Sari la conținut

Politist motociclist Babeni


Kza
 Share

Postări Recomandate

exista multe variatii la problema expusa de tine.

 

La semafor,cand sunt coloane de masini pe ambele/toate benzile, si sunt oprite, si tu vii cu 3km/h printre ele, mergand suficient de incet incat sa opresti chiar daca-ti deschide unu o portiera sau daca vrea sa iasa din coloana, nu vad problema.

 

Daca in aceeasi situatie vii cu viteza printre ele, iti asumi orice portiera/accident, chiar daca ala e vinovat ca a iesit fara sa se asigure...

 

cunosc personal un caz in care motociclistul a depasit coloana (7-8 masini) care se formase sa lase o alta masina sa iasa dintr-o curte .... impactul a avut loc la capatul coloanei, respectiv masina a apucat sa scoata botul... din pacate fatal (~50km)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cunosc personal un caz in care motociclistul a depasit coloana (7-8 masini) care se formase sa lase o alta masina sa iasa dintr-o curte .... impactul a avut loc la capatul coloanei, respectiv masina a apucat sa scoata botul... din pacate fatal (~50km)

 

un exemplu bun, dar aici vine in joc si experienta riderului...

 

Cine are experienta in trafic stie ca genul asta de intamplari nu sunt rare, si pe motocicleta de obicei vezi putin deasupra masinilor. Cand te deplasezi pe langa un sir de masini oprite/parcate, mereu tre sa circuli cu atentie si ochi beliti

 

nu era masina aia,era un copil ce putea sa-i sara, sau deschidea unu o portiera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te gandi numai la mobrele noastre. De pe o vitezana nu vezi nici peste Dacie, daramite peste gipane.

Si da, ochii beliti, ca modalitatile de accidentare intre colane sunt multiple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista depasire de coloana. Depasirea regukamentara se face succesiv. Restul e cancan.

Poftim? Cine ti-a spus chestia asta? Adica vrei sa-mi spui ca e ilegal sa depasesc trei masini odata daca ele merg una dupa alta pe DN cu 30 la ora? Daca asta ai vrut sa spui arata-ne si noua articolul de lege care reglementeaza chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 118

Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

B) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

d) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

Art 20 lit k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

 

Oricum este destul de ambiguua legea din Romania. Ca sa existe portite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista depasire de coloana. Depasirea regukamentara se face succesiv. Restul e cancan.

 

 

cand un sir de fraieri devine coloana? cand sunt mai mult de cati? 2? 3?

 

Daca eu depasesc un tir (cu masina, mobra, etc), si dupa ce il depasesc, cand sa ma repliez inapoi, vad ca in fata lui mai e unu cu o masina care merge mai incet (si care probabil urma sa fie depasit de tir in urmatoarele zeci de secunde), ce fac? franez brusc ca sa ma repliez in spatele tirului? sau ma bag intre cei 2-3 metri dintre ala si tir, si-i pun o frana in fata tiristului de-mi umple frigiderul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 118

Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

B) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

d) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

Art 20 lit k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

 

Oricum este destul de ambiguua legea din Romania. Ca sa existe portite...

Tot nu vad unde zice ca n-am voie sa depasesc 2-3-4-10 masini odata. Si nu ma refer la unele care stau pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu vad unde zice ca n-am voie sa depasesc 2-3-4-10 masini odata. Si nu ma refer la unele care stau pe loc.

Eu nu am vazut nicio legea care sa nu fie interpretabila.Asa este,ai dreptate. Din pacate nu avem legi clare, facute doar dupa ureche ... Sistem imputit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E epica aia. Swu cum un tablagiu, dupa 1,5 ani de scoala politieneasca iti poate retine permisul si are credibilitate din start. Pt cei ce nu stiu, in civilizatie, judecatorul decide asta. Inca o data, mwe cu cacao pt cei ce imbraca uniforma de ordine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E epica aia. Swu cum un tablagiu, dupa 1,5 ani de scoala politieneasca iti poate retine permisul si are credibilitate din start. Pt cei ce nu stiu, in civilizatie, judecatorul decide asta. Inca o data, mwe cu cacao pt cei ce imbraca uniforma de ordine.

Pai, mestere, vezi ca si in Romania tot judecatorul decide, in final. Ca nu te impiedica nimeni sa te duci in instanta. Doar ca acolo, daca e doar cuvantul tau contra cuvantului gaborului fara nicio alta proba, ai mari sanse sa ramana cum zice gaboru'. Si mie mi se pare normal sa fie asa. Altfel nu s-ar mai fi inventat politia si ne-am sanctiona intre noi, fiecare pe fiecare, cu rezerva de a merge in instanta cine se simte nedreptatit. Si atunci ar trebui sa avem judecatori cam cat politisti, procurori si judecatori la un loc.

Te-ai prins?!

 

Si inca ceva: pentru nepastrarea distantei nu te amendeaza niciun gabor daca nu-l pupi in curr pe ala din fata ta.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: pentru nepastrarea distantei nu te amendeaza niciun gabor daca nu-l pupi in curr pe ala din fata ta.

 

mai exista situatiile speciale cand te depaseste un mu.ist si se baga in fata ta si-ti franeaza brusc... astea sunt cele mai delicate. Uneori o fac intentionat, uneori sunt idioti din astia care fac slalom printre benzi,si ca sa-l evite pe unu de pe banda lui, se baga pe banda ta, din scurt, si odata intrat pe ea, franeaza brusc (probabil din cauza altuia din fata)..etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-asta trebuie pusă camera pe bord. Nu poți să-l acuzi pe polițistul care te scoate pe tine vinovat că tu l-ai lovit pe unu care după ce a slalomat ți-a pus frînă brusc în față. De unde poate să știe el ce s-a întîmplat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-asta trebuie pusă camera pe bord. Nu poți să-l acuzi pe polițistul care te scoate pe tine vinovat că tu l-ai lovit pe unu care după ce a slalomat ți-a pus frînă brusc în față. De unde poate să știe el ce s-a întîmplat?

 

 

Asta cu camera pe bord ar fi utila . Daca s-ar introduce o anexa la asig obligatorie , sa platesti mai putin daca ai camera si in caz de accident ai dovada - toata lumea ar avea de castigat . In cativa ani peste 50% ar fi cu camere in masina . Decat tampeniile actuale cu varsta & shit ....e o varianta mult mai buna zic eu ... Dar sigur , o sa miroase careva ca e rost de cascaval si o sa inceapa povestea cu camere omologate de dracu stie cine , monopol de vanzare de la o firma tinuta in spate politic...chestii romanesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o camera in bord e buna doar pentru anumite aspecte ce se pot dovedi din filmare...

 

camera in bord nu-ti poate spune viteza, nici macar nu o poate exprima (de ex un gopro altereaza grav perceptia vitezei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o camera in bord e buna doar pentru anumite aspecte ce se pot dovedi din filmare...

 

camera in bord nu-ti poate spune viteza, nici macar nu o poate exprima (de ex un gopro altereaza grav perceptia vitezei)

 

Din filmare sigur se vede in 90% cazuri mai clar ce s-a intamplat , decat de la martori cu texte ''era cu motor=avea viteza'' .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, mestere, vezi ca si in Romania tot judecatorul decide, in final. Ca nu te impiedica nimeni sa te duci in instanta. Doar ca acolo, daca e doar cuvantul tau contra cuvantului gaborului fara nicio alta proba, ai mari sanse sa ramana cum zice gaboru'. Si mie mi se pare normal sa fie asa. Altfel nu s-ar mai fi inventat politia si ne-am sanctiona intre noi, fiecare pe fiecare, cu rezerva de a merge in instanta cine se simte nedreptatit. Si atunci ar trebui sa avem judecatori cam cat politisti, procurori si judecatori la un loc.

Te-ai prins?!

 

Si inca ceva: pentru nepastrarea distantei nu te amendeaza niciun gabor daca nu-l pupi in curr pe ala din fata ta.

Perfecta dreptate ai, doar ca eu trebuie sa contest ce zice gaboru' militian, in speta nespalat, care cuvantul lui e litera de lege,iar in fata judecatorului plec de la prezuntia de vinovat. In justitia romaneasca, citeste ce inseamna balanta, esarfa si sabia.

Pe cand in tarile calde, este totul ordonat... Ex pleci de la prezumtia de nevinovatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce prezumtie de nevinovatie? Vorbim de o contraventie amarata, nu de infractiuni si procese... politistul e organ constatator, printre altele, constata fapta si o sanctioneaza. Nu esti de acord... depui contestatie si dovedesti (martori, declaratii, filmari daca sunt acceptate etc) in fata judecatorului ca tu ai dreptate. Sau nu.

Asta e valabila in orice tara "calda".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...