Sari la conținut

Releu semnale led suzuki gsxr


Postări Recomandate

Salutare. De ceva timp mi-am schimbat semnalele OEM cu unele pe led, fata și spate incorporate. Am observat ca flicareau mai repede, ceva normal pt led. Însă am văzut pe net relee pt led cu tempo ajustabil. Am cumparat unul,însă nu știu de unde sa îl leg și nici locația celui original nu o cunosc. Dacă ma poate ajuta cineva cu o idee, sfat, etc. Releul are doar doua piciorușe și este exact ca cel de dacie... Ca forma. Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul spunea: "Însă am văzut pe net relee pt led cu tempo ajustabil. Am cumparat unul, însă nu știu de unde sa îl leg și nici locația celui original nu o cunosc. Dacă ma poate ajuta cineva cu o idee, sfat, etc. Releul are doar doua piciorușe și este exact ca cel de dacie... Ca forma"

 

Il poti ajuta spunandu-i locatia releul de semnalizare original. Are ce-i trebuie, nu stie unde sa-l monteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai locatia ar fi sub sa la pasager,nu stiu exact cum e la Suzuki,cauta sigurantele si releele.Acolo o sa vezi si releul de semnalizare,cand crezi ca l-ai gasit il deconectezi si pui semnalizarea.Daca nu merge ai deconectat exact ce trebuie,altfel mai incearca.Pe urma il instalezi cel nou.Daca e un releu pt Suzuki atunci tre sa fie asemanator cu originalul,deci nu ai probleme la montaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui si ce model si an de GSXR..atunci iti pot spune locatia corecta.

DAR...releul de semnalizare la GSXR este cumulat cu releul de pompa benzina..deci ai grija ce pui acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui si ce model si an de GSXR..atunci iti pot spune locatia corecta.

DAR...releul de semnalizare la GSXR este cumulat cu releul de pompa benzina..deci ai grija ce pui acolo.

 

George, nu cred ca se poate combina cu releul de la pompa de benzina, chiar nu vad varianta asta corecta. Posibil, am mai vazut la un '98, o combinatie cu releul de interblocaj cric/side -stand+ o dioda de sens. Ca pozitie, este sigur in fata sub bord, stanga sau dreapta spre far.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai documenteaza-te.

Sunt ambele functii in aceasi carcasa...daca nici la suzuki nu stiu..

» Post actualizat in 18 May 2016 11:28

 

An 2001 750. Ma gândeam nu cumva merge la și pe instalația de semnalizare separat?

Este pe tubulatura de ramair..O cutie mica dreptunghiulara..2/4.cm langa blocul de sigurante Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George, nu cred ca se poate combina cu releul de la pompa de benzina, chiar nu vad varianta asta corecta. Posibil, am mai vazut la un '98, o combinatie cu releul de interblocaj cric/side -stand+ o dioda de sens. Ca pozitie, este sigur in fata sub bord, stanga sau dreapta spre far.

Cand vorbesc de combinatie, ma refer la corp comun dar cu circuite separate, adica fiecare releu/componenta cu functia sa. Iar releul pompei de benzina este separat ca "device"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai sucit-o 😉

» Post actualizat in 18 May 2016 11:31

Am spus pentru om simplu..ca nu poate lua un releu oarecare,datorita faptului ca acea cutiuta indeplineste mai multe functii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai sucit-o

Nu am sucit-o am corectat afirmatia ta de "combinatie" pentru ca nu poti sa faci combinatie intre circuite pe functii diferite, verifica si sigur nu este releu pompa benzina in acelasi corp cu releu de semnalizare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mulțumesc, exact ce bănuiam...am încercat acum sa pun pe instalație fără sa ma leg de "cutiuță" însă degeaba. Pur și simplu este degeaba. La releul de lângă panoul de sigurante nu ma bag, mai ales ca are mai multe funcții. Pentru niște semnale care flicare mai repede, nu se merita o pompa de benzina schimbata. Ma gândesc ca nu am pierdut banii de pomana. Poate îl vrea cineva la care se potrivește mai ușor fără alte modificări majore. Va mulțumesc încă o data. O sa merg la un magazin de electrice sa caut alta soluție ceva mai simpla și revin cu ce am rezolvat, poate ajuta și pe altcineva...

» Post actualizat in 18 May 2016 11:38

Tng exact asa este ca în poza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si manualul in baza mea de date. Exact cum am spus mai sus, la fel ca la "98, in acelasi corm sunt doua relee cu circuite separate, cel de interblocaj pentru side stand + diode si releul de semnalizare( vezi attach). Scoti releul combinat din mufa/conector si identifici dupa indicatii pe cel de semnalizare, adica pentru literele F si G. Pastrezi conexiunile pentru releul side-stand si conectorul pentru E si F(RELEUL SEMNALIZARE) il introduci in noul releu adaptat pentru LED.

Bafta,


» Post actualizat in 18 May 2016 11:54

Am gasit si manualul in baza mea de date. Exact cum am spus mai sus, la fel ca la "98, in acelasi corm sunt doua relee cu circuite separate, cel de interblocaj pentru side stand + diode si releul de semnalizare( vezi attach). Scoti releul combinat din mufa/conector si identifici dupa indicatii pe cel de semnalizare, adica pentru literele F si G. Pastrezi conexiunile pentru releul side-stand si conectorul pentru E si F(RELEUL SEMNALIZARE) il introduci in noul releu adaptat pentru LED.

Bafta,

 

Cati km sunt de la Campina pana la Tgv?...faci drumul pana la mine, sau il rezolvi tu in 23 min :hug:

post-74268-0-49725900-1463571585_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dedant acum ca am harta, încerc sa caut comoara... Mulțumesc

» Post actualizat in 18 May 2016 12:03

La mine a început ploaia... Ca veneam la Târgoviște

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai simplu pui rezistoare in paralele cu ledurile si aia e de alea de 20w cu radiator de aluminiu pui intre + si - cate o bucata la fiecare semanlizare si ai cosnumu real simulat si ti merge normal cu releu original.

Asta ca sa nu dai 120 lei pe un releu JMT cu 7 picoare cum am eu :) iei rezistoarele care-s 10 lei buc x4 cum are un prieten si merg exact la fel.

 

cauti asta pe google " ANULATOR EROARE REZISTOR CANBUS 35W 12 OHM " si le gaseste pe okazii in poza arata doua si pret e 10 lei poate iesi la 20 nu 40 cum am scris mai sus

Editat de TwinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai simplu pui rezistoare in paralele cu ledurile si aia e de alea de 20w cu radiator de aluminiu pui intre + si - cate o bucata la fiecare semanlizare si ai cosnumu real simulat si ti merge normal cu releu original.

Asta ca sa nu dai 120 lei pe un releu JMT cu 7 picoare cum am eu :) iei rezistoarele care-s 10 lei buc x4 cum are un prieten si merg exact la fel.

 

cauti asta pe google " ANULATOR EROARE REZISTOR CANBUS 35W 12 OHM " si le gaseste pe okazii in poza arata doua si pret e 10 lei poate iesi la 20 nu 40 cum am scris mai sus

Multumesc mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am semnalele incorporate in stop, iar de cateva ori cand am mers la plimbare cu prietenii, unii mi-au spus ca nu vad ca flicare semnalizarea pentru ca este si pozitia aprinsa in acelasi timp si nu se prea observa si ca ar fi fost mai bine sa flicare mai rar... de aceea. ca pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic, ma gandesc doar ca nu ma vede vre-un fraier cu conserva si ma pupa direct in c*r.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat de rapid ii blinkuieste lui, da' mie la cbr cand am pus semnale pe leduri blinkuia atat de repede incat aveai impresia ca sta aprins constant.

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca e simplu, ai identificat releul, acum trebuie sa identifici conexiunile ce tin de partea de semnalizare, pentru asta faci rost de un voltmetru sau mai bine un bec pe care il conectezi la masa si la cate un plot de la releu. Cand ai descoperit conexiunea care pulseza aia e iesirea. Trebuie sa gasesti apoi un + 12V. Releul cumparat de tine il pui la +12v si conexiunea care ai identificat-o ca iesire de la releul vechi pe care bineinteles il pastrezi ca are si alta functiune. Amplasezi si tu releul nou unde ai loc. Nu te descurci faci un drum pana la Targoviste :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...