Sari la conținut

Problema GS500 E


Postări Recomandate

Am si eu o intrebare va rog frumos..

Am o motocicleta suzuki gs 500f(an fabricatie 2005) mi s a rupt cablul de ambreiaj si pe net gasesc cablu doar pentru suzuki gs 500e. Bun, intrebarea este comatibilitatea este aceeasi nu ?

Stima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare va rog frumos..

Am o motocicleta suzuki gs 500f(an fabricatie 2005) mi s a rupt cablul de ambreiaj si pe net gasesc cablu doar pentru suzuki gs 500e. Bun, intrebarea este comatibilitatea este aceeasi nu ?

Stima !

da,cumpara-l fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutari tuturor. Am achizitionat si eu un gs500e din 92. Si am unele intrebari referitor la el. Cea mai buna intrebare ar fi urmatoarea. Am vrut sa vad cat duce gs.ul pe un drum asfaltat foarte bun fara gropi, denivelari, etc. schimbat treptele normal 4000-4500 ture si in ultima treapa la o viteza de aprohomativ100-120km/h fara a frana sau aplecari, mers in linie dreapta. ma fura din spate. Am inteles k este vorba de "voblaj" care sa fie cauza ? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai facut asta pe vremea din ultimele zile nici nu discutam,

In rest:

verifica starea cauciucuri

verifica presiunea in roti

verifica amortizorul si furca sa fie setate pt tine (daca e spatele moale poate da fenomenul de mai sus)

verifica sa nu aiba joc in bucsile de la bascula

Daca e prima mobra (dupa cum povestesti asa pare) - arunca niste beri la unu mai batran sa te invete ce si cum. Las-o mai moale pana inveti cum se merge.

 

p.s. - la gs 500 schimba peste 6 - 7 mii de ture. nu mai merge subturat cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers acum. Asta s a intamplat pe la inceputul lui noiembrie. Am intrebat si am auzit multe variante. Nu am decat sa le iau pe rand. Cauciucurile sunt din 2013 estetic arata foarte bine presiunea nu o stiu. Intr.adevar e primul motor am permis de 1 an A2 deocamdata. Nu sunt adeptul vitezei dar nici sa merg cu 50/h. Cum adica sa fie setat pt mine ? Ce ar trebui facut ? Poate cunoasteti un mecanic bun prin bucuresti sau prin apropiere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vrei sa pleci cu mobra de acasa verifici mereu presiunea in cauciucuri, intinderea lantului si cat gaz mai ai. Scrie pe bascula ce presiune trebuie sa bagi in roti.

 

Nu ai nevoie de mecanic pt a regla suspensia de gs500. Cauta un tutorial si te descurci singur. Are destul de putine reglaje.

https://www.google.ro/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=gs%20500%20suspension%20adjustment

http://wiki.gstwins.com/index.php?n=Upgrades.RearShock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de mecanic pt a regla suspensia de gs500. Cauta un tutorial si te descurci singur. Are destul de putine reglaje.

 

daca nu te intrerup, cam ce inseamna "destul de putine" reglaje la dumneavoastra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma despre ce reglaj este vorba? Ce ar trebui sa fac mai exact ? Dupa ce criteriu se regleaza un amortizor/ suspensie

ar trebui sa te duci la un servis cu un mecanic care stie cum trebuie sa mearga motocicleta ta si sa dea o tura cu ea mai intai .. asta daca nu descopera catastrofe la o inspectie vizuala.

 

nu ai decat un singur reglaj , "preload " se numeste dar sigur ai probleme mult mai mari decat un "reglaj"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu te intrerup, cam ce inseamna "destul de putine" reglaje la dumneavoastra?

in functie de an:

- furca are reglaj pentru preload sau nu are reglaje deloc (la cele mai noi)

- Amortizorul spate are doar reglaj de preload in trepte

 

De obicei comportamentul descris e dat de suspensie moale pe spate (daca nu sunt alte cauze din ce am zis mai sus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...