie, pe ce piese, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mi-am luat un motor de la ei acum vreo 2 luni (mi-au adus unul pe care il vroiam, nu aveau la depozit). A fost prezentat ca fiind beton, doar de un schimb de ulei / filtre mai fiind nevoie.

 

Dupa ce a fost bagat in revizie la un alt service, s-au descoperit o gramada de chestii, lant care nu mai putea fi reglat, rulmentul de jug dus, cablu de acceleratie pozitionat necorespunzator etc.. am mai dat ceva dinero ca sa rezolv toate bubele.

 

Cum s-a zis si mai sus, n-as avea incredere in garantia aia, du-te daca poti cu un mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mi-am luat un motor de la ei acum vreo 2 luni (mi-au adus unul pe care il vroiam, nu aveau la depozit). A fost prezentat ca fiind beton, doar de un schimb de ulei / filtre mai fiind nevoie.

 

Dupa ce a fost bagat in revizie la un alt service, s-au descoperit o gramada de chestii, lant care nu mai putea fi reglat, rulmentul de jug dus, cablu de acceleratie pozitionat necorespunzator etc.. am mai dat ceva dinero ca sa rezolv toate bubele.

 

Cum s-a zis si mai sus, n-as avea incredere in garantia aia, du-te daca poti cu un mecanic.

 

Asta si vreau sa fac, ma duc cu un mecanic, o verifica el de toate buble, dar absolut toate si apoi o cumpar. Problema e mecanicul, sa gasesc pe cineva din Cluj sau din Iasi? In ambele cazuri, nu cunosc pe nimeni. Garantia e la motor si cutia de viteze, din cate stiu, in caz ca o sa crape, o trag pe dreapta, ii anunt si ei vin sa o ia la serviceul lor ca sa o repare. O sa le cer si garantie in scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e mecanicul, sa gasesc pe cineva din Cluj sau din Iasi? In ambele cazuri, nu cunosc pe nimeni.

 

Daca esti din Iasi (eu asa am inteles), ar fi bine sa iei cu tine un mecanic de acolo. In cazul in care vrei sa vii pe ea de la Cluj si ai vreo problema pe drum, macar ai cu cine sa te sfatuiesti, eventual sa o si repari. Vezi la Madras daca nu cumva gasesti sprijin. Poate chiar iti pot aduce ei. Nu ii cunosc dar am impresia ca au ceva activitate in domeniu.

 

Ar mai fi un calcul demn de luat in seama: drumul de la Iasi pana la Cluj si retur = ... euro. Plata mecanicului + mancare pe drum = ... euro. Daca adaugi acesti euro la bugetul alocat pentru motoreta s-ar putea sa gasesti una in acesti bani chiar pe langa tine. Castigul ar fi mai mare, zic eu.

Margi si pe la Madras, poate gasesti ceva bun la ei, sau iti pot aduce la comanda.

 

Ar mai fi o varianta sa iti gasesti tu o mobra pe site-ul german mobile.de si sa ti-o aduca unul din colegii de pe forum care se ocupa cu asta si are si referinte foarte bune. Ei verifica actele, si daca este corespunzatoare cu anuntul. Apoi ti-o vor aduce direct acasa. Arunca un ochi pe forum si vorbeste cu ei.

Vezi ca mai sunt colegi foarte bine cotati aici pe forum, care au sau care aduc diverse motociclete. Poate iti place vreuna. Este mai sigur si mai ieftin asa.

Succes!

Editat de pitesti2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu e de la Sermoto? Dacă e vorba de ei cauta topicul cu "laude", de pe forum. Oricum e bine sa mergi cu un mecanic sau cineva care se pricepe, de oriunde o iei.

Pe ce va bazati cand spuneti ca Sermoto sunt tzepari. Am cumparat atat eu cat si amici de-ai mei de la el si n-am avut probleme. Asta e riscul cu motoare SH- unele se mai f.t. El le ia la duba din Italia si le da mai departe. Unele mai bune, altele mai proaste. E treaba ta sa casti ochii la marfa. Una peste alta, omul da 1 an garantie pe motor. E mai mult decat sa o iei de la un necunoscut care n-a mers cu ea "decat pana la biserica".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe ce va bazati cand spuneti ca Sermoto sunt tzepari. Am cumparat atat eu cat si amici de-ai mei de la el si n-am avut probleme. Asta e riscul cu motoare SH- unele se mai f.t. El le ia la duba din Italia si le da mai departe. Unele mai bune, altele mai proaste. E treaba ta sa casti ochii la marfa. Una peste alta, omul da 1 an garantie pe motor. E mai mult decat sa o iei de la un necunoscut care n-a mers cu ea "decat pana la biserica".

pai da, dacă ești prieten cu cei de la Sermoto ce sa zici și tu?!

» Post actualizat in 06 May 2016 11:32

Și pt ca /index.php?/topic/736204-sermoto-srl-tepari-profesionisti/?fromsearch=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...