Jump to content

Starea drumurilor Viscri si Sarmizegetusa Regia

Saw
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Intentionez sa fac o excursie de vreo 3 zile in care sa trec prin Viscri (satul ala prin care se tot plimba Printul Charles) si pe la Sarmizegetusa Regia. As vrea sa stiu cam care este starea drumurilor spre aceste doua destinatii.

Din ce am citit, pentru Viscri e mai bine sa mergi prin Bunesti dupa care te asteapta vreo 8 km de cratere si drum neasfaltat.

Pentru Sarmizegetusa am inteles ca s-ar fi asfaltat tot drumul si ca doar ultimul km este exclusiv pietonal.

A fost cineva pe acolo, are cineva mai multe informatii?

Drumul il voi face cu un cruiser (Road King) si as vrea sa nu imi rup iar spinarea asa cum am facut-o anul trecut pe la Borsa, pasul Prislop...

Nu stiu sa iti dau detalii despre Viscri, dar spre Sarmiszegetusa Regia pot sa iti dau cateva indicatii:

- de la Orastie spre Sarmiszegetusa Regia, drumul avea ceva gropi fiindca se lucreaza la apa-canal si drumul este cam spart pana la Costesti.

- de la Costesti drumul e ok, doar ca ultimii km nu ne-a lasat sa intram, am parcat jos intr-un fel de colonie, de unde am plecat la picior vreo 5 km cred.

- da e adevarat ca se lucreaza la drum in acel sector........doar ca e cam ca la noi la romani.

Asfalt uscat sa ai.

Drumul spre Viscri e mizerabil si destinatia in sine nu are nimic neobisnuit. poate pentru printul Charles ca n-a mai vazut balegi de cal si noroaie de 3 secole.

Seamana cu catunul din scena de inceput din Braveheart

Edited by Zimbrutza

Ma intorc tot prin Bunesti. Traseul ar fi: Bucuresti - Bunesti - Viscri - Bunesti - Sighisoara - Biertan - Alba Iulia - Orastie - Sarmizegetusa si retur

Pentru biserica fortificata de acolo as fi mers.

Multumesc pt feedback :)

am facut eu acelasi traseu ca si tine, tot cu un cruiser vtx1300 cu pasager, anul trecut, pana la Alba Iulia (fara Orastie); a mers fara prbleme, atentie la iesirea din Bunesti spre Viscri ca ai tigani care arunca cu pietre, deci think twice-act once.

in rest intrarea-iesirea spre Viscri nu ar trebui sa iti puna probleme.

Bunesti - Viscri e cam in aceasi stare in care apare pe street view, daca nu putin mai rau: https://goo.gl/maps/tqUAa6fa17v

Practicabil totusi cu un ceva efort in unele zone in care chiar nu ai cum sa ocolesti gropile.

Drumul de acces dinspre sud e execrabil, in schimb. Nu m-as aventura cu cruiser, sub nicio forma. Viscri - Dacia.

Tigani care arunca cu pietre... Asta ma ingrozeste mai tare decat drumul prost :shootingsmilie:

Pare decent prin Bunesti. Nu imi daduse prin cap sa incerc sa vad cu google maps.

Acum o luna se lucra pe drumul de la Rupea la Dacia si e posibil sa-l fi reparat pana acum (deh, Paste, alegeri). De la Dacia e macadam decent pana la Viscri (pare pregatit pentru asfaltare). De-acolo la Bunesti asfalt cu gropi.

Viscri e interesant, daca ignori stradania pe alocuri fortata a unor localnici de a atrage turisti care n-au vazut in viata lor cum se croseteaza un ciorap de lana. Biserica e spectaculoasa, intr-adevar, dar interiorul dezamageste un pic.