Sari la conținut

Accident Corneliu Coposu cu Sfinta Vineri


Ribo
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Asta seara am avut un accident cu o soferita care evident nu s-a asigurat in geamurile alea de machiat pe care le tine in stanga si in dreapta masinii.

M-am tavalit destul de bine chiar si printr-un gard, prin miracol am scapat cu o zgarietura si un deget luxat.

Am facut amiabila , are asigurare la euroins ( ce stiti de astia ?).

E prima data cand fac amiabila de cand am permis si de B si de A.

Va rog sa ma ajutati cu ce trebuie sa fac , eventual un service autorizat moto care lucreaza cu ei pentru stabilirea daunelor si ce mai trebuie.

 

 

Daune : carene laterale ,frontala, bord + ce se vede in poza.

 

 

 

 

post-90219-0-81046600-1462651157_thumb.jpg

post-90219-0-58969700-1462651158_thumb.jpg

post-90219-0-45044300-1462651159_thumb.jpg

post-90219-0-12130700-1462651160_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acolo mi am prins piciorul ! De ce sa nu fac amiabila ? ma duc la politie atunci , care e diferenta? in afara de faptul ca i da amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Euroins e naspa . Eu am avut asigurare la ei , si cand am avut un accident ( din vina mea ) , i-am dat batai de cap soferului respectiv , tot asa cu amiabila . Daca faci amiabila ramane la latitudinea asiguratorului sa decida vinovatia , iar daca poate o intoarce in favoarea lor. Daca te duci la politie , ei nu sunt partinitori sa caute portite pentru asigurator , si scapi de sansa sa se lase cu culpa comuna (nu stiu in ce imprejurari ai avut tu accidentul si ce semne de circulatie / prioritati sunt acolo ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A intrat peste mine pe banda mea sa faca dreapta

» Post actualizat in 07 May 2016 20:21

Daca am facut amiabila deja , nu mai e nici o sansa sa ma mai duc la politie deci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

In devizul de daune sa nu uiti sa iti treci si echipamentul.. pentru ca si pe acela ti l-a distrus si este dreptul tau sa fii despagubit si pentru acela.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai fost la asigurator fugi la politie, nu are inca nici o valoare amiabila. Asta daca nu au trecut 24ore de la accident. Nu te juca cu Euroinsul de-a amiabila. Da-i si fufei un telefon sa nu fii neserios si informeaz-o. Pentru schimbarea benzii fara asigurare nu i se va retine permisul.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In primul rand,nu trebuia sa faci amiabila..presupun ca acum e cam tarziu..Eu am avut acum ceva timp o problema de genul,si am chemat politia,doar fiindca am vazut ca are asigurare la Euroins. Eu nu am avut probleme, findca am avut si proces verbal de la politie si toate alea..dar acum pasii sunt urmatorii! In momentul in care vine constatatorul ai grija sa treaca absolut fiecare surubel zgariat...si sa treaca inlocuire la componente,nu reparatie..o sa iti zica poate ca la carene se pot reface ca bla bla bla...nu conteaza! Motocicleta ta era tipla inainte de accident,asa o vrei si dupa.Dupa ce iti face constatarea,mergi cu ea la un dealer autorizat moto ( la United Motors as recomanda) sa iti faca un deviz in care trec costul la fiecare piesa afectata.Cu acel deviz mergi la asigurator si il depui.O sa trebuiasca sa astepti vreo 2-3 saptamani sa iti faca o oferta.Prima oferta o sa fie bataie de joc.Te duci la ei,faci plangere,le zici ca nu accepti suma aia,si ii ameninti ca faci reclamatie la ASF ( http://asfromania.ro/ ). In aceeasi zi faci si plangere la ASF,ca altfel te duc de nas. Euroinsul oricum e cercetat de ASF momentan.

In petitie scrii exact ce s-a intamplat,cat ti-au oferit si ca oferta lor nu e indestulatoare pentru reparatie. O sa te caute euroinsul dupa aia in maxim o saptamana cu o oferta decenta .Daca daunele tale trec de 50% din valoarea motocicletei pe piata acum,o sa iti dea dauna totala..ceea ce e bine cumva,fiindca o sa ai bani sa iti faci motorul,nu cu piese OEM,dar se gasesc cbr-uri de dezmembrat si poate mai ramai cu niste bani.

Numai bine si multa bafta! Trebuie sa fii tare in gura cu astia de la Euroins, sa le dai de inteles ca stii cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti okay! Din ce stiu, Euroins tergiverseaza dosarele de despagubire. :(

Asa fac toate firme cred. Cu si fara constatare de la politia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuia sa faci amiabila. Am avut un dosar la Euroins(a intors unu in fata mea,eu fiind cu moto),cu PV de la Politie si m-au despagubit dupa 8 luni ! Asta cu stat pe capul lor,telefoane zilnice etc.

Daca e vreo posibilitate sa anulezi amiabila aia da fuga la Politie,ca altfel posibil ca soferita sa o dea cotita si sa-ti repari moto din banii tai.

Editat de Racky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai 24 de ore sa declari accidentul la politie sau sa faci amiabila fara sa se lase cu amenzi. Ea se poate duce fara tine si sa declare accidentul ceea ce te scoate cumva vinovat daca nu te prezinti si tu. Asta e regula. Ai grija ca nu stii de cine dai. Tu decizi ce vrei sa faci.

 

PLUS CA TU ESTI VATAMAT CORPORAL. stiu ca nu grav dar un corp ai.

Editat de Underdog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai fost la asigurator fugi la politie, nu are inca nici o valoare amiabila. Asta daca nu au trecut 24ore de la accident. Nu te juca cu Euroinsul de-a amiabila. Da-i si fufei un telefon sa nu fii neserios si informeaz-o. Pentru schimbarea benzii fara asigurare nu i se va retine permisul.

Bafta!

sigur se poate asa ? da mi un prv cu nr de tel sa te sun Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU FA AMIABILA.acu 3 ani la fel m-a dat de pamant...aveam un intruder 250lc si m-au costat piesele 1800 de euro si asigurarea mi-a dat 1000...cand iti vine asiguratorul la mobra sa-i pui pe foaie toata fata de la motocicleta(jambe , jug , discuri, etrieri , bord , carenaj , oglinzi , rezervor , airbox(verifical bine) , capace motor , ghidon , manete , capete de ghidon , radiator , vas expansiune) asiguratorul o sa ia in calcul vechimea motocicletei, kilometri.o sa-ti dea dauna totala si nu cred ca o sa te despagubeasca mai mult de 1200-1300 euro.si daca faci amiabila tine-te de capul aluia care face poze si inspectia motocicletei

Editat de UrsuFlorin93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ii da dauna totala o sa ia cam 2500 de euro...se ia vechimea motocicletei,pretul ei pe piata la momentu de fata,starea in care era inainte de accident si mai multe chestioare...dar o sa obtina o suma ok,daca ii da dauna totala ( ceea ce e foarte probabil)..important ar fi sa mearga la politie daca mai are cum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind accident cu victima trebuia sunat imediat la 112.

» Post actualizat in 07 May 2016 21:42

Conducătorul unui vehicul implicat într-un accident de circulație în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății unei persoane este obligat să ia masuri de anunțare imediata a poliției, să nu modifice sau să șteargă urmele accidentului și sa nu părăsească locul.

 

Orice persoană care este implicată sau are cunoștința de producerea unui accident de circulație în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății uneia sau a mai multor persoane, precum și în situația în care în eveniment este implicat un vehicul care transporta mărfuri periculoase este obligata să anunțe de îndată poliția și să apeleze numărul național unic pentru apeluri de urgenta 112, existent în rețelele de telefonie din România.

» Post actualizat in 07 May 2016 21:43

Conducătorul unui vehicul implicat într-un accident de circulație în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății unei persoane este obligat să ia masuri de anunțare imediata a poliției, să nu modifice sau să șteargă urmele accidentului și sa nu părăsească locul.

 

Orice persoană care este implicată sau are cunoștința de producerea unui accident de circulație în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății uneia sau a mai multor persoane, precum și în situația în care în eveniment este implicat un vehicul care transporta mărfuri periculoase este obligata să anunțe de îndată poliția și să apeleze numărul național unic pentru apeluri de urgenta 112, existent în rețelele de telefonie din România.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, daca au completat formularul de amiabila si fiecare parte are cate un exemplar din acel formular, degeaba te mai duci la politie. partea cealalta vine cu formularul completat si dovedeste ca s-a facut amiabila, iar politia o sa va trimita sa va rezolvati problema la asigurator. asa ca el degeaba s-ar duce el acum la politie (sau soferita, ca e valabil pt ambii). repet, asa stiu eu, nu o lua ca pe o certitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, daca au completat formularul de amiabila si fiecare parte are cate un exemplar din acel formular, degeaba te mai duci la politie. partea cealalta vine cu formularul completat si dovedeste ca s-a facut amiabila, iar politia o sa va trimita sa va rezolvati problema la asigurator. asa ca el degeaba s-ar duce el acum la politie (sau soferita, ca e valabil pt ambii). repet, asa stiu eu, nu o lua ca pe o certitudine.

Ai dreptate am fost si asa e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...