Sari la conținut

Cumpăr motoreta enduro


Cofy
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti .

 

Ma dau pe vitezane de ceva ani(8-9) si m-am decis in sfarsit sa ma bag si pe padure.

 

Am avut ceva experiente cu niste enduro-uri dar nu foarte multe.

Am primit si cateva sfaturi de la cativa prieteni din BV dar tot nu sunt decis ce sa-mi iau..

 

Fiind la inceput eu zic ca imi ajunge ~300cc in 4 timpi . Vreau ceva destul de usor si manevrabil

 

M-am gandit la un ktm sau wr250. Ce parere aveti ? Ce imi recomandati ? 2t , 4t ?

 

Mentionez ca am 1.80 si 75kg .

 

Stima !

 

L.E. Bugetul e undeva la 2000 euroi..

Editat de Mickey20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este sa va suiti pe mobrele astea si sa va dati macar un pic. sa vedeti ce si cum...sa va faceti o idee..si dupa ai sa cumparati ceva

daca aveti pana in 100 de kg orice 2 t este bun peste 200 exc..inclusiv 200 exc(este mai rar si greu de gasit unul bunicel)

300 exc 2t nu va sfatuiesc..e prea mult si ptr unii cu experienta mai mare..:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are nimic..din contra !ptr un incepator 4 t -ul este mai prietenos...dar are dezavantaje,e mai greu,mai scumpa ca intretinere...depinde pe unde il folosesti si ce trasee faci

2t-ul este mai usor ca si kg si mult mai usor de intretinut...iar la banii care ii au..2t este raspunsul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are nimic..din contra !ptr un incepator 4 t -ul este mai prietenos...dar are dezavantaje,e mai greu,mai scumpa ca intretinere...depinde pe unde il folosesti si ce trasee faci

2t-ul este mai usor ca si kg si mult mai usor de intretinut...iar la banii care ii au..2t este raspunsul

Corect,4T e mai prietenos cu incepatorii,iarta mai mult greselile lor.:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile 2t vs 4t sunt lungi,interminabile si balanta nu cred ca inclina decat in functie de gusturile omului.si mai ales ce vrea sa faca cu motoreta respectiva

ca si popularitate si cele mai uzuale sunt ktm-urile.si cele 2t si cele 4 t avantajele sunt ca ..gasesti piese f f usor...sunt fiabile (asta daca nu iti iei vreo cazatura)

pe parte de enduro,japonezele stau mai prost...yamaha wr..honda crf-x..suzuki dr-drz..,toate 4 t la capitolul asta ma abtin ptr ca nu am detinut modelele respective

Editat de ovi200exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata , m-am decis ....am avut mai multe discutii cu enduristi si am citit multe forumuri (4t vs 2t) si pana la urma o sa optez pentru un KTM 200 EXC in 2t .

 

Poate o sa fie mai greu la inceput dar o sa il dovedesc eu pana la urma.

Daca aveti prieteni care vrea sa scape de unul , astept un PM.

 

Multumesc tuturor pt sfaturi si ne vedem prin padure.

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Japonezele sunt mai fiabile la motoare, KtM urile stau bine la suspensii.

Asta o spun KTM știi

Intr-adevar piesele la KTM ajung mai repede si au toți de vânzare second.

Dar si de asta putem vb până la Anul si nu terminăm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sper sa nu fiu off-topic,dar daca s-a ajuns la 2t vs 4t vreau sa va intreb ceva,scurt si la obiect..

 

Exista Suzuki dr 125cc IN 2t?

Cred ca Suzuki RM 125 Editat de Lucian Dutu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am gasit una de vanzare si omul sustine ca e in 2 timpi,am cautat pe internet dar nu am gasit motorizarea asta.Eu stiu ca sunt doar in 4 timpi modelul asta


» Post actualizat in 23 May 2016 19:28

Ne testezi cunostiintele sau de ce intrebi?

Nu, am gasit una de vanzare si omul sustine ca e in 2 timpi,am cautat pe internet dar nu am gasit motorizarea asta.Eu stiu ca sunt doar in 4 timpi modelul ast

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am gasit una de vanzare si omul sustine ca e in 2 timpi,am cautat pe internet dar nu am gasit motorizarea asta.Eu stiu ca sunt doar in 4 timpi modelul asta

» Post actualizat in 23 May 2016 19:28

Nu, am gasit una de vanzare si omul sustine ca e in 2 timpi,am cautat pe internet dar nu am gasit motorizarea asta.Eu stiu ca sunt doar in 4 timpi modelul ast

 

Bineinteles ca 4T.

 

Inseamna ca nu are acte. E furata.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica o Yamaha DT 125 pe care omul a reusit sa puna o sea si o codita de DR, si o vinde ca si DR. Sau, mai bine zis, o dezmembreaza pentru ca nu i-o cumpara nimeni asa, struto-camila:

Anuntul:http://olx.ro/oferta/dezmembrez-suzuki-dr-125-ID4BRLi.html#c42a4a5926

Suzuki DR: https://www.google.ro/search?q=suzuki+DR+125&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjWhrSN2_LMAhWBtxQKHQxRBLQQ_AUIBygB&biw=1680&bih=921

Yamaha DT: http://bikez.com/motorcycles/yamaha_dt_125_r_1997.php

 

Concluzie: DR125 2T exista in aceeasi masura in care exista si Dacia 1300 in 2T, daca ii schimbi motorul cu unul de Trabant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In talon e trecuta seria motorului original,care,daca o vei compara cu cea de pe mobra,da cu virgula!

Scuza-mi nesimtirea,daa',unde ai gasit jegul ala de mobra?Nu l-as lua nici gratis!

Sincer!

Aduna-te si cauta o mobra decenta,nu un goz!

 


Adica o Yamaha DT 125 pe care omul a reusit sa puna o sea si o codita de DR, si o vinde ca si DR. Sau, mai bine zis, o dezmembreaza pentru ca nu i-o cumpara nimeni asa, struto-camila:

Anuntul:http://olx.ro/oferta/dezmembrez-suzuki-dr-125-ID4BRLi.html#c42a4a5926

Suzuki DR: https://www.google.ro/search?q=suzuki+DR+125&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjWhrSN2_LMAhWBtxQKHQxRBLQQ_AUIBygB&biw=1680&bih=921

Yamaha DT: http://bikez.com/motorcycles/yamaha_dt_125_r_1997.php

 

Concluzie: DR125 2T exista in aceeasi masura in care exista si Dacia 1300 in 2T, daca ii schimbi motorul cu unul de Trabant.

Corect punctat!

 

La Suzuki,nici eu nu stiu sa existe 125 cmc in 2T decat RM-ul.DR-u' in niciun caz,e 4T.

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...