Sari la conținut

Modificare saua motor


DanMotoCiuc
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa deschid acest topic, considerandu-l unul important si interesant, deoarece sunt unii care customizeaza sei de motor, in sensul ca sunt mai comode, mai moi si arata mai bine ca cele originale.



Am mai citit ca nu prea e indicat, cel putin la motoarele de viteza, sa le schimbam cu unele mult mai moi, deoarece nu mai simti asa de bine motorul!



Ca sa aflam toti cei care suntem interesati sa le schimbam (seile), propun ca cei care au schimbat asa ceva sa ne zica parerile lor, cine sau unde au fost facute, preturi, calitate, etc.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum le facea motodan, n-o sa mai faca nimeni secolul asta !

Din pacate a luat o pauza !

Io am vazut o poza cu o sa facuta de el si n-am fost foarte entuziasmat. Era cam cu cute.

Uite aici, ultima poza.

/index.php?/topic/736839-vand-kawasaki-kle-500/

 

 

Intre timp au aparut o gramada de tapiterii auto care se baga si la mobre. Eu stiu vreo doua in Bucuresti, insa nu am nicio parere de client trecut pe la ei.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am vazut o poza cu o sa facuta de el si n-am fost foarte entuziasmat. Era cam cu cute.

Uite aici, ultima poza.

/index.php?/topic/736839-vand-kawasaki-kle-500/

 

 

Intre timp au aparut o gramada de tapiterii auto care se baga si la mobre. Eu stiu vreo doua in Bucuresti, insa nu am nicio parere de client trecut pe la ei.

» Post actualizat in 14 May 2016 16:19 Editat de DanMotoCiuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai face cineva sei moto? Darian parca se lasase de meserie. Si eu as avea nevoie...

inca mai face, mi-am facut eu de curand la el. 120 lei pt ambele sei, cu putin burete adaugat.

post-56519-0-48808300-1463242929_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar saua aia stie cate modificari i s-au adus. Dar oricum nu e problema mea asta. Eu am dus sei de la...super motoare si, au iesit bestial. Repet! Doar pt retapitare. Adica schimbat material si cusaturi color. Aavioane...

Io am vazut o poza cu o sa facuta de el si n-am fost foarte entuziasmat. Era cam cu cute.

Uite aici, ultima poza.

/index.php?/topic/736839-vand-kawasaki-kle-500/

 

 

Intre timp au aparut o gramada de tapiterii auto care se baga si la mobre. Eu stiu vreo doua in Bucuresti, insa nu am nicio parere de client trecut pe la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut eu acum un an partea pasagerului de la vaca, la un tapiter auto (la Chirigii). Doar inlocuire material, cu coasere de partea din fata si capsare pe sub sa.

Lucrarea e decenta, nici prea buna dar nici proasta... prost e materialul, piele sintetica, aluneca. La momentul ala nu mi-am dat seama.

Dan le facea f misto, dar nu mi-am permis sa dau 500 lei atunci. Acum parca ar merge inlocuit cu un material antiderapant si eventual bagat niste burete de confort la pilot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

inca mai face, mi-am facut eu de curand la el. 120 lei pt ambele sei, cu putin burete adaugat.

Hm....eu am găsit la Iași cu 400 lei, Pt CBR , din doua culori si brodat ,HONDA, . Pare cam mult?

 

Tu Pt ce motor ai facut? Vestrom?

» Post actualizat in 14 May 2016 18:33

Doar saua aia stie cate modificari i s-au adus. Dar oricum nu e problema mea asta. Eu am dus sei de la...super motoare si, au iesit bestial. Repet! Doar pt retapitare. Adica schimbat material si cusaturi color. Aavioane...

 

» Post actualizat in 14 May 2016 18:35

..si nu te-a tentat sa le faci si mai moi putin? :) sa bage putin burete?

Editat de DanMotoCiuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm....eu am găsit la Iași cu 400 lei, Pt CBR , din doua culori si brodat ,HONDA, . Pare cam mult?

 

120 lei pt ambele sei

daca fac o comparatie da, mi se pare mult 400, dar depinde cum le face. simple, gen corbin, etc... eu doar am retapitat, fara vreun model/brodaj

 

 

 

Tu Pt ce motor ai facut? Vestrom?

pentru motorul din semnatura, un sv1000

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut acceasi problema cu saua, dupa un timp de la vreme si varsta se facuse super dura si deja alunecai dupa ea (Honda 954 RR). Am dat 250 RON si mi le-a facut super tare, cu piele groasa care nu aluneca, dar in acelasi timp nu iti rupe costumul. Fac si modificari la sa in partea de burete.

 

La cine ajuta : https://www.facebook.com/tapiterielasandu/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi am refacut in Martie saua la Motodan ,refacut zona pilot si pasager pt confort , material antialunecare pe ambele zone.

Sunt foarte multumit de cum a iesit ca si aspect .Din putinii km facuti pana acum pot sa zic ca e mult mai confortabila.

Dupa ce voi face macar 500 km intr o zi revin cu o parere.

Pretul 380 lei parca.

post-70928-0-76948300-1463317612_thumb.jpg

post-70928-0-15493000-1463317636_thumb.jpg

post-70928-0-23224900-1463317654_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

» Post actualizat in 15 May 2016 16:30

Da, scuze.

Si au pus mai mult burete? Ca ma interesează dacă e mai mult burete, cum se sinte motorul? Mai rau? Sau e ok sa se adauge burete pentru confort(fata de cel existent ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde mai exact alunecai dupa ea? Intre sa si rezervor? Sub sa? Cum e ? Intuneric?

Am avut acceasi problema cu saua, dupa un timp de la vreme si varsta se facuse super dura si deja alunecai dupa ea (Honda 954 RR). Am dat 250 RON si mi le-a facut super tare, cu piele groasa care nu aluneca, dar in acelasi timp nu iti rupe costumul. Fac si modificari la sa in partea de burete.

 

La cine ajuta : https://www.facebook.com/tapiterielasandu/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as dori sa modific saua, alunec destul de tare la franare/decelerare, as dori in primul rand sa o inalt un pic in fata (vreo 5-6 cm, sa urce pe rezervor), un pic la sezut, iar la pasager- ceva ridicat spre inainte, sa nu alunece spre mine la franare sotia. Nu as dori piele, prefer ceva sintetic, pe negru, cat mai simplu si sa nu sara in ochi cu cine stie ce cusaturi sau alte minuni. Fata de la saua mea o voi vinde, arata foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan din timisoara nu mai face, am vorbit azi cu el.

Mi-a recomandat cat de cat pe unul din Pitesti sau ploiesti, cica e aici pe forum. El ar avea materiale ca a lui, de calitate.

Cat despre Darius din Bucuresti, parerile sunt impartite. Cica ar lucra cu materiale proaste, ieftine.

 

Eu am gasit unul din IASI, pe facebook are id GeoSeats....daca cineva stie cum lucreaza, il rog sa-si impartaseasca aici parerile lui.


» Post actualizat in 16 May 2016 09:34

Dan din timisoara nu mai face, am vorbit azi cu el.

Mi-a recomandat cat de cat pe unul din Pitesti sau ploiesti, cica e aici pe forum. El ar avea materiale ca a lui, de calitate.

Cat despre Darius din Bucuresti, parerile sunt impartite. Cica ar lucra cu materiale proaste, ieftine.

 

Eu am gasit unul din IASI, pe facebook are id GeoSeats....daca cineva stie cum lucreaza, il rog sa-si impartaseasca aici parerile lui.

 

Este vorba de Ploiesti, "MotoVis" are id aici pe forum. Daca cineva cunoaste cum lucreaza, asteptam parerile lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e darius, e darian, si nu tin minte ca parerile sa fie impartite din cauza materialelor, ci a faptului ca acum ceva timp nu putea lumea sa dea de el, situatie care s-a remediat intre timp.

repet, eu unul sunt multumit de lucrarea pe care mi-a facut-o, si mai am cativa prieteni care-s la fel de multumiti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e darius, e darian, si nu tin minte ca parerile sa fie impartite din cauza materialelor, ci a faptului ca acum ceva timp nu putea lumea sa dea de el, situatie care s-a remediat intre timp.

repet, eu unul sunt multumit de lucrarea pe care mi-a facut-o, si mai am cativa prieteni care-s la fel de multumiti :)

Discutiile au aparut cand a inceput sa promita lucrarea gata in trei zile si o termina in trei saptamani. Si asa s-a petrecut treaba luni de zile, pana cand a disparut de tot. Stiu om care nici pana-n ziua de azi nu si-a recuperat saua. Sau cel putin asa mi-a zis...

Eu i-am lasat saua 11 zile (el promitand ca e gata in trei). A fost gata dupa 15 zile, 15 telefoane si trei vizite. Si a fost de tot kakatul. S-au desfacut cusaturile dupa 50 de km. pe stanga si dupa 100 pe dreapta. A facut figuri cand i-am zis asa ca le-a refacut nevasta-mea, ca nu aveam chef de ceva dosare penale. Si cusaturile tin si acum, dupa inca vreo 30.000 de km.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si de ce nu-l suna omul acum ca sa-si recupereze saua?

 

per total asa o fi, nu ii iau apararea pt ca de perioada aia doar am auzit, n-am experimentat-o pe pielea mea, dar acum - cel putin in cazul meu si al unor prieteni de-ai mei - a facut treaba foarte buna. iar una din lucrari a fost ceva mai custom, celelalte au fost simple retapitari cu putin burete adugat.

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...